Gdańsk: czwartek, 25 lutego 2021
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 84 (47/2006)

21 listopada 2006

WSZYSTKO O OKRESIE ZIMOWYM LECHII

Pierwszoligowcy nie odmawiają

Do rundy wiosennej niemal cztery miesiące, ale sztab szkoleniowy Lechii myślami jest przy niej już teraz. Sam dobór sparingpartnerów dowodzi, że biało-zieloni nie zamierzają walczyć o przysłowiową pietruszkę. Już w bieżącym tygodniu poznamy pierwsze nazwiska zarówno żegnających się z Lechią, jak i tych, którzy będą mieli szanse zadomowić się na Traugutta na dłużej.

MICHAŁ JERZYK
Gdańsk

Urodzony w Knurowie Michał Protasewicz sam przysłał zgłoszenie do Lechii w sprawie chęci wzięcia udziału w testach. Mimo zaledwie 21 lat występował już w paru prowincjonalnych klubach niemieckich, później także w rezerwach holenderskiego pierwszoligowca Twente Enschede, obecnie natomiast znajduje się w szerokiej kadrze Rot-Weiss Essen (2.Bundesliga). Jak napisał, jego marzeniem była gra w lidze polskiej. Posmakował tego w Górniku Zabrze, ale z powodu niewywiązywania się zabrzańskiego pierwszoligowca z umowy, kontrakt został rozwiązany.

To jeden z blisko dwudziestu zawodników, którzy zostaną sprawdzeni w tym tygodniu (wtorek i piątek, godz. 18.00 na AWFiS) przez sztab szkoleniowy Lechii. Ma on zamiar wybrać najbardziej przydatnych i być może dołączyć ich do szerokiej kadry. Większość zaproszonych stanowią zawodnicy z regionu, w czym największy udział miał znany penetrator pomorskich boisk, Tomasz Kafarski. Jest na przykład najlepszy strzelec Bałtyku Gdynia, dopiero 18-letni Jakub Kaszuba, a także jego rówieśnik z liderującej w IV lidze Wierzycy Pelplin, Maciej Szyszkowski. Szansę dostanie również dwóch wyróżniających się 19-latków z piątoligowych rezerw Lechii, Gracjan Gacek i Mateusz Osewski, jak również junior Marcin Wojtkiewicz, już latem włączany powoli do drugoligowej kadry.

Nie brakuje także paru ciekawych nazwisk. Na przykład 32-letni Michał Smarzyński, związany w swojej karierze głównie z Bałtykiem Gdynia, ale mający też za sobą przygodę z gdyńską Arką, Lechią (sezon 1997/98), a od 2004 roku także z Ruchem Chorzów. Został osobiście zaproszony przez Tomasza Borkowskiego, z którym niegdyś występował w jednej drużynie. Przyjechać ma także 20-letni Wojciech Okińczyc, ostatnio grający w rezerwach Cracovii, mający na koncie sześć pierwszoligowych występów w barwach Górnika Zabrze. Wychowanek Lechii Zielona Góra już od kilku lat szuka sobie miejsca na piłkarskiej mapie Polski, ale do tej pory nie udaje mu się go znaleźć. Teraz spróbuje w Gdańsku.

Nikt jednak się nie łudzi, że w oparciu o takich zawodników Lechia zbuduje drużynę, która mogłaby wiosną poprawić zajmowane obecnie szóste miejsce. Do tego potrzeba będzie większych transferów, o których na razie jest jednak cicho. Dla dobra sprawy. W zeszłym tygodniu jedno nazwisko "wypłynęło" i trener Tomasz Borkowski twierdzi, że szanse Lechii na jego pozyskanie znacząco się przez to zmniejszyły. Szkoleniowiec zdradza, że potrzebuje po jednym mocnym zawodniku do każdej formacji i pod tym kątem prowadzone będą poszukiwania.

