Gdańsk: czwartek, 18 kwietnia 2024

Tygodnik lechia.gda.pl nr 98 (10/2007)

3 kwietnia 2007

Treść artykułu
 |   |   |   |   | 

GŁOSEM SPIKERA: SPRAWA PISUARÓW

Daleko od ligi, cz. 2

Takie nastały czasy, że do sportowego sukcesu nie wystarczy najlepsza drużyna. Warunkiem możliwości gry na danym szczeblu rozgrywek jest wypełnienie wymogów stawianych przez przepisy licencyjne. Jakie warunki należy spełnić, aby stać się pełnoprawnym uczestnikiem rozgrywek Orange Ekstraklasy? Dziś kolej na zapoznanie się z kryteriami dotyczącymi infrastruktury.

MARCIN GAŁEK

Minimalne wymagania systemu licencji PZPN znaleźć można w "Podręczniku Licencyjnym PZPN". Przypomnijmy, iż w razie awansu do Orange Ekstraklasy, klub winien najpóźniej do 30 czerwca przekazać do Związku komplet wymaganych dokumentów. W praktyce oznacza to, iż za blisko 3 miesiące, w przypadku zwycięskiej batalii o awans, Lechia winna być organizacyjnie przygotowana do walki na boiskach ekstraklasy.

Powszechne jest mniemanie, iż stadion przy Traugutta nie spełnia podstawowych standardów. Ile jest w tym prawdy? Czy pod tym względem Lechia jest rzeczywiście tak daleko od ligi, jak się o tym mówi? Warto sprawdzić, jakie warunki należy spełnić, aby na Traugutta możliwe było rozgrywanie spotkań pierwszoligowych.

Kategoria: KRYTERIA DOTYCZĄCE INFRASTRUKTURY

W odniesieniu do systemu licencji termin "stadion" oznacza miejsce rozgrywania meczu, obejmujące sam stadion, jak również otoczenie stadionu do ogrodzenia, które go okala włącznie. Mało kto wie, iż wszystkie kluby muszą rozgrywać swoje mecze, w roli gospodarza, na stadionie, położonym nie więcej niż 50 kilometrów od siedziby klubu.

Kategoria A (kryteria muszą być spełnione w sposób wskazany i opisany w instrukcji, inaczej ubiegający się nie uzyska licencji):

1) Stadion - certyfikat

Stadion musi posiadać certyfikat wystawiony przez Prezydenta Miasta. Dokument nie może być starszy niż jeden rok. Musi on posiadać informacje dotyczące:

- stanu bezpieczeństwa konstrukcji stadionu;

- stwierdzenia zgodności z odpowiednimi przepisami bezpieczeństwa;

- zatwierdzenia całkowitej pojemności stadionu (indywidualne miejsca siedzące, trybuny stojące i łączna liczba miejsc);

W tym aspekcie, podobne warunki należy spełnić na zapleczu ekstraklasy. Dlatego też można przypuszczać, iż uzyskanie certyfikatu nie powinno sprawić kłopotu klubowym włodarzom.

2) Stadion - bezpieczeństwo

Wszystkie publiczne przejścia, bramki prowadzące z obszarów dla widzów na boisko, a także wszystkie bramy i drzwi wyjściowe ze stadionu muszą być pomalowane na jasny kolor. Winny one otwierać się na zewnątrz w kierunku od widzów i nie mogą być zamknięte w czasie, gdy widzowie znajdują się na stadionie. Przy każdych drzwiach i bramkach musi znajdować się przez cały czas specjalnie wyznaczony porządkowy.

Muszą istnieć procedury, aby zapewnić, iż publiczne przejścia były wolne od jakichkolwiek przeszkód mogących utrudniać swobodny przepływ widzów w trakcie imprezy. Istotne jest też to, by organizatorzy imprezy mogli zawsze komunikować się z widzami znajdującymi się wewnątrz i na zewnątrz stadionu poprzez wystarczająco silny i niezawodny system nagłośnienia.

