lechia.gda.pl

Tygodnik lechia.gda.pl nr 275 (3/2020)
28 marca 2020


LUDZIE LISTY PISZĄ...

50% pensji piłkarza – dużo to czy mało?

Na elektroniczną skrzynkę pocztową co jakiś wpływają maile z różnymi opiniami, uwagami, czy informacjami ze strony Czytelników. Najciekawsze z nich publikujemy na łamach naszego Tygodnika.

PIOTR, CZYTELNIK LECHIA.GDA.PL
adres: http://lechia.gda.pl/artykul/12571/
kontakt: lechia@lechia.gda.pl

Z opóźnieniem obejrzałem ostatnio film „Joker”. Całkiem niezły, dający do myślenia. Pod jego koniec Gotham City płonie, a na spalonych wrakach samochodów tańczą ludzie przebrani za clownów z transparentami: „Eat the Rich”. Bunt przeciw bogatym zawsze padał na podatny grunt, szczególnie w czasach anarchii bądź kryzysu. Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa wywołała kryzys gospodarczy. To na dobre trwa dopiero dwa tygodnie, a już trzy osoby z bliskiego mi otoczenia straciły pracę. A to dopiero początek.

Wiadome było, że kryzys dotknie wszystkich. Tych zamożnych też. Nieunikniona była wczorajsza propozycja Rady Nadzorczej Ekstraklasy, która na czas braku meczów ligowych pozwala klubom obniżyć zawodnikom wynagrodzenie. Mam wrażenie, że większość doczytała komunikat jedynie do połowy, a tam przecież stoi jak byk: „Uchwała rady nadzorczej Ekstraklasy reguluje, że kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50%, jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT”.

Inna sprawa czy coś takiego jest w ogóle legalne? Czy odgórnie, jednostronnie można zmienić wynagrodzenie? Myślę, że są prawnicy, którzy wywalczyliby odszkodowanie dla swego klienta.

@BlazejAugustyn na Twitterze: Przykro mi jeśli nie spełniam waszych oczekiwań,ale moje są dla mnie ważniejsze

Tymczasem sytuacja musi być poważna. Czasy są takie, że jak się chce pogadać, nie dzwoni się jak kiedyś na infolinię, ale szukasz poparcia w mediach społecznościowych. Milusińskim kopaczom nie spodobał się pomysł płacenia 50% wynagrodzeń na czas pandemii koranawirusa. Zamiast 70-80 tysięcy dostaną w ten czas 35-40 koła. Rzeczywiście straszne! Ja bym za tyle nie przeżył. Nikt z was też nie. Oczywiście w Lechii sprawa jest bardziej problematyczna, bo gdański klub znany jest z opóźnień w płatnościach. Zero na pół wciąż zero. Tylko czy aby na pewno zero? Przez kwartał zero, a potem gdy nadchodzi proces licencyjny, wszystko jest wypłacone, bo musi być. Jak nie macie, jakoś dacie radę, przeżyjecie. U mnie na parafii w piekarni szukają kierowców, żadna praca nie hańbi.

Charakterystyczne, że najbardziej dopominają się o hajs najwięcej zarabiający. Nie słychać, by narzekał obrońca, który dość udanie kopał na wiosnę. On musiałby dostać trzykrotną podwyżkę, żeby zarobić tę marną dychę na rękę.

Te wszystkie Peszki, Wolskie, Augustyny, wiecznie niezadowoleni z życia. Jak było dobrze, to selfiaki z Adamem, dzięki Prezes że przysłałeś helikopter itd. Jak klub padnie, będziecie współwinni. Tak jest, winnych będzie wielu. Numer jeden Prezes. Numer dwa ex aequo właśnie wy wraz ze środowiskiem lokalnym, które przez lata nie robiło nic. Jak za Kuchara przegrano dwa mecze, od razu protest, transparenty i nękanie. Za Mandziary przez lata trwa finansowy galimatias i nic, cisza. A może to niektórym na rękę?

Piłkarze - jak wam się nie podoba, weźcie kredyt i zmieńcie pracę. Jak już będziecie wyjeżdżać z Gdańska, koniecznie weźcie ze sobą Mandziarę.

artykuł pochodzi z listu do redakcji Lechia.gda.pl
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POWRÓT