Gdańsk: środa, 3 marca 2021
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 17 (17/2005)

26 lipca 2005

DRUGOLIGOWE BUDŻETY

W środku stawki

Zgodnie z zapowiedziami działaczy, Lechia na ten sezon powinna dopiąć budżet opiewający na kwotę 3 mln zł. O ile ciężko wyrokować przed rozegraniem kilku pierwszych kolejek jak mocny kadrowo jest zespół biało-zielonych na tle rywali, to już w tej chwili na podstawie doniesień prasowych można dokonać analizy potencjału finansowego zespołów występujących na drugoligowym froncie.

STANISŁAW ŻEMOJTEL

Porównując sytuację ekonomiczną klubu z ostatnim trzecioligowym sezonem, można pokusić się o uproszczenie, że mamy trzy razy więcej pieniędzy niż w zeszłym roku. Idąc dalej tym tropem, stać nas potencjalnie na trzy razy droższych, a więc i teoretycznie trzy razy lepszych zawodników. Rzeczywistość jednak aż tak różowa nie jest. Z jednej bowiem strony skokowo na tym szczeblu rozgrywkowym wzrastają koszty "stałe" (częste dojazdy na drugi koniec Polski, hotele, wyższe diety sędziowskie), z drugiej zaś dotychczasowi zawodnicy za czapkę gruszek grać nie zamierzają, czego świetnym, choć nie jedynym, przykładem jest Kuba Biskup, długo szukający lepszej oferty poza Gdańskiem.

Finansowa segregacja

Z tych też powodów, chyba w każdej grupie III ligi znaleźć można zespoły z potencjałem sportowym pozwalającym myśleć o skutecznej walce o drugoligowe punkty, które wyżej jednak się nie pchają, mając świadomość, że awans mógłby zakończyć się finansowym krachem. Sztandarowym przykładem takiej właśnie sytuacji są Błękitni Stargard Szczeciński, którzy w sezonie 2003/04 zdołali dograć w II lidze zaledwie do końca jesieni, wiosną wycofując zespół z rozgrywek. Lechii, dysponującej 3-milionowym budżetem czy nawet kwotą ciut niższą, oczywiście taki scenariusz nie grozi, czego nie można powiedzieć o pozostałych naszych rywalach.

Zaglądając do portfeli prezesów można zasadniczo podzielić drugoligowców na trzy grupy. W pierwszej znajdują się przede wszystkim główni kandydaci do awansu, czyli Widzew Łódź i Jagiellonia Białystok z budżetami sięgającymi 5 milionów. Tuż za nimi w tej klasyfikacji sytuują się o tylko pół miliona biedniejsze Kujawiak Włocławek i Podbeskidzie Bielsko-Biała, już w zeszłym sezonie zgłaszające pierwszoligowe aspirację. Od grupy tej nie odstają jeszcze Zagłębie Sosnowiec i ŁKS Łódź (po 4 mln na koncie), również myślące o wyższych niż tylko utrzymanie celach.

Budżet nie na spadek

Do umownego drugiego koszyka ligowych "średniaków" łapie się już KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (3,5 mln). Tuż za nimi plasuje się Lechia, co daje nam pozycję w górnych sferach stanów średnich. Reszta ligowej stawki, a więc większość zespołów, w mniejszym lub większym stopniu odstaje od nas finansowo. Podobnymi kwotami dysponują w Polkowicach i Gliwicach (2,5 mln). Milionowy dystans dzieli nas już od zespołów z Czermna, Wrocławia i Chorzowa zamykających stawkę umownej klasy średniej. Do finansowych krezusów nie sposób zaliczyć zespołów Świtu Nowy Dwór oraz Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie, dysponujących 1,5-milionowym kapitałem. Zaś Katowice, Polonia oraz Radomiak posiadają budżety na poziomie trzecioligowej Lechii Gdańsk.

Sięgając do analogii z zeszłych sezonów, praktycznie co roku jeden z beniaminków doszlusowywał do grupy czołowych zespołów rozdających karty w lidze. Tytułem przykładu z ostatnich dwóch lat wskazać tu można na Koronę, Kujawiaka oraz Cracovię. W grupie tegorocznych pięciu nowicjuszy pod względem finansowy najmocniej prezentuje się właśnie klub z ulicy Traugutta. Warto wskazać w tym miejscu również, iż kwota zebrana tuż przed rozpoczęciem sezonu nie pokrywa się zwykle z sumą wydatków przy końcu rozgrywek. Rozpoczynając w zeszłym roku walkę o trzecioligowe punkty, Lechia przecież milionowym budżetem nie dysponowała.

Pieniądze to nie wszystko

Schodząc nieco na ziemię, po serii optymistycznych sugestii mogących rozbudzać nazbyt wielkie oczekiwania oraz nadzieje, trzeba dodać, że same pieniądze przecież nie grają. Z jednej bowiem strony potrafiono w Radomiu, gdzie każdą złotówkę ogląda się z trzech stron, na tyle efektywnie operować dostępnymi środkami, że zespół kolejny sezon występować będzie na zapleczu ekstraklasy, kolejny sezon zaliczając się do najbiedniejszych w lidze. Z drugiej zaś, u naszych sąsiadów zza miedzą po dziś dzień żywe są obrazki zeszłorocznych baraży, w których w dramatycznych okolicznościach przyszło walczyć im o ligowy byt. Tymczasem dysponowali wówczas 4-5 milionami budżetu, jednym z najwyższych w całej lidze.

Wracając jeszcze do biało-zielonych 3 milionów, to jest to budżet na poziomie pierwszoligowej warszawskiej Polonii oraz zbliżony do zabrzańskiego Górnika (4 mln). Jednak realia ekstraklasy są całkiem inne - większość klubów dysponuje kwotami ośmiocyfrowymi. Zaś czołowe zespoły, takie jak Wisła (20 mln) czy Legia (26 mln), operują sumami w Gdańsku wręcz nie do wyobrażenia. Wszakże najzasobniejsza w Polsce w gotówkę Dyskobolia (ok. 30 mln) ma do wydania w tym roku tyle, ile Lechia musiałaby odkładać przez całe dziesięć lat, zakładając utrzymywanie się naszego budżetu przez ten okres na stałym poziomie.

Tabela II ligi wg budżetów (w milionach złotych):

1. Jagiellonia Białystok - 5,0 / 6,0
2. Kujawiak Włocławek - 4,5
3. Widzew Łódź - 5,0 / 3,5
4. Podbeskidzie Bielsko-Biała - 4,5 / 3,5
5. Zagłębie Sosnowiec - 4,0
6. ŁKS Łódź - 4,0 / 3,0
7. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - 3,5
8. Lechia Gdańsk - 3,0 / 2,7
9. Górnik Polkowice - 2,5 / 3,0
10. Piast Gliwice - 2,5
11. Heko Czermno - 2,0
12. Śląsk Wrocław - 2,0
13. Ruch Chorzów - 2,0 / 1,5
14. Drwęca Nowe Miasto Lubawskie - 1,5
15. Świt Nowy Dwór Mazowiecki - 1,5
16. GKS Katowice - 1,0 / 1,5
17. Polonia Bytom - 1,0
18. Radomiak Radom - 1,0

Dane na podstawie skarbów kibica "Faktu" oraz "Piłki Nożnej". W przypadku rozbieżności liczbowych, podane zostały informacje z obu gazet.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.094