Gdańsk: niedziela, 15 grudnia 2019
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 243 (12/2010)

20 kwietnia 2010

LESIA JAK NARKOTYK

Kameleon...

Nasze tytułowy bohater to gatunek, który według encyklopedii słynie ze zmiany ubarwienia.

ZBIGNIEW ZALEWSKI, BIULETYN MECZOWY "BIAŁO-ZIELONI"

Synonimem zmienności w powszechnym pojęciu jest nie tylko przywołany kameleon, lecz również (być może nawet częściej) nowela szkockiego autora R. L. Stevensona „Dr Jekyll i mr Hyde”. Owa osobliwa historia kameleonowego bohatera, który z szanowanego londyńskiego prawnika przepoczwarza się w demona nocy stała się wzorcowym przykładem dwoistości natury ludzkiej. Dwa oblicz wydawałoby się tego samego człowieka. Dwie postawy zupełnie skrajne. Odwieczny problem pogodzenia dwóch jaźni. Która z nich prawdziwa? Ta z twarzą demona, a może ta obrazująca stoicki spokój. Nie jest łatwo rozstrzygnąć co jest prawdą. A może jedno i drugie.

Zawrót głowy o który przyprawia obserwatora każda ligowa kolejka skłaniać może ku tej ostatniej tezie. Tutaj największą też rozterkę mają osobnicy chorobliwie grający w zakładach bukmacherskich. Ale nas interesują w tym przypadku jedynie jednostki nie uzależnione. I to właśnie do nich kieruję ten tekst. Zmienność jest tak samo przypisana do natury ludzkiej jak pragnienie, ambicja i wszelkie inne cechy. Spolegliwy małżonek nocą w alkowie okazuje się czasami jako prawdziwy „macho”, a Don Juan w tej samej alkowie i o tej samej porze wzbudza jedynie (także czasami) politowanie niewiast. Zmienność miejsca i sytuacji ubarwia monotonię życia.

Cieszmy się z sukcesów i smućmy po porażkach, bo taka jest natura ludzka. Nie ulegajmy histerii. Po deszczu musi zaświecić słońce, a przynajmniej zobaczymy barwną tęczę.

zzbyszek
(chyba mr Hyde)

P.S. Ku pokrzepieniu serc. Historia nazywa „Bogiem wojny” Napoleona, mimo że przegrał pod Waterloo. Jego zwycięzca to tylko… Lord Wellington.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
LUDZIE LECHII:
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.055