Gdańsk: sobota, 4 kwietnia 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 196 (13/2009)

21 kwietnia 2009

OD ARKI DO ZIÓŁKOWSKIEGO

Alfabet Derbów Trójmiasta

Przedstawiamy subiektywny alfabet związany z meczami derbowymi pomiędzy Lechią a Arką.

KOM, MJ, MG

A - Arka. Bez tej drużyny nie byłoby Derbów Trójmiasta. Bałtyk, inna gdyńska drużyna, dziś gra w III lidze.

B - Betony. Wieloletni przydomek kibiców Lechii.

Broń gładkolufowa Pierwszy raz w Polsce użyta podczas derbów Arka - Lechia w 1997 roku na stadionie przy ul. Ejsmonda w Gdyni.

Buzała Paweł. Strzelec ostatniej i zwycięskiej dla Lechii bramki w meczu derbowym.

C - Canal+. W sezonie 2008/09 oba pojedynki derbowe w swych transmisjach uwzględniła stacja Canal+.

Charczuk Janusz. Piłkarz Biało-Zielonych, strzelec pierwszej bramki w historii derbów Lechia - Arka, miało to miejsce we wrześniu 1964 r.

D - Derby. W piłce nożnej najczęściej tym słowem określa się mecze miedzy drużynami z tego samego miasta bądź regionu. W Polsce największe zainteresowanie towarzyszy meczom: Wisła z Cracovią (derby Krakowa), Widzewa z ŁKS-em (derby Łodzi), Górnika z Ruchem (derby Śląska), oraz Lechii z Arką (derby Trójmiasta).

E - Ejsmonda. Nazwa ulicy, przy której do 2000 roku stał stadion Arki. Na nim rozegrało się wiele spotkań derbowych. Po przejęciu przez biznesmena Ryszarda Krauzego został przerobiony na korty tenisowe. 11.11.2000 rozegrano przy Ejsmonda ostatni mecz pomiędzy juniorami Arki i Lechii.

Ekstraklasa. Tylko jeden pojedynek derbowy miał miejsce w ekstraklasie. 3 października 2008 r. w Gdyni wygrała Lechia 1:0.

F - Frekwencja. Niezależnie od klasy rozgrywek frekwencja na meczach derbowych należy do rekordowych. W latach 70-tych na meczach w Gdańsku wg informacji prasowych zasiadało po 20-30 tys. widzów.

G - Gdańsk. Stolica województwa pomorskiego, prawa miejskie od 1263 r.

Gdynia. Prawa miejskie od 1926 r.

Gładyś Dariusz. Obecnie trener bramkarzy Lechii, uczestnik trzech meczów derbowych, m.in. rozegranego we wrześniu 1992 r. i zakończonego zwycięstwem Biało-Zielonych 3:0. Z obecnej kadry Arki w tym spotkaniu zagrał Grzegorz Niciński.

Górka. Słynne miejsce na stadionie Arki przy u. Ejsmonda, które zajmowali najbardziej zagorzali fani żółto-niebieskich. Od kilku lat miejsce stadionu zajęły korty tenisowe. Górkę podczas derbów w roku 1984 zdobyli kibice Lechii, przepędzając z niej kibiców Arki.

H - Hat-trick. Czyli trzy bramki zdobyte przez tego samego piłkarza w jednym meczu. Taką zdobycz dwukrotnie w derbach ustrzelił Jerzy Kruszczyński, piłkarz Lechii.

K - Kaczmarek Bogusław. Trener przez lata związany z Lechią, jako piłkarz występował zarówno w Lechii, jak i w Arce. W czerwcu 2008r. na 48 godzin został szkoleniowcem żółto-niebieskich, jednak pod naciskiem kibiców Arki zrezygnował z funkcji trenera.

Kruszczyński Jerzy Autor dwóch hat-tricków w meczach derbowych w sezonie 1983/84 r. Śmiało można go określić królem derbów.

Korupcja. W wyniku działań korupcyjnych Arka została ukarana degradacją z ekstraklasy do II ligi po sezonie 2006/07.

Korynt Tomasz. Wychowanek z Traugutta, autor najgłośniejszego transferu z Lechii do Arki Gdynia. Nigdy nie wygrał w meczu derbowym z Arką.

L - Lechia Biało-Zieloni, najpopularniejszy klub na Pomorzu.

Latos Marek. Długoletni masażysta Lechii. Od 2002 roku pełni tą samą funkcję w Arce Gdynia.

Lotos. Koncern paliwowy pasuje idealnie na sponsora Lechii (siedziba koncernu w Gdańsku) bądź Arki (barwy koncernu żółto-niebieskie). Jacek Kurski kiedyś powiedział "- Szkoda, że Lotos - choć w barwach żółto-niebieskich - nie umie myśleć po gdańsku, czyli po biało-zielonemu."

M - Mięciel. Adam, ojciec Marcina grał w derbach w barwach Arki. Jego syn Marcin zagrał w derbach w drużynie Lechii 20 lat później.

Monciak. Ul. Boh. Monte Cassino w Sopocie, tradycyjne miejsce zbiórek kibiców Lechii na kilka godzin przed derbami.

P - Policja. Tak jak dla kibiców i piłkarzy derby to wielkie wydarzenie. Podobnie jest dla służb mundurowych. Dla Policji jest to wielkie wyzwanie i duża mobilizacja, spotkania derbowe zabezpiecza ponad 1000 policjantów z całego województwa.

Prezydenci. Zarówno Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, jak i Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek są zagorzałymi kibicami swoich miejscowych drużyn. W budżetach obu klubów pomoc z miasta jest mocno widoczna.

Puchar Polski. Lechia, jak i Arka maja w swej kolekcji to trofeum.

S - SKM. Tradycyjny środek dojazdu kibiców jednej i drugiej drużyny na mecze derbowe. O ile kibice gości są akurat wpuszczani, co normą nie jest.

Ś - Śledzie. Popularne określenie kibiców i piłkarzy Arki.

T - Trójmiasto jest nasze. Jedna z ulubionych przyśpiewek kibiców Lechii.

Trzystu. Tylu kibiców Lechii miało obejrzeć ostatnie ligowe derby. Miało, gdyż kibice Biało-Zielonych postanowili zaprotestować przeciwko zbyt małej liczbie biletów przekazanych dla gdańskich fanów i nie pojawili się oficjalnie na stadionie w Gdyni.

V - VHS. Kasetę wideo tego typu po derbach Arka - Lechia w 1997 r., jako materiał policyjny, dostała się w ręce kibiców żółto-niebieskich. Po meczu policja szalała, znęcając się nad wracającymi do domów i na dworzec arkowcami i ich ziomalami. Swoją "zabawę" mundurowi kręcili kamerą video. Kaseta następnie trafiła do ogólnopolskiej telewizji, pokazując społeczeństwu metody działania trójmiejskiej prewencji. W wyniku tych publikacji nastąpiło pociągnięcie kilku funkcjonariuszy do odpowiedzialności karnej.

W - Walkower. Jedyne derby, których wynik zweryfikowano jako walkower dla Lechii odbyły się w 1997 r. Mecz został przerwany w 87 minucie.

Wachowicz. To nazwisko łączy jednego z aktualnie grających w Arce graczy oraz sędziego wygranych przez Lechię 3:0 derbów z 1983 roku.

Wrzesień. W tym miesiącu najczęściej były rozgrywane derby Lechii z Arką, w sumie 6 razy. Z wrześniem po meczu rozegranym w sobotę zrówna się kwiecień. Pozostałe miesiące derbowe: marzec (2 razy), maj (4), czerwiec (1), sierpień (3), październik (5), listopad (3)

Z - Zakończenie meczu. To zwykle gwizdek sędziego, ale nie w derbach Lechia - Arka. W historii tych konfrontacji odnotowano już 2 czerwone kartki po końcowym gwizdku sędziego. Janusz Makowski (Lechia) w 1976 roku oraz Bartosz Ława (Arka) w 2007 roku zostali ukarani w drodze do szatni za obrażanie arbitra.

Ziółkowski Marek. Wychowanek Lechii, który przeszedł do Arki w 1992 r. i "wsławił"; się zadymą w lokalu "Wysepka" na kilka tygodni przed derbami.

Od redakcji: W komentarzach pod artykułem czekamy na propozycję innych haseł związanych z derbami Trójmiasta.

KOMENTARZE (1)
motyla noga, piękne, zwłaszcza litera "G" :))))...
bez logowania: LIST do redakcji
MECZE LECHII:
LUDZIE LECHII:
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.204