Gdańsk: poniedziałek, 17 czerwca 2019
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 224 (41/2009)

3 listopada 2009

DLACZEGO LECHIA CHCE ZOSTAĆ OPERATOREM NOWEGO STADIONU ?

Lechia "Operator"

Podpisanie umowy pomiędzy Lechią Gdańsk, a firmą Sportfive wywołało korespondencyjny spór pomiędzy władzami klubu, a władzami miasta Gdańska. Prezydent Paweł Adamowicz stwierdził, że porozumienie pomiędzy Sportfive, a spółką akcyjną zakłada a priori, że Lechia zostanie operatorem stadionu w Letnicy. Maciej Turnowiecki twierdzi inaczej. O co toczy się ta gra ?

KAROL KOCJAN
Gdańsk

Przetarg, w którym wyłoniony zostanie przyszły operator stadionu w Letnicy odbędzie się na początku przyszłego roku. Na potrzeby postępowania utworzona zostanie spółka „Lechia Operator”, która będzie w 100 procentach własnością Lechii Gdańsk.

Oburzenie Prezydenta Adamowicza wynika z faktu, że twierdzi on, iż „podzielono skórę na niedźwiedziu” i już teraz zarezerwowano profity ze stadionu dla operatora, a w konsekwencji dla podmiotu, który będzie prowadził marketing Lechii, czyli Sportfive. Co więcej, kością niezgody są koszty utrzymania stadionu. Władze samorządowe obawiają się, że operator stadionu będzie liczył na to, iż miasto będzie pokrywać koszty związane z działaniem stadionu. Tymczasem, wygląda na to, że Gdańsk chce pełnić rolę zbliżoną do developera nieruchomości – wybudować stadion, oddać go w ręce administratora i pobierać rokrocznie stałą kwotę opłatę za swego rodzaju „dzierżawę” obiektu. Będą to opłaty rzędu 10-12 milionów złotych rocznie, co przy obecnym budżecie Lechii jest dość dużym wydatkiem, ale zakładając zwiększony budżet gdańskiego klubu wynikający z wyższej frekwencji, umów sponsorskich i pozostałych wpływów związanych z innymi imprezami, które zostaną zorganizowane na stadionie, operator nie będzie stratny.

Jak można skorzystać na byciu operatorem stadionu ? Operator otrzyma honorarium od miasta w zależności od wpływów jakie przyniesie stadion w ciągu roku, a te poza sportem zapewnią wielkie wydarzenia kulturalne takie jak koncerty, czy festiwale. Stadion może ulec także pełnej komercjalizacji, co będzie oznaczać, że wszelkie wpływy z imprez organizowanych na stadionie trafią do kasy firmy zarządzającej. Jak podzielone zostaną te wpływy rozstrzygnie się podczas przetargu, który przeprowadzony zostanie w trybie dialogu konkurencyjnego, a więc dwuetapowo. W pierwszym etapie wykonawcy w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu złożą wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, na podstawie których są kwalifikowani do dalszego udziału w postępowaniu. Z zakwalifikowanymi wykonawcami zamawiający będzie prowadził dialog, a po jego zakończeniu złożą oni oferty. Charakterystycznym elementem tego trybu jest fakt, że dokładne opisanie przedmiotu zamówienia przez zamawiającego następuje dopiero po ukończeniu dialogu z wykonawcami.

Operator będzie musiał także znaleźć najemców do komercyjnej części obiektu - firmy, które będą chciały prowadzić na stadionie sklepy, hotele czy restauracje, ale jeżeli już ich znajdzie będzie czerpał profity z czynszu płaconego przez nie. Operator będzie miał najprawdopodobniej prawo dyspozycji lożami VIP, które znalazły się w projekcie przyszłej areny gier Lechii. Co szczególnie zainteresuje fanów Biało-Zielonych, operator będzie miał także prawo do zarządzania kolorystyką stadionu i będzie mógł na krzesełkach namalować co tylko będzie mu się podobało. Na przykład, wymalować biały napis „Lechia”. Ale bycie operatorem to też obowiązki, powinien on zadbać o utrzymanie obiektu i jego remonty, tak aby stan stadionu odpowiadał wymogom stawianym przez właściciela obiektu, czyli miasto. Podmiot ten będzie także odpowiadał za odpowiednią promocję obiektu.

Dlaczego więc Sportfive zdecydowało się zainwestować w Gdańsku ? Odpowiedź jest prosta. Gdański klub ma ogromny potencjał rozwojowy. Posiada już teraz dużą i wierną bazę kibicowską, która może, ze względu na populacje miasta, ulec zwiększeniu. Co więcej po wybudowaniu nowego stadionu będzie, gdzie ich wszystkich zmieścić na meczu. Zgodnie z zapowiedziami miasta, wiadomo już, że Lechia na pewno będzie grała w Letnicy, prawdopodobnie już od 2011 roku. Gdańsk to także duża aglomeracja, w którym mieszka wiele osób potencjalnie zainteresowanych wielkimi imprezami, które mogą odbyć się na stadionie. No bycie operatorem stadionu to przede wszystkim Euro 2012, które może przynieść tej firmie wpływy (rozstrzygnie to przetarg), a co najmniej pomoże wypromować obiekt na całym świecie za pomocą licznych transmisji telewizyjnych i doniesień medialnych.

„Lechia Operator” jest jak na razie jedynym podmiotem, który publicznie zgłosił chęć udziału w przetargu. Niewykluczone jednak, że inne firmy w ostatnim momencie przygotują bardziej konkurencyjną propozycję. Co najważniejsze, niezależnie od wyniku postępowania, pewne jest że w Letnicy będzie grać Lechia. Miejmy nadzieję, że zwycięzca przetargu na operatora stadionu, kimkolwiek by był, a także gdański magistrat zapewnią gdańskiej drużynie odpowiednie warunki do rozwoju rozumiejąc, że silna drużyna piłkarska jest jedną z najlepszych wizytówek miasta na świecie.

O przyszłym postępowaniu dla lechia.gda.pl mówi Michał Kruszyński ze spółki BIEG 2012, która będzie zamawiającym w przetargu na operatora stadionu.

Kiedy i w jakim trybie wyłoniony zostanie operator nowego stadionu ?

- Planujemy rozpocząć postępowanie w trybie zgodnym z prawem "Zamówienia Publiczne" na początku 2010 roku. Kiedy dokładnie wyłoniony zostanie operator zależy oczywiście od tego, jak potoczy się postępowanie. Nie zakładamy jednak, że nastąpi to później niż wiosną 2010 roku.

Jakie korzyści i jakie obowiązki będą spoczywały na barkach podmiotu, który nim zostanie ?

- Obowiązki to przede wszystkim bieżące operowanie stadionem, czyli jego utrzymanie w odopowiedniej kondycji oraz pozyskiwanie wszelkich eventów mających się odbyć na obiekcie. Korzyści to wynagrodzenie dla operatora które poznamy, kiedy rozstrzygnie się postępowanie przetargowege.

Czy jakieś inne organizacje poza Lechią Gdańsk sygnalizowały już chęć objęcia tej roli ?

- Oczywiście. Najwięksi operatorzy z rynku światowego są zainteresowani gdańskim obiektem.

Jakie będą najważniejsze kryteria przy wyborze operatora stadionu ?

- Kluczowym kryterium będzie doświadczenie w operowaniu spełniającymi wiele funkcji, tak jak powstający gdański obiekt, stadionami.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.036