Gdańsk: czwartek, 27 lutego 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 113 (25/2007)

17 lipca 2007

RUCHY TRANSFEROWE NA DRUGIM FRONCIE

Gwiazdy w drugiej lidze

II liga w sezonie 2007/08 zapowiada się bardzo ciekawie. Radosław Majdan, Marcin Chmiest, Radosław Gilewicz i Piotr Bania... To najbardziej znane nowe nazwiska, jakie w przyszłym sezonie zaprezentują się na zapleczu ekstraklasy.

MATEUSZ JASZTAL

Do rozpoczęcia nowego sezonu pozostały niespełna dwa tygodnie. Warto więc przyjrzeć się, jakie ruchy w letniej przerwie przeprowadzili ligowi rywale gdańskiej Lechii. Kadry większości zespołów nie są jeszcze zamknięte, jednak nie należy się spodziewać większych zmian. Przedstawiamy poczynania drugoligowców na rynku transferowym. Kolejność zespołów alfabetyczna.

Arka Gdynia
Klub karnie zdegradowany za udział w aferze korupcyjnej ma mocarstwowe plany. Sankcje nałożone przez Wydział Dyscypliny PZPN nie odstraszyły sponsorów i kibice w Gdyni liczą na jak najszybszy powrót do pierwszej ligi. W dłuższej perspektywie włodarze Arki zapowiadają walkę o europejskie puchary, toteż już teraz przygotowują grunt pod przyszłe sukcesy. Z klubu odeszli: Jakosz, Jawny, Pilch i Palczewski, nie wiadomo jak zakończy się sprawa Janusza Dziedzica. Przyszli znani z pierwszoligowych boisk: Andrzej Bledzewski, Michał Łabędzki (z Górnika Łęczna), Marek Baster z Cracovii, czy też niechciany w Kielcach Marek Szyndrowski. Najbardziej znanym nowopozyskanym zawodnikiem jest Marcin Chmiest, który grał m.in.: w Legii, Odrze Wodzisław i portugalskim SC Braga.

GKS Jastrzębie
Włodarze drugoligowego beniaminka z Jastrzębia nie szykują wielkich zmian. Pożegnano się z czterema zawodnikami. Wciąż testowani są piłkarze, którzy mogliby wzmocnić skład drużyny GKS-u. Próbowany był m.in.: Michał Chamera, były bramkarz gdyńskiej Arki, jednak z powodu kontuzji nie przeprowadzi się do Jastrzębia. Działacze przyglądają się również zawodnikom Legii Warszawa, z której wypożyczony został 19-letni obrońca Artur Jędrzejczyk. Klub nie dysponuje dużym budżetem i raczej skazany jest na walkę o utrzymanie na zapleczu ekstraklasy.

GKS Katowice
Odradzający się klub z Katowic jest jak na razie mało aktywny na rynku transferowym. Działacze chętnie widzieli w swoim zespole pochodzących ze Śląska: Artura Andruszczaka i Pawła Pęczaka. Obaj jednak podpisali umowy z gdańską Lechią. Popularny "Pęki" był bardzo bliski powrotu do Katowic, lecz w ostatniej chwili z powodów rodzinnych postanowił zostać nad morzem. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem rozgrywek jedynym nowym nabytkiem katowiczan jest były gracz Górnika Zabrze, Tomasz Prasnal. Obrońca ten rozegrał w pierwszej lidze 139 meczów. To nie koniec transferów w Katowicach, gdyż z zespołu odeszło aż 12 piłkarzy.

