Gdańsk: niedziela, 22 września 2019
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 90 (2/2007)

16 stycznia 2007

BŁAŻEJ JENEK DLA LECHIA.GDA.PL

Pozorny zimowy spokój

Dopytywanie kibiców i trójmiejskich dziennikarzy o ewentualne zimowe wzmocnienia Lechii rosło z każdym dniem trwającej zimy, który nie przynosił wieści o zawarciu jakiejkolwiek umowy transferowej. Nastroje uspokoił dopiero podpis złożony przez Macieja Rogalskiego na trzyletnim kontrakcie.

BŁAŻEJ JENEK
Gdańsk

Wiele wskazuje na to, że nie jest to ostatnie wzmocnienie przed rundą wiosenną. Trwają trudne negocjacje na temat wykupienia z Cracovii Karola Piątka. O angaż przy Traugutta rywalizują utalentowani, acz niedoświadczeni na szczeblu centralnym, Kłos i Łożyński, a prowadzone rozmowy i penetracja rynku piłkarskiego mogą przynieść dodatkową niespodziankę. Nie będzie natomiast nieprzemyślanych sportowo i finansowo zakupów, które bez wniesienia nowych impulsów blokować będą rozwój klubowych wychowanków.

Porównując nasz klub z rywalami z II-ligowej czołówki podnoszone są argumenty o dużo większej operatywności działaczy rywali na transferowej giełdzie. Analiza ruchów konkurencji pokazuje, że to przede wszystkim szukanie następców na miejsce sprzedanych dotychczasowych liderów. Transfery Chwalibogowskiego z Zagłębia czy Sobolewskiego z Jagiellonii oraz ciągłe spekulacje o odejściu Sotirovića z Bydgoszczy tudzież Petasza z Chorzowa nie napawają optymizmem szkoleniowców drużyn przewodzących obecnie w tabeli.

Tymczasem budowa zespołu w Gdańsku przebiega spokojnie ale w określony sposób. Od niemal trzech lat nie odszedł z Lechii jakikolwiek zawodnik brany pod uwagę w kontekście dłuższej perspektywy rozwoju klubu. Polityka zawierania kilkuletnich kontraktów, szczególnie z młodszymi zawodnikami oraz stawianie w większości na graczy związanych z regionem powoli zaczyna przynosić pożądane efekty.

Sukcesy w pozyskiwaniu nowych piłkarzy to także wypadkowa możliwości budżetowych każdego z klubów. Poza plasującą się na piątym miejscu Polonią Bytom, wszyscy nasi konkurenci posiadają na dzisiaj wyższe budżety, strategicznych sponsorów oraz status sportowej spółki akcyjnej.

Przerwa zimowa również w tym względzie poświęcona została nadrabianiu dystansu do rywali. Przeprowadzone spotkania i rozmowy oraz dokonane kalkulacje i analizy prawne to kolejne kroki w celu osiągnięcia nowej jakości prowadzenia klubu, jakim z pewnością byłoby powołanie przy Traugutta spółki akcyjnej. Jest szansa, że powstanie ona w pierwszej połowie bieżącego roku.

Kojarzenie partnerów biznesowych wymaga jednak zamysłu i spokoju w realizacji, niemal identycznego do przepisu na budowanie silnej drużyny futbolowej. Dlatego też, czas nie jest wiodącym czynnikiem w tworzonym projekcie. Zapowiedziany akces Miasta Gdańsk oraz deklaracje kilku poważnych podmiotów to już wiele, ale finalny plan zakłada aby powstała spółka była w stanie nie tylko utrzymać obecny poziom funkcjonowania drużyny, ale zrobić kolejny krok do przodu. Krok zdecydowany, a jednocześnie skrzętnie obmyślany i przygotowany. Z tego powodu będziemy musieli wykazać jeszcze trochę cierpliwości.

Oczekiwania kibiców odnośnie celów o jakie zmagać się ma tej wiosny nasza jedenastka są dość jednoznaczne. Często jednak przy prowadzeniu klubu mówiąc żargonem piłkarskim należy "wyłączyć grzałkę". Trzeba robić swoje, nie żyjąc ponad stan, nie rzucając się jednocześnie z motyką na futbolowe słońce. Ci co chcieli przyspieszyć pewne sprawy lub delikatnie pomóc szczęściu przy sportowych zmaganiach swoich zespołów wiercą się teraz nerwowo, nasłuchując kolejnych informacji płynących z wrocławskiej prokuratury. Wieści te natomiast budzą w Gdańsku jeszcze większy spokój i wiarę w efekty wykonanej dotychczas pracy.

Autor jest aktualnym dyrektorem i członkiem zarządu Lechii Gdańsk.
KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
LUDZIE LECHII:
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.017