lechia.gda.pl

Tygodnik lechia.gda.pl nr 278 (6/2020)
28 grudnia 2020


WASICKI, MIĘCIEL, SZAMOTULSKI, MACIERZYŃSKI I INNI

Czy zrobili kariery po wyjeździe z Lechii w młodym wieku?

Niewielu młodych piłkarzy decyduje się na przenosiny do innego