ŁKS Łomża
Zespół z Łomży do tej pory tylko traci zawodników. Do płockiej Wisły odszedł Krzysztof Strugarek, do Polonii Warszawa Świerblewski, zaś do Łódzkiego KS-u Dąbrowski. Z Łomżą pożegnali się również m.in.: Jasiński, Goliński, Rozkwitalski, Zubrzycki i Kowalski. Klub ciągle testuje potencjalnych kandydatów do wzmocnienia drużyny i już niedługo zacznie podpisywać kontrakty. W kręgu zainteresowań ŁKS-u znajdują się również gdańszczanie: Krzysztof Rusinek i Paweł Żuk. Wydaje się, że działacze nie cierpią na brak funduszy, gdyż przedsezonowe zgrupowanie łomżan miało miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Motor Lublin
Kolejny mało aktywny zespół na rynku transferowym. Z Lublinem pożegnali się Karol Drej (obecnie Polonia Bytom) i Piotr Styżej (Górnik Łęczna). Żaden nowy zawodnik nie podpisał kontraktu z Motorem. Największym zmartwieniem lublinian jest uzyskanie licencji na grę w drugiej lidze. Stadion Motoru nie spełnia wymogów stawianych przez PZPN, więc klub pierwsze swoje mecze będzie musiał rozgrywać na innym obiekcie. Nie udało się dogadać z właścicielami stadionu w Łęcznej, więc najprawdopodobniej Motor tymczasowo "przeprowadzi się" do zaprzyjaźnionego Wrocławia.

Odra Opole
W Opolu następują spore zmiany kadrowe. Z Odry odchodzi 10 piłkarzy, w tym m.in. Adam Orłowicz, który przenosi się do Zabrza. Jak dotąd tyle samo podpisano kontraktów z nowymi zawodnikami. Do najbardziej znanych należą: Madrin Piegzik, były zawodnik Dyskoboli i Górnika Zabrze (39 meczów w ekstraklasie) oraz Piotr Bajera, wcześniej piłkarz Świtu, Stomilu Olsztyn, czy Korony Kielce. Przyszły sezon może być trudny dla opolskiej Odry, gdyż decyzją PZPN, za zaległości finansowe, klub rozpocznie rozgrywki z balastem 10 punktów ujemnych

Pelikan Łowicz
Zespól, który niespodziewanie wkradł się w szeregi drugoligowców, ma spore problemy z uzyskaniem licencji na grę na zapleczu ekstraklasy. Wymogów stawianych przez PZPN na tym szczeblu rozgrywek nie spełnia obiekt Pelikana. Niewielkie środki finansowe i niepewność gry na zapleczu ekstraklasy skutecznie utrudniają wojaże na rynku transferowym. Kadry Pelikana nie wzmocnił żaden nowy piłkarz, nikt też nie opuścił Łowicza.

Piast Gliwice
Piast w poprzednim sezonie był typowym średniakiem. W przyszłych rozgrywkach nie powinno się to zmienić. Z Gliwic odeszło trzech piłkarzy, dwóch do pierwszej ligi: Krzysztof Kozik (aktualnie GKS Bełchatów) i Adrian Świątek (ŁKS). Nowymi nabytkami są m.in.: Rafał Andraszak z Górnika Zabrze (66 meczów w pierwszej lidze) i Stanisław Wróbel (127 meczów i 17 bramek). Reszta to mniej znani zawodnicy z niższych lig.

Podbeskidzie Bielsko-Biała
Zespół za udział w aferze korupcyjnej rozpocznie rozgrywki z 6 ujemnymi punktami. A niewykluczone jest, że kara nie zostanie zwiększona. Jak na razie działacze Podbeskidzia mogą się cieszyć z uzyskania drugoligowej licencji. Do drużyny z Bielska-Białej dołączy sześciu nowych piłkarzy, w tym m.in.: Żmudziński i Szymański (obaj z Górnika Polkowice). Testowany jest również były napastnik Górnika Łęczna Janusz Surdykowski, który przymierzany był do kadry gdańskiej Lechii. Klub opuszcza 5 zawodników, jednak nie będą to poważne osłabienia.

"Pogoń Szczecin"
Drużyna Antoniego Ptaka będzie grała w Stargardzie Szczecińskim. Jak na razie tylko tyle wiadomo o tym zespole. Zagadką pozostaje nazwa i skład personalny oraz kwestia uzyskania drugoligowej licencji.

