Gdańsk: niedziela, 31 maja 2020
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 271 (6/2019)

2 października 2019

Co kibice lubią najbardziej

Obserwacje i badania nie pozostawiają wątpliwości – polscy kibice różnią się od fanów piłkarskich np. ze Stanów Zjednoczonych. Dla Amerykanów mecz to po prostu widowisko sportowe, dla Polaków liczy się przywiązanie do klubowych barw.

MATERIAŁ EKSPERCKI

Oczywiście mamy pewne cechy wspólne, jak na przykład cenimy sobie stabilność finansową naszych klubów i coraz chętniej typujemy wyniki meczów drużyn u legalnych bukmacherów.

Według badań prowadzonych przez prof. Przemysława Piotrowskiego, psychologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomiędzy polskimi a amerykańskimi kibicami istnieją spore różnice dotyczące tego, jak podchodzą do wspierania swoich drużyn. Amerykanie są konsumentami – dla nich mecz to po prostu widowisko sportowe i usługa, na którą kupują bilet i od której oczekują określonego poziomu czy emocji. U nas dużo ważniejsza jest lojalność oraz przywiązanie do klubowych barw. – Prawdziwy kibic to ktoś, kto jest emocjonalnie przywiązany do drużyny, do barw, do przestrzeni stadionu. Ważne też, że ktoś taki umie docenić estetyczne walory rywalizacji. Nie można jednak negować merkantylnego wymiaru współczesnego sportu, bo pieniądze w sporcie od zawsze były i w ostatnich dziesięcioleciach są coraz bardziej widoczne – mówił prof. Piotrowski w rozmowie z rmf24.pl.

Kibic lubi… grać u bukmachera!

Według danych TNS OBOP, przynajmniej raz w życiu zakład wzajemny obstawiło 13% dorosłych Polaków, a więc około 5 mln osób. „Można śmiało założyć, ze olbrzymia grupa graczy to kibice – dla nich typowanie wyników u bukmachera jest bowiem formą wspierania swoich ulubionych klubów i okazywania, że wierzą w ich dobre występy” – powiedział nam redaktor Wojciech Borecki z portalu Legalsport.pl dla grających w zakładach wzajemnych .

Potencjał ten dostrzegają oczywiście legalne firmy bukmacherskie, które przygotowują dla swoich klientów coraz to nowe promocje i bonusy. Przykłady można by mnożyć. Firma Betclic, będąca jednym ze sponsorów Lechii, ma w swojej ofercie m.in. promocję Multi+. Polega ona na tym, że im więcej wydarzeń znajduje się na kuponie, tym więcej bukmacher dokłada do potencjalnej wygranej. I tak np. kupon, na którym jest pięć zdarzeń oznaczonych opcją Multi+ ma wygraną powiększoną o 7%, z dziesięcioma takimi zdarzeniami – o 35%, a z co najmniej trzynastoma – aż o 50%. Inna ciekawa promocja ceniona przez kibiców to kod rejestracyjny, który działa u każdego legalnego internetowego bukmachera w Polsce, zwiększając dostępne u nich bonusy powitalne. U wspomnianego wcześniej bukmachera Betclic Polska (zezwolenie Ministerstwa Finansów PS4.6831.11.2017) bonus na start z kodem wynosi 500 zł + 10 zł (regulamin promocji wymaga rejestracji (dla osób 18+) - szczegóły jak to zrobić przeczytasz TUTAJ ). Po rejestracji gracz nabywa prawa do bonusu i może typować online wyniki w ulubionej dyscyplinie.

Ważne dla wielu kibiców jest także to, że bukmacherzy wspierają ich kluby finansowo w ramach sponsoringu – umożliwia to znowelizowana ustawa hazardowa, która weszła w życie w kwietniu 2017 r. Wówczas zyskują wszyscy – klub posiada stabilnego sponsora, bukmacher zyskuje grono lojalnych klientów, czyli kibiców sponsorowanego klubu, a kibice – mają możliwość korzystania z przygotowywanych specjalnie dla nich promocji i bonusów.

Jeśli grać, to legalnie!

Oczywiście każdy kibic lubi mieć pewność, że wpłacane na konto bukmachera pieniądze są bezpieczne i że w razie wygranej na pewno ją otrzyma. Gwarancję taką daje korzystanie jedynie z usług legalnych bukmacherów, czyli takich, którzy posiadają licencję ministerstwa finansów na organizowanie zakładów wzajemnych drogą internetową i/lub w lokalach stacjonarnych.

Aby ją otrzymać, bukmacher musi m.in. utrzymywać stabilność finansową, co zapewnia bezpieczeństwo depozytów i pewność wypłaty wygranych. Listę legalnych bukmacherów znaleźć można na stronie ministerstwa finansów, każdy operator zakładów wzajemnych z licencją informację o jej posiadaniu umieszcza także na swojej stronie internetowej. Jeśli więc grać, to tylko legalnie!

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.007