Gdańsk: niedziela, 22 września 2019
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 227 (44/2009)

24 listopada 2009

GŁOSEM SPIKERA

Pucharowi snajperzy

Biało-zieloni, pokonali Odrę Wodzisław i awansowali do ćwierćfinału Remes Pucharu Polski. To rywalizacja bliska sercom gdańskich kibiców, gdyż wiąże się z największym dotychczas sukcesem gdańskiej Lechii, która sięgnęła po krajowe trofeum w 1983 roku.

MARCIN GAŁEK

Po raz kolejny na listę strzelców wpisał się Paweł Buzała, którego niektórzy określają specjalistą od Pucharu. Jak wyglądają strzeleckie dokonania „Buziego” na tle innych lechistów, którzy trafiali do siatki w historii wszystkich występów gdańskiego zespołu w zmaganiach pucharowych na szczeblu centralnym?

W dotychczasowej historii Lechia rozegrała 99 meczów (93 pierwszy zespół i 6 rezerwy) w ramach rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Biało-zieloni zdobyli w nich 155 bramek (stan na dzień 24.11.2009 r.). Autorami bramek dla gdańskiego klubu było 87 graczy Lechii, odnotowano też 2 gole samobójcze.

TOP 3

Na czele listy wszech czasów najlepszych snajperów Lechii w Pucharze Polski znajduje się zdobywca 9 bramek - Paweł Buzała! W sezonie 2007/08 z dorobkiem 6 trafień został on królem strzelców pucharowej rywalizacji. 6 bramek w jednym cyklu rozgrywkowym, to zarazem najlepszy osiągnięty przez lechistę wynik w historii. Również w bieżącej edycji Pucharu „Buzi” imponuje skutecznością – 3 bramki w 2 meczach, co daje nadzieję na śrubowanie rekordu przez piłkarza rodem ze Złotowa. Drugi na liście Rafał Kaczmarczyk ma na swoim koncie 6 trafień. Co ciekawe aż 4 z nich odnotował w meczach przeciwko Chemikowi Bydgoszcz. Na trzeciej pozycji z bilansem 5 goli znajduje się trzech piłkarzy. Leszek Goździk to partner Romana Rogocza z linii ataku biało - zielonych przełomu lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku, a zarazem autor historycznej, pierwszej w dziejach Lechii, bramki zdobytej w rozgrywkach Pucharu Polski (26.11.1950 r., Koło Sportowe Zarządu Portu Szczecin – Lechia Gdańsk 3:2). Również 5 trafień w Pucharze Polski zaliczył Zdzisław Puszkarz – do dziś wielbiony w Gdańsku lider zespołu lat 60 - tych, 70 – tych i 80 – tych. Dorównał mu jego kolega z drużyny, z lat 70 – tych, - Leonard „Wuja” Radowski.

HAT-TRICKI

Żadnemu z piłkarzy Lechii nie udało się zdobyć w jednym meczu więcej niż trzy bramki. Hat-trick ustrzelili lechiści czterokrotnie. Jako pierwszy dokonał tego, wspomniany już Leonard Radowski, który trzykrotnie do siatki rywala trafił w wygranym w rekordowych rozmiarach meczu rozegranym 11.08.1974 r. w Dobrym Mieście. Lechia pokonała wówczas miejscową Warfamę aż 10:2! Kolejne dwie „trójki” ustrzelili gdańscy snajperzy 26.08.1992 r. Wówczas Lechia wygrała w Bydgoszczy z Chemikiem 6:3, a łupem bramkowym solidarnie podzielili się Marcin Kaczmarek i Rafał Kaczmarczyk. Co ciekawe, także ostatni hat – trick w wykonaniu lechisty miał miejsce poza Gdańskiem. 29.08.2007 r., w Jarocinie, do siatki Jaroty, trzy razy skierował futbolówkę Paweł Buzała.

JUBILEUSZE, REKORDY

Dotychczas biało – zieloni zdobyli w rozgrywkach Pucharu Polski 155 bramek. Jak już wspomniałem, gola nr 1 zdobył na boisku w Szczecinie, Leszek Goździk. Na 50 - te trafienie trzeba było czekać do 24.08.1975 r, a jego autorem był Tomasz Korynt, który umieścił piłkę w siatce bramki Legii Warszawa. Uzbieranie kolejnej „50” zajęło 18 lat. Jubileuszowy gol nr 100 padł 28.08.1993 r. na szczęśliwym dla gdańszczan boisku bydgoskiego Chemika, a jego strzelcem okazał się nieżyjący już Krystian Gergella. Na kolejny jubileusz czekaliśmy do 27 .08.2008 r. – gola nr 150 w historii zdobył w Dębnie, podwyższając wynik meczu z miejscowym Dębem na 2:0, Maciej Kowalczyk.

