Tygodnik lechia.gda.pl nr 205 (22/2009)

23 czerwca 2009

JUNIORZY MŁODSI WYELIMINOWANI Z GRY

Lechia nie zagra o medale

Juniorzy młodsi Lechii, prowadzeni przez trenera Roberta Jędrzejczaka nie znaleźli się w II rundzie eliminacji do Mistrzostw Polski. Po remisie w Gdańsku, Biało-Zieloni przegrali w Bydgoszczy z Zawiszą 0:2.

PAWEŁ DOCZYK
Gdansk

Zabrakło chęci i determinacji

Pierwsze spotkanie pomiędzy Lechią a Zawiszą rozegrane zostało w sobotę na głównym boisku przy Traugutta. Na trybunach pojawili się między innymi: Józef Gładysz, Michał Globisz, Sławomir Wojciechowski, dyrektor sportowy Lechii Radosław Michalski oraz pracujący do niedawna w Lechu Poznań Andrzej Czyżniewski. W meczu z zespołem z Bydgoszczy trener Jędrzejczak, nie mógł skorzystać między innymi z kontuzjowanych: Karima Madaniego, Marcina Szpulika oraz Wojciecha Grzenkowicza.

Przed tym spotkaniem Lechia była faworytem, ponieważ występowała na swoim boisku, a po drugie w przerwie zimowej, grała sparing z Zawiszą i wygrała 6:2. Początek spotkania znakomicie rozpoczął się dla gospodarzy. W 11 minucie indywidualną akcją popisał się napastnik Biało-Zielonych Patryk Pomaski, który kiwnął kilku rywali i dał Lechii prowadzenie w tym meczu. Pięć minut później na 2:0 z rzutu karnego podwyższył Krystian Rąbczyk, którego wcześniej sfaulował jeden z rywali.

Niestety kilka minut później gdańszczanie stracili gola. Po rzucie rożnym i błędzie obrońców oraz bramkarza, Paweł Tabaczyński zdobył dla gości kontaktową bramkę. Do przerwy Lechia prowadziła 2:1.

Na początku drugiej połowy po kiksie obrońców oraz golkipera Bartka Barczaka na 2:2 strzałem zza pola karnego wyrównał Marcin Dworacki. Po straconej bramce wydawało się, że gdańszczanie grając przed własną publicznością, rzucą się na rywali i będą dążyć do zdobycia zwycięskiej bramki.

Niestety młodzi lechiści grali bardzo niedokładnie nie mogąc poradzić sobie z dobrze grającą ekipą z Bydgoszczy. Zawisza w drugiej części gry, grał bardzo mądrze i osiągnął sporą przewagę mając kilka wyśmienitych okazji do strzelenia gola.

Dwukrotnie kapitalnymi interwencjami popisał się golkiper Lechii Bartłomiej Barczak, wychodząc zwycięsko z dwóch pojedynków sam na sam z napastnikami drużyny przyjezdnej. Raz gospodarzy uratowała poprzeczka. Ostatecznie Lechia zremisowała z Zawiszą Bydgoszcz 2:2.

Z jednej strony na pewno jest to spory zawód zarówno dla kibiców jak i samych piłkarzy i trenerów, zwłaszcza jeżeli prowadzi się dwoma bramkami. Jednak przyznać trzeba, że z przebiegu gry remis można uznać za szczęśliwy, ponieważ w drugiej połowie to bydgoszczanie prezentowali się znacznie lepiej i do zwycięstwa zabrakło im jedynie skuteczności i szczęścia w podbramkowych sytuacjach.

To właśnie Zawisza będzie faworytem meczu rewanżowego, który odbędzie się 24 czerwca (środa) o 15.30 w Bydgoszczy. Jeżeli jednak gdańszczanie wyeliminują Zawiszę w II rundzie spotkają się ze zwycięzca z pary KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Cracovia.

Robert Jędrzejczak (trener Lechii)

- Na pewno jestem rozczarowany tym wynikiem, tym bardziej, że obie bramki straciliśmy po błędach przy stałych fragmentach gry. Zwłaszcza, iż uczulałem na to chłopaków. Kiedy strzeliliśmy drugiego gola wydawało się, że wszystko pójdzie dobrze i wygramy. Niestety zabrakło determinacji, chęci zwycięstwa i woli walki. Wiedzieliśmy, że Zawisza dobrze wykonuje rzuty rożne i wolne, a jednak nie udało się uniknąć błędów.

- Niby goście grali na wyjeździe, a zachowywali się jakby występowali na własnym boisku. Na pewno przed rewanżem nie jesteśmy w dogodnej sytuacji tym bardziej, że przeciwnik zdobył na wyjeździe dwa gole. My na pewno musimy strzelić tam bramkę jeżeli myślimy o awansie.

I runda: LECHIA GDAŃSK – ZAWISZA BYDGOSZCZ 2:2 (2:1)
P. Pomaski 11', K. Rąbczyk 16' (k) - P.Tabaczyński 21', M. Dworacki 43'

Lechia: Barczak - Skrzecz (54' Gac), Gawroński, Zbrzyzny, Rąbczyk (66' Karczewski) - Błażewicz (64' Lutrzykowski), Brzeski, Prusaczyk, Przybylski - Pomaski, Dałek (75' Wojciechowski).
Trener: Robert Jędrzejczak

Odpadli w przedbiegach

Przed meczem rewanżowym lechiści, byli w ciężkiej sytuacji, ale zapowiadali walkę o zwycięstwo i awans do kolejnej rundy. Niestety Biało-Zieloni przegrali 0:2 po bramkach Kamila Wiktorskiego i odpadli z dalszej rywalizacji. Szkoda tym bardziej, że ekipa z Bydgoszczy była do pokonania. Tak naprawdę zdecydował pierwszy mecz w Gdańsku. Gdyby Lechia utrzymał dwubramkowe prowadzenie, być może dzisiaj świętowała by awans, a tak pozostał wielki niedosyt i żal straconej szansy walki o MP.

- Ciężko cokolwiek powiedzieć na temat tego spotkania, gdyż chłopcy zagrali bardzo dobre spotkanie. Do 60 minuty spotkania, gra układała się po naszej myśli, mieliśmy nawet kilka okazji do strzelenia bramki. Niestety drużyna Zawiszy zrobiła jedną akcję i zdobyła gola. Później odkryliśmy się, aby zaatakować i niestety dostaliśmy drugiego gola z kontrataku. Wielkie słowa uznania dla chłopaków bo dali z siebie wszystko i chcieli to spotkanie wygrać. Cóż nie udało się. Na pewno jest żal, bowiem naszym celem było zwycięstwo i awans.

I runda: ZAWISZA BYDGOSZCZ - LECHIA GDAŃSK 2:0 (0:0)
K. Wiktorski 63', 81'

Lechia: Barczak - Madani (60' Jaworowski), Gawroński, Zbrzyzny, Rąbczyk - Błażewicz (46' Lutrzykowski), Brzeski, Prusaczyk, Przybylski - Pomaski, Dałek (67' Wojciechowski).