Gdańsk: poniedziałek, 17 stycznia 2022

Tygodnik lechia.gda.pl nr 185 (2/2009)

20 stycznia 2009

Treść artykułu
 |   |   |   |   | 

RUSZYŁY PRACE W GDAŃSKU LETNIEWIE

Najpiękniejszy stadion w Polsce

Jeszcze niedawno przejeżdżając przez Gdańsk Letniewo widzieliśmy puste pole, gdzie ze względu na wilgotne grunty nie nadawało się nawet na futbol w wykonaniu podwórkowym. Od niedawna możemy przekonać się, że fakt iż powstanie tam stadion nie był tylko żartem władz Gdańska. Podsumujmy, co nowego wydarzyło się w ostatnim czasie w kwestii budowy gdańskiego stadionu.

KAROL KOCJAN
Gdańsk

2.12.2008 - w siedzibie Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Sp. z o.o., w obecności Pawła Adamowicza, Prezydenta Miasta Gdańska, Zarząd spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 podpisał umowę na prace ziemne i melioracyjne na terenie stadionu na Letnicy z firmą Wakoz.

Firma Wakoz z Luzina ma za zadanie wykonać takie prace jak wymiana gruntu, zastąpienie torfu nośnymi kruszywami oraz melioracje. Jak przyznał prezes spółki BIEG 2012, Ryszard Trykosko, na wybór wpływ miała przede wszystkim rekomendacja jakiej udzielili swoim gdańskim kolegom, realizatorzy budowy stadionu we Wrocławiu, gdzie Wakoz Także realizuje prace ziemne.

11.12.2008 – Gdański stadion został nominowany do kryształowej cegły, nagrody dla najciekwszych i najlepiej przeprowadzonych inwestycji budowlanych. Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się kategoria Miasta Euro 2012, w której to wszystkie miasta gospodarze UEFA EURO 2012™, w Polsce i na Ukrainie, otrzymały nominację. Finał tej rywalizacji poznamy dopiero w 2012 roku.

12.12.2008 – wybrano ubezpieczyciela całego projektu. Zostało nim Konsorcjum złożone z: Polskiego Zakładu Ubezpieczeń, Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia, Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Polska i Towarzystwa Ubezpieczeń Compensa. Wysokość składki brutto, której zażądało zwycięskie konsorcjum to 336 tys. złotych.

15.12.2008 – w obecności przedstawicieli rządu, władz wojewódzkich, Polskiego Związku Piłki Nożnej i okolicznych mieszkańców, prezydent miasta Paweł Adamowicz oficjalnie rozpoczął prace ziemno-melioracyjne w Gdańsku-Letniewie. Do 7. stycznia wywieziono ok. 30 tysięcy metrów sześciennych gruntu.

31.12.2008 – do Gdańska trafiła dokumentacja zawierająca projekt wykonawczy stadionu piłkarskiego. Projekt wykonawczy jest ostatnim elementem niezbędnym do zakończenia przetargu na wykonawcę stadionu. Na jego podstawie opracowane zostaną warunki zamówienia, które będą musiały spełnić konsorcja kandydujące do roli głównego wykonawcy stadionu.

09.01.2009 – ogłoszono przetarg na budowę drugiego terminalu pasażerskiego na lotnisku w gdańskim Rębiechowie. Zainteresowane firmy muszą złożyć dokumenty do 5. lutego br., a spośród nich zostaną wybrane te, które będą poproszone o podanie szczegółów cenowych do czerwca obecnego roku. Koszt wybudowania terminalu, który ma obsługiwać 5 milionów pasażerów rocznie, to 200 – 300 milionów złotych. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2011 r.

13.01.2009 – wyłoniono 7 konsorcjów, które przystąpią do przetargu na wykonanie drugiego etapu robót budowlanych na gdańskim stadionie, czyli budowy samego stadionu. Oprócz polskich, są wśród nich spółki pochodzące z Chin, Niemiec i Austrii. Do 27. stycznia określona zostanie Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia, firmy będą miały 40 dni na złożenie projektu. Generalny wykonawca na plac budowy wejdzie w maju 2009 roku, a budowa zakończy się w grudniu 2010 roku.

19.01.2009 – w mediach pojawiła się informacja, iż gdański stadion prowadzi w sondzie ogłoszonej na stronie www.2012.org.pl, w której internauci oceniają atrakcyjność projektów stadionów, które mają być wybudowane w Polsce na Euro 2012. Arena w Leśniewie o włos wygrywa z projektem Stadionu Narodowego, który ma być zrealizowany w Warszawie. Sonda trwa nadal.

Praca wre, a efekty widać przejeżdżając ulica Uczniowską w postaci piętrzących się gór piasku i ciężarówek, które podążają ulicą Marynarki Polskiej. Przed nami kluczowy moment budowy, czyli wyłonienie głównego wykonawcy. Już niedługo przekonamy się czy zgodnie z doniesieniami prasowymi, Euro 2012 zostanie zbudowane przez firmy chińskie. Wobec obecnego kryzysu finansowego, rozwiązanie takie wydaje się prawdopodobne ze względu na niższy koszt wykonania inwestycji. Politycy powinni jednak pamiętać o tym, że obniżanie kosztów za wszelką cenę to polityka krótkotrwała. Tylko sprawny stadion, na którym nie trzeba będzie wykonywać coraz to nowych prac remontowych i renowacyjnych, może stać się dobrą wizytówką miasta i przynosić zysk.

Copyrights lechia.gda.pl 2001-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.018