Gdańsk: czwartek, 13 sierpnia 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 143 (8/2008)

18 marca 2008

NIEDOSKONAŁOŚCI STADIONU PRZY TRAUGUTTA

Szczerbata modelka

Stadion przy ul. Traugutta przechodzi od kilku miesięcy największe zmiany od 25 lat. Obiekt należący do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku zaczyna powoli przypominać polskie stadiony pierwszoligowe. Może jeszcze nie takie jak te Korony Kielce, czy Lecha Poznań, ale tak "opakowanego" meczu, jak ostatniego z Wisłą Płock, gdańscy kibice nie musieliby się już wstydzić przed całym krajem.

MICHAŁ KORNIAHO
Gdańsk

Choć stadion, nazywany umownie przez fanów Lechii "T29" jest bodaj najpiękniej położonym tego typu obiektem w Polsce, jego stan pozostawiał przez wiele lat sporo do życzenia. I mimo, że w ciągu ostatnich miesięcy każdy mógł dostrzec sporą poprawę (na trybunie prostej pojawiły się biało-zielone plastikowe krzesełka, poszerzono murawę, wybudowano sztuczne boisko treningowe, zainstalowano jupitery wokół boiska, czy też stworzono ponad 1 km oświetlonych ciągów komunikacyjnych), nadal pozostaje wiele do zrobienia.

Wiadomo już, że za pół roku wrzeszczański stadion będzie jeszcze piękniejszy. Do rozpoczęcia następnego sezonu ma m.in. pojawić się kilka tysięcy wygodnych krzesełek na trybunie krytej, ma zostać zainstalowane profesjonalne nagłośnienie obiektu, ma zostać zamontowany również bezprzewodowy internet typu hot-spot. Wreszcie wymieniona zostanie też murawa głównego boiska, a nowa będzie nie tylko równiejsza, ale i podgrzewana.

Stadion to jednak nie tylko boisko i trybuny. To również kasy, ogrodzenie, budynki klubowe i wiele innych drobniejszych elementów. A stadionowi "T29" pod względem właśnie tych niuansów, najbardziej brakuje do ekstraklasy.

Postanowiliśmy wynotować i tym samym podpowiedzieć działaczom MOSiR na co, przy ustalaniu kolejnych planów inwestycyjnych na stadionie przy Traugutta, powinni zwrócić szczególną uwagę.

Ogrodzenie stadionu - Stare, betonowe, dziurawe. Tak można najkrócej scharakteryzować to coś, co otacza stadion Lechii. Patrząc na to ogrodzenie, owinięte u szczytu poszarpanym kolczastym drutem, można sobie chyba wyobrazić jak od zewnątrz wyglądały kiedyś getta. Najwyższy czas, by przestało ono już straszyć swoim widokiem przechodniów i zostało zastąpione schludnym, zielonym metalowym płotem.

Kasa biletowa dla gości - Mająca już kilkadziesiąt lat budka stojąca przy bramie wejściowej dla gości też nie wygląda zachęcająco. W obecnych czasach przekazywania biletów gościom do dystrybucji na ich własnym stadionie, kasa przy Traugutta dla gości jest już chyba zbędna.

Hale tenisowe - Wielkie metalowe baraki raczej nie są dziełem architektury. Czy zadaszenie kortów na gdańskim obiekcie nie może być bardziej estetyczne?

Kasy biletowe dla kibiców Lechii - Dobrze, że przed kilkoma laty zostały chociaż odmalowane przez kibiców. Jednak znów stają się brudne, oskrobane i zniszczone. Patrząc zaś na stan dachu pokrywającego je, aż dziw bierze, że znajduje się on jeszcze na swoim miejscu. Planując monitoring na stadionie, może warto by było i w tych okolicach zamontować jedno oko Wielkiego Brata?

Budynek klubowy - Patrząc na elewację budynku klubowego, można odnieść wrażenie, że mamy właśnie przełom lat 80 i 90 XX wieku. Szare mury, udekorowane obrazkami przedstawiającymi symbole kilkunastu dyscyplin sportu, które uprawiano na tym obiekcie dawno, dawno temu oraz napis "BKS LECHIA" mówią same za siebie. Dobrze chociaż, że pomieszczenia biurowe MOSiR i Lechii znajdujące się wewnątrz stają się powoli na miarę obecnych czasów.

Sala gimnastyczna - Wnętrza tej części budynku, w której znajduje się właśnie hala sportowa, szatnie oraz hotel i restauracja ROKO wołają już jednak o pomstę do nieba. W opłakanym stanie jest zwłaszcza sala gimnastyczna, która po zamknięciu przez Sanepid jest nieczynna już od około 2 lat.

