Gdańsk: poniedziałek, 25 maja 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 141 (6/2008)

4 marca 2008

PRZEDWIOSENNA KLASYFIKACJA

Od przybytku głowa nie boli

Po raz trzeci już przedstawiamy klasyfikację piłkarzy kadry biało-zielonych przed rundą rewanżową. Pomimo niewielkiej aktywności Lechii na rynku transferowym tej zimy kilku zmian można się spodziewać. Sprawdźmy kto wiosną ma szansę na grę na poszczególnych pozycjach.

OSKAR STANISZEWSKI

Gdańszczanie do II części rozgrywek przystąpią bez większych osłabień, a przynajmniej tych długoterminowych. Do zdrowia wrócił już m.in. kontuzjowany przez całą rundę jesienną golkiper, Mateusz Bąk. Także trochę jak dotąd pechowemu Karolowi Piątkowi udało się przepracować okres przygotowawczy bez większych strat. Nieco mniej szczęścia miał Piotr Wiśniewski, który z powodu operacji nogi może opuścić kilka pierwszych spotkań. Najdalej w drugiej połowie kwietnia powinien jednak powrócić do walki o miejsce w składzie.

Kadra 3. zespołu zaplecza ekstraklasy uzupełniona została bramkarzem, Dominikiem Sobańskim, obrońcami, Tomaszem Midzierskim i Bartoszem Jurkowskim, pomocnikiem, Łukaszem Trałką, a także napastnikiem, Adrianem Fedorukiem. Nazwiska na kolana na pewno nie rzucają, jednak chociażby zimowa forma Roberta Speichlera napawa optymizmem. Stąd największy wybór i poziom w środku pola, gdzie na grę szanse ma kilku zawodników, a trener Dariusz Kubicki będzie miał nie lada problem, aby wybrać dwóch najlepszych.

Przed 30-osobową kadrą oraz sztabem szkoleniowym zarząd Lechii Gdańsk postawił w tym sezonie jasno określony cel, którym jest awans do I ligi. Szeroka, wyrównana poziomem kadra powinna na to pozwolić i to z pierwszych dwóch premiowanych miejsc, ponieważ nie ma co liczyć na większe szanse awansu dzięki spadkowiczom z ekstraklasy.

BRAMKARZE

1.Paweł KAPSA
2. Dominik SOBAŃSKI
3. Mateusz BĄK
3. Łukasz KUBIŃSKI
5. Bartosz DĘBOWSKI

Wydaje się, że wiosną, podobnie zresztą jak na jesień, nr 1 w bramce Lechii będzie były golkiper KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Paweł Kapsa. Na ławce rezerwowych zasiądze zaś sprowadzony zimą do zespołu Dominik Sobański. Przypomnijmy, że był on już piłkarzem Lechii w ubiegłym sezonie, jesienią grał jednak poza Gdańskiem. Popularny ”Bączek” ma marne szanse na wywalczenie miejsca w podstawowej jedenastce. Rozegrał on w tym sezonie zaledwie kilka spotkań, a rehabilitacja po poważnej kontuzji zajęła mu praktycznie cały okres przygotowawczy. Dalej w kadrze znajduje się dwóch juniorów – Łukasz Kubiński oraz Bartosz Dębowski. Ilość bramkarzy w kadrze biało-zielonych wskazuje na fakt, iż działacze za wszelką cenę starali się zapobiec powtórce sytuacji z meczu derbowego z Arką w Gdyni.

PRAWI OBROŃCY

1. Paweł PĘCZAK
2. Sebastian FECHNER
3. Karol PIĄTEK

”Na tej pozycji wciąż bez zmian” - tak rozpoczęliśmy opis prawej strony defensywy w przedwiosennej klasyfikacji poprzedniego sezonu. Chodziło oczywiście o Pawła Pęczaka, który dwa lata temu również dominowej na prawej flance obrony. Po raz trzeci już moglibyśmy napisać to samo, gdyż wciąż jest numerem jeden na swojej pozycji. W zastępstwie za walecznego ”Pękiego” mogą zagrać tu Sebastian Fechner, który przymierzany jest jednak przez trenera do gry po drugiej stronie boiska, a także Karol Piątek, który przy takiej ilości piłkarzy mogących grać w środku pola może mieć problemy z wywalczeniem miejsca w podstawowej ”11”.

ŚRODKOWI OBROŃCY

1. Hubert WOŁĄKIEWICZ
2. Jacek MANUSZEWSKI
3. Tomasz MIDZIERSKI
-. Bartosz JURKOWSKI
5. Krzysztof BREDE
6. Łukasz TRAŁKA

Trener Dariusz Kubicki z doborem pary zawodników, którzy będą ostatnią zaporą przed bramką zespołu z ul. Traugutta może mieć równie spory problem co z pomocnikami. Jesienią duet Wołąkiewicz-Manuszewski wydawał się współpracować wręcz idealnie, może poza kilkoma niewielkimi wpadkami, nikt jednak nie jest nieomylny. Zimą do zespołu dołączyli jednak Tomasz Midzierski z Lecha Poznań oraz Bartosz Jurkowski z Jagiellonii Białystok, którzy zdają się mieć równe szanse na zastąpienie kogoś z podstawowej dwójki. Dopiero czas i ich gra pokaże kto okaże się lepszy. Kontuzjowany przez większą część rewanżową będzie Krzysztof Brede. W razie wyjątkowych okoliczności na pozycji stopera zagrać może także Łukasz Trałka.

