Gdańsk: piątek, 30 października 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 213 (30/2009)

18 sierpnia 2009

GŁOSEM SPIKERA

Ekstra kartki

Nieodłącznym, choć mało lubianym, elementem piłkarskiego spektaklu są żółte i czerwone kartoniki. Kontynuując cykl publikacji z serii „Ekstra…” kolej na bilans kartkowy piłkarzy Lechii Gdańsk w meczach najwyższej klasy rozgrywkowej.

MARCIN GAŁEK

Przepisy o karaniu kolorowymi kartkami piłkarzy nie przestrzegających zasad gry wprowadzono w roku 1970. Z tego też względu umieszczone poniżej zestawienie nie uwzględnia graczy występujących w gdańskim zespole w trakcie 12 sezonów gry w ekstraklasie, w okresie od 1949 – z przerwami – do 1963 roku.

Sezon 1984/85

W czerwcu 1984 roku, po 21 latach nieobecności, piłkarze gdańskiej Lechii powrócili w szeregi ekstraklasy. Pierwszą historyczną żółtą kartką ukarany został kapitan zespołu Lech Kulwicki. Miało to miejsce 15.08.1984 roku, podczas rozegranego w Gdyni, przeciwko Bałtykowi, meczu II kolejki. Była to zarazem ostatnia kartka „Jadzi” na tym szczeblu rozgrywek. Zdecydowanym liderem zespołu w tej mało zaszczytnej „rywalizacji” był upomniany w całym sezonie 4 „żółtkami” Jacek Grembocki. Kibicom jednak w pamięci najbardziej zapadły dwie żółte kartki, a w efekcie czerwona, które podczas jesiennego meczu z Legią ujrzał Jerzy Kruszczyński. „Kruchy” należał zawsze do graczy, którzy niezwykle rzadko podpadali arbitrom. Jednak inne pojęcie o grze fair gdańskiego napastnika miał sędzia Wiesław Karolak z Łodzi, który wykartkował Kruszczyńskiego za faul na Dariuszu Kubickim oraz rzekome wymuszanie rzutu karnego. Jeśli dodać do tego szereg innych, niezbyt fortunnych, delikatnie rzecz ujmując, decyzji to nie należy się dziwić temu, że po meczu marzeniem ponad 20 – tysięcznej publiczności był skalp arbitra. Łącznie piłkarze beniaminka 20 razy byli karani żółtymi kartkami.

Sezon 1985/86

W kolejnym sezonie, w rywalizacji o miano „kosy” zespołu, Jackowi Grembockiemu przybył poważny konkurent w postaci Grzegorza Łazarka. Ostatecznie, zapewne z uwagi na większą ilość występów, „Gremboś” „triumfował” 5:4. Ogólny bilans lechistów zamknął się w tamtym sezonie 22 żółtymi upomnieniami. Żaden z gdańszczan nie był zmuszony do przedwczesnego udania się do szatni z powodu przekroczenia zasad gry.

Sezon 1986/87

W przerwie letniej Jacek Grembocki przeniósł się z Gdańska do zabrzańskiego Górnika. Z kolei drugi z „ulubieńców” sędziów, mimo, ze częściej niż w poprzednich rozgrywkach występował na boisku, ani razu nie został, w całym sezonie, ukarany kolorowym kartonikiem. Złośliwi upatrywali w tym, nie specjalnego przyłożenia się Grzegorza Łazarka do gry fair, lecz faktu, iż selekcjonerem reprezentacji został… jego ojciec – Wojciech Łazarek. Ponieważ życie nie znosi próżni, znalazł się ktoś kto przebił dokonania wcześniej wymienionych graczy. Chodzi o pozyskanego przez Lechię ze Stoczniowca Gdańsk obrońcę Jarosława Ambroziaka. Gracz ten 6 – krotnie trafił do sędziowskiego notesu, co ciekawe wszystkie kartki ujrzał wiosną 1987. W sezonie lechiści obejrzeli 29 „żółtek”.