Skoro mają być nabytki, musi się znaleźć dla nich miejsce. Dlatego kilku piłkarzy obecnej kadry na pewno się z Lechią pożegna. W środę i czwartek będą odbywać się indywidualne rozmowy ze wszystkimi zawodnikami. Niektórym zaproponowane zostanie obniżenie pensji, inni będą musieli odejść. Szansę dostanie każdy, ale nie jest wielką tajemnicą, że na czarnej liście znajdują się między innymi nazwiska Roberta Sierpińskiego i Michała Szczepińskiego. Ten pierwszy nie zdołał znaleźć wspólnego języka z Marcinem Kaczmarkiem, a teraz także z Tomaszem Borkowskim. Drugi też nie jest faworytem nowego trenera, a przy tym nie imponuje formą. Niewesoło wygląda sytuacja Krzysztofa Rusinka, który z wiodącego piłkarza stał się słabym rezerwowym. W przypadku innych zawodników wiele zależy od ich postawy w rozmowach z działaczami i trenerami.

W trakcie rozpoczynającego się okresu zimowego Lechia przejdzie przez dwa obozy przygotowawcze w dobrze znanych, sprawdzonych lokalizacjach. Pierwszy odbędzie się w styczniu w Cetniewie, drugi w lutym w Chorzowie. W porównaniu do poprzednich lat, w oczy rzuca się przede wszystkim ekskluzywny dobór sparingpartnerów. Ubiegłej zimy Lechia zagrała zaledwie z jednym pierwszoligowcem, Odrą Wodzisław. Kierownik Piotr Żuk mówi, że teraz jest o tyle inaczej, iż od początku była presja na to, by mierzyć się z jak najsilniejszymi zespołami. Jeszcze przed zakończeniem rundy wiosennej porozumiano się więc z kilkoma znanymi klubami.

Tak więc pierwszoligowców ma szansę być przynajmniej czterech: Cracovia Kraków (6. miejsce w ekstraklasie, w trakcie negocjacji), Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski (9. miejsce), Górnik Zabrze (12. miejsce) i Górnik Łęczna (14. miejsce). Ale to nie wszystko, bo zakontraktowano również ciekawych drugoligowców. Zimowymi rywalami biało-zielonych będą zatem: Ruch Chorzów (1. miejsce w II lidze, w trakcie negocjacji), Zawisza Bydgoszcz (2. miejsce), Zagłębie Sosnowiec (5. miejsce), Śląsk Wrocław (11. miejsce) i Unia Janikowo (17. miejsce). Nawet jeżeli z różnych powodów dwa lub trzy mecze nie dojdą do skutku, to i tak zestawienie jest bardzo interesujące.

Lechia wyciąga właściwe wnioski z faktu, że w rundzie jesiennej bardzo dobrze radziła sobie z niżej notowanymi zespołami, ale kompletnie zawodziła na tle ścisłej czołówki, zespołach skupionych na grze o najwyższe cele. - Jeżeli mamy o coś walczyć na wiosnę, to potrzebujemy silnych sparingpartnerów. Dogadanie się z tymi klubami trudne nie było. Nikt nie odmówił. Ale Lechii się przecież nie odmawia - śmieje się Piotr Żuk, na którym to w głównej mierze spoczywała odpowiedzialność zorganizowania sparingów i obozów. Z roli jak zwykle wywiązał się bardzo dobrze.

Niby nikt nie mówi o tym wprost, słowo "awans" nie pada, ale nie ma wątpliwości, że właśnie poprawienie pozycji z rundy jesiennej, zajęcie przynajmniej trzeciego miejsca, gwarantującego grę w barażach, będzie celem Lechii na drugą połowę rozgrywek. Wiele zależy jednak od przebiegu okresu przygotowawczego i skuteczności klubu na rynku transferowym. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zima i oczekiwanie na jej zakończenie mogą okazać się niezwykle dłużące.

