Gdańsk: sobota, 20 kwietnia 2024

Tygodnik lechia.gda.pl nr 65 (28/2006)

11 lipca 2006

Treść artykułu
 |   |   |   |   | 

PRZYGOTOWANIA DRUGOLIGOWCÓW DO SEZONU

Zagłada beniaminków?

Trwający okres jest czasem przygotowań i intensywnej pracy dla zawodników, przypuszczeń i plotek wśród kibiców, podpisywania umów z nowymi piłkarzami dla działaczy, a - jak pokazuje tegoroczne lato - także starań o przyznanie licencji, czyli możliwość startu w rozgrywkach drugiej ligi. Efekty tych działań poznamy później, warto jednak przyjrzeć się, co słychać aktualnie u innych drugoligowców.

MATEUSZ JASZTAL

Górnik Polkowice
Nie zapowiada się na to, aby w Polkowicach powstała drużyna mogąca walczyć o coś więcej niż tylko środek tabeli. Nie mniej w klubie postarano się zaangażować kilku ciekawych piłkarzy tj.: króla strzelców III ligi: Damiana Dudzińskiego (wcześniej Kaszubia Kościerzyna), Dariusza Patalana (Cartusia Kartuzy) czy Marcina Morawskiego (Zagłębie Sosnowiec). W pierwszych spotkaniach sparingowych polkowiczanie ulegli 2:3 Lechowi Poznań oraz 6:1 pokonali Lechię z Zielonej Góry. Obecnie przebywają na zgrupowaniu w Opalenicy.

Jagiellonia Białystok
Białostoczanie kolejny raz podejmą próbę wywalczenia awansu do ekstraklasy. Ma im w tym pomóc nowy szkoleniowiec - Ryszard Tarasiewicz, który w poprzednim sezonie z powodzeniem prowadził wrocławski Śląsk. Zrezygnowano z usług 9 piłkarzy, wśród nich znaleźli się: Arkadiusz Kubik i Tomasz Moskal. Działacze szukają wzmocnień głównie wśród zawodników, za których nie trzeba płacić odstępnego. Drużyna ma już za sobą krótkie zgrupowanie w Olecku i pierwsze testy, z czego skorzystał, powracający z wypożyczenia w Gdańsku, Mariusz Dzienis. Planowane są mecze testowe Jagielonii z: Lechią Gdańsk, Pogonią Szczecin i Kanią Gostyń.

Kania Gostyń
Beniaminek drugiej ligi przeżywa spore kłopoty organizacyjne i finansowe. Z konieczności pierwsze mecze nowego sezonu piłkarze Kanii rozegrają na obiektach Sokoła Pniewy. Obecnie drużyna nie ma nawet trenera, gdyż po 10 dniach pracy z posady zrezygnował Maciej Bartoszek. Kania Gostyń doznała również sporego osłabienia, gdyż kontrakt z łódzkim Widzewem podpisał Zbigniew Witkowski. Do klubu dołączył Stanley Udenkwor. Nadal nie wiadomo kiedy i gdzie piłkarze z Gostynia udadzą się na zgrupowanie.

Kmita Zabierzów
Kolejny z beniaminków, który miał problemy z uzyskaniem licencji. Swoje pierwsze mecze w drugiej lidze Kmita będzie musiała rozgrywać na obiekcie krakowskiego Wawelu. Zespół prowadzony przez Jerzego Kowalika tuż po wywalczeniu awansu został poważnie osłabiony, gdyż do Widzewa odszedł Maciej Bębenek, zaś do Cracovii - Paweł Szwajdych. Działacze kontraktują głównie zawodników z niższych lig. Kmita bardzo dobrze spisuje się w sparingach. W pierwszym pokonała 2:1 Górnika Zabrze, zaś w następnym zremisowała 1:1 z krakowską Wisłą.

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski
Wygląda na to, że z mocarstwowych planów awansu do krajowej elity nic nie wyniknie. Zespół opuścili m.in. dwaj czołowi zawodnicy: Jacek Berensztajn i Andrzej Tychowski. Przygotowania zespołu z Ostrowca zmąciło zawieszenie menedżera KSZO - Mariusza Ł. w związku z posądzeniem o działalność korupcyjną. W tym tygodniu drużyna ma rozpocząć kilkodniowy obóz w Kleszczowie. W dwóch rozegranych sparingach KSZO doznało porażek z Pogonią Szczecin (1:2) i Cracovią Kraków (1:3). Na chwilę obecną drużynie z Ostrowca ciężko będzie nawiązać walkę z czołówką drugiej ligi.

