Gdańsk: piątek, 29 września 2023

Tygodnik lechia.gda.pl nr 215 (32/2009)

1 września 2009

Treść artykułu
 |   |   |   |   | 

LESIA JAK NARKOTYK

Karuzela, karuzela na Bielanach co niedziela...

Pamięć lat dziecięcych często przywołuje obraz lunaparków (z kręcącymi się kołami karuzel, strzelnicami i beczkami śmiechu), a także cyrku z jego kolorowym namiotem.

ZBIGNIEW ZALEWSKI, BIULETYN MECZOWY BIAŁO-ZIELONI

Zapomniana trochę dzisiaj, lecz ongiś popularna piosenkarka, niejaka Koterbska Maria lansowała przebój „Karuzela”. Śpiewany on był na wszystkich możliwych festiwalach od Odry po Bug. Społeczeństwo również ochoczo nuciło słowa tej pieśni, nie tylko przy goleniu, ale przy okazji wszelkiej maści festiwali. Dzisiaj ta zapomniana melodia najbardziej nadaje się do wyśpiewania na stadionach lub przy przeglądzie poniedziałkowej sportowej prasy. Zaledwie bowiem zaczął się nam futbolowy sezon, już ruszyła wspomniana karuzela, a właściwie sztandarowy jej produkt, czyli „Diabelski Młyn”. Usadowieni w gondolach pasażerowie fruwają to w górę to w dół... Ostatnio na przejażdżkę zdecydował się nawet „turysta” ze Słowacji.

"...Karuzela, karuzela na Bielanach co niedziela..."

Nie miejmy złudzeń, sinusoidalny ruch tej maszyny trwać będzie aż do zimy. A potem...? Nie ma obawy. Na pustym placu po strzelnicach, karuzelach i beczkach śmiechu stanie Cyrk z menażerią tresowanych zwierząt, klownami i mistrzami iluzji. Znowu czarować będą widzów magią i błyskiem cekinów. Później stopnieją lody, przyjdzie wiosna która przywita nas zielenią i słoneczkiem – no i wróci...

"...Karuzela, karuzela na Bielanach co niedziela..."

zzbyszek
(połykacz ognia)

P.S. Anegdota mówi, że Galileo Galileusz stojąc przed Święta Inkwizycją – wycofując się ze swoich herezji, że ziemia jest kulą – potwierdzając jej płaskość, na boku szeptał: "A jednak się kręci...". Jestem pewien, że miał na myśli kulę lecz tę, która przypomina piłkę...

"...Karuzela, karuzela,
Na Bielanach co niedziela,
Śmiechu beczka i wesela,
Karuzela, karuzela..."

* Powyższy tekst nie dotyczy oczywiście zmian trenerów w polskiej ekstraklasie. Jeżeli ktoś uważa inaczej, są to tylko spekulacje... "Karuzela, karuzela..."

Ludzie Lechii
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.029