Testowani w tym tygodniu:

Gracjan GACEK (ur. 1987, Lechia II Gdańsk, pomocnik)

Maciej HAFTKOWSKI (ur. 1987, Pomezania Malbork, napastnik)

Marcin HERCOG (ur. 1981, Jarota Jarocin, napastnik)

Kamil HRYNOWIECKI (ur. 1987, Pomezania Malbork, napastnik)

Andrzej JAROSZ (ur. 1988, Orkan Rumia, pomocnik)

Jakub KASZUBA (ur. 1988, Bałtyk Gdynia, napastnik)

Łukasz KŁOS (ur. 1982, Bytovia Bytów, pomocnik)

Dariusz ŁOŻYŃSKI (ur. 1982, Warta Poznań, pomocnik)

Łukasz NADOLSKI (ur. 1987, Cartusia Kartuzy, obrońca)

Wojciech OKIŃCZYC (ur. 1986, Cracovia II Kraków, napastnik)

Mateusz OSEWSKI (ur. 1987, Lechia II Gdańsk, pomocnik)

Jacek PACYŃSKI (ur. 1981, Jarota Jarocin, pomocnik)

Michał PROTASEWICZ (ur. 1985, RW Essen, obrońca)

Piotr RUSZKUL (ur. 1985, Olimpia Elbląg, napastnik)

Michał SMARZYŃSKI (ur. 1974, GKS Luzino, pomocnik)

Maciej SZYSZKOWSKI (ur. 1988, Wierzyca Pelplin, pomocnik)

Piotr TRAFARSKI (ur. 1983, Olimpia Elbląg, napastnik)

Marcin WOJTKIEWICZ (ur. 1989, juniorzy starsi Lechii, obrońca)

Plan okresu przygotowawczego:

21 listopada, wtorek. Badania piłkarzy na AWFiS. Zarazem pierwszy sparing dla młodych, testowanych zawodników.

24 listopada, piątek. Drugi sparing dla sprawdzanych piłkarzy z regionu.

30 listopada, czwartek. Rozpoczęcie okresu urlopowego, który obejmie cały grudzień.

5 stycznia, piątek. Rozpoczęcie okresu przygotowawczego badaniami na AWFiS. Lechia przez półtora tygodnia będzie trenować w Gdańsku.

17 stycznia, środa. Sparing z Górnikiem Łęczna (I liga). Lechiści rozegrają go w Solcu Kujawskim, po czym od razu pojadą na obóz do Cetniewa.

27 stycznia, sobota. Sparing z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski (I liga). Lechia zakończy obóz w Cetniewie wyjazdem do Grodziska, gdzie rozegra mecz kontrolny z pierwszoligowcem.

31 stycznia, środa. Sparing z Kaszubią Kościerzyna (III liga).

3 lutego, sobota. Sparing z Zawiszą Bydgoszcz (II liga). Rozegrany zostanie w Bydgoszczy.

7 lutego, środa. Sparing z Rodłem Kwidzyn (III liga). Pierwotnie mecz został zaplanowany w terminie meczu z Dyskobolią.

10 lutego, sobota. Sparing z Unią Janikowo (II liga). Rozegrany zostanie w Bydgoszczy.

14 lutego, środa. Sparing z Cartusią Kartuzy (III liga).

17 lutego, sobota. Jedyny wolny termin. Lechia szuka przeciwnika, jednym z kandydatów jest GKS Bełchatów, lider ekstraklasy.

19 lutego, poniedziałek. Wyjazd do Chorzowa na drugi obóz przygotowawczy. Odbędzie się na obiektach Stadionu Śląskiego.

20 lutego, wtorek. Sparing z Górnikiem Zabrze (I liga) oraz GKS Katowice (III liga). Lechiści zagrają dwoma składami.

22 lutego, czwartek. Sparing z Cracovią Kraków (I liga) lub Ruchem Chorzów (II liga). W tej sprawie trwają jeszcze rozmowy.

24 lutego, sobota. Sparing ze Śląskiem Wrocław (II liga).

28 lutego, środa. Sparing z Zagłębiem Sosnowiec (II liga). Wieczorem lechiści drużyna wraca do Gdańska.

10 marca, sobota. Rozpoczęcie rundy wiosennej II ligi sezonu 2006/07. Lechia zagra na własnym stadionie z Unią Janikowo.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.020