LEWI OBROŃCY

1. Sebastian FECHNER
2. Rafał KOSZNIK
3. Karol PIĄTEK

Za kadencji trenera Tomasza Borkowskiego grając na pozycji lewego obrońcy nie tylko przeżywał przeogromne katusze, ale także popełniał wielkie ”wielbłądy”. Od przyjścia do Gdańska trenera Kubickiego, z meczu na mecz, widać w nim coraz więcej pewności siebie, przemyślanych działań i przede wszystkim skuteczności. Mowa tu oczywiście o nominalnym prawym obrońcy, który przeniesiony został na drugą stronę boiska, czyli Sebastianie Fechnerze. Jego głównym rywalem o miejsce w podstawowej ”11” będzie z całą pewnością Rafał Kosznik. W przypadku niedyspozycji obu powyższych piłkarzy, ich miejsce zająć może Karol Piątek.

PRAWI POMOCNICY

1. Artur ANDRUSZCZAK
2. Maciej KALKOWSKI
3. Adrian FEDORUK
4. Piotr WIŚNIEWSKI
5. Paweł BUZAŁA
6. Robert HIRSZ

Pozyskany przed sezonem Artur Andruszczak, jeden z najbardziej doświadczonych piłkarzy w kadrze, wydaje się mieć prawie pewne miejsce w pierwszym składzie, choć na swojej pozycji zmienników ma sporo. Maciej Kalkowski złapał trochę więcej formy niż jesienią i zapowiada walkę o skład, jednak jego wiek nie pozwoli mu już raczej na grę w pełnym wymiarze czasowym. Może okazać się, że będzie musiał zadowolić się rolą zmiennika. Pozyskany także zimą Adrian Fedoruk może pełnić rolę ofensywnie grającego prawoskrzydłowego. Dalej są jeszcze ”Wiśnia”, ”Buzi” i Hirsz.

ŚRODKOWI POMOCNICY

1. Piotr KASPERKIEWICZ
2. Łukasz TRAŁKA
-. Robert SPEICHLER
4. Arkadiusz MIKLOSIK
-. Karol PIĄTEK
-. Marcin SZAŁĘGA
7. Marcin PIETROWSKI
8. Jacek MANUSZEWSKI

Młody Piotr Kasperkiewicz już od samego początku jesieni przekonał do siebie kibiców oraz kolejno sztab szkoleniowy ”Borka”, a następnie trenera Kubickiego. Jednak w środku pola są zaledwie dwa miejsca, o które walczyć będzie aż ośmiu utalentowanych i prezentujących zbliżony poziom umiejętności piłkarzy. Na kilka dni przed rozpoczęciem rundy wiosennej szkoleniowiec Lechii w wywiadzie dla jednej z gazet wahał się z obsadą drugiego miejsca w środku II linii, pomiędzy Łukaszem Trałką, a świetnie prezentującym się w ostatnich sparingach Robertem Speichlerem. Nie można jednak lekceważyć umiejętności i doświadczenia Arkadiusza Miklosika, Karola Piątka, czy Marcina Szałęgi, którzy z całą pewnością zbyt szybko się nie poddadzą. O skład walczyć też będzie młody Marcin Pietrowski, a w razie problemów może też na tej pozycji wystąpić Jacek Manuszewski.

LEWI POMOCNICY

1. Maciej ROGALSKI
2. Paweł BUZAŁA
3. Adrian FEDORUK
4. Maciej KALKOWSKI
5. Piotr WIŚNIEWSKI
6. Robert HIRSZ

Lewe skrzydło będzie należeć zapewne do odmienionego i nadzwyczaj skutecznego Macieja Rogalskiego. O miejsce w składzie rywalizować z nim będą głównie Paweł Buzała i Adrian Fedoruk. Pierwszy z nich jednak - jak zapowiada sam trener Kubicki - będzie wraz z Hirszem pełnił rolę zmiennika ofensywnego duetu: Cetnarowicz - Rybski, dlatego szanse młodego Fedoruka na grę w I zespole nie są wcale takie małe.

NAPASTNICY

1. Piotr CETNAROWICZ
2. Andrzej RYBSKI
3. Paweł BUZAŁA
4. Robert HIRSZ
5. Piotr WIŚNIEWSKI
6. Adrian FEDORUK
7. Jakub KAWA

Atak, najważniejsza pozycja chcąc wygrywać wiosenne spotkania. Tu wciąż numerem jeden wydaje się być Piotr Cetnarowicz, który w parze występować będzie najprawdopodobniej z Andrzejem Rybskim. Ciekawe czy pełniącego jesienią rolę ”jokera” Pawła Buzałę, wciąż czeka równie trudne zadanie. W ataku II-ligowej Lechii zagrać może także Hirsz, ”Wiśnia”, Fedoruk oraz Kawa. Popularny "Buzi" jednak w rolę wchodzącego z ławki snajpera podczas I części sezonu wczuł się doskonale, jeśli więc utrzyma choć by jesienną formę, gdańszczanie nie powinni obawiać się indolencji strzeleckiej, którą wspomnieć można chociaż by z poprzedniego sezonu.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.030