ŁKS Łomża
Zespół, który w poprzednim sezonie nie miał sobie równych. Jeszcze niedawno jego największym zmartwieniem było otrzymanie licencji na grę w drugiej lidze. Ostatecznie zdołano uzbierać odpowiednią sumę pieniędzy, która pozwoliłaby wystartować na zapleczu ekstraklasy. W najbliższych dniach ma zostać utworzona sportowa spółka akcyjna. Kłopoty finansowe trochę skomplikowały plany sparingowe, jednak i tak udało się zorganizować test-mecze z silnymi zespołami tj.: Legią Warszawa, Piastem Gliwice i Polonią Warszawa. Drużyna będzie się opierała na zawodnikach, którzy wywalczyli awans.

Miedź Legnica
Następny beniaminek niedysponujący odpowiednim, jak na drugoligowe wymogi, stadionem. Z tego też powodu działacze Miedzi, aby otrzymać licencję muszą szukać obiektu zastępczego. Skromne finanse nie pozwalają na szaleństwo na rynku transferowym, lecz są wystarczające, aby sfinansować wyjazd na obóz przygotowawczy do Czech. Za południową granicą Polski piłkarze z Legnicy rozegrają sparing z olimpijską reprezentacją Kataru, a także będą uczestniczyć w turnieju z udziałem drużyn z pierwszej i drugiej ligi czeskiej. Wśród nich znajdować się ma także Slavia Praga.

Odra Opole
Niespodziewany drugoligowiec jako jedyny z grona nowicjuszy od początku rozgrywek będzie mógł korzystać z własnych obiektów. Nie oznacza to jednak braku kłopotów, a takimi z pewnością są odejścia Marcina Rogowskiego (Górnik Łęczna) i Jakuba Zabłockiego (Korona Kielce). Działaczom udało się zaplanować sparingi z mocnymi rywalami: Pogonią Szczecin, Zagłębiem Sosnowiec, Górnikiem Polkowice. Pierwszy mecz kontrolny piłkarze z Opola wygrali 1:0, a ich przeciwnikiem była pierwszoligowa Odra Wodzisław. Celem drużyny na najbliższy sezon będzie utrzymanie.

Piast Gliwice
Zespół, któremu w walce o ekstraklasę w minionym sezonie przeszkodziła kara 10 ujemnych punktów, tym razem rozpocznie sezon z takim samym dorobkiem jak inne drużyny, lecz nie zapowiada szturmu na I ligę. Najpoważniejszym z dotychczasowych ubytków jest transfer Stanisława Wróbla do Odry Wodzisław. Nowymi piłkarzami Piasta zostali: Daniel Chylaszek z Zagłębia Sosnowiec, Robert Gaca z Kujawiaka Włocławek. Sukcesem jest również zatrzymanie trenera Jacka Zielińskiego. Na rozpoczęcie okresu przygotowawczego gliwiczanie ulegli 4:2 chorzowskiemu Ruchowi.

Podbeskidzie Bielsko-Biała
Obecnie największym zmartwieniem włodarzy Podbeskidzia jest kara nałożona przez PZPN, którą jest pięć ujemnych punktów na starcie sezonu 2006/07 oraz zakaz dokonywania transferów. W kadrze zespołu szykują się poważne zmiany. Jak dotąd kontrakty rozwiązano bądź nieprzedłużono z 9 piłkarzami. Do ich grona należą: Paweł Sobczak, Grzegorz Podstawek i Tomasz Jodłowiec. Przyszłość Podbeskidzia nie prezentuje się ciekawie, o ile nie działacze nie przekonają do swoich racji PZPN.

