Gdańsk: środa, 21 października 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 32 (32/2005)

8 listopada 2005

POMYSŁY STOWARZYSZENIA "LECHIŚCI"

Gdańsk w obliczu ME

We wtorek 8 listopada władze UEFA zadecydują, które kandydatury, spośród pięciu zgłoszonych, wezmą udział w dalszym wyścigu o organizację Mistrzostw Europy w roku 2012. Jak wiadomo, o miano gospodarza stara się także Polska, która pragnie gościć najlepszych piłkarzy Europy wspólnie z Ukrainą.

MARIUSZ KORDEK

Euro w Gdańsku?

Gdańsk należy do miast, które w przypadku przyznania Polsce organizacji Euro 2012, będzie miejscem rozgrywania kilku meczów tej wielkiej imprezy. Szanse na przejście Polski do następnego etapu ostudził raport komisji UEFA ogłoszony w minionym tygodniu. Jeden z zarzutów dotyczył zbyt wielkiej odległości pomiędzy Gdańskiem a Donieckiem - miast, które miałyby gościć uczestników Mistrzostw Europy. Ponadto słabą stroną polsko-ukraińskiego projektu są: infrastruktura i stadiony, baza hotelowa oraz doświadczenie w organizacji dużych imprez.

W przypadku, gdyby Polska otrzymała prawa organizacyjne, w Gdańsku pełną parą ma ruszyć budowa nowego obiektu w dzielnicy Letnica. Co się jednak stanie, a jest to wielce prawdopodobne, gdy UEFA przyzna rolę gospodarza innemu państwu? Czy miasto Gdańsk będzie nadal zainteresowane budową nowego obiektu? Jak w takim razie zostanie potraktowany aktualny stadion gdańskiej Lechii, o którego przebudowie mówi się od kilku lat? W tym temacie nie ma odpowiedzi. Na przykładzie hali sportowej, która ma powstać pomiędzy Gdańskiem a Sopotem, widać, że budowa obiektów sportowych potrafi się ciągnąc latami. A przecież o powstaniu hali mówi się od przeszło czterech lat.

Do naszej redakcji kilka dni temu trafił list Stowarzyszenia "Lechiści", które jest mocno zaniepokojone przyszłością obiektów przy ul. Traugutta, jak i powstającej od kilkunastu miesięcy Sportowej Spółki Akcyjnej przy Ośrodku Szkolenia Piłkarskiego Lechia Gdańsk. Poniżej przedstawiamy fragmenty listu, który skierowany został do władz OSP Lechia Gdańsk.

Nie dla: Avancesport

Na początku "Lechiści" protestują przeciwko spółce akcyjnej mającej być zawiązanej z Avancesport oraz marginalnie potraktowanej sprawy obiektów przy ul. Traugutta.

"Uważamy, że przymiarki do oddania klubu w ręce zagranicznego podmiotu związanego z firma Avancesport oraz z góry skazana na niepowodzenie próba budowy na Traugutta stadionu na mistrzostwa Europy Euro 2012, to wystarczające powody, żeby zarząd klubu rozpoczął samodzielnie, bez udziału polityków z urzędu miejskiego, przygotowania do utworzenia sportowej spółki akcyjnej. Nie zgadzamy się na proponowane przez władze miasta sprowadzenie byłych obiektów Lechii jedynie do roli ośrodka treningowego. Uważamy, że stadion przy Traugutta powinien zostać etapowo przebudowany, docelowo osiągając pojemność 20-25 tys. miejsc".

Przyszłość dla Lechii

Dalszą propozycją "Lechistów" jest przekazanie przez miasto terenów przy ul. Traugutta. Jako przykład podawane jest zarządzanie przez gdański Stoczniowiec halą "Olivia".

"Na podobnej zasadzie w ramach promocji miasta i wspierania sportu, SSA Lechia mogłaby otrzymać w użytkowanie niezbędną dla inwestycji budowlanych część działki przy Traugutta 29. Sam stadion powinien pozostać miejski".

W następnym kroku władze sportowej spółki miałyby się zając budową kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Zyski z tytułu prowadzenia tego ośrodka zasilałyby budżet klubu. Budowę miałby wesprzeć sektor prywatny, który z miejsca stałby się akcjonariuszem spółki.

