Gdańsk: czwartek, 27 lutego 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 164 (29/2008)

12 sierpnia 2008

OKIEM BUDZIKA

Karny, który dodał skrzydeł

Każdy kibic Lechii czekał na inaugurację ekstraklasy z wielką niecierpliwością. Ciągłe oczekiwanie, kiedy wreszcie liga wystartuje i w jakim składzie osobowym nie zniechęciła kibiców do odwiedzania stadionów najważniejszych rozgrywek w naszym kraju. Kibiców w Gdańsku interesowała konfrontacja Lechii we Wrocławiu.

PAWEŁ BUDZIWOJSKI

Śląsk - Lechia

W meczu przyjaciół było bardzo ciekawie i na brak emocji nikt nie mógł narzekać. W pozostałych spotkaniach było nie mniej ciekawie i nie brakowało niespodzianek. Taka jest już nasza piłka, wszyscy na nią psioczą, ale czekają z utęsknieniem na najbliższe mecze. Może w końcu zakończy się również proceder „oczyszczania” futbolu z korupcji, bo przesłania on wydarzenia boiskowe i nie daje dobrej reklamy polskiej piłce.

Dla kibiców Lechii meczem tej kolejki był pojedynek ze Śląskiem Wrocław. Mecz zaprzyjaźnionych drużyn stał na niezłym poziomie. Początek i cała pierwsza połowa należała do gospodarzy. Strzał Sotirovica był przedniej marki. Krycie tego zawodnika do łatwych zadań nie należało, gdyż jest to szybki, zwinny i dobrze zbudowany napastnik. Należy on również do boiskowych cwaniaków, którzy często wymuszają faule.

W drugiej połowie, kiedy Śląsk wykonywał rzut karny wydawało się, że Lechia ten mecz przegra. Jednak przestrzelona "jedenastka" dodała gdańskiej drużynie skrzydeł i od tego momentu oglądaliśmy bardzo dobrze grającą Lechię. Mecz mógł różnie się ułożyć, bo gdy Lechia przycisnęła to miała kilka świetnych okazji do strzelenia bramki.

Myślę, że cały zespół zostawił zdrowie na boisku jednak pozwolę sobie wyróżnić kilku zawodników:

Paweł Kapsa - bronił pewnie i skutecznie, nie należy do bramkarzy tzw. ,"efekciarzy", lecz jest bardzo efektywny i opanowany.

Łukasz Trałka - nie tylko za bramkę, którą zdobył, ale od początku był pod grą i był liderem drugiej linii.

Paweł Buzała - ile ten zawodnik zostawił zdrowia na boisku! Biegał za trzech i siał postrach w defensywie rywali. Szkoda jednak niewykorzystanych sytuacji, które miał, bo byłaby to nagroda za bardzo dobry występ. Paweł pokazał tym kibicom, którzy ,,wieszali na nim psy’’, że jest bardzo potrzebny tej drużynie!

Rafał Kosznik - dla mnie cichy bohater tego meczu. Asysta przy golu Trałki oraz wiele udanych akcji pokazała wielki potencjał tego zawodnika. Rafał gra bardzo nowocześnie, robi przewagę liczebną w ataku, ale również nie odpuszcza swojej strony w defensywie i przerywa wiele ataków. Chwalił go nawet Mirosław Szymkowiak w stacji Canal plus. Jest przykładem dla młodych zawodników, że talenty na miarę ekstraklasy są również w niższych ligach.

Chciałbym również odnieść się do nowych transferów Lechii, uważam, że Marcin Kaczmarek i Maciej Kowalczyk mogą sporo dobrego wnieść do gry Biało-Zielonych. Widać, że są to dobrzy zawodnicy i mogą dodać nową jakość w grę zespołu.

Ekstraklasa - pierwsza odsłona

Jeśli chodzi o wyniki ekstraklasy to inauguracja jest zawsze wielką niewiadomą. Po letnich przygotowaniach i przymusowych przekładaniach kolejek ligowych drużyny wyszły na swoje mecze maksymalnie sprężone i było kilka niespodzianek. Na pewno porażka Lecha na swoim boisku była niespodzianką, lecz Bełchatów to dobra drużyna i pod wodza trenera Janasa mogą jeszcze sporo namieszać. Co do wygranej Piasta z Cracovią to nie uważam, że jest to niespodzianka, drużyna z Gliwic szczególnie na swoim boisku jest bardzo groźna, o czym przekonali się w drugiej lidze również biało-zieloni.

W derbach Warszawy było ciekawie. Polonia ma ciekawy zespół złożony z najlepszych zawodników Polonii i Dyskobolii. Ciekawe czy ta mieszanka pokusi się o walkę o mistrzostwo kraju? Trzy punkty mógł Legii zapewnić Radović, ale obrona rezerwowego bramkarza był interwencją kolejki!

W Poznaniu wydawało się, że Lech wysoko pokona Bełchatów tworząc od początku meczu masę sytuacji. Jednak futbol jest przewrotny i nie za wrażenia artystyczne dostaje się punkty. Druga sprawa, że Lech traci sporo bramek szczególnie u siebie. Być może nie są zachowane proporcje w grze defensywnej, a gole, które traci ta drużyna pozbawi reszty włosów trenera Smudy. Piękną bramkę dla Piasta Gliwice zdobył Krzysztof Kukulski. Zawodnik sporo po trzydziestce, który sporo czasu grał w Bełchatowie pokazał, że wiek nie gra roli, a umiejętności się nie zapomina.

W Cracovii całe 45 minut rozegrał Jakub Kaszuba - wychowanek Bałtyku. Widać, że chłopak robi systematyczne postępy. Mam nadzieję, że na dłużej zadomowi się w ekstraklasie, bo to skromny i wiedzący, czego chce młody zawodnik. Zresztą jak się patrzy na kadry zespołów ekstraklasy to wielu zawodników pochodzi z Trójmiasta i okolic, co świadczy o tym, że szkolenie w naszym regionie stoi na dobrym poziomie.

Z utęsknieniem czekam jeszcze na boiska treningowe w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie by nasi szkoleniowcy w komfortowych warunkach szkolili przyszłych ligowców!

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.110