Gdańsk: czwartek, 2 kwietnia 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 218 (35/2009)

22 września 2009

KARA DLA LECHII OD KOMISJI LIGI EKSTRAKLASY

5 tysięcy za patriotyzm

Z dniem 31 grudnia 1989 roku sejm PRL przyjął nazwę Rzeczpospolita polska, a określenie "państwo socjalistyczne" zmieniło się na "państwo demokratyczne". Co za tym idzie, zaczęto emitować Wiadomości, oficjalnie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości, a przede wszystkim została zdjęta cenzura słowa.

DOMINIKA LIPKOWSKA
Gdańsk

O tym ostatnim zdają się zapominać oficjele z Komisji Ligi. 20 lat później nakładają bowiem nie pierwszą absurdalną karę na klub z miasta, w którym narodziła się Solidarność. 13 września 2009 roku podczas meczu Lechii z Wisłą kibice wywiesili transparent, nie wiedząc, że rozpętają burzę w całej Polsce.

Na transparencie widniała data upamiętniająca sowiecki atak na Polskę oraz podpis "IV rozbiór Polski". Ekstraklasa S.A. broni się tym, że zgodnie z uchwałą zabronione jest wywieszanie transparentów i flag napisów i symboli nie związanych z rozgrywkami piłkarskimi. Żeby było zabawniej kara została nałożona 17 września 2009 roku. Czyżby w Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. był jakiś obywatel z rosyjskimi korzeniami?

Poprawność polityczna stała się modna w Polsce, a w najlepszych ligach świata? Niby też, ale mimo wszystko nikt kibiców Barcelony nie ukarał za transparent "Katalonia to nie Hiszpania". Podobnie w lidze włoskiej, gdzie na meczu Romy został wywieszony wielki transparent przekreślający sierp i młot. Ale jeśli chodzi o włoską federację piłkarską, może woli ona wyplewić korupcję niż wlepiać karę za karą za transparenty. U nas priorytety są najwyraźniej zgoła inne.

Zrozumiałe jest, że flagi antysemickie czy polityczne szerzą nienawiść. Lecz sierp i młot są na całym świecie uważane za symbol komunizmu, jak również okupanta, który zabrał wiele polskich ziem. Przekreślenie tego symbolu jest pokazem patriotyzmu, a nie nienawiści. Tak więc jest również pokazem patriotyzmu i dbałości o ofiary komunistycznego reżimu. Czemu piętnowanie komunizmu jest gorsze od piętnowania rasizmu?

Politycy PiSu i PO zagrzmieli. "Skandal" i "Dzieje głupoty w Polsce". Miejmy nadzieję, że to nie jest tylko czcze gadanie, chęć pokazania swojej solidarności z kibicami Lechii. Kara nałożona na Lechię nie została na razie wycofana. Komisja Ligi tłumaczy się, że transparent nie był przed meczem zatwierdzony przez obserwatora PZPN. Delegat za to na historii nie zna się chyba w ogóle. Regulamin regulaminem, ale trzeba być elastycznym, jeśli chodzi o egzekwowanie zasad. Nadgorliwością nic się nie zdziała. Jest ona gorsza od faszyzmu. I komunizmu.

KOMENTARZE (2)
a czemu się dziwić - co by nie było w tym fakty uznane historycznie nie robią na tak zwanym związku ...
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.202