lechia.gda.pl

Tygodnik lechia.gda.pl nr 12 (12/2005)
21 czerwca 2005


GŁOSEM SPIKERA

Młoda emerytka

Wkraczająca w wiek emerytalny Lechia Gdańsk żyje młodością. Sześćdziesięciolatka jest młoda duchem i nadal nie narzeka na brak wielbicieli, a kolejne pokolenie gdańszczan pragnie budować biało-zieloną potęgę.

MARCIN GAŁEK
adres: http://lechia.gda.pl/artykul/11164/
kontakt: lechia@lechia.gda.pl

Jubileusz

Wielkimi krokami zbliżają się kolejne urodziny naszego klubu. W sierpniu Lechia Gdańsk skończy 60 lat. Wiek ten, w naszym kraju, uprawnia kobiety (a Lechia jest zdecydowanie rodzaju żeńskiego) do przejścia na emeryturę. Wkrótce jubileuszowe uroczystości przejdą do historii, a nasza Dama "w kwiecie wieku", zamiast wieść żywot spokojnej emerytki, będzie musiała zmagać się z przeciwnikami, których przyjdzie jej poznać na drugoligowych salonach. W potyczkach tych znaczenie będzie miało wiele czynników. Jednym z atutów Lechii - emerytki, będzie w tej walce... młodość! To cecha, z którą biało-zieloni kojarzeni są w całym kraju.

Klub

"Praca z piłkarską młodzieżą w Lechii jest wzorcowa" - to zdanie to oklepana prawda znana większości sympatyków piłki nożnej w Polsce. Przełożyło się to na tytuł Mistrza Polski juniorów starszych (1957) oraz trzy triumfy w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych (1993, 1995, 2004). Ponadto juniorzy naszego klubu wielokrotnie zdobywali srebrne i brązowe medale MP, zwyciężali w prestiżowych turniejach juniorów, a w młodzieżowych reprezentacjach kraju regularnie obecni byli i są młodzi piłkarze Lechii Gdańsk. To efekty pracy kadry trenerskiej. Dziś dzieło Romana Korynta, Romana Rogocza, Bogusława Kaczmarka, Michała Globisza i ich kolegów kontynuowane jest z powodzeniem (patrz: sukces juniorów młodszych z 2004 roku). Co więcej, trenerzy większości drużyn są niewiele starsi od swoich podopiecznych! Czy taka polityka klubu okaże się na dłuższą metę skuteczna? Trudno to na dzień dzisiejszy ocenić. Młodość to jednak nowe spojrzenie, pomysły, inny styl pracy. Warto też pamiętać, że w młodości siła! Dowiódł tego najmłodszy w historii seniorskiej Lechii trener - Marcin Kaczmarek. Dwa awanse z rzędu to wymarzony początek trenerskiej kariery. Oby fortuna nadal mu sprzyjała, podobnie jak jego podopiecznym, będącymi jednocześnie trenerami biało-zielonej młodzieży.

W sferze organizacyjnej również dominuje młodość. Najlepszym tego przykładem jest dyrektor - Błażej Jenek. Półtora roku pracy jego oraz innych wspierających Lechię osób, spośród których zdecydowanie nie brak przedstawicieli młodego pokolenia, charakteryzowała nowa jakość zarządzania klubem. Efektem tego jest poprawa wizerunku Lechii w oczach opinii publicznej. Choć do ideału droga nadal bardzo daleka.

Kibice

Wielokrotnie podkreślano, ze Lechia to kibice, a także piłkarze i działacze. Dokładnie w tej kolejności. Również wśród fanów biało-zielonych czuć powiew młodości. Druga połowa lat 90. przyniosła marazm na trybunach. Zauważalna były malejąca frekwencja i brak dopływu "świeżej krwi". Przedstawiciele innych dyscyplin i klubów wygrywali walkę o dusze młodych gdańszczan-kibiców. Ten trend zmienił się cztery lata temu. Znów ożył stadion przy Traugutta. Atmosferę na nim tworzy, obok "starej gwardii", nowe pokolenie kibiców. Młodzież radzi sobie całkiem dobrze - efekty jej działalności widoczne są na każdym meczu. Ten klimat przyciąga coraz nowsze zastępy osób, które zapadają na "chorobę", zwaną Lechia Gdańsk. Nakreślony powyżej obraz wskazuje, iż wkraczająca w wiek emerytalny Lechia żyje młodością. Sześćdziesięciolatka jest młoda duchem i nadal nie narzeka na brak wielbicieli. Kolejne pokolenie gdańszczan pragnie budować biało-zieloną potęgę. Wypada wierzyć, że napędzana pracą piłkarzy, trenerów i działaczy oraz wiarą swych wielbicieli Lechia spełni pokładane w niej nadzieje...
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POWRÓT