Gdańsk: piątek, 21 lutego 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 125 (37/2007)

9 października 2007

3:0 Z ARKĄ? PATRZĄC WSTECZ - MOŻLIWE

Optymistyczna prawidłowość

W ogólnym bilansie derbowych pojedynków ligowych lepsi są co prawda arkowcy, jednakże gdy bliżej przyjrzeć się historii spotkań obydwu klubów, można się dopatrzyć ciekawej, oby proroczej prawidłowości. Otóż dwukrotnie w dziejach derbowej rywalizacji, gdy oba kluby spotykały się po dłuższej, kilkuletniej przerwie, gdańszczanie zwyciężali swoich odwiecznych rywali w stosunku 3:0.

DOMINIK SOŁTYSIAK

Zbliżające się coraz szybszym krokiem, derbowe spotkanie dwóch najbardziej popularnych trójmiejskich jedenastek piłkarskich, zapowiada się niesłychanie atrakcyjnie. Atmosferę przed spotkaniem podgrzewa fakt, iż ostatnie derby Trójmiasta miały miejsce ponad 9 lat temu oraz przyzwoita pozycja w tabeli obydwu drużyn w lidze dająca realne szanse walki o ekstraklasę. Podobną sytuację, gdy obie drużyny zajmowały miejsca w górnej połówce drugiej ligi i walczyły o awans do ekstraklasy, mieliśmy jedynie w latach siedemdziesiątych, gdy Biało-Zieloni dwukrotnie w latach 1974 i 1976 rywalizowali z Żółto-Niebieskimi o awans do elity krajowego futbolu. Niestety dla gdańszczan obydwa drugoligowe sezony zakończyły się awansami do pierwszej ligi Arki, dla której lata siedemdziesiąte stanowiły najlepszy okres w dziejach klubu.

W ogólnym bilansie derbowych pojedynków ligowych lepsi są co prawda arkowcy, jednakże gdy bliżej przyjrzeć się historii spotkań obydwu klubów, można się dopatrzyć ciekawej, oby proroczej prawidłowości. Otóż dwukrotnie w dziejach derbowej rywalizacji, gdy oba kluby spotykały się po dłuższej, kilkuletniej przerwie, gdańszczanie zwyciężali swoich odwiecznych rywali w jednakowym stosunku 3:0. Przypomnijmy te chwalebne dla Biało-Zielonych derbowe spotkania.

30.10.1983 r.

Tego, co wydarzyło się w Gdańsku w pamiętnym 1983 roku kibice Lechii długo nie zapomną. Awans do II ligi, zdobycie Pucharu Polski i jakże wyjątkowe spotkanie z późniejszym zdobywcą Pucharu Zdobywców Pucharów - Juventusem Turyn, było dla młodej, pozbawionej piłkarskich gwiazd drużyny z Wrzeszcza niczym sen. Jesienią 1983 roku w 14. kolejce drugiej ligi obie trójmiejskie jedenastki spotkały się w zupełnie odmiennych nastrojach. Lechia opromieniona dotychczasowymi sukcesami zmierzała ku ekstraklasie. Arka rok wcześniej z niej spadła, zespół był rozbity, a z ambitnych zamierzeń budowy silnej drużyny oraz nowego stadionu na Polance Redłowskiej pozostały tylko wspomnienia. Ostatnie derby miały miejsce siedem lat wcześniej, a faworyt mógł być tylko jeden - Lechia.

I faworyt nie zawiódł. Wynik 3:0 dla gdańszczan odzwierciedlał przebieg gry, a prawdziwym bohaterem stadionu we Wrzeszczu był tego dnia strzelec trzech bramek i późniejszy król strzelców drugiej ligi - Jerzy Kruszczyński. Po tym meczu Lechia zajmowała drugą lokatę w tabeli ustępując tylko poznańskiej Olimpii, z którą to do samego końca ligowych zmagań walczyła o status pierwszoligowca. Arka była dopiero czternasta. Wiosną 1984 roku Lechia i Arka podążyły w różnych kierunkach. Gdańszczanie awansowali do ekstraklasy, natomiast piłkarze w żółto-niebieskich strojach zostali zdegradowani do trzeciej ligi.

12.09.1992 r.

Dopiero po ośmiu latach Żółto-Niebiescy i Biało-Zieloni ponownie spotkali się na ligowym szlaku. Tym, co łączyło wówczas gdańszczan i gdynian, były próby przeobrażenia zaśniedziałych struktur klubowych w bardziej nowocześnie zarządzane podmioty. W Gdańsku zawiązano właśnie spółkę "FC Lechia". W Gdyni miejscowi przedsiębiorcy pragnąc przywrócić miejscowemu klubowi dawną świetność powołali do życia twór o nazwie HTM "Arka", dumnie podkreślając, iż gdynianie to pierwszy w Polsce klub stricte prywatny. Po krótkim okresie działalności arkowcy zwyciężają w rozgrywkach ówczesnej III ligi "Pomorze" wracając w szeregi drugoligowców. Z kolei w Lechii w wiek seniora weszło właśnie tzw. pokolenie trenera Bogusława Kaczmarka. Już rok wcześniej gdańszczanie przez kilka jesiennych kolejek liderowali drugoligowej tabeli, dzielnie walcząc z bardziej rutynowanymi ligowymi ekipami.

Nowa struktura "FC Lechia" miała zapewnić piłkarzom warunki do gry o wyższe cele niż środek drugoligowej tabeli. Zatrudniono znanego trenera, byłego reprezentanta Polski, Adama Musiała. To wszystko powodowało, że derby zapowiadały się jako w miarę wyrównane i bardzo atrakcyjne. Więcej szans dawano co prawda bardziej ogranej w II lidze Lechii, jednakże rywale z Gdyni na pewno nie stali na straconej pozycji. Jednak już po trzynastu minutach spotkania Biało-Zieloni prowadzili 2:0 po uderzeniach Mirosława Girucia i Marcina Kaczmarka. Arkowcy po tych ciosach nie potrafili się już otrząsnąć do końca meczu. Trzeci gol dla gospodarzy zdobyty przez Sławomira Wojciechowskiego dopełnił formalności i derby Trójmiasta zakończyły się przekonującym zwycięstwem gdańskiej drużyny 3:0.

10.10.2007 r.

Jakim wynikiem zakończą się środowe derby? Wyraźnego faworyta raczej nie widać. Za Lechią przemawia atut własnego boiska, gorąca gdańska publiczność oraz wyraźny wzrost formy naszej drużyny w ostatnich kilku meczach. Widać już, że trener Dariusz Kubicki zbiera pierwsze owoce swojej pracy. W grze Biało-Zielonych widać znaczą poprawę, a spotkanie pucharowe z pierwszoligowym Górnikiem Zabrze powinno pomóc piłkarzom uwierzyć w swoje możliwości. Z kolei na korzyść Arki przemawia z pewnością większe doświadczenie ligowe poszczególnych graczy, a także powrót do gry wielu zawodników po kontuzjach. Nie można zapominać, że gdynianie pomimo lekkiego kryzysu w tej rundzie rozgrywek, wciąż są jednym z głównych faworytów do powrotu w szeregi ekstraklasy.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
MECZE LECHII:
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.102