W tym elemencie, po dokonaniu kosmetycznych zmian, nie powinno być problemu z wypełnieniem stawianych przez PZPN warunków.

3) Stadion - zatwierdzony plan ewakuacji

Klub winien posiadać zatwierdzony przez właściwego miejscowo Komendanta Państwowej Straży Pożarnej aktualny plan ewakuacji, który gwarantuje, że w przypadku zagrożenia cały stadion może zostać opróżniony.

Ten element funkcjonuje już przy Traugutta w trakcie bieżących rozgrywek.

4) Stadion - pomieszczenie dowodzenia

Stadion musi posiadać pomieszczenie kontrolne, które zapewnia ogólny widok wnętrza stadionu. Musi ono być znajdować się na głównej trybunie i być zamknięte. Winno posiadać stoły i krzesła, zapewniać możliwość montażu urządzeń monitorujących oraz łączność ze spikerem zawodów i policją.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie słowo "zamknięte"... Mam nadzieję, iż dotychczas funkcjonujące stanowisko dowodzenia okaże się wystarczającym.

5) Stadion - pojemność - indywidualne miejsca siedzące - zadaszone miejsca siedzące

Minimalna pojemność stadionu wynosi 3.000 indywidualnych miejsc siedzących, tj. przytwierdzonych na stałe do podłoża, oddzielonych od innych, anatomicznie wyprofilowanych oraz posiadających oparcie o wysokości co najmniej 30 cm mierząc od siedziska. Ponadto, minimalna ilość indywidualnych miejsc siedzących, które muszą być zadaszone (w tym trybuna honorowa i prasowa) to 1000.

Na dzień dzisiejszy stadion we Wrzeszczu posiada jedynie 1950 miejsc siedzących spełniających powyższe warunki. Są to miejsca "na prostej". Siedziska zamontowane na trybunie krytej niestety nie spełniają już zapisanych w podręczniku wymogów.

6) Stadion - oświetlenie

Stadion musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie, nie mniej niż 1200 luksów.

Ten punkt jest w przypadku Lechii najbardziej kosztowny i najtrudniejszy do realizacji. Jak wykazuje dotychczasowa praktyka, PZPN dopuszczał do udziału w rozgrywkach kluby, które przedstawiły realny do spełnienia plan zainstalowania na stadionie sztucznego oświetlenia. Podobny scenariusz będzie prawdopodobnie dotyczył także naszego klubu.

7) Stadion - obszary dla widzów

Każda trybuna stadionu musi zapewniać możliwość jej podzielenia na odrębne sektory.

Stadion we Wrzeszczu spełnia ten warunek.

Kategoria B (kryteria muszą być spełnione alternatywnie w sposób wskazany i opisany w instrukcji. Jeśli ubiegający się o licencję nie może ich spełnić, nie uzyska licencji):

1) Stadion - dostępność

Klub musi być prawnym właścicielem obiektu lub posiadać pisemną umowę z właścicielem stadionu gwarantującą korzystanie ze stadionu na potrzeby meczów.

Lechia korzysta z obiektu miejskiego i nie powinna mieć problemów z możliwością korzystania ze stadionu.

2) Boisko - specyfikacja - wielkość boiska

Boisko musi być pokryte naturalną lub sztuczną murawą i mierzyć dokładnie 105 m x 68 m. W sytuacji, gdy z przyczyn technicznych, wynikających z konstrukcji stadionu zwiększenie powierzchni boiska do wymaganej wielkości nie jest możliwe, wówczas za odrębną zgodą PZPN wymiary te muszą wynosić - długość: od 100m do maks. 105 m., szerokość: od 64 m do maks. 68 m.

Boisko we Wrzeszczu ma aktualnie wymiary 108x68. Dlatego też mogłoby być ono dopuszczone do rozgrywek pierwszoligowych. Osobną kwestią jest jego stan...

