lechia.gda.pl

Tygodnik lechia.gda.pl nr 90 (2/2007)
16 stycznia 2007


BIAŁO-ZIELONI W GRACH KOMPUTEROWYCH

Lechia na PC

Lechiści grają dziś na zapleczu polskiej ekstraklasy. Poziom rozgrywek jest zapewne głównym powodem, dla którego drugoligowe zespoły nie cieszą się zainteresowaniem firm informatycznych, to zaś przekłada się na małą ilość gier, w których możemy wcielić się w menagera lub ulubionego zawodnika Lechii.

OSKAR STANISZEWSKI
adres: http://lechia.gda.pl/artykul/11602/
kontakt: lechia@lechia.gda.pl

Recenzji poddaliśmy dwie najbardziej znane gry piłkarskie na świecie - Football Manager 2007 oraz FIFA 07 - dzięki pierwszej możemy wcielić się w postać menagera jednej z kilkuset występujących na świecie drużyn, dzięki drugiej zaś, sami możemy poprowadzić nasz ulubiony zespół do chwały, a nawet tworzyć własne kluby oraz piłkarzy.

Football Manager 2007

Jak dotąd 3-częściowa seria jednego z najpopularniejszych managerów piłkarskich tworzonych przez studio Sports Interactive, mające na swym koncie popularną sagę Championship Manager czy NHL Eastside Hockey Manager.

W grze wcielamy się w trenera wybranego przez siebie zespołu. Możemy zostać szkoleniowcem klubu z ponad kilkudziesięciu lig z całego świata lub reprezentacji narodowej danego kraju. Nie zabrakło tu też I i II ligi polskiej, a co za tym idzie, gdańskiej Lechii. W ostatniej odsłonie serii, czyli Football Manager 2007 zestawienie składów drużyn obejmuje niniejszy sezon. W kadrze biało-zielonych znajdziemy następujących piłkarzy: Mateusz Bąk, Łukasz Kubiński, Krzysztof Brede, Sebastian Fechner, Paweł Pęczak, Rafał Kosznik, Mariusz Pawlak, Jacek Manuszewski, Paweł Żuk, Karol Piątek, Marcin Szulik, Maciej Kalkowski, Paweł Buzała, Piotr Wiśniewski, Krzysztof Rusinek, Sławomir Wojciechowski, Marcin Szałęga, Piotr Cetnarowicz oraz Grzegorz Król. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na rozpoczęcie zabawy odzwierciedlić aktualny stan zespołu i rozpocząc rywalizację o ligowe punkty.

10-letnie doświadczenie Sports Interactive w tworzeniu symulacji zarządzania klubem sprawia, że ich produkty pozostają bezkonkurencyjne w swoim gatunku gier na PC. Twórcy kultowej serii Championship Manager zostali wzbogaceni o uwagi i opinie 2500 graczy z całegego świata, dzięki czemu przygotowali nie tylko uaktualnienia, ale i zupełnie nowe cechy gry, nieznane wcześniej w piłkarskich managerach.

Football Manager 2007 oferuje sporo rozrywki dzięki swoim zaawansowanym opcjom. Dla przykładu mamy nawet możliwość rozmowy z zawodnikiem bezpośrednio przed jego wejściem na plac gry, dzięki czemu możemy wpływać na motywację swoich podopiecznych na chwilę przed rozpoczęciem spotkania.

Usprawniono także współpracę pomiędzy graczem a mediami. Dzięki pełnemu bogactwu komunikatów, możemy skrytykować gwiazdę przeciwnika, tak aby obniżyć jego morale przed meczem lub podlizywać się mu, dzięki czemu wzrosną nasze szanse na pozyskanie zawodnika. Oczywiście możemy pochwalić swoich piłkarzy za ostatnie osiągnięcia, jak i krytykować, mobilizując do jeszcze cięższej pracy.

Dopracowano również działanie skautów, czyli poszukiwaczy nowych i utalentowanych zawodników, którzy mogliby zasilić nasz skład. Charakteryzują oni się teraz większą aktywnością, dzięki czemu znalezieni piłkarze lepiej pasują do naszej drużyny.

Ostatnią, jak i dla wielu najciekawszą nowością jest pojawienie się tzw. ”Feeder Clubs”, czyli małych klubów z niższych lig, które chętnie podejmą współpracę z gigantami piłki nożnej. Będąc menagerem futbolowej potęgi możemy wysłać do zaprzyjaźnionego teamu swoich juniorów, którzy u nas nie mają szans na grę, a tam nabiorą doświadczenia i powrócą wzmacniając nasz skład. Prowadząc zaś małą drużynę z niższego szczebla rozgrywek, zyskujemy wartościowych kopaczy. Łatwiej nam także organizować sparingi z poważniejszymi ekipami.

FIFA 07

Najnowsza odsłona Fify programistów EA Sports powiązana jest z Total Club Managerem 2007, który nawiązuje równorzędną walkę ze swoimi największymi konkurentami, w tym przypadku Championship Manager 2007 oraz opisanym powyżej Football Manager 2007. Instalując na komputerze oba programy możemy kopiować zespoły z jednego do drugiego i odwrotnie, dzięki czemu w Fifie możemy rozgrywać mecze z udziałem piłkarzy ściągniętych za pomocą Total Club Managera, a menagerem zarządzać drużyną z Fify.

Niestety w oryginalnej wersji Fify i Championship Manager 2007 znajdziemy wyłącznie zespoły z Orange Ekstraklasy. Zabrakło drużyn drugoligowych, więc jeśli chcemy zmierzyć się biało-zielonymi z najlepszymi ekipami świata, pozostaje nam jedynie ściągnięcie z sieci specjalnego dodatku, dzięki któremu swoje mecze rozgrywać będziemy mogli osiemnastoma zespołami z zaplecza ekstraklasy.

Ostatnia odsłona Fify uważana jest przez wielu za najdoskonalszy jak do tej pory symulator gry w piłkę nożną. Rozbudowano tu jednak także tryb pracy trenerskiej. Jako menager wybranego przez siebie zespołu troszczymy się o wystawienie na najbliższy mecz optymalnego składu i dobranie odpowiedniej taktyki.

Każde spotkanie możemy rozegrać samodzielnie lub za pomocą komputerowej symulacji. Symulację podzielono na dwa rodzaje - "wizualną", w której będziemy obserwować wszystkie wydarzenia dziejące się na boisku, z możliwością ingerencji w każdym momencie meczu i przejęciu kontroli nad zawodnikami, a także tzw. "szybką sumulację", dzięki której w kilka sekund poznamy wynik oraz wszystkie statystyki rozegranego przez nasz zespół spotkania.

Odnosząc efektowne zwycięstwa z dobrymi przeciwnikami szybko zyskamy zaufanie zarządu oraz poparcie kibiców, jeśli jednak efekty naszej pracy będą wypadać poniżej oczekiwań ludzi związanych z klubem, spodziewajmy się zdecydowanych ataków prasy oraz spadku zainteresowania drużyną, co negatywnie wpłynie nie tylko na naszą karierę, ale i także na powodzenie całego zespołu. Odnosząc jednak ze swoim klubem piłkarskie sukcesy, wraz z upływem czasu będziemy stawać się bardziej doświadczonym szkoleniowcem, co odbije się na przedstawianych nam ofertach pracy. Krótko mówiąc - im będziemy lepsi, tym lepsze zespoły będą się o nas ubiegać.

Na naszej głowie, jako menagera i trenera klubu w jednej osobie, spoczywać będzie także odpowiedzialność za transfery i pracę z młodzieżą. Dzięki dobremu i przemyślanemu korzystaniu z tych możliwości szybko uda nam się załatać najsłabsze punkty drużyny i poprowadzić nas do wielu zwycięstw.

Ponadto, FIFA 07 nie ogranicza użytkowników do dostępnej palety klubów piłkarskich i oferuje nową opcję stworzenia własnej drużyny od podstaw. Każdy kibic biało-zielonych będzie mógł więc stworzyć swój ukochany klub oraz odwzorować grających w nim zawodników. Programiści z EA Sports zapewnili jednak graczom sporo rozrywki, którym oddano 510 wiernie odwzorowanych klubów, z prawdziwymi nazwiskami piłkarzy oraz aktualnymi strojami, pochodzących aż z 27 lig z całego świata.

W co grają lechiści?

Zapytaliśmy również samych piłkarzy zespołu seniorów gdańskiej Lechii, czy z chęcią zagraliby mecz Lechią na komputerze lub wcielili się w rolę menagera zespołu.

Grałeś może kiedyś w grę, w której wcielić się mogłeś w trenera lub zawodnika Lechii?

Paweł Buzała: Gram w Managera, Lechią oczywiście i idzie mi super.

Paweł Pęczak: Ja preferuję raczej gry na PlayStation. Mam komputer, ale jakoś klikanie na klawiaturze mnie nie bawi, a z padem w ręku jest większa radocha. Myślę jednak, że gdybym miał możliwość gry Lechią na PS, na pewno bym pograł. Wiem nawet, że na komputerze można doinstalować specjalnego patcha z II ligą, no ale na PS niestety nie da rady.

Ale jeśli Lechia awansuje w tym roku do ekstraklasy, znajdzie się na pewno w Fifie 08. Czy wtedy zdecydujesz się zagrać?

PB: Oczywiście, że tak. Na pewno spróbuję swoich sił wirtualną Lechią.

PP: Pewnie, że tak. Gdy Lechia będzie w ekstraklasie znajdziemy ją w każdej grze, wszystkie mają europejskie I ligi.

Jak na razie nam, fanom gdańskiej Lechii, nie pozostaje nic innego jak tylko wierzyć w upragniony awans biało-zielonych, abyśmy za niecały rok mogli napisać recenzję kilkunastu pozycji, w których będziemy mogli zmierzyć się pierwszoligową Lechią.
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POWRÓT