Gdańsk: wtorek, 13 kwietnia 2021
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 104 (16/2007)

15 maja 2007

KTO MA SZANSE NA AWANS DO I LIGI?

Szansa na brąz

Przeanalizowaliśmy sześć najlepszych drugoligowych ekip, czekające ich mecze oraz rywali do awansu. Kto ma szansę na promocję do ekstraklasy na pięć kolejek do końca sezonu? Komu uda zdobyć się wystarczającą ilość punktów, aby odnieść sukces? I przede wszystkim komu będzie najłatwiej sięgnąć po mistrzostwo II ligi?

OSKAR STANISZEWSKI

Pierwsze sześć miejsc w drugoligowej tabeli zajmują kolejno: Ruch, Zagłębie Sosnowiec, Jagiellonia, Polonia Bytom, Lechia oraz Polonia Warszawa. Najbliżej upragnionego celu są chorzowianie, którzy prowadzą z przewagą 7 punktów nad drugim Zagłębiem. Tylko nadzwyczajne fatum podobne do tego, które opętało ostatnio biało-zielonych, mogłoby odebrać liderowi pierwsze miejsce na finiszu rozgrywek. Tak więc Ruch jest naszym pewniakiem do awansu z pierwszej pozycji.

Drugie miejsce, także dające bezpośredni awans do I ligi zajmuje aktualnie zespół z Sosnowca, który ma odpowiednio - 2, 6, 7 i 8 punktów przewagi nad kolejnymi zespołami. Tak więc główna rywalizacja o pozycję wicelidera rozegra się pomiędzy Zagłębiem a Jagiellonią, którą dzielą zaledwie dwa oczka od sosnowiczan. Przegrany w tym pojedynku zajmie najprawdopodobniej 3. miejsce.

W grze o najwyższe cele zostają jeszcze jednak zespoły Polonii Bytom, Lechii Gdańsk oraz Polonii Warszawa, które polować będą zapewne na 4. pozycję w tabeli. Dlaczego? Ponieważ kilka dni temu PZPN zrobił "prezent" drugoligowcom. Mianowicie, jeśli karnie zdegradowane zespoły (czyli Arki Gdynia oraz Górnika Łęczna) nie zajmą pozycji 15. i 16. w I lidze, czyli miejsc objętych bezpośrednim spadkiem, z zaplecza ekstraklasy awansują aż cztery zespoły.

Bez jakiegoś "ale" byłoby jednak zbyt pięknie, dlatego ewentualni drugoligowcy, którzy awansowaliby z miejsc 3. i 4. będą zmuszeni do spełnienia wymogów ekstraklasy w jak najkrótszym czasie. Jeśli PZPN uzna, iż klub nie sprosta stawianym wymaganiom, wróci do II ligi, a zastąpi go... zespół, który wcześniej spadł. Pomysł piłkarskiej centrali wydaje się być co najmniej kuriozalny, ale prawdę mówiąc biało-zieloni mogą na nim tylko zyskać.

Poniżej przedstawiamy listę spotkań, które zostały do rozegrania wszystkim sześciu analizowanym przez nas zespołom. Kolejność drużyn zgodna jest z miejscami zajmowanymi w tabeli II ligi.
1. Ruch (61pkt.): Jagiellonia (W), Stal (W), Unia J. (D), Lechia (W), Podbeskidzie (D).
2. Zagłębie (54pkt.): Odra (D), Polonia B. (W), Śląsk (D), Jagiellonia (D), KSZO (W).
3. Jagiellonia (52pkt.): Ruch (D), Śląsk (W), Stal (D), Zagłębie (W), Unia J. (D).
4. Polonia B. (48pkt.): Śląsk (W), Zagłębie (D), KSZO (W), Piast (D), Miedź (W).
5. Lechia (47pkt.): Łomża (W), Zawisza (D), Kmita (W), Ruch (D), Stal (W).
6. Polonia W. (46pkt.): KSZO (W), Piast (D), Miedź (W), Łomża (D), Zawisza (W).

Każdy z zespołów do końca sezonu rozegrać musi jeszcze pięć spotkań (z wyjątkiem Lechii i Polonii Warszawa, które otrzymają punkty wygrane walkowerem za mecze z wycofanym Zawiszą Bydgoszcz), ale jak wiadomo - każdy zespół gra inaczej. Dlatego też postanowiliśmy zsumować miejsca w tabeli wszystkich rywali do końca rozgrywek, oddzielnie dla każdej z drużyn (im wyższa liczba - tym lepsza, bo przeciwnicy z niższych lokat):
1. Polonia W. - 64.
2. Lechia - 58.
3. Ruch - 52.
4. Polonia B. - 46.
5. Jagiellonia - 42.
6. Zagłębie - 36.

Najcięższe zadanie więc przed Zagłębiem Sosnowiec, a teoretycznie najłatwiejsze przed "Czarnymi Koszulami". Dużą rolę w ostatecznych wynikach odegrają mecze bezpośrednie pomiędzy naszą szóstką. Ruch zagra dwukrotnie na wyjeździe - w Białymstoku i Gdańsku, Zagłębie rozegra wyjazdowy mecz w Bytomiu oraz z Jagiellonią na własnym boisku. Jagiellonia odpowiednio zagra u siebie z Ruchem i na wyjeździe z Zagłębiem. Polonia Bytom wraz z gdańską Lechią mają po jednym spotkaniu "na szczycie". Pierwsi zagrają na własnym boisku z Zagłębiem, lechiści podejmą za to przy ul. Traugutta chorzowian. I tu w najlepszej sytuacji jest także warszawska Polonia, która nie rozegra żadnego bezpośredniego meczu z wyprzedzającymi ją w tej chwili drużynami.

Decydujące spotkania:
30. kolejka II ligi: Jagiellonia - Ruch,
31. kolejka II ligi: Zagłębie - Polonia B.
32. kolejka II ligi: Lechia - Ruch, Zagłębie - Jagiellonia.

Biało-zieloni przede wszystkim muszą zrobić wszystko, aby wygrać pięć kolejnych meczów i zdobyć komplet punktów. W takiej sytuacji sezon zakończyliby z dorobkiem 62 oczek. Przy odrobinie szczęścia i sprzyjających wyników rywali, biało-zieloni mają szansę zająć ostatecznie w tabeli II ligi 3. pozycję.

Najlepszymi wynikami dla gdańszczan byłoby zwycięstwo Ruchu nad Jagiellonią (30. kolejka) oraz wygrane Zagłębia nad Polonią Bytom (31. kolejka) i Jagiellonią (32. kolejka). Zakładając zwycięstwa wszystkich faworytów w pozostałych spotkaniach ostateczny układ tabeli wyglądałby następująco:
1. Ruch - 73pkt.
2. Zagłębie - 67pkt.
3. Lechia - 62pkt.
4. Polonia W. - 61pkt.
5. Jegiellonia - 61pkt.
6. Polonia B. - 60pkt.

Wszystko wygląda pięknie, jest jednak jeden warunek - lechiści nie mogą pozwolić sobie już na żadną wpadkę, ponieważ strata choćby jednego punktu może definitywnie przekreślić szanse na awans.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.007