Rekordowymi pod względem strzelonych przez Lechię bramek, w jednym sezonie okazały się pucharowe edycje: 1978/79 (Lechia odpadła w ćwierćfinale – 5 meczów) oraz 1982/83 (zdobycie Pucharu Polski – 7 meczów), kiedy to biało – zieloni zdobyli 12 bramek. Najwięcej bramek w jednej edycji rozgrywek – 6, uzyskał Paweł Buzała (sezon 2007/08). Najdłuższy odstęp pomiędzy pierwszym i ostatnim zdobytym golem dla Lechii dotyczy Grzegorza Króla. Swoje pierwsze trafienie zanotował on 25.10.1995 r. w Oleśnicy (Pogoń –Lechia 2:1), a ostatni pucharowy gol zdobyty przez tego zawodnika padł niespełna 11 lat później – 23.08.2006 r. w Kołobrzegu (Kotwica –Lechia 0:1).

Tabela wszech czasów najlepszych snajperów Lechii w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym (stan na dzień 24.11.2009 r.)

9 – Paweł Buzała;

6 – Rafał Kaczmarczyk

5 - Leszek Goździk, Zdzisław Puszkarz, Leonard Radowski;

4 - Bogdan Adamczyk, Alfred Kobylański, Krzysztof Matuszewski;

3 - Bolesław Błaszczyk*; Andrzej Głownia, Marcin Kaczmarek, Henryk Kliszewicz, Tomasz Korynt, Marek Kowalczyk, Grzegorz Król, Krzysztof Rusinek;

2 - Adam Fedoruk, Krzysztof Gawara, Alfred Kokot, Robert Kugiel, Andrzej Marchel*, Władysław Musiał, Sebastian Osmólski, Dariusz Raczyński, Maciej Rogalski, Andrzej Salach, Jarosław Studzizba, Damian Szuprytowski, Marek Wasicki, Mieczysław Wawrzusiak

1 - Artur Andruszczak, Krzysztof Baszkiewicz, Tomasz Bobrowski, Tomasz Borkowski, Piotr Cetnarowicz, Sarkiz Chaczaterian, Janusz Charczuk, Jarosław Chwiałkowski, Jarosław Ciesliński, Jerzy Czubała, Bogdan Dudziński, Mirosław Feith, Piotr Filipik, Marcin Gąsiorowski, Krystian Gergella, Mirosław Giruć, Józef Górny, Krzysztof Górski, Robert Gronowski, Piotr Jacyna, Roman Józefowicz, Jerzy Kaleta, Maciej Kalkowski, Maciej Kamiński, Jan Kierno, (imię nieznane) Korzeniowski, Maciej Kowalczyk, Władysław Kozimor, Robert Kozioła, Zbigniew Krawczyk, Jerzy Kruszczyński, Zbigniew Kruszyński, Marcin Kubsik, Janusz Kupcewicz, Janusz Makowski, Marian Maksymiuk, Sławomir Matuk, Janusz Melaniuk, Zdzisław Michalski, Tomasz Midzierski, Janusz Mirowski, Paweł Nowak, Czesław Nowicki, Jarosław Nowicki, Grzegorz Pawłuszek, Łukasz Pietroń, Ryszard Polak, Józef Rogacki, Jerzy Sionek, Bartosz Skierka, Karol Sobczak, Bogdan Sobiechowski, Jerzy Szróbka, Adam Szymura, Janusz Weber, Piotr Wiśniewski, Sławomir Wojciechowski, Marek Zieńczuk

Gole samobójcze – 1 – Paweł Król (Śląsk Wrocław), Tomasz Szuflita (Zawisza Bydgoszcz)

* - w meczu 1/64 finału Pucharu Polski rozegranym 08.08.1982 r. Lechia pokonała w Radziejowie Kujawskim Start 3:2. Gole dla Lechii przypisano Bolesławowi Błaszczykowi – 2 i Andrzejowi Marchelowi – 1. Jak przyznał Błaszczyk nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością! Gole zdobywali inni zawodnicy, ale nie pamięta on, kto konkretnie. Trafienia przypisano wspomnianym, gdyż byli wówczas reprezentantami „młodzieżówki”, a dobra gra teoretycznie miała zwiększyć ich szanse na wyjazd na Mistrzostwa Świata do Meksyku, w następnym roku. Niemniej w powyższym zestawieniu bramki przypisano na konto wspomnianych graczy, do czasu ustalenia, kto faktycznie trafiał wówczas dla Lechii.

PS. W tabeli wszech czasów nie uwzględniono zdobywcy bramki dla Lechii w meczu rozegranym 15.11.1953 r. w Lubaniu: 1/32 finału – Sparta Lubań – Lechia (3:1). Jest to jedyny przypadek, kiedy zdobywca bramki dla Lechii, w meczu Pucharu Polski na szczeblu centralnym, jest nieznany. Jeśli ktoś z Czytelników posiada udokumentowane dane o strzelcu tej bramki proszę o kontakt z redakcja portalu www.lechia.gda.pl.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.015