Gdańsk: piątek, 18 września 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 31 (31/2005)

1 listopada 2005

LECHIA - NIE TYLKO - GDAŃSK

Jeden szyld, wiele znaczeń

Wstukując w każdej z popularnych wyszukiwarek internetowych słowo "Lechia", zgodnie z oczekiwaniami znajdziemy prostą drogę do jednej z witryn klubu z ul. Traugutta. Jednakże przeglądając dalsze wyniki okaże się, iż monopolu na tę jednoznacznie kojarzącą się w większości zakątków kraju nazwę nie posiadamy.

STANISŁAW ŻEMOJTEL

Najmocniej osadzoną w świadomości Polaków jest konotacja nazwy "Lechia" z najpopularniejszym na Pomorzu klubem piłkarskim. Poza Gdańskiem jeszcze w trzynastu innych miastach i miasteczkach kibicowało się lub nadal kibicuje miejscowej Lechii. Pod tą marką przez długie lata funkcjonowała również jedna z większych w okresie PRL-u fabryk kosmetyków. Jest też wielkopolska korporacja akademicka, też "Lechia", oczywiście.

Pierwotne znaczenie słowa Lechia wykształciło się wieki temu i było synonimem Polski, jako nazwy obszaru geograficznego. Jeszcze w dziele Zygmunta Glogera "Geografa historyczna ziem dawnej Polski" (Kraków 1903) pod hasłem "Lechia" możemy znaleźć następującą notkę: "Szeroka równina, w pośrodku starej Słowiańszczyzny, jakby w jej sercu położona, nachylona od Karpat i gór olbrzymich ku morzu Bałtyckiemu, przecięta Odrą, Wisłą i ich dopływami, była odwieczną siedzibą plemion lechickich, to jest narodu mówiącego językiem polskim".

Przechodząc do "Lechii" współcześnie funkcjonujących, poczynając od klubów piłkarskich można wyliczyć:

Lechia, Gdańsk - najpopularniejsza "Lechia" w Polsce jak i na świecie, klub powstały w 1945 r. jako Klub Sportowy Biura Odbudowy Portów. W 1946 r. nazwa została zmieniona na Lechia Gdańsk. Największe sukcesy to brązowy medal Mistrzostw Polski, oraz zdobycie Pucharu oraz Superpucharu Polski, 23. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy oraz drugie w analogicznym zestawieniu jej zaplecza.

Lechia, Lwów - jeden z najstarszych polskich klubów, powstały w 1904 r. (jedynie Czarni Lwów mają korzenie sięgające głębiej, bo roku 1903). Największym sukcesem klubu był jeden sezon spędzony w I lidze w roku 1931, zakończony spadkiem po zajęciu 12. pozycji. W sezonie tym lwowiacy potrafili wywieźć komplet punktów z Warszawy, pokonując dość sensacyjnie na wyjeździe Legię 2 do 1. Ten epizod pozwolił Lechii zapisać się w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, w której zajmuje ostatnią, 77. pozycję. Klub większe sukcesy odnosił w innych dyscyplinach, zwłaszcza w hokeju na lodzie. W sezonie 1934 zakończyli rozgrywki na 3. pozycji, by rok później uplasować się oczko wyżej, zdobywając wicemistrzostwo Polski.

Lechia, Zielona Góra - biorąc za kryterium osiągnięcia sportowe, kolejna najbardziej utytułowana Lechia. Protoplastą klubu byli KS Zieloni, którzy po licznych fuzjach w 1979 r. przyjęli nazwę MZKS Lechia. Do tego czasu zielonogórzanie dwukrotnie wpadali w charakterze meteoru na zaplecze ekstraklasy, momentalnie po sezonie je opuszczając. Najlepszy okres przeżywali w drugiej połowie lat 90., kiedy to nieprzerwanie przez cztery lata występowali na szczeblu drugoligowym. W obecnym sezonie walczą o punkty na poziomie III ligi, plasując się w górnej połówce tabeli.

Lechia, Dzierżoniów - dolnoślązacy powstali w 1945 r. jako Ogniwo. Nazwę "Lechia" klub przyjął w grudniu 1955 r. Dzięki dobrej postawie w sezonie 1991/92 udało im się po raz pierwszy w historii awansować na zaplecze ekstraklasy, gdzie spędzili trzy kolejne sezony, potykając się m.in. i z naszą Lechią. Najbardziej znanym, a zarazem najlepszym zawodnikiem dzierżoniowian w tym okresie był świetny bramkarz o charakterystycznym nazwisku: Andrej Zabijakin. Klub obecnie występuje na szczeblu wałbrzyskiej ligi okręgowej.

Lechia, Wrocław - jako ciekawostkę wymienić oddzielnie wypada "Lechię" z największego miasta, czyli Wrocławia. Popularnością klub ten jednak nie ma szans na razie przebić tej gdańskiej, jest wszakże po pierwsze tworem całkiem nowym, po drugie występującym w najniższej z lig, czyli klasie B.

Tytułem kronikarskiego obowiązku wskazać należy, że "Lechii" kibicuje się również w: Tomaszowie Mazowieckim, Strawczynie, Sędziszowie Małopolskim, Rokitnicy, Pantalowicach oraz Kostrzynie, a do niedawna również w Mysłowicach oraz Piechowicach.

Lechia, Pollena, Nivea - od początku PRL-u pod nazwą "Lechia" funkcjonowała w Poznaniu fabryka wytwarzająca produkt-ikonę minionego półwiecza: krem "Nivea". Początki zakładu sięgają 1931 roku, kiedy firma Pebeco Polskie Wytwory Beiersdorfa rozpoczęła produkcję kremów i plastrów leczniczych. Do przyjętej zaraz po wojnie nazwy Lechia, w 1972 r. dołączono drugi człon: "Pollena". Po prywatyzacji zakładu w 1997 r. nowy właściciel Beiersdorf AG zmienił jej nazwę na Beiersdorf-Lechia S.A. W tym zaś roku spółka bazując na sile i rozpoznawalności marki głównego wytwarzanego produktu przyjęła nazwę Nivea Polska S.A.

Lechia (korporacja) - "Lechia" to również nazwa założonej w Wielkopolsce 15 czerwca 1920 r. Polskiej Korporacji Akademickiej, skupiającej studentów i absolwentów szkół wyższych w Poznaniu. Co ciekawe, początkowo oficjalne barwy korporacji były niebiesko-biało-jasnozielone. Organizacja, której główną dewizą był "Honor i Ojczyzna", w PRL-u nie mogła funkcjonować. Jej reaktywacja nastąpiła w 1993 r.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.041