lechia.gda.pl

Tygodnik lechia.gda.pl nr 165 (30/2008)
19 sierpnia 2008


KAPITANOWIE LECHII

Zaszczyt i wyróżnienie

W pierwszych meczach ekstraklasy z opaską kapitana wyszedł Karol Piątek. Pod nieobecność w składzie Kalkowskiego, Manuszewskiego, Pęczaka czy też Bąka to najdłużej występujący w Lechii zawodnik. Od 2001 roku jest to 16 lechista, który wyszedł na mecz z opaską kapitana.

MARIUSZ KORDEK
adres: http://lechia.gda.pl/artykul/12011/
kontakt: lechia@lechia.gda.pl

- Na odprawie przed meczem ze Śląskiem trener Zieliński podszedł do mnie i powiedział, że będę kapitanem w tych spotkaniach. Miałem już okazję być kapitanem w drużynach juniorskich oraz w II lidze w barwach ŁKS-u Łódź - tak o swej nominacji na kapitana Lechii powiedział Karol Piątek.

Kapitan jest łącznikiem między szatnią a trenerem, oraz między szatnią a działaczami. Z reguły kapitanem zostają zawodnicy mający silną osobowość oraz doświadczenie. Zawodnik biegający z opaską jest upoważniony w czasie meczów do rozmowy z sędzią. Jest to funkcja odpowiedzialna i na pewno prestiżowo. W drodze Lechii od A klasy do ekstraklasy kapitanem w oficjalnych meczach ligowych oraz pucharowych było 15 piłkarzy. Najwięcej meczów z opaską kapitana na swym koncie mają Maciej Kalkowski i Tomasz Borkowski. Braliśmy pod uwagę kapitanów wyprowadzających drużynę na mecz, a nie przejmujących opaskę w trakcie spotkania

Sezon 2001/02 A klasa

W sezonie 2001/2002 w A klasie etatowym kapitanem był Marcin Waniuga. Łącznie w roli kapitana wyszedł na boisko 24 razy. Jego zmiennikiem, pod nieobecność z powodu kontuzji, lub gdy "Wania" siedział na ławce był Krzysztof Wilk. "Wilczek", obecnie asystent Borkowkiego przy Młodej Ekstraklasie był także kapitanem w pierwszym meczu nowej Lechii z Błękitnymi Sobowidz.

Sezon 2002/03 V liga

Jesienią kapitanem był Krzysztof Wilk. W roli kapitana wyszedł 15 na 16 meczów. Ten jeden z opaską, na inaugurację założył Waniuga. Później stracił miejsce w podstawowej "11". Wiosną, gdy drużynę wzmocniło kilku starszych zawodników opaskę kapitana przejął Tomasz Borkowski. Wyszedł w niej w 18 meczach, jedynie opuszczając dwa, po czerwonej kartce w meczu z Polanką Rokocin. Na dwa spotkanie jego absencji opaskę przejął Marcin Gąsiorowski.

Sezon 2003/04 IV liga

Prawie komplet w roli kapitana zaliczyłby Borkowski. Opuścił jedynie dwa mecze, oba pucharowe. Pierwszy z powodu żółtych kartek z LKS Grabowo rozegrany na "saharze". W tym meczu opaskę przejął Marek Widzicki. Drugie spotkanie "Borek" opuścił z powodu urazu. Był to mecz pucharowy z Kaszubami Połchowo. Wtedy w roli kapitana zastąpił go obrońca Sławomir Matuk. Debiut szczęśliwy, bo Biało-Zieloni wygrali 3:2.

Sezon 2004/05 III liga

Zaczął Borkowski 12 meczów. W Poznaniu z Lechem II wyszedł Matuk z opaską i grał w niej do końca rundy jesiennej. Przed rundą wiosenną nowym kapitanem, poza kończeniu kariery przez Matuka, został wybrany Maciej Kalkowski. Jako kapitan wystąpił we wszystkich meczach ligowych (dwa Lechia otrzymała walkowerem). W ostatnim meczu sezonu w Pucharze Polski trener Kaczmarek wystawił rezerwowy skład, który jako kapitan na boisku w Kartuzach wyprowadził Dominik Czajka. Lechia, świeżo upieczony drugoligowiec, uległa wtedy Cartusii 0:1.

sezon 2005/06 II liga

Zaczął Kalkowski jako etatowy kapitan. Jednak w 7. kolejce zasiadł na ławce i opaskę założył Sławomir Wojciechowski. Opaskę kapitana pod nieobecność "Kalki" i "Wojciecha" zakładał także Paweł Pęczak. Wiosną, gdy nie było "Kalki" opaskę zakładał sprowadzony w przerwie zimowej Jacek Manuszewski.