"Proponowany przez nas ośrodek jaki miałaby wybudować SSA Lechia miałby zawierać:
- hotel średniej klasy z ilością pokoi 100-150
- centrum kongresowo-konferencyjne na 300-500 osób
- restaurację
- centrum odnowy biologicznej (sauna, siłownia)
- studio urody (solarium, fryzjer)
- klub bilardowy i kręgielnię
- pub
- sklepy, biura
- odnowioną halę sportową"
.

Stowarzyszenie wysuwa tezę, iż w naszym mieście jest za mało hoteli o średnim standardzie i gdyby taki obiekt powstał na terenach Lechii, nie tylko przyciągnąłby wielu turystów, ale także dałby możliwość organizowania przez miasto konferencji.

"Głównym beneficjantem takiego ośrodka pozostałby klub. Poza otrzymywaniem znacznej części zysków spółki miałby do dyspozycji pokoje hotelowe, to znacznie obniżyłoby koszty zakwaterowania zawodników. W ośrodku znalazłoby się centrum odnowy biologicznej i inne udogodnienia służące również piłkarzom. Cały kompleks hotelu z obiektami sportowymi mógłby stanowić liczący się w kraju i za granicą ośrodek zgrupowań piłkarskich. Klub zyskałby też nową atrakcyjną siedzibę".

Brak pomysłu

Stowarzyszenie zauważa także brak koncepcji zagospodarowania terenów Lechii ze strony władz miasta. Pomysły na stworzenie infrastruktury sportowej przy ul. Traugutta przedstawione zostały prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi ponad 2 lata temu, a przed rokiem wysłano do samorządowców oficjalne pismo. Przedstawiciele Ratusza w osobie Pawła Adamowicza odnieśli się negatywnie do pomysłów na zagospodarowanie terenów użytkowanych przez kilkadziesiąt lat przez Klub Sportowy Lechia. W odpowiedzi, "Lechiści" przedstawili autorski projekt stworzenia SSA Lechia. Brakowało jednak opinii MOSiR-u, jak i OSP Lechia. Stąd powody wystosowania w ostatnich dniach tego pisma do zarządu Lechii.

"Zwracamy się więc do zarządu OSP Lechia o opinię na temat przedstawionego przez nas sposobu utworzenia Lechia SSA. Gotowi jesteśmy wspomóc tworzenie biznes planu dla takiej spółki, a także zapewniamy wszelką możliwą pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia".

Jak widać temat dość istotny dla przyszłości gdańskiego klubu. Wszyscy pamiętamy przecież, jak kilka miesięcy temu przygotowywano w pośpiechu stadion przy ul. Traugutta, aby spełniał warunki drugoligowe. Chyba nie lada problem sprawiliby piłkarze gdańskiemu magistratowi, gdyby już w tym sezonie awansowali do ekstraklasy. Brak powołanej spółki akcyjnej oraz odpowiedniej infrastruktury do goszczenia najlepszych polskich zespołów, skutkowałby kolejnymi podejmowanymi na szybko działaniami, mającymi na celu otrzymanie licencji na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na szczęście dla klubu i miasta, piłkarze w tym sezonie raczej walczyć będą o inne cele...

O stowarzyszeniu

Stowarzyszenie "Lechiści" zostało założone w sierpniu 2005 roku. We wrześniu zostało zarejestrowane, natomiast w październiku na walnym zebraniu wybrano władze. Głównym celem stowarzyszenia jest reprezentowanie interesów klubu oraz kibiców. Organizacja jest apolityczna i kieruje się dobrem Lechii. Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich, a platformą kontaktową jest Internet.

Więcej o Stowarzyszeniu można dowiedzieć się z wywiadu z Michałem Macurem, jednym z założycieli tej organizacji, przeprowadzonym przez naszą redakcję:
Wywiad z "Matadem".

Śródtytuły i fragmenty listu zostały wybrane przez redakcję lechia.gda.pl. Pełna wersja listu dostępna pod http://lechia.net/ssa.doc.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.037