Polonia Bytom
Klub z południa Polski kolejny sezon będzie bronił się przed spadkiem. Zadanie to będzie o tyle trudne, że w Bytomiu nie pracuje już trener Michał Probierz, który utrzymał na zapleczu ekstraklasy zespół z pozoru skazany na degradację. Jego następcą został Dariusz Fornalak. Jak na razie podpisano kontrakty m.in.: z Tomaszem Bartnikiem (Ruch Chorzów) oraz Mariuszem Mężykiem (ŁKS Łódź), który wcześniej długo znajdował się w kręgu zainteresowań gdańskiej Lechii.

Polonia Warszawa
Ekipa czarnych koszul chce jak najszybciej powrócić do ekstraklasy. Sporo zamieszania było ze strategicznym sponsorem, który zapowiedział odejście od piłki, jednak ostatecznie wycofał się z tych deklaracji. Zrezygnowano z usług kilku doświadczonych piłkarzy, do których zaliczają się: Igor Gołaszewski i Dariusz Dźwigała. Działacze zapowiadają spore wzmocnienia, lecz póki co zakontraktowani jedynie Radosława Bartoszewicza z Arki Gdynia, Łukasza Jasińskiego z Wisły Płock i Adriana Woźniczkę z Zawiszy S.A.

Ruch Chorzów
Świetna runda wiosenna ubiegłego sezonu rozbudziła apetyty działaczy i kibiców. Niebiescy postawili sobie ambitny cel, jakim jest awans do pierwszej ligi. Nieco przewietrzona ma zostać kadra zespołu, z której najprawdopodobniej ubędą weterani: Mariusz Śrutwa i Krzysztof Bizacki. Z dotychczasowych wzmocnień najbardziej znanym piłkarzem jest Tomasz Sokołowski I. W planach chorzowianie mają rozegranie dwóch sparingów z zespołami z wyższej klasy rozgrywkowej: Odrą Wodzisław i GKS-em Bełchatów.

Stal Stalowa Wola
Tak jak pozostali beniaminkowie Stal ma problemy z uzyskaniem licencji na grę w drugiej lidze z powodu nieodpowiedniego stadionu. Piłkarze ze Stalowej Woli najprawdopodobniej będą zmuszeni rozgrywać swoje pojedynki w Gorzycach. Działacze klubu nie zamierzają szaleć na rynku transferowym. Drużyna do sezonu będzie przygotowywać się na własnych obiektach. Skromny budżet raczej skazuje Stal na ciężką walkę o utrzymanie na zapleczu ekstraklasy.

Śląsk Wrocław
We Wrocławiu na razie tylko po cichu, ale jednak myśli się o walce o najwyższe pozycje. Jednak będzie to dość trudne zadanie, tym bardziej że zespołu nie prowadzi już Ryszard Tarasiewicz, a ofertę Widzewa Łódź wybrał Adrian Budka. Nowym szkoleniowcem został Czech, Luboš Kubík. Obecnie w Śląsku trwa wielkie testowanie kandydatów. Piłkarze mają już za sobą pierwszy obóz w Zieleńcu. Planowane są sparingi z pierwszoligowcami: ŁKS-em Łódź i Pogonią Szczecin.

Zagłębie Sosnowiec
Działacze z Sosnowca zapowiadają po raz kolejny szturm na ekstraklasę. Tym razem słowa potwierdzają czynami. Do tej pory udało się ściągnąć tak znanych piłkarzy jak: Jacek Berensztajn (KSZO), Jarosław Piątkowski (Korona Kielce) czy Jakub Wierzchowski (Wisła Płock), który ma za sobą występy w niemieckiej Bundeslidze. Nie odnotowano żadnych poważniejszych strat. Aktualnie piłkarze Zagłębia przebywają na zgrupowaniu w Dzierżoniowie. Być może udadzą się również do Niemiec.

Zawisza S.A
Kolejny zespół, który otwarcie mówi o ekstraklasie. W wywalczeniu tego celu mają pomóc zawodnicy z pierwszoligową, a nawet reprezentacyjną przeszłością, tacy jak: Rafał Lasocki z Dyskobolii Grodzisk Wlkp, Zbigniew Wójcik z Lecha Poznań i Maciej Truszczyński z Wisły Płock. Osłabienia to wyjazd Piotra Klepczarka do Austrii i transfer Łukasza Tupalskiego do Grodziska Wlkp. Okres przygotowawczy bydgoszczanie rozpoczęli od rozgromienia Victorii Komarowo i Rodła Kwidzyn.

Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.028