Gdańsk: środa, 21 października 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 111 (23/2007)

3 lipca 2007

II LIGA: CO WNIOSĄ DO NIEJ NOWE DRUŻYNY?

Mocna grupa beniaminków

Znamy już ostateczny skład drugoligowej stawki. Oprócz dotychczasowych ośmiu zespołów grających na boiskach II ligi, doszło aż siedem nowych drużyn, które jeszcze w ubiegłym sezonie grały w trzeciej lidze. O ile powrotu na zaplecze ekstraklasy Warty Poznań, Motoru Lublin i GKS-u Katowice można było się spodziewać, o tyle awans reszty zespołów można uznać za sporą niespodziankę.

PAWEŁ DOCZYK

Przypomnijmy, że bezpośredni awans uzyskali zwycięzcy poszczególnych grup III ligi, czyli GKS Jastrzębie, Motor Lublin, Tur Ture,k a także Znicz Pruszków. Natomiast reszta beniaminków musiała walczyć o awans w barażach z II ligowcami. Najwięcej szczęścia miała drużyna z Katowic, ponieważ trafiła na zespół KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, który został karnie zdegradowany do III ligi i zespół z Katowic automatycznie uzyskał awans.

W pozostałych parach padło kilka niespodziewanych wyników, ponieważ tylko i wyłącznie jeden z trzech zespołów II-ligowych utrzymał swój byt. Drużyną tą była Stal Stałowa Wola, która pokonała Kolejarz Stróże i pozostała na zapleczu ekstraklasy. Swoje mecze przegrali Kmita Zabierzów i Unia Janikowo, a ich miejsce zajęły zespoły Pelikana Łowicz i Warty Poznań.

Cieszy na pewno powrót takich klubów jak GKS Katowice, Warta Poznań oraz Motor Lublin, ponieważ w swoim czasie były to jedne z najlepszych klubów w Polsce, które tak jak na przykład GKS, reprezentowały nasz kraj w rozgrywkach europejskich. Kluby te na pewno zapisały się w historii polskiej piłki i szkoda by było, aby tak wielkie firmy "pałętały się" po niższych ligach.

Nową jakość wprowadzą również tacy nowicjusze jak GKS Jastrzębie, które wyprzedziło w swojej grupie m.in. GKS Katowice pokonując ich nawet w bezpośredniej rywalizacji. To pokazuje, że nie będą to chłopcy do bicia. Swoje do ligi wniosą także ekipy Pelikana Łowicz, Tura Turek i Znicza Pruszków.

GKS Jastrzębie

Pełna nazwa klubu to Miejski Klub Sportowy GKS Jastrzębie. Klub z Jastrzębia-Zdrój powstał w 1962 roku. Stadionem GKS jest stadion miejski w Jastrzębiu. Barwy klubowe to kolory zielono-czarno-żółte. Prezesem klubu jest Joachim Langer.

W latach 70. GKS Jastrzębie był solidnym III-ligowcem, któremu udało się na rok zagościć w II lidze, a także uzyskać awans do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1975-1976.

W sezonie 1988/1989 GKS Jastrzębie grał w I lidze, uzyskując awans po zwycięskim barażu z Piastem Nowa Ruda.

Rok później klub zanotował spadek do III ligi, z krótką dwuletnią przerwą (lata 2002-2004 spędzone w IV lidze). W roku 1999 nastąpiła zmiana nazwy klubu na MKS (Miejski Klub Sportowy) Górnik Jastrzębie, który w roku 2005 został przemianowany na MKS (Miejski Klub Sportowy) GKS Jastrzębie.

Do roku 1989 klub rozgrywał swoje mecze na "starym" stadionie przy ulicy Kościelnej o pojemności 10000, po czym przeprowadził się na nowo wybudowany obiekt w centrum miasta (Stadion Miejski przy ul. Harcerskiej 14b) wyposażony w sztuczne oświetlenie.

Pelikan Łowicz

Klub z Łowicza powstał w 1945 roku. Jego barwy to kolory biało-zielone. Prezesem jest Janusz Białas, natomiast trenerem od maja 2005 jest były reprezentant Polski, Jacek Cyzio.

Po wielu latach gry w klasach niższych, drużyna seniorów awansowała w sezonie 1990/91 po raz pierwszy do III ligi, w której grali nieprzerwanie przez szesnaście sezonów. W sezonie 2005/06 łowiczanie wywalczyli drugie miejsce, ale w barażach o II ligę przegrali z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Na osłodę Pelikan wywalczył wojewódzki Puchar Polski.

W kolejnym sezonie łowiczanie dopięli jednak swego i, po pokonaniu Kmity Zabierzów w meczach barażowych, awansowali do II ligi. Najbardziej znanym piłkarzem klubu jest Grzegorz Piechna, który swego czasu zagrał nawet w reprezentacji Polski oraz były piłkarz Polonii Warszawa, Piotr Wojdyga. Obecnie najlepszym strzelcem jest doświadczony Radosław Kowalczyk.

Motor Lublin

Pełna nazwa to Lubelski Klub Sportowy Motor Lublin, założony w 1950 roku. Barwy klubu są żółto-biało-niebieskie. Stadionem klubu jest boisko MOSIR-Bystrzyca w Lublinie. Prezesem klubu jest Waldemar Paszkiewicz. Trenerem w Motorze jest Ryszard Kuźma. Debiut zespołu z Lublina miał miejsce 17 sierpnia 1980 roku.

