Gdańsk: niedziela, 20 października 2019
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 153 (18/2008)

27 maja 2008

PODSUMOWANIE II LIGI W SEZONIE 2007/2008

Trzy pory Lechii

Rozgrywki zaplecza ekstraklasy w ramach sezonu 2007/2008 zakończyły się w ubiegły weekend. Ich zwycięzcą okazał się być zespół gdańskiej Lechii, pomimo iż nie był on faworytem. Po raz kolejny Biało-Zieloni udowodnili, iż "nazwiska" nie grają, a zaangażowanie i wola walki mogą być najlepszym przepisem na sukces.

OSKAR STANISZEWSKI

Od początku rozgrywek II ligi głównymi "potęgami" - zarówno pod względem finansowym, jak i kadrowym - wydawali się być spadkowicze z krajowej elity Arka Gdynia i Wisła Płock oraz mająca w składzie wiele znanych nazwisk Polonia Warszawa.

Walkę o I ligę zapowiadała jeszcze połowa drużyn jej zaplecza, m.in.: Śląsk Wrocław, Piast Gliwice, Podbeskidzie Bielsko-Biała, GKS Jastrzębie, GKS Katowice, Motor Lublin, czy... Znicz Pruszków. To właśnie pruszkowianie okazali się być "czarnym koniem" rozgrywek. Ostatecznie jednak zajęli 5. miejsce, nie dające bezpośredniego awansu. Zarząd Znicza powołuje się aktualnie na zapisy w regulaminie rozgrywek, które dają cień szansy beniaminkowi na promocję do najwyższej klasy w Polsce. Przepisy ciężko jednoznacznie zinterpretować, a dorzucając do tego wątki fuzji Śląska z Groclinem, czy degradacji Zagłębia Lubin, sam PZPN może mieć z tym problemy. Więcej szczegółów dotyczących tej sprawy powinniśmy poznać do końca tygodnia.

Skupmy się jednak bardziej na podsumowaniu minionego sezonu w wykonaniu Biało-Zielonych, który można podzielić na trzy etapy: I - Lechia jesienią za kadencji trenera Tomasza Borkowskiego; II - Lechia jesienią za kadencji trenera Dariusza Kubickiego; III - Lechia wiosną.

Etap I

Na pierwszą część sezonu składa się siedem pierwszych spotkań. Gdańszczanie, podobnie jak wiele innych drugoligowców, zapowiedzieli szturm na ekstraklasę. Jednak piłkarze Lechii pod wodzą trenera Borkowskiego zawodzili. Po jednym zwycięstwie oraz trzech remisach i porażkach, na swoim koncie mieli zaledwie sześć punktów. Cierpliwość działaczy klubu z Traugutta skończyła się po porażce 1:2 z Odrą Opole w Gdańsku. Posadę pierwszego szkoleniowca zespołu objął tymczasowo dotychczasowy drugi trener, Tomasz Kafarski.

Dla porównania dodać należy, iż przewodzący wtedy w tabeli II ligi Znicz na swoim koncie miał już aż 16 punktów. Dalej były: Arka (nie wliczając karnych punktów), Polonia i Wisła, wydawało się więc, że rozgrywki miną bez większych niespodzianek. Strata aż 10 "oczek" do lidera tabeli już na samym początku sezonu stawiała Lechię w naprawdę trudnej sytuacji.

Etap II

Wtedy przyszedł czas na drugą część rundy jesiennej, w której rolę pierwszego trenera objął Dariusz Kubicki. Nowa postać w drużynie z Gdańska od razu poprawiła nastroje, ponieważ wraz z przyjściem do zespołu nowego szkoleniowca, przyszły też zadowalające wyniki.

W kolejnych dwunastu spotkaniach (jesienią łącznie rozegrano 19 kolejek) lechiści odnieśli dziewięć zwycięstw, dwa remisy i zaledwie jedną porażkę. Jeśli - tak samo jak w etapie I - wciąż zdobywaliby średnio 0,86 punktu na mecz, zimę spędziliby na 15. pozycji. A tak, dzięki świetnej postawie przez resztę jesieni, Biało-Zieloni zajmowali w tabeli zaplecza ekstraklasy 3. miejsce i do wyprzedzających ich (Śląska i Piasta) tracili zaledwie dwa "oczka".

Z całą pewnością to ta świetna seria sprawiła, iż zespół z Gdańska w ostatecznej klasyfikacji sezonu zajął 1. pozycję, a bezpośredni awans zapewnił sobie już na dwie kolejki przed końcem sezonu.

Etap III

Ostatnim etapem "przeprawy" Lechii przez II-ligowe boiska była wiosna 2008 roku. Jasno określony cel, którym był awans do ekstraklasy, z każdym meczem zdawał się być bliższy do zrealizowania.

Jednak po pierwszym meczu w Gliwicach, w którym gospodarze pokonali gości z Gdańska 3:0, kibice byli zaniepokojeni. Na szczęście drugą rundę słabo rozpoczęły zespoły Śląska i Arki, później punkty zaczął gubić Piast, w czasie gdy lechiści grali równo, odnosząc łącznie w piętnastu meczach jedenaście zwycięstw, jeden remis i trzy porażki.

Regularnie zdobywane przez Biało-Zielonych "oczka", zwłaszcza w meczach z głównymi rywalami do awansu, pozwoliły cieszyć im się z promocji do I ligi już na dwie kolejki przed końcem sezonu.

Podsumowanie

Piłkarze z grodu nad Motławą w 34 spotkaniach II ligi odnieśli 21 zwycięstw, sześć remisów i siedem porażek. Jesienią średnio w jednym meczu strzelali 1,74 bramki, tracąc przy tym 1,05 (różnica 0,69), co dało 1,84 punktu zdobytego w każdym spotkaniu. Statystyki z wiosny prezentują się inaczej, gdyż Lechia strzelała średnio 1,47 gola na mecz, a traciła 0,93 (daje to różnicę 0,54, czyli mniej niż jesienią), jednak średnia zdobycz punktowa na każde spotkanie wyniosła 2,27, czyli więcej niż jesienią.

Więcej statystyk dotyczących Lechii w sezonie 2007/2008 już w kolejnym numerze Tygodnika lechia.gda.pl

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.057