W rozgrywkach wzięły udział dzieci i młodzież z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, a także pomorskich miejscowości takich jak Malbork, Wiślinka czy Trzepowo, oraz zaprzyjaźniona ekipa z podkrakowskich Sieborowic i gościnnie reprezentacja wielkopolskiego Trzemeszna. Warto dodać, że w kilku drużynach grały także dziewczyny, a skład gdańskiego Technikum Ochrony Środowiska złożony był w 100% z przedstawicielek płci pięknej.
Zawodnicy rywalizowali w 2 kategoriach: młodsi – szkoła podstawowa, oraz starsi – gimnazjum i szkoła średnia. W każdej z kategorii startowało po 8 drużyn. Chociaż głównym celem Turnieju była dobra zabawa, to zawodnicy dawali z siebie wszystko niezależnie od wieku. Widać było determinację, zaciętość i wolę walki, a mimo to gra toczyła się niezwykle fair z małą ilością fauli czy boiskowych spięć. Rzucały się w oczy także wysokie jak na amatorów umiejętności. Nieraz zdarzały się akcje obfitujące w finezyjne zagrania. Z pewnością warto przyjrzeć się niektórym zawodnikom, gdyż po „oszlifowaniu” mogą wyrosnąć z nich nieźli sportowcy.
W kategorii młodszej najlepszy okazał się zespół „Lwy Północy” złożony z podopiecznych gdańskich Domów Dziecka, który w finale pokonał drużynę ze Świbna. Natomiast w starszej po zaciętym meczu zwyciężyła drużyna Młodzieżowego Ośrodka Opiekuńczego z Malborka, pokonując grającą pod patronatem „Lwów Północy” ekipę z gdańskich ośrodków.
Piłkarskie rozgrywki były tego dnia główną, ale nie jedyną atrakcją. Przed rozpoczęciem turnieju pokaz tajskiego boksu zaprezentowali zawodnicy Gdańskiej Stowarzyszenie Sztuk Walk. W trakcie rozgrywek, zawodnicy, którzy mieli przerwę w graniu, mogli potrenować podstawy muay thai. Nie wszyscy mieli odwagę, ale ci, którzy się zdecydowali zobaczyli, że nie taki diabeł straszny i sporty walki to też dobry sposób na bycie w formie. Obok boiska funkcjonował także dmuchany zamek-zjeżdżalnia, który cieszył się dużą popularnością wśród najmłodszych. Dla uczestników był także przygotowany grill z kiełbaskami, pizza, lody oraz napoje.
Warto dodać, że turniej ten miał okazję obejrzeć Austriak Thomas Gassler, przedstawiciel międzynarodowej organizacji kibiców FSE, która udzieliła wsparcia finansowego turniejowi. Widać było jego zadowolenie z przebiegu turnieju i promocji piłki nożnej, ale też podziw dla umiejętności i zaangażowania młodych zawodników.
tekst zaczerpnięto ze strony Stowarzyszenia Lwy Północy
Niedzelne rozgrywki były zwieńczeniem kilku miesięcy rozgrywek. Impreza ma na celu promocję sportu i zdrowego spędzania wolnego czasu. Organizatorem przedsięwzięcia jest fundacja Obudź Nadzieję. Rozgrywki w sezonie 2009/10 odbywały się pod patronatem: Urzędu Miasta Gdańska, Pomorskiej TV, Radia Plus, MOSiR-u, Stowarzyszenia Lwy Północy oraz lechia.gda.pl.
Pierwsze mecze "Ligi Gdańskich Firm" rozegrano we wrześniu ubiegłego roku. Kolejne etapy turnieju odbywały się w dalszych terminach jesiennych. Pierwotnie rozgrywki te miały się zakończyć w kwietniu bieżącego roku, lecz "katastrofa smoleńska" skomplikowała kalendarz ligowy i finisz rozgrywek musiano przełożyć na dalszy termin.
Ten czas nastąpił w tą niedzielę, kiedy na bezpłatnie udostępnianych przez ich administratora, boiskach gdańskiego MOSiR-u przy Traugutta 29, przy słonecznej pogodzie rozegrano ostatnie mecze.
Każdy uczestnik turniej dostał zestaw upominków ufundowanych przez sponsorów, nikomu też nie "burczało w brzuchu", gdyż każdy z uczestników mógł najeść się tradycyjną grochówką. Boiska były wypełnione dziećmi, które zagrzewane do walki instrukcjami opiekunów nie "odstawiały nogi" - dlatego w ruch musiały pójść mrożące urazy spraye.
Dzieci musiały przestrzegać zasad dobrego zachowania i fair play. Nie było mowy o narzekaniu na decyzje sędziowskie - zawodnicy bili przed meczem brawo boiskowym rozjemcom. Zwracano uwagę też na język, jakiego używali młodzi adepci piłki. Użycie niecenzuralnych wyrazów mogło skutkować odebraniem prawa do odbioru nagrody.
W najciekawszym niedzielnym meczu drużyna "Lwów Północy" uległa późniejszym mistrzom występujących w sprzęcie ufundowanym przez "ZKM Gdańsk" 1:2. Końcowa tabela wyglądała następująco.
1. ZKM Gdańsk - 39 pkt.
2. Lwy Północy - 34 pkt.
3. Urząd Miejski Gdańsk - 32 pkt.
4. Eurogift - 30 pkt.
5. Wojciechowski - 22 pkt.
6. 3HI - 18 pkt.
7. Balticon Sport - 18 pkt.
8. Jaworscy - 16 pkt.
9. Balta - 16 pkt.
10. Śliwiński - 14 pkt.
Zwycięzcy (pierwsze trzy drużyny) otrzymali sprzęt sportowy i gadżety Lechii Gdańsk. Przyznano nagrody indywidualne. Co ciekawe - nagrodę Fair Play zgarnęła drużyna Balty złożona w znacznej większości z dziewcząt. Na koniec wszyscy uczestnicy turnieju razem wykrzyczeli na całe gardło "A my swoje: Lechia Gdańsk". Wiele dzieci, które zagrało w rozgrywkach, pojawia się dzięki uprzejmości klubu na trybunie rodzinnej podczas meczów ekstraklasy.
Komplet wyników z sezonu 2009/10 w Lidze Gdańskich Firm (format Microsoft Excel)