Gdańsk: piątek, 21 czerwca 2024

Tygodnik lechia.gda.pl nr 163 (28/2008)

5 sierpnia 2008

Treść artykułu
 |   |   |   |   | 

IV LIGA NA START

Rywalizacja z Młodą Ekstraklasą

W najbliższy weekend wystartują rozgrywki IV ligi. Pierwsza kolejka jednak odbędzie się bez Biało-Zielonych, którzy przebywać będą na obozie przygotowawczym. O pierwszym etapie przygotowań rozmawialiśmy z trenerem Markiem Szutowiczem.

MARIUSZ KORDEK
Gdańsk

Rozgrywki IV ligi w najbliższym sezonie będą uboższe, aniżeli miało to miejsce w poprzednich latach. Wszystko za sprawą reorganizacji wszystkich lig od szczebla II w dół. Z pomorskiej IV ligi ubyło sześć czołowych drużyn ubiegłego sezonu (awansowały do III ligi). Być może zagra w niej także siódma (Orlęta Reda dostały możliwość zastąpienia Chemika Police). Z rozgrywek wycofane zostały także Arka Gdynia, a rezerwy Lechii w hierarchii klubu ustąpiły miejsca drużynie Młodej Ekstraklasy. Można powiedzieć, że połowa ligi została wymieniona i uzupełniona teoretycznie słabszymi drużynami.

Liga rusza 9 sierpnia, jednak mecz rezerw Lechii został przełożony, gdyż drużyna prowadzona przez Marka Szutowicza w niedzielę udała się na dziesięciodniowy obóz przygotowawczy do Kruszwicy.

- Od 17 lipca przygotowujemy się na miejscu w Gdańsku. Zrobiliśmy badania wydolnościowe, które wypadły bardzo dobrze. Jestem z nich zadowolony i od razu mogliśmy przystąpić do pracy na boisku z piłkami i kształtować czy doskonalić tą formę, która jest. Liga ruszy za tydzień, ale ze względu na to, że wyruszamy na obóz przygotowawczy w niedzielę do Kruszwicy to nasz mecz jest przełożony. Zaczniemy od 2. kolejki.

- Jesteśmy teraz na fajnym etapie przygotowań. Rozegraliśmy 3 mecze sparingowe, 2 zwycięstwa i jeden remis. Wygraliśmy z Młodą Ekstraklasą 3:1, z Sierakowicami 2:1 i zremisowaliśmy 2:2 z Zatoką Braniewo. W sobotę gramy kolejny sparing z KP Sopot. Na obozie czekają nas kolejne 3 gry. Z czwartoligową drużyną Kruszwicy, z juniorami starszymi Zawiszy Bydgoszcz. Trzeci przeciwnik jeszcze nam nie jest znany - podsumowuje pierwszy etap przygotowań "Szuto".

Kadra rezerw liczy 25 zawodników. Są to głównie piłkarze roczników 1989, 1990 i 1991. Niektórzy mają już za sobą grę w tych rozgrywkach w minionym sezonie. Większość chłopców jest jeszcze w wieku juniora.

- Kadra jest zamknięta. Powstała przy ścisłej współpracy z trenerem Borkowskim. Są to chłopcy mający 17, 18 i 19 lat. Trzon zespołu będą stanowili zawodnicy, którzy grali w zeszłym sezonie w juniorach starszych, aczkolwiek cieszę się bardzo, że 9 zawodników zabrał mi trener Borkowski do Młodej Ekstraklasy. 3-4 z nich jest blisko gry w podstawowej jedenastce. Mnie to cieszy, że chłopcy zrobili krok do przodu.

- Nie uważam, że zespół ME jest zdecydowanie lepszy od IV ligi, który będzie chciał udowodnić trenerowi Borkowskiemu, że im też należy się miejsce w Młodej Ekstraklasie. Będzie to fajna, zdrowa rywalizacja między chłopakami jednej i drugiej drużyny. Bo ci chłopcy z ME też będą mieli świadomość, że przy słabszej grze mogą w „nagrodę” skończyć w IV lidze. IV liga to jest dobry poziom, aby się zawodnicy rozwinęli i za rok będzie można powiedzieć sobie, co dalej. Czy dacie sobie radę czy nie. Jeśli nie dacie sobie rady na poziomie IV-ligowym to nie dacie sobie wyżej.

Marek Szutowicz oprócz obowiązków związanych z drużyną rezerw, będzie prowadził zespół rocznika 1993, występujący w lidze juniorów młodszych. Przypomnijmy, że w tej kategorii wiekowej w tym roku Lechia sięgnęła po srebrny medal Mistrzostw Polski. Tym razem będzie o to trudniej, gdyż Biało-Zieloni wystawiają młodsze rocznik, niż jest to możliwe. Odpowiednio Lechia (1993) trenera Szutowicza i Lechia II (1994) trenera Gaca. A rywalizować będą chłopcy z rocznika 1992 i młodsi.

Aby "Szuto" podołał obowiązkom przy dwóch drużynach niezbędna jest mu pomoc asystenta.

- Asystentem moim jest Tomasz Mazur, który pracuje ze mną od 6 lat. Sztab szkoleniowy zapięty jest na ostatni guzik. Rocznik 1993, przejąłem go po trenerze Pajorze. Fajna drużyna, widać, że było dużo pracy włożonej. Na pewno będą kolizje terminów, ale priorytet będzie miała IV liga. Jeżeli nie będę na meczu juniorów, bo w tym samym czasie będzie spotkanie IV ligi, to zastępować mnie będzie Tomasz Mazur, do którego mam pełne zaufanie i który na pewno poradzi sobie z pełnym ciężarem.

- W lidze juniorów będziemy zespołem młodszym, ale nie przysłowiowym zespołem do bicia. Będziemy walczyli o wyższe cele, bo zawsze trzeba sobie takie założyć. Ale jak będzie to liga zweryfikuje. Pierwszy mecz gramy z Gedanią Gdańsk, tuż po powrocie z obozu. Kadra się krystalizuje, coraz lepiej to też wygląda, troszeczkę korekt i myślę, że będzie to fajnie funkcjonowało - z optymizmem mówi trener Szutowicz.

Kadra IV ligi - jesień 2008

Andrychowski Łukasz, Arendt Dominik, Barski Bartłomiej, Boszke Michał, Cieszyński Paweł, Dąbrowski Paweł, Dębowski Bartek, Dzięgielewicz Kamil, Florek Jędrzej, Grembocki Damian, Kołodko Michał, Kopka Michał, Księżny Michał, Lis Marcin, Locman Paweł, Miłoszewski Paweł, Pajor Dawid, Płókarz Michał, Rąbczyk Marcin, Sass Karol, Sikora Piotr, Tomkiewicz Łukasz, Tułowiecki Kacper, Wiśniewski Karol, Ławrywianiec Krzysztof.

Ludzie Lechii
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.013