Do największych sukcesów klubu należy 9 lat gry w I lidze oraz 19 na zapleczu ekstraklasy. Ponadto piłkarze z Lublina dwukrotnie awansowali do 1/4 Pucharu Polski w sezonie 1978/79 oraz w sezonie 1981/82.

Motor Lublin w latach 1970-71 dwukrotnie zdobywał medale w Mistrzostwach Polski Juniorów. W 1970 zdobyli brąz, natomiast rok później zdobyli złoto. Od 1996 grali w III lidze z przerwą na grę w lidze IV.

W tym sezonie Lubelski klub zajął pierwsze miejsce w grupie i awansował do II ligi. Najbardziej znanymi piłkarzami grającymi kiedyś w Lublinie są były znakomity piłkarz Legii Warszawa, Leszek Pisz, który słynął z dobrego strzału z dystansu a także wielokrotny reprezentant Polski i uczestnik MŚ, Jacek Bąk.

Tur Turek

Drużyna Tura Turek powstała w lipcu 1921 roku z inicjatywy Saturnina Kinkiela, Zenona Czeremuzińskiego i Romana Cyrulewskiego. Barwy klubu są koloru czerwonego lub żółto-czarnego.

Stadionem Tura jest stadion 1000-lecia w Turku przy ulicy Sportowej 3. Prezesem klubu jest jest Andrzej Opłatek, a trenerem były opiekun Lecha Poznań, Adam Topolski.

Największym sukcesem w historii tego klubu jest awans do II ligi oraz 1/16 Pucharu Polski w sezonie 2005/2006 i 2006/2007. Najbardziej znanym piłkarzem Tura jest bardzo dobrze znany kibicom Lechii, Piotr Cetnarowicz, grający obecnie w gdańskim klubie.

Oprócz Cetnarowicza grali tutaj również tacy piłkarze jak Zbigniew Robakiewicz czy Wojciech Małocha.

Znicz Pruszków

Klub z Pruszkowa powstał w 1923 roku. Gracze Znicza grają w barwach żółto-czerwono-niebieskich.

Prezesem klubu z Pruszkowa jest Marek Śliwiński, a trenerem Leszek Ojrzyński. Drużyna Znicza już raz grała w barażach o II ligę. W sezonie 2004/2005 uległa jednak Ruchowi Chorzów.

W sezonie 2006/2007 zawodnicy z Pruszkowa awansowali do 1/16 Pucharu Polski. Jednak największym sukcesem jest tegoroczny awans do II ligi.

Do najbardziej znanych zawodników klubu zalicza się Jacka Gmocha prowadzącego reprezenatcję Polski na mundialu w 1978 roku, byłego zawodnika Widzewa Łódź, Macieja Terleckiego oraz młodego Radosława Majewskiego grającego obecnie w Grodzisku Wielkopolskim.

Warta Poznań

Klub z Poznania powstał w 1912 roku. Barwy klubu to kolory biały i zielony. Prezesem klubu jest Janusz Urbaniak, a trenerem Ryszard Łukasik.

Największymi sukcesami w historii klubu jest zdobycie Mistrzostwa Polski w roku 1929 oraz w 1947 oraz pięciokrotne zdobycie wicemistrzostwa kraju w latach 1921-1939. Ostatni raz w I lidze - sezony 1993/1994 oraz 1994/1995.

W barwach klubu z Poznania grali dwaj piłkarze Lechii Gdańsk, czyli Arkadiusz Miklosik oraz Dariusz Łożyński. Po wielu latach gry w III lidze, piłkarzom z Poznania udało się awansować na zaplecze ekstraklasy pokonując w barażach Unię Janikowo.

GKS Katowice

Najbardziej znany klub spośród beniaminków II ligi. Klub z Katowic powstał w 1964 roku. Barwy klubu to kolory złoto-zielono-czarne.

Prezesem klubu jest były znakomity piłkarz, Jan Furtok, natomiast trenerem jest Piotr Piekarczyk, który prowadził GKS w latach 90.

W latach 2003-2004 zespół grał pod nazwa Dospel Katowice. Jednak z powodów kłopotów prawnych i finansowych, spadł do IV ligi. W ciągu trzech lat zespół powrócił do II ligi.

Największymi sukcesami klubu z Katowic to 4-krotne zdobycie wicemistrzostwa Polski w latach 1987-1994, 3 Puchary Polski w latach 1985-1993. Ponadto piłkarze GKS zdobyli również Superpuchar Polski w 1991 i 1995. Na arenie międzynarodowej piłkarze z Katowic dotarli również do 1/8 Pucharu UEFA w sezonie 1994/1995, a także 1/8 Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonach 1986/1987 i 1991/1992.

Najbardziej znanymi piłkarzami GKS są między innymi: Jan Furtok, Adam Ledwoń, Janusz Jojko, Bartosz Karwan oraz dwóch piłkarzy grających w zeszłym sezonie w Lechii Gdańsk, Paweł Pęczak i Sławomir Wojciechowski.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.024