Gdańsk: piątek, 7 sierpnia 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 247 (16/2010)

18 maja 2010

GŁOSEM SPIKERA

Bystra

Mizerna, w wykonaniu piłkarzy, wiosna spowodowała, że do miana wydarzenia tej rundy pretenduje uroczystość podpisania listu intencyjnego dotyczącego powstania, w miejscowości Bystra, ośrodka treningowego w zakresie szkolenia piłki nożnej.

MARCIN GAŁEK
Gdańsk

GENEZA

W dziejach gdańskiej Lechii znaleźć można wiele zakrętów. Tak, jak zawiłe przez lata były losy najpopularniejszego klubu Grodu nad Motławą, tak niezmiennie jego znakiem firmowym była wzorcowa praca z młodzieżą. Praca, którą realizowano w warunkach dalekich od idealnych. Dwa piaskowe boiska (za trybuna krytą oraz „Sahara”) to było wszystko, co do zaoferowania w kwestii infrastruktury, miał przez lata klub z ulicy Traugutta. Zmieniać zaczęło się to ostatnimi laty, gdy staraniami władz miasta, wrzeszczański obiekt zmienił się nie do poznania. Piaskową nawierzchnię zastąpiła sztuczna trawa, a do każdego z boisk dobudowano sztuczne oświetlenie. Patrząc jednak całościowo na kwestię szkolenia młodzieży w Lechii, jasnym staje się fakt, że to wszystko nadal za mało, z uwagi na ilość adeptów piłki nożnej trenujących w poszczególnych zespołach biało – zielonych. Między innymi dlatego klubowi włodarze rozpoczęli poszukiwania miejsca, które w przyszłości stałoby się bazą treningową piłkarzy Lechii Gdańsk.

LOKALIZACJA

Za optymalne rozwiązanie uznano bliskość powstającego stadionu w Letnicy, a więc lokalizację w granicach Gdańska. Z czasem obszar interesujący osoby zaangażowane w przedsięwzięcie uległ rozszerzeniu. Kwestią priorytetową była bliskość miasta, łatwa dostępność bazy oraz odpowiednia wielkość miejsca inwestycji. Jednostkom samorządowym z okolic Gdańska przedstawiono ofertę współpracy. Odpowiedzieli na nią, między innymi, przedstawiciele Gminy Pruszcz Gdański. Wskazano teren w miejscowości Bystra, położonej 8 km od centrum Gdańska, przy trasie krajowej E-7 Gdańsk –Warszawa. Od razu zrodziło to wątpliwości dotyczące logistycznej strony przedsięwzięcia, z uwagi na notorycznie zakorkowane od tej strony drogi wjazdowe do Gdańska. Jednak rozpoczęte już (budowa Obwodnicy Południowej), bądź planowane w najbliższej przyszłości (budowa tunelu pod Martwą Wisłą) inwestycje dają nadzieję, że wraz z powstaniem ośrodka treningowego, korki nie będą zaprzątały uwagi trenujących w Bystrej piłkarzy.

INFRASTRUKTURA

Baza treningowa Lechii Gdańsk zajmować ma tereny o powierzchni blisko 12 hektarów. Powstać mają tam pełnowymiarowe boiska do gry w piłkę nożną o nawierzchni naturalnej i sztucznej, podgrzewane i oświetlone. Ciekawostką jest planowana budowa boiska zadaszonego, z nawierzchnią sztuczną. Ponadto kompleks boisk uzupełnią place gliniaste, szutrowe oraz wielofunkcyjne. Dodatkowo przewidziano budowę bieżni sprinterskiej, torów do podbiegów, ścianek treningowych, elementów przeznaczonych do specjalistycznego treningu bramkarskiego oraz technicznego. Ośrodek posiadać będzie własną siłownię oraz sale fitness. Obok urządzeń sportowych powstanie internat dla młodych piłkarzy pozyskanych z ośrodków oddalonych od Gdańska. Swoje biura znajdą tam również pracownicy klubu. Osobną część inwestycji stanowić będą pomieszczenia medyczne. Niewykluczone, że właśnie w tej lokalizacji powstanie, planowana od pewnego czasu, profesjonalna klinika dla sportowców.

FINANSOWANIE

Wstępnie koszt inwestycji oszacowano na ok. 12 milionów złotych, uwzględniając ewentualne kolejne etapy przedsięwzięcia. Na pewno zainwestowane przez będącego w posiadaniu pakietu kontrolnego akcji „Lechia Gdańsk” S.A. Andrzeja Kuchara środki związałyby Go jeszcze mocniej z Gdańskiem. Ponadto klub przewiduje możliwość wsparcia zewnętrznego, przy wykorzystaniu takich podmiotów, jak Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Edukacji, PZPN, Totalizator Sportowy, Samorządy - wojewódzki i gminny. Niewykluczone, że część środków będzie pochodziła z funduszy unijnych. Osobną kwestią jest sprawa inwestora. W najbliższym czasie zapadnie decyzja, czy będzie nim „Lechia Developer” sp. z o.o., czy też nowo powołane do tego celu stowarzyszenie.

NAJBLIŻSZE PLANY

Zaznaczyć należy, że całość inwestycji jest na bardzo wstępnym etapie. Podpisanie, w dniu 12 maja 2010 r., przez przedstawicieli Gminy Pruszcz Gdański i Lechii, listu intencyjnego nie oznacza nic więcej, jak przyrzeczenie przez obie strony udziału w przedsięwzięciu. Do 30 czerwca br. wypracowana ma być koncepcja ośrodka i przedstawione bardziej szczegółowe informacje. Już teraz należy być świadomym, że przed Lechią jeszcze długa, nie liczona w miesiącach, a w latach, droga do zakończenia tego przedsięwzięcia. Optymistyczny wariant zakłada, że inwestycja zostanie zakończona na przełomie 2012 i 2013 roku.

PRZYSZŁOŚĆ

Budowa bazy treningowej jest jednym z elementów budowy Wielkiej Lechii. Lokalizacja poza Gdańskiem, na pierwszy rzut oka zaskakująca, ale przy uwzględnieniu poprawy infrastruktury drogowej, staje się już uzasadniona. Powstanie tego typu ośrodka szkoleniowego daje szansę na stworzenie szkółki piłkarskiej nie tylko na miarę, stawianego swego czasu za wzór na gruncie polskim Remesu Opalenica, ale też na dorównanie uznanym firmom zachodnim. Gdy dodamy do tego możliwość powstania wzorowanej na najlepszych kliniki medycznej, jeśli jej powstanie wiąże się z Bystrą, to nikt nie będzie miał prawa narzekać na infrastrukturę treningową i medyczną. A to już kolejny krok do ziszczenia się marzeń kilku pokoleń kibiców, o nowoczesnym i silnym klubie - Lechii Gdańsk.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.007