Polonia Warszawa
Jeden z głównych kandydatów do awansu. Działacze "Czarnych Koszul" postawili na doświadczenie. Skład Polonii wzmocnili gracze grubo po 30-stce: Mariusz Pawlak z Lechii Gdańsk, Radosław Majdan (ostatnio Pogoń Szczecin) i jego imiennik Gilewicz, który 4-krotnie sięgał po Mistrzostwo Austrii. Nawym nabytkiem jest również Lumir Sedlacek, były zawodnik Slavii Praga, Dyskobolii, czy Wisły Płock (70 meczów w ekstraklasie). Poza nimi kontrakty w Warszawie podpisali: Świerblewski, Konieczny, Kosiorowski. Jedynymi poważniejszymi ubytkami są: Martins Ekwueme (obecnie Legia Warszawa) i Paweł Kieszek (SC Braga)

Stal Stalowa Wola
Następny klub, który nie szaleje na arenie transferowej. Stalową Wolę opuścił tylko jeden zawodnik - Rafał Dopierała. Nowym piłkarzem Stali został Sebastian Kęska, który w ekstraklasie rozegrał ponad 100 meczów, a ostatnio reprezentował barwy Łódzkiego KS-u. Umowy z klubem podpisali również m.in: Kurowski (Cracovia) i Trela - swego czasu przymierzany do ekipy Biało-Zielonych. Kilku innych piłkarzy wciąż jest testowanych.

Śląsk Wrocław
Klub z Wrocławia ma ambitne palny na przyszły sezon. Po przejęciu zespołu przez miasto na stanowisko pierwszego szkoleniowca powrócił wychowanek Śląska, Ryszard Tarasiewicz. Pożegnano się z zawodzącymi Pawłem Kaczorowskim i Rafałem Lasockim. Do drużyny mistrza Polski, Zagłębia Lubin, powrócił Paragwajczyk Morales. W przyszłym sezonie we Wrocławiu nie zagra również wypożyczony z Gdańska Krzysztof Rusinek. Ze Śląskiem umowy nie podpisał jeszcze żaden nowy piłkarz, jednak z zespołem trenują bracia Janusz i Marek Gancarczykowie (Górnik Polkowice) oraz Dominik Husejko (Kotwica Kołobrzeg).

Tur Turek
Zespół, który dość niespodziewanie wygrał swoją grupę trzeciej ligi, wydaje się być skazany na walkę o utrzymanie na zapleczu ekstraklasy. Drużynę Tura Turek opuściło jedenastu piłkarzy, w tym Gracjan Sobczak, który był na testach w Gdańsku i Łodzi. Nowym graczem Tura został Łukasz Cichos z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Oprócz niego, skład beniaminka drugiej ligi wzmocniło czterech zawodników z niższych lig. Warto zauważyć, że Tur nie miał problemów z uzyskaniem licencji.

Warta Poznań
Kolejny beniaminek i kolejny zespół, który ma problemy z uzyskaniem licencji z powodu stadionu. Wydaje się jednak, że w przypadku Warty pozwolenie na grę w drugiej lidze to kwestia czasu. Z powodu niewielkiego budżetu działacze Warty nie są aktywni na polu transferowym. Jak dotąd nie zakontraktowali żadnego nowego zawodnika. Nikt tez nie opuścił Poznania. Wydaje się, że Zieloni będą walczyli o utrzymanie na zapleczu ekstraklasy

Wisła Płock
Spadkowicz, który będzie walczył o powrót do ekstraklasy. W Płocku nie mają problemów finansowych, więc nie było problemów z solidnymi transferami. Jednym z ciekawszych jest pozyskanie Piotra Bani, który w pierwszej lidze strzelił 21 goli w 74 meczach. Nowymi piłkarzami Wisły zostali również doświadczeni: Robert Górski (184 mecze w pierwszej lidze) i Jarosław Krzyżanowski (194 spotkania). Po za nimi kadrę płocczan wzmocnili tacy piłkarze jak: Strugarek, Zawadzki, Żytko czy Lasocki. Najpoważniejszymi ubytkami są odejścia Patryka Rachwała, Pawła Sobczaka i Lumira Sedlacka.

Znicz Pruszków
Beniaminek z Pruszkowa nie musi się już martwic o drugoligową licencję. Działacze Znicza ściągnęli pięciu nowych zawodników, z których najbardziej znanym jest Ferdinand Chi Fon z Górnika Łęczna. Poza nim kontrakty podpisali: Artur Januszewski (Górnik Polkowice), Zbigniew Kowalski (Łomża), Paweł Kaczmarek (Wigry Suwałki) i Paweł Zawistowski (KS Paradyż). Pruszkowska drużyna nie doznała praktycznie żadnego większego osłabienia.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.050