Kategoria C (kryteria muszą być spełnione w sposób wskazany i opisany w instrukcji. Klub, który ich nie spełnia może otrzymać oficjalne ostrzeżenie od Działu Licencji PZPN określające warunki, które winien spełnić (np. doszkolenie pracownika) w określonym terminie. W przypadku niespełnienia zaleceń sprawa kierowana jest do Wydziału Dyscypliny PZPN, który nakłada na klub karę ostrzeżenia lub finansową. Niespełnienie tych kryteriów nie powoduje jednak wykluczenia z rozgrywek):

1) Stadion - regulamin wewnętrzny

Stadion musi posiadać wewnętrzny regulamin, rozmieszczony na obiekcie w taki sposób, by widzowie mogli go przeczytać.

Tekst regulaminu dostępny jest przy bramie wejściowej na obiekt we Wrzeszczu.

2) Stadion - miejsce dla kibiców drużyny gości

Co najmniej 5% łącznej liczby miejsc na stadionie przewidzianej w stosownym certyfikacie musi być udostępnione kibicom drużyny gości w oddzielnej strefie.

Pojemność sektora gości jest dużo większa od licencyjnych wymogów.

3) Stadion - urządzenia sanitarne

Każda trybuna musi być wyposażona w wystarczającą ilość toalet dla osób obu płci, tj. na każdych 1.000 widzów musi być przynajmniej:

- pięć toalet z sedesami dla mężczyzn;

- osiem pisuarów;

- pięć toalet z sedesami dla kobiet.

Przy frekwencji 10.000 widzów oznacza to, ze na stadionie winno być 100 toalet oraz 80 pisuarów. Obawiam się, że w tym elemencie żaden z polskich klubów szczebla centralnego nie spełnia wymogów stawianych przez licencjodawcę. Jeśli ten warunek stałby się wymogiem z kategorii "A" to oficjalna zgłoszona przez kluby pojemność stadionów drastycznie by spadła.

4) Stadion - urządzenia dla przedstawicieli środków przekazu

Stadion musi posiadać odpowiednie wyposażenie dla potrzeb przedstawicieli środków przekazu (pomieszczenia robocze i sala do konferencji prasowych).

Na trybunie krytej wyodrębniono sektor dla przedstawicieli mediów. Natomiast na zapleczu istnieje sala do konferencji prasowych.

Ponadto podręcznik przewiduje jeszcze wiele wymagań kategorii D (zalecenia, których ubiegający się o licencję nie ma obowiązku spełniać w danym momencie, ale w przyszłości mogą one stać się "obowiązkowe"). Na szczęście jest to jeszcze "melodia przyszłości" i 30 czerwca tego roku Lechia nie będzie musiała wykazać się ich spełnieniem.

Dużo pracy

Jak widać, przed organizatorami spotkań piłkarzy gdańskiej Lechii, jeszcze niemało pracy, aby sprostać wymogom stawianym przez "Podręczniku Licencyjnym PZPN". Najpoważniejsze inwestycje dotyczyć powinny:

- montażu odpowiedniej ilości indywidualnych miejsc siedzących, spełniających kryteria określone przez organizatora rozgrywek;

- zbudowania i zainstalowania systemu oświetlenia, co jest z pewnością niezwykle kosztowną inwestycją;

- stworzenie odpowiedniego pod względem jakościowym i ilościowym zaplecza sanitarnego (swoją drogą, kto by pomyślał, że brak wystarczającej liczby pisuarów może być mankamentem w przypadku działalności klubu).

30 czerwca to już niezbyt odległy termin. Jeśli piłkarze gdańskiej Lechii sprostają postawionemu przed nimi zadaniu awansu do krajowej elity, to leciwy obiekt we Wrzeszczu czeka wiele zmian. Mając to na względzie, osoby odpowiedzialne za kształt obiektu, już teraz winny uruchomić niezbędne procedury niezbędne do osiągnięcia efektu, jakim byłoby sprostanie wymogom stawianym przez PZPN w sprawie przyznania licencji. To już naprawdę ostatni dzwonek...

PS. W kolejnym felietonie, ostatnim dotyczącym licencji na grę w Orange Ekstraklasie, przedstawione zostaną kryteria dotyczące personelu i administracji, prawne i finansowe.

Opinie (4)
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.012