Boisko treningowe, tzw. "Sahara" - Jego remont blisko pół roku temu zatrzymano w połowie i nie dokończono. W tej chwili na miejscu mającego powstać trawiastego boiska treningowego znajduje się wielki plac usypany kamieniami. Ciekawe, kiedy budowa nowego boiska zostanie ukończona? Wydaje się, że plany sfinalizowania tej inwestycji na wiosnę 2008, jak mówiono chwilę po wstrzymaniu jej, są już nie do zrealizowania.

Drewniane ławki na trybunach - Choć spora część trybun gdańskiego stadionu jest już pokryta krzesełkami, to jednak większość kibiców musi męczyć swoje pośladki siedząc na twardych, niewygodnych ławkach. Czekamy, aż te archaiczne siedziska znikną z T29 raz na zawsze.

Tablice z napisem "LECHIA" nad trybuną prostą - Powoli zaczyna być na nich więcej rdzy, niż farby, którą wymalowana jest nazwa klubu. Może zamiast ponownego ich odmalowywania, należałoby zawiesić na nich płótna tworzące taki napis? Reklamy stworzone w ten sposób na innych tablicach spisują się bowiem bez zarzutu.

Tablica świetlna - Stadionowy zegar z tablicą wyników nie dość, że brzydki, to ostatnio też rozregulowany. Według niego pierwsza połowa meczu Lechii z Wisłą Płock trwała tylko 42 min, zaś doliczony czas gry na końcu spotkania, który na zegarku sędziego trwał 4 minuty, nasza "świetlna" obliczyła tylko na 120 sekund. Przed trzema laty dyrektor MOSiR Leszek Paszkowski zapowiadał zakup nowoczesnego telebimu na stadion. Później jednak się rozmyślił, uznając, że są ważniejsze inwestycje do zrealizowania na obiekcie. Cóż, wygląda na to, że nasz obecny zegar musi być niezniszczalny. Nie ma wyboru.

Otoczenie głównej płyty boiska - Jeszcze niedawno boisko przy Traugutta było otoczone żwirową bieżnią dla lekkoatletów. Po poszerzeniu murawy bieżni już nie ma, ale wąskie pasy ohydnego żwiru pozostały. Oprócz niego są również resztki piaskownicy do skoku w dal, znajdujące się w okolicy ławki rezerwowych Lechii, a także obskurne gumowe wykładziny. Jak zmieniłby swoje oblicze ten centralny punkt obiektu przy Traugutta, gdyby wspomniane "dekoracje" zastąpić elegancką kostką brukową...

Tunel wyjściowy dla zawodników - To dopiero obciach. Tą starą, metalową konstrukcję aż wstyd będzie oglądać podczas transmisji meczu Lechia - Legia w ramach 1/4 finału Pucharu Polski w telewizji nSport. Wymiana tego żelastwa powinna być jednym z priorytetów wśród najbliższych planów remontowych na stadionie.

Trybuna kryta - Całej "krytej" nie da się raczej wymienić, ale jej elewację zewnętrzną już tak. Patrząc na jej konstrukcję od strony tarasu, trudno zrozumieć, że ta trybuna jeszcze stoi, a nie leży. Na szczęście jej remont zapowiadany jest już na najbliższą przerwę między sezonami.

Maszty z flagami przed trybuną główną - Ten wynalazek to chyba ewenement w skali światowej. Dwa wysokie maszty ustawione tuż przed trybuną, a na nich łopoczące, skutecznie zasłaniające widoczność boiska flagi, to rzadko spotykany element na stadionach. A gdyby tak tylko przewiesić wspomniane flagi na maszty znajdujące się za koroną stadionu po samym środku trybuny prostej, a metalowe słupy sprzed trybuny głównej usunąć? Czy nie przyjemniej by się oglądało mecz kibicom, którzy wykupili najdroższe wejściówki na mecze? Wystarczy, że już filary podtrzymujące dach w wielu miejscach ograniczają im widoczność.

Wymienione wyżej niedoskonałości stadionu, to tylko te, które najbardziej kują w oczy. Patrząc, jak ostatnimi czasy wiele dzieje się nad poprawą wizerunku tego miejsca, nie możemy narzekać. Nie można też jednak być ślepym wobec tego, czemu do ideału jeszcze wiele brakuje. Wierzymy, że rozumieją to także właściciele obiektu przy Traugutta.

KOMENTARZE (1)
Oczywiście wymienione niedoskonałości na stadionie i wokół boiska mają miejsce i są ważne, ale na dz...
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.356