Gdańsk: środa, 21 października 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 19 (19/2005)

9 sierpnia 2005

RANKING TRENERÓW DRUGIEJ LIGI

Od Majewskiego do Brosza

W obecnych rozgrywkach o mistrzostwo II ligi, drużyny prowadzą zarówno trenerzy z bogatym doświadczeniem pierwszoligowym, jak również tacy, dla których udział w tych rozgrywkach jest póki co największym sukcesem. Klasyfikacja drugoligowych szkoleniowców jest tylko zabawą, gdyż wszystko i tak zweryfikuje boisko.

MARIUSZ KORDEK

Subiektywny ranking trenerów II ligi

1. Stefan Majewski (Widzew)
W tym trenerze tkwi chyba największy potencjał. Udana kariera zawodnicza zarówno w kraju jak i zagranicą, medalista Mistrzostw Świata w 1982 r. Absolwent renomowanej uczelni sportowej w Kolonii. Jako trener prowadził już kilka klubów w polskiej lidze. Największe sukcesy odnosił z Amicą Wronki, którą dwa razy doprowadził do zdobycia Pucharu Polski. Prywatnie przyjaciel Zbigniewa Bońka, któremu pomagał jako II trener reprezentacji Polski. Dzięki tej znajomości od ponad roku prowadzi Widzew Łódź, z którym przegrał rywalizację w barażach o ekstraklasę. Cel przed tym sezonem, to awans do I ligi.

2. Adam Nawałka (Jagiellonia)
Przez kilkanaście lat związany z Krakowem. Najpierw jako zawodnik Wisły, a później jako szkoleniowiec. Dwukrotnie prowadził zespół "Białej Gwiazdy" w roli pierwszego trenera. Za drugim razem poprowadził zespół do tytułu mistrza Polski. Następnie prowadził w lidze Zagłębie Lubin, a od poprzedniego sezonu pracuje w Białymstoku. Stoi przed nim jasny cel. Żaden kibic Jagiellonii nie wyobraża sobie końca sezonu w gronie zespołów, które nie uzyskały promocji do ekstraklasy.

3. Jan Żurek (Podbeskidzie)
Mieszkaniec Górnego Śląska, związany z tamtejszym piłkarstwem: Górnik Zabrze, Ruch Radzionków, Polonia Bytom, GKS Katowice. Z drużyną katowicką odniósł swój największy sukces, zajmując w sezonie 2002/03 III miejsce w rozgrywkach ekstraklasy. Po tym sukcesie rozstał się z drużyną. Następnie przez kilka miesięcy komentator stacji Canal+. Od poprzedniego sezonu trener Podbeskidzia, z którym walczył o miejsce premiowane grą w barażach o I ligę. Oczekiwania w Bielsku-Białej są duże, jednak postawa Podbeskidzia jest niewiadomą ze względu na duże roszady w kadrze.

4. Krzysztof Tochel (Zagłębie)
Najdłużej obecnie pracujący w jednym klubie trener. Prowadzi Zagłębie od trzech lat, a wcześniej był trenerem tego zespołu w latach 1995-2000. Znakomita passa ostatniej wiosny spowodowała, że o zespole z Sosnowca mówi się jako o kandydacie do awansu do I ligi.

5. Bogusław Baniak (Kujawiak)
Specjalista od pierwszoligowych awansów. Tej sztuki dokonał z Amicą Wonki, Lechem Poznań i Pogonią Szczecin. Jednak po awansach, w rozgrywkach ekstraklasy nie szło mu już tak dobrze. Ostatnio jego passa się zatrzymała, a tak bardzo liczyli na niego we Włocławku.

6. Janusz Białek (Heko)
Dość bogata kariera trenerska. Początkowo związany ze Stalą Mielec i Grzegorzem Lato, któremu asystował zarówno w Stali, jak i poznańskiej Olimpii. Następnie samodzielny trener m.in. w Sokole Tychy, GKS Bełchatów, Aluminium Konin, Polonii Warszawa i Dyskobolii Grodzisk Wlkp. Najbardziej zapamiętany z pracy w Grodzisku, kiedy to fantastyczną postawą w rundzie wiosennej sezonu 2000/01 Dyskobolia zachowała status pierwszoligowca. W ostanich latach pracuje tylko w II lidze. Cel przed sezonem, to utrzymanie beniaminka na zapleczu ekstraklasy.

7. Mieczysław Broniszewski (Radomiak)
Jak mówi sam o sobie, nigdy prowadzona przez niego drużyna nie zaznała smaku degradacji. W ubiegłym sezonie utrzymał w II lidze Radomiaka Radom. Bardzo bogata biografia trenerska, którą zaczął już w wieku 22 lat. Prowadził reprezentacje Polski juniorów, młodzieżową reprezentację Polski, był także asystentem Henryka Apostela przy pierwszej kadrze narodowej. W ekstraklasie jego podopiecznymi byli piłkarze: Polonii Warszawa, Stomilu Olsztyn, Amiki Wronki, Górnika Zabrze, Wisły Płock i GKS-u Katowice. Jego zadaniem jest utrzymanie się w lidze bez konieczności gry w barażach.

8. Jacek Zieliński II (Piast)
Wywalczył historyczny awans z Górnikiem Łęczna do ekstraklasy, następnie prowadził ten zespół w rozgrywkach I ligi, gdy beniaminek z Łęcznej był rewelacją rundy jesiennej. Te osiągnięcia spowodowały, że tygodnik "Piłka Nożna" przyznał Zielińskiemu wyróżnienie w kategorii Trener Roku 2003. W ostatnim sezonie po barażach utrzymał Piast Gliwice w II lidze. W tym sezonie czeka go dużo cięższe zadanie, gdyż jego zespół przystąpił do rozgrywek z 10 punktami ujemnymi.

9. Jerzy Masztaler (KSZO)
Najstarszy trener w II lidze. Dotychczas jego szlak trenerski odbywał się na linii Warmia-Mazowsze: Stomil Olsztyn, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Wisła Płock, MKS Mława. W ubiegłym sezonie prowadził drużynę Świtu, którą utrzymał w II lidze. Teraz wybrał się dalej, bo aż do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie prowadzi miejscowe KSZO. W Ostrowcu liczą, że przywróci blask drużynie i powalczy o miejsce w górnej połowie tabeli. Ma za sobą także doświadczenie pracy za granicą, prowadził drużyny w Finlandii oraz Wietnamie.

10. Marek Koniarek (Górnik)
Jako piłkarz wyśmienity snajper, członek Klubu "100" , skupiającego ligowych strzelców ponad stu bramek w ekstraklasie. Prowadził już pierwszoligowe drużyny: GKS Katowice i Widzew Łódź. W ubiegłym sezonie utrzymał na drugoligowym froncie zespół z Polkowic. Z pewnością takie zadanie postawili przed nim działacze również w obecnym sezonie.

11. Andrzej Wiśniewski (Drwęca) Jako trener wsławił się tym, że był trenerem reprezentacji Palestyny. W polskiej lidze pracował już na kilku frontach, nawet w I lidze, będąc trenerem Polonii Warszawa i Orlenu Płock. Drwęcę prowadzi od kwietnia tego roku i doprowadził zespół z Nowego Miasta Lubawskiego do historycznego awansu do II ligi. Cel przed tym sezonem, to utrzymanie zespołu w lidze.

12. Ryszard Tarasiewicz (Śląsk)
Kilkanaście lat poza krajem. Przyjęcie posady w Śląsku to pierwsza jego samodzielna praca jako trenera i od razu zaznaczona awansem do II ligi. Ulubieniec Wrocławia. Bardzo udana kariera piłkarska, wiele meczów w reprezentacji Polski, uczestnik Mistrzostw Świata w Meksyku, znany z atomowego uderzenia. Swego czasu nazywany był "Maradoną Karpat".

13. Dragan Dostanic (ŁKS)
Jedyny w II lidze trener obcokrajowiec. Serb poprowadzi już drugi sezon ŁKS. Podobnie jak inni zagraniczni trenerzy pracujący w naszej lidze, ściągnął do zespołu swoich rodaków. Przed tym sezonem działacze i kibice liczą, że łodzianie pod jego wodzą włączą się w walkę o ekstraklasę.

14. Marcin Kaczmarek (Lechia) - niespodziewanie przed ponad rokiem dostał szansę poprowadzenia Lechii Gdańsk jako trener. Wykorzystał ją, najpierw awansując do III ligi, a po roku na zaplecze ekstraklasy. Trener na dorobku, ciągle jeszcze w cieniu własnego ojca, Bogusława. Żona Magdalena jest dziennikarką redakcji sportowej Telewizji Polskiej, często prowadzi relacje ze zgrupowań reprezentacji Polski.

15. Marek Zub (Świt)
Od kilku lat związany z piłką w regionie warszawskim. Asystentował w Polonii Warszawa trenerom Broniszewskiemu i Chrobakowi. Wiosną poprzedniego sezonu prowadził trzecioligowe Mazowsze Grójec.

16. Tomasz Arteniuk (Szczakowianka) W zeszłym sezonie trener Drwęcy, z którą rozstał się w nie najlepszych okolicznościach na kilka tygodni przed zakończeniem sezonu (pobicie kibica, walka o zaległe pobory z właścicielem klubu). Wcześniej był trenerem w Siarce Tarnobrzeg, Polonii Słubice i asystentem w Świcie N.D. Mazowiecki. Od czerwca w Szczakowiance Jaworzno, przygotowywał tę drużyne do rozgrywek III ligi. Niespodziewanie poprowadzi drużynę szczebel wyżej. Jego celem będzie utrzymanie się.

17. Dariusz Fornalak (Ruch) - bogata ligowa kariera piłkarska, ponad 300 występów w I lidze i mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów, którego barw bronił przez kilkanaście sezonów. Ostatnim jego ligowym klubem była gdyńska Arka. Od dwóch lat pracuje jako trener, najpierw jako asystent, a od maja tego roku już jako pierwszy szkoleniowiec Ruchu. Pierwszym jego sukcesem było utrzymanie drużyny w II lidze. W tym sezonie drużyna powinna bez problemu osiągnąć ten sam cel.

18. Marcin Brosz (Polonia)
Jeszcze wiosną grający trener, najpierw asystent, a od kwietnia I trener. Małe doświadczenie jako szkoleniowiec, ale już okraszone pierwszym sukcesem jakim był awans Polonii po kilku latach do II ligi.

Ranking trenerów wg stażu w prowadzonej drużynie

1. Krzysztof Tochel (46) - Zagłębie Sosnowiec, 2002-05-28 *
2. Marcin Kaczmarek (31) - Lechia Gdańsk, 2004-05-22
3. Stefan Majewski (49) - Widzew Łódź, 2004-07-01
4. Jan Żurek (47) - Podbeskidzie Bielsko-Biała, 2004-07-01
5. Adam Nawałka (47) - Jagiellonia Białystok, 2004-09-01
6. Ryszard Tarasiewicz (43) - Śląsk Wrocław, 2004-09-29
7. Dragan Dostanic (47) - ŁKS, 2004-11-19
8. Jacek Zieliński (44) - Piast Gliwice, 2004-12-31
9. Mieczysław Broniszewski (56) - Radomiak Radom, 2005-01-19
10. Bogusław Baniak (46) - Kujawiak Włocławek, 2005-04-12
11. Marek Koniarek (43) - Górnik Polkowice, 2005-04-19
12. Andrzej Wiśniewski (49) - Drwęca N.M. Lubawskie, 2005-04-19
13. Marcin Brosz (32) - Polonia Bytom, 2005-04-27
14. Dariusz Fornalak (39) - Ruch Chorzów, 2005-05-05
15. Jerzy Masztaler (59) - KSZO Ostrowiec Św., 2005-06-15
16. Janusz Białek (49) - Heko Czermno, 2005-06-20
17. Tomasz Arteniuk (38) - Szczakowianka Jaworzno, 2005-06-24
18. Marek Zub (40) - Świt N.D. Mazowiecki, 2005-07-01

* imię i nazwisko, wiek, klub, od kiedy prowadzi drużynę

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
LUDZIE LECHII:
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.020