Sezon 2005/06 II liga

Nadal etatowym kapitanem jest Maciek Kalkowski. Pod jego nieobecność opaskę regularnie przejmuje Manuszewski, jednak gdy Kalka wraca do składu to Manek ją mu oddaje. Nikt do tej pary nie dołączył.

Sezon 2007/08 II liga

Nowym kapitanem, Po wyborach, został Mateusz Bąk. - Raczej się tego nie spodziewałem. Były pogłoski oraz rozmowy między nami i to one mogły zasugerować, że jest na to szansa. Dzisiaj się to stało faktem, ponieważ Maciek Kalkowski zrezygnował z tej funkcji. Tego samego dnia odbyły się nowe wybory na kapitana zespołu i akurat wybrano moją osobę. Wybory wyglądały w ten sposób, że każdy z chłopaków zapisał trzy nazwiska. Za pierwsze nazwisko były trzy punkty, za drugie dwa a za trzecie jeden. Każdy z kolegów ustalał swoją hierarchię no i mojej osobie udało się zebrać najwięcej głosów.

- Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie. Czuję się z tego powodu zaszczycony, jednak z drugiej strony wiem, że jest to duża odpowiedzialność. Mam nadzieję, iż przy wsparciu starszych kolegów uda mi się sprostać tej odpowiedzialnej funkcji – mówił po wyborze na kapitana Bąk

Opaskę zakładał do momentu, w którym odniósł kontuzję. Jedynie w meczu Pucharu Polski z Jarotą Jarocin, gdy bronił Paweł Kapsa, to jako kapitan drużynę wyprowadził Krzysztof Brede. Pod wodzą "Heńka" Biało-Zieloni wygrali w Jarocinie. - Gdy jestem kapitanem to drużyna nie przegrywa. Opaskę kapitana przez 10 lat zakładałem w drużynie juniorów - powiedział Brede o swoim jedynym występie w seniorach w roli kapitana.

Gdy "Bączek" leczył uraz kapitanem ponownie był Manuszewski, a gdy jego zabrakło w Pruszkowie to został nim Piotr Cetnarowicz. Na wiosnę w Jastrzębiu kapitanem był "Pęki" i Lechia wygrała 1:0. W meczu z Legią w Gdańsku pod nieobecność "Pękiego" i "Manka" drużynę wyprowadzał Arkadiusz Miklosik. Był to jego debiut w roli kapitana, nie dość fortunny, bo przegrany 0:1. Ponownie założył opaskę w mecz z Kmitą wygranym w 94 minucie 1:0. Kilka ostatnich meczów sezonu jako kapitan wychodził ponownie "Pęki". A na ostatni mecz sezonu, ze Stalą Stalowa Wola, opaskę kapitana założył Kalkowski. Był to na pewno symboliczny gest, gdyż jako kapitan, po awansie, zespół wyprowadzał wychowanek Biało-Zielonych.

Kapitanowie Lechii 2001-2008:

Sezon 2001/02 - Waniuga (24), Wilk (6)
Sezon 2002/03 - Waniuga (1), Wilk (15), Borkowski (18), Gąsiorowski (2)
Sezon 2003/04 - Borkowski (35), Matuk (1), Widzicki (1)
Sezon 2004/05 - Borkowski (12), Matuk (5), Kalkowski (13), Czajka (1)
Sezon 2005/06 - Kalkowski (27), Wojciechowski (3), Pęczak (2), Manuszewski (2)
Sezon 2006/07 - Kalkowski (24), Manuszewski (11)
Sezon 2007/08 - Bąk (8), Brede (1), Manuszewski (21), Cetnarowicz (2), Pęczak (4), Miklosik (2), Kalkowski (1)
Sezon 2008/09 - Piątek

Bilans kapitanów:

Kalkowski - 65
Borkowski - 65
Manuszewski - 34
Waniuga - 25
Wilk - 21
Bąk - 8
Matuk - 6
Pęczak - 6
Wojciechowski - 3
Cetnarowicz - 2
Gąsiorowski - 2
Miklosik - 2
Czajka - 1
Widzicki - 1
Brede - 1
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POWRÓT