Gdańsk: sobota, 11 lipca 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 96 (8/2007)

20 marca 2007

GŁOSEM SPIKERA: LICENCJA DO EKSTRAKLASY

Daleko od ligi, cz. 1

Takie nastały czasy, że do sportowego sukcesu nie wystarczy najlepsza drużyna. Warunkiem możliwości gry na danym szczeblu rozgrywek jest wypełnienie wymogów stawianych przez przepisy licencyjne. Warto przeanalizować warunki, jakie należy spełnić, aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem rozgrywek Orange Ekstraklasy.

MARCIN GAŁEK

Wielu kibiców Lechii z pewnością doskonale pamięta serial "Daleko od szosy...". Jego bohater, Leszek, przebył długą drogę zwieńczoną życiowym sukcesem w postaci zdobycia wykształcenia i zamieszkania w mieście. Wszystko zaczęło się jednak na wsi, gdzie mało kto, w czasach "radosnego socjalizmu", myślał o życiu w cywilizowanych warunkach. Chłopak wspinał się po szczeblach społecznej drabiny, aby ostatecznie zmienić swój status społeczny. Podobnie w sierpniu 2001 roku zaczęła się droga gdańskiej Lechii ku szczytom ligowej hierarchii. Odradzający się klub zaczynał w malutkich wsiach (Miłoradz, Korzeniewo, Mareza). Stopniowo przeciwnikami gdańszczan stawały się zespoły z większych miejscowości, o coraz bardziej znanych nazwach. Dziś, jako klub, jesteśmy blisko osiągnięcia sukcesu, jakim niewątpliwie byłby powrót na piłkarskie salony.

Udany start ligowej wiosny, w wykonaniu biało-zielonych, podsycił nadzieje sympatyków gdańskiej Lechii dotyczące awansu do ekstraklasy. Jeszcze przed rozpoczęciem rewanżowej rundy rozgrywek klubowi działacze triumfalnie obwieścili, że Lechia jest gotowa do walki o ekstraklasę. Podopieczni Tomasza Borkowskiego pokazali, że są odpowiednio zmotywowani do walki o najwyższe cele, a co najważniejsze - potrafili przenieść to na boisko. Z zainteresowaniem śledzić będziemy dalsze występy piłkarzy. Takie jednak nastały czasy, że do sportowego sukcesu nie wystarczy najlepsza drużyna. Warunkiem możliwości gry na danym szczeblu rozgrywek jest wypełnienie wymogów stawianych przez przepisy licencyjne. Warto przeanalizować warunki, jakie należy spełnić, aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem rozgrywek Orange Ekstraklasy.

Wszystkie minimalne wymagania systemu licencji PZPN znaleźć można w "Podręczniku Licencyjnym PZPN". W rozdziale 4.4.4 zamieszczono procedurę rozpatrywania wniosku w przypadku klubów II ligi awansujących do pierwszej ligi. Wynika z niej, iż w przypadku promocji do najwyższej klasy rozgrywek, klub winien najpóźniej do 30 czerwca przekazać do licencjodawcy komplet wymaganych dokumentów. W praktyce oznacza to, iż w przypadku zwycięskiej batalii o awans za niewiele ponad trzy miesiące Lechia winna być organizacyjnie przygotowana do walki na boiskach ekstraklasy. O ewentualnym dopuszczeniu klubu do rozgrywek, piłkarska centrala winna zadecydować najpóźniej po miesiącu.

Wymagania, które powinien spełnić ubiegający się o licencję, podzielono w Podręczniku na pięć kategorii (kryteria sportowe, dotyczące infrastruktury, dotyczące personelu i administracji, prawne i finansowe). Każda z kategorii dzieli się na cztery stopnie od A do D.

Kategoria: KRYTERIA SPORTOWE

Kategoria A (kryteria muszą być spełnione w sposób wskazany i opisany w instrukcji, inaczej nie ubiegający się nie uzyska licencji):

1) Zatwierdzony program rozwoju młodzieży.

Każdy ubiegający się o licencję musi posiadać program rozwoju młodzieży zaaprobowany przez licencjodawcę. Uzyskanie takiej aprobaty uzależnione jest od spełnienia następujących kryteriów:

- Co najmniej cztery zespoły młodzieżowe w klubie lub stowarzyszone z klubem;

- Stowarzyszenie z klubem oznacza, że klub zapewnia takim zespołom wsparcie finansowe i techniczne, a same zespoły znajdują się w tym samym mieście lub regionie co klub, przy zastrzeżeniu zgodności z zasadami uczciwej konkurencji;

- W skład takich zespołów młodzieżowych wchodzą zawodnicy w przedziale wiekowym od 12 do 19 lat;

- Wszyscy zawodnicy muszą być zarejestrowani w PZPN;

- Każdy zespół bierze udział w rozgrywkach lub programie młodzieżowym uznawanym przez PZPN.

W tym zakresie Lechia nie powinna mieć najmniejszych problemów ze spełnieniem stawianych wymogów. W tej chwili w klubie funkcjonuje 19 drużyn młodzieżowych, co zdecydowanie przewyższa ustanowione limity. Najmłodsi zawodnicy mają 6 lat, zaś najstarsi 19. Piłkarze zarejestrowani są w PZPN, a zespoły biorą udział w rozgrywkach pod patronatem Związku.

Kategoria D (zalecenia, których ubiegający się o licencję nie ma obowiązku spełniać w danym momencie, ale w przyszłości mogą one stać się "obowiązkowe"):

1) Kształcenie młodych zawodników.

Ubiegający się o licencję musi zagwarantować, by wszyscy zawodnicy uczestniczący w programie rozwoju młodzieży mieli możliwość pobierania regularnej nauki szkolnej i/lub zawodowej.

Lechia współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 15, Gimnazjum nr 29 oraz XXI Liceum Ogólnokształcącym. W tych placówkach utworzono klasy, do których uczęszcza biało-zielona młodzież.

2) Zagadnienia sędziowania - Program Wzajemnego Zrozumienia.

Wprowadza się obowiązek cyklicznych (nie rzadziej niż raz w roku) spotkań szkoleniowych trenerów, działaczy i zawodników z sędziami.

W tej kwestii, zgodnie z informacjami uzyskanymi od Koordynatora do spraw młodzieży - Tomasza Bocheńskiego - przygotowywany jest program spotkań. Na dzień dzisiejszy, spełnienie tego warunku nie jest jednak obowiązkowe.

W kolejnym felietonie przedstawione zostaną kryteria dotyczące infrastruktury. Nie trudno domyślić się, że ten właśnie obszar wymagań będzie dla klubowych włodarzy najtrudniejszy do wypełnienia. Powszechne jest mniemanie, iż stadion przy Traugutta nie spełnia podstawowych standardów. Ile jest w tym prawdy? Czy pod tym względem Lechia jest rzeczywiście tak daleko od ligi, jak się o tym mówi? Odpowiedzi na te pytania już w kolejnym odcinku...

KOMENTARZE (6)
niema co dluzej czekac na OE! szparka i leczna poleci to 2 miejsca jeszcze wiecej...
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.204