Sezon 1987/88

Swojego kartkowego dorobku nie powiększył już Ambroziak, gdyż zagrał zaledwie w trzech jesiennych meczach. „Królem kartek” został, ze skromnym wynikiem – 4 upomnień, Aleksander Cybulski. Jednak regularne zaliczanie upomnień, także w trzech poprzednich sezonach, sprawiło, że jest on do dziś najczęściej karanym żółtymi kartkami lechistą w historii występów biało – zielonych w ekstraklasie. Warto wspomnieć o mocnym wejściu w sezon w wykonaniu Andrzeja Salacha, który w trakcie inauguracyjnego meczu z Lechem w Poznaniu ujrzał dwie żółte kartki i w efekcie, w 89 minucie opuścił boisko po otrzymaniu czerwonej kartki. Trudno w to uwierzyć, ale była to dopiero druga czerwona kartka w ciągu ponad 3 lat gry w ekstraklasie! Tak jak Lechia w „10” kończyła premierowy mecz rozgrywek, tak też w osłabieniu liczebnym opuszczała murawę po zakończeniu ostatniego meczu sezonu. W 72 minucie rewanżowego meczu barażowego przeciwko Olimpii Poznań miało miejsce wydarzenie, które wspominano w Gdańsku jeszcze przez lata. Co wstąpiło wówczas w Bogusława Oblewskiego wie tylko pewnie on sam. Bezsprzecznym jest jednak fakt, iż podszedł on do rywala i na oczach osłupiałych sędziego oraz publiczności, kopnął go. W tym momencie piłka znajdowała się kilka metrów od bohaterów tego wydarzenia. Czerwona kartka!!! Pierwsza – bezpośrednio pokazana – w historii Lechii Gdańsk, w dodatku w tak ważnym meczu! Łączny bilans kartkowy lechistów w sezonie zamknął się liczbą 30 żółtych kartek i 1 czerwoną.

Sezon 1995/96

Latem 1995 doszło do fuzji I – ligowej Olimpii Poznań i zdegradowanej właśnie do III ligi Lechii. W rozgrywkach ekstraklasy pojawił się zespół pod nazwa Lechia/Olimpia Gdańsk. Jego istnieniu od samego początku przeciwne były kierowane przez Mariana Dziurowicza struktury PZPN. Drużyna była też ofiarą pozakulisowych działań, czego elementem było chociażby ewidentnie stronnicze sędziowanie. Panowie w czerni przechodzili samych siebie aby dać wyraz bezgranicznego oddania „Magnatowi”. Stąd też rekordowy wynik 49 żółtych kartek oraz 1 czerwona. Najbardziej „napracował się” Julian Pasek, który, w meczu przedostatniej kolejki, rozgrywanym na stadionie ŁKS, upomniał aż 7 lechistów. Warto wspomnieć tez o skandalicznym sędziowaniu podczas jesiennego meczu ze Stalą Mielec. Sędzia Zygmunt Ziober pokazał lechistom „tylko” 4 żółte kartki, ale oznaczało to usunięcie z boiska Igora Kozioła i Mariusza Pawlaka, którzy obejrzeli po dwa „żółtka”. Przynajmniej dwie z tych kartek były mocno dyskusyjne. W takich okolicznościach przegraną 1:2 trudno obarczać zespół. Kolejnym „sprawiedliwym” okazał się arbiter wiosennego meczu GKS Katowice – Lechia/Olimpia – Marian Ryszka. Przez 39 minut sędzia nie zauważał jak katowiczanin Adam Ledwoń notorycznie faulował Sławomira Suchomskiego. W końcu zdesperowany gracz gości, po kolejnym brutalnym wejściu Ledwonia, wstał i odepchnął rywala. Znajomy „Fryzjera” zareagował momentalnie i usunął Suchomskiego z boiska. Ryszka kolejny raz „błysnął” w 68 minucie meczu. Po brutalnym faulu na Mariuszu Pawlaku nakazał zniesienie piłkarza na noszach. Następnie oznajmił kapitanowi Lechii/Olimpii Piotrowi Rajkiewiczowi, iż Pawlak zostaje wykluczony z gry!!! Nie pokazał przy tym ani żółtej, ani czerwonej kartki. Dopiero w protokole meczowym wykazano, iż Pawlak został ukarany dwoma żółtymi kartonikami.

Sezon 2008/09

Od poprzedniego sezonu ponownie możemy cieszyć się ekstraklasą w Gdańsku. Dzięki temu, choć to już nie cieszy, w tabeli kartkowiczów pojawiają się nowe nazwiska. W zestawieniu kar za ten sezon najczęściej występuje Marcin Kaczmarek, który ujrzał 7 żółtych kartek, w tym raz musiał opuścić plac gry w wyniku dwóch upomnień. Z kolei Paweł Buzała został ukarany w meczy z Jagiellonią Białystok czerwoną kartką, która absolutnie mu się nie należała. „Buzi” ujrzał „czerwień” za rzekomy faul na zawodniku "Jagi" - Bruno. Po teatralnym upadku Brazylijczyka sędzia Piotr Wasielewski wyrzucił lechistę z boiska. Lechia odwołała się od kary odsunięcia zawodnika od gry w kolejnym meczu i Komisja Ligi anulował kartkę, uznając, że wydarzenie spowodował Bruno swoim teatralnym upadkiem. W całym sezonie lechiści zostali ukarani 61 żółtymi kartkami. Jest to nowy klubowy, aczkolwiek niepożądany, rekord. Uwzględnić jednak należy zmiany w stylu sędziowania i większą ilość pokazywanych przez arbitrów kartek, niż to miało miejsce w przeszłości. Jest to swoisty znak czasów. Miejmy jednak nadzieję, że liderujący tej specyficznej klasyfikacji Aleksander Cybulski długo nie zostanie zdetronizowany…

Zestawienie zawodników Lechii ukaranych żółtą kartką w rozgrywkach ekstraklasy (stan na dzień 18.08.2009 r.) *

11 – Aleksander Cybulski
10 – Jacek Grembocki
9 (2) – Mariusz Pawlak
9 – Bogusław Oblewski
8 (1) – Marcin Kaczmarek II
7 (1) – Igor Kozioł
7 – Maciej Kamiński
6 – Jarosław Ambroziak, Mirosław Pękala, Karol Piątek, Zdzisław Puszkarz
5 – Paweł, Buzała, Peter Čvirik, Maciej Rogalski, Łukasz Trałka
4 – Marcin Ciliński, Rafał Kosznik, Grzegorz Łazarek, Piotr Mosór, Ryszard Przygodzki, Krzysztof Sadzawicki, Janusz Stawarz, Ryszard Szewczyk, Piotr Wiśniewski
3 (1) – Andrzej Salach
3 – Marko Bajič, Maciej Kowalczyk, Janusz Kupcewicz, Marek Ługowski, Jacek Manuszewski, Andrzej Marchel, Piotr Prabucki, Emmanuel Tetteh, Hubert Wołąkiewicz
2 (1) – Jerzy Kruszczyński
2 – Artur Andruszczak, Krzysztof Bąk, Mateusz Bąk, Tomasz Dawidowski, Marek Kowalczyk, Zenon Małek, Sławomir Matuk, Janusz Możejko, Sebastian Nowak, Jarosław Nowicki, Rafał Ruta, Ben Starosta, Tomasz Anton, Jakub Zabłocki
1 – Jacek Bąk, Piotr Cetnarowicz, Jacek Chociej, Jacek Dąbrowski, Marcin Janus, Paweł Kapsa, Kamil Kowalczyk, Grzegorz Król, Marcin Kubsik, Lech Kulwicki, Ivans Lukjanovs, Grzegorz Motyka, Arkadiusz Mysona, Paweł Nowak, Ryszard Polak, Dariusz Raczyński, Piotr Rajkiewicz, Łukasz Surma, Piotr Wojdyga, Dariusz Wójtowicz

* (w nawiasie liczba czerwonych kartek ujrzanych w następstwie dwóch żółtych w jednym meczu)

Zestawienie zawodników Lechii ukaranych czerwoną kartką w rozgrywkach ekstraklasy (stan na dzień 18.08.2009 r.)

1 – Paweł Buzała * ,Bogusław Oblewski, Sławomir Suchomski

* - czerwona kartka Pawła Buzały nie jest wliczana do rejestru kartek jako pokazana niesłusznie

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.028