Gdańsk: piątek, 29 września 2023

Tygodnik lechia.gda.pl nr 12 (12/2005)

21 czerwca 2005

Treść artykułu
 |   |   |   |   | 

BOGUSŁAW "BOBO" KAMCZAREK - TRENERSKI JUBILAT

Dwadzieścia pięć lat minęło

Należy do czołówki polskich trenerów ligowych. Obok Michała Globisza jest obecnie najbardziej znanym szkoleniowcem, który trenerskie szlify zdobywał w gdańskiej Lechii. Jest honorowym obywatelem miasta Grodzisk Wielkopolski. Największym jego sukcesem jest zdobycie wicemistrzostwa Polski w sezonie 2002/03. Bogusław Kaczmarek w najbliższą sobotę świętuje jubileusz 25-lecia pracy trenerskiej.

MARIUSZ KORDEK

Już pięć lat temu popularny "Bobo" po raz pierwszy świętował swój jubileusz dwudziestolecia pracy szkoleniowej. 18 czerwca 2000 r. na stadionie przy ul. Traugutta rozegrano mecz drużyny Bogusława Kaczmarka z reprezentacją ligi polskiej. W tym pierwszym zespole zagrali m.in. Dudek, Małkowski, Iwan, Jurkowski, Kaczmarczyk, Kucharski, Kalkowski, Matuk, Motyka, Pawlak, Sokołowski i Wojciechowski. W zespole ligi polskiej można było ujrzeć m.in. Kozaka, Krupskiego, Króla, Banaczka, Dawidowskiego, Radosława Michalskiego, Zieńczuka, Paszulewicza i Euzebiusza Smolarka. Podopieczni "Boba" zwyciężyli 5:4. Teraz, po pięciu latach przerwy, znów na stadion Lechii przybędą gwiazdy piłkarskie z Polski oraz Europy, aby uczcić jubileusz tego wybitnego trenera.

Praktycznie odkąd wyfrunął z Gdańska, a stało się to w roku 1992, to w każdym klubie, który obejmował, w znaczący sposób zaznaczał swoją obecność. Czy to poprzez sukces z drużyną, czy też poprzez wyszukiwanie talentów i promowanie wcześniej nieznanych piłkarzy. Dzięki uznanemu warsztatowi trenerskiemu zjednywał sobie zaufanie piłkarzy, którzy często powtarzali, że dla takiego trenera mogliby grać nawet przez pewien czas za darmo. To pod jego ręką wyrastały prawdziwe talenty polskiej piłki, takie jak: Tomasz Sokołowski, Sylwester Czereszewski, Mariusz Pawlak, Sławomir Wojciechowski, Rafał Kaczmarczyk, czy ten obecnie dziś najbardziej znany, Jerzy Dudek. Zdobywca Pucharu Europy z Liverpoolem wspomina, że gdyby nie Kaczmarek, to jego kariera wcale by się tak pięknie nie rozwinęła.

Bogusław Kaczmarek urodził się 6 marca w 1950 r.w Łodzi. Piłkarską karierę rozpoczął w Starcie Łódź. Następne jego kluby to: MKS Hala Sportowa Łódź, MRKS Gdańsk, Stoczniowiec Gdańsk, Lechia Gdańsk i Arka Gdynia. Z tą ostatnią drużyną zdobył Puchar Polski w 1979 r. Następnie na kilka lat wyjechał z kraju, aby grać w Rovaniemi Palloseura, Pittsburg Spirit i Östrotejle IF. A po powrocie do kraju zakotwiczył w Lechii Gdańsk. W latach 1984-89 trenował drużyny juniorów. W tych latach pełnił także funkcję asystenta pierwszego trenera zespołu seniorów. Dzięki temu z bliska mógł podpatrywać pracę szkoleniową Wojciecha Łazarka, Michała Globisza, Mariana Geszke czy Stanisława Stachury, podczas czterech sezonów, kiedy to biało-zieloni grali w ekstraklasie. Samodzielnym trenerem pierwszego zespołu został w maju 1989 roku, kiedy trener Stachura złożył rezygnację. Sytuacja drużyny była wtedy nieciekawa. Na skutek reformy w rozgrywkach Lechii groziła degradacja. Jednak już po miesiącu Kaczmarek odniósł swój pierwszy sukces szkoleniowy, ratując po meczach z Włókniarzem Pabianice II ligę dla Gdańska.

Drużyna Lechii należała za czasów "Boba" do najmłodszych ligowych zespołów w kraju. Z racji tego, że w klubie brakowało pieniędzy, drużynę prawie w całości stanowili juniorzy, wychowankowie klubu, którzy na co dzień uczyli się jeszcze w szkołach ponadpodstawowych. Faktem jest jednak to, że Kaczmarek trafił na wyjątkowo utalentowane pokolenie lechistów. Świadczy o tym to, że na przełomie lat '80 i '90 Lechia dwukrotnie sięgnęła po medal mistrzostw Polski juniorów. I właśnie ci medaliści pod okiem "Boba" zdobywali szlify ligowe, będąc także reprezentantami Polski wielu roczników. Jesienią 1991 r. była nawet szansa, aby "dzieci Boba", jak ich wtedy nazywano, stały się rewelacją rozgrywek II-ligowych. Po kilkunastu kolejkach drużyna Lechii przewodziła ligowej stawce. Jednak kłopoty finansowe w klubie sprawiły, że biało-zieloni na zakończenie sezonu zajęli 8 miejsce.

Ten sezon jednak pokazał, że w Lechii jest potencjał na ekstraklasę i dzięki temu przy klubie zawiązała się spółka piłkarska. Kaczmarka już jednak wtedy w Lechii nie było. Po kilku latach pracy postanowił spróbować piłkarskiego chleba poza Gdańskiem, a na trenera lechistów namaścił swojego kolegę z czasów gry w Arce, Adama Musiała. Niedługo potem w Polskę wypłynęli także jego podopieczni: Wojciechowski, Pawłuszek, Kaczmarczyk, Pawlak, Marcin Kaczmarek, Sobczak, Matuk, Unton. Wielu z nich później także na swej drodze spotykało swego nauczyciela, będąc jego podopiecznymi lub stając naprzeciwko w ligowej rywalizacji z drużynami, którymi kierował. Największy swój sukces trenerski odniósł w Dyskobolii Grodzisk Wlkp. W sezonie 2002/03 doprowadził drużynę sponsorowaną przez InterGroclin do wicemistrzostwa Polski. Pomimo tego sukcesu, właściciel klubu, Zbigniew Drzymała, postanowił rozstać się ze szkoleniowcem. Mile wspominają także Boba w Olsztynie, gdyż drużynę z tego miasta wprowadził do ekstraklasy. W ostatnim sezonie prowadził Górnik Łęczna, który po nie najlepszej rundzie jesiennej, wiosną był już jedną z rewelacji rozgrywek.

Czy jest szansa, że Bogusław Kaczmarek znów obejmie Lechię? - No pewnie, ja jestem co niedziela na meczu, jeżeli akurat moja drużyna gra w sobotę. To jest moje marzenie, aby znów powrócić do Gdańska w charakterze służbowym - powiedział nam parę lat temu. Zobaczymy, czy kiedyś to nastąpi.


BOGUSŁAW KACZMAREK, ur. 6 marca 1950 w Łodzi
Kariera trenerska:
1984-1989: Lechia Gdańsk (juniorzy)
1989-1992: Lechia Gdańsk
1992-1993: Stomil Olsztyn
1993: Zawisza Bydgoszcz
1993-1995: Stomil Olsztyn
1995-1996: Sokół Tychy
1997: GKS Bełchatów
1997-1998: Wisła Płock
1999-2000: Stomil Olsztyn
2000-2001: GKS Katowice
2001-2003: Dyskobolia Grodzisk Wlkp.
2004-2005: Górnik Łęczna

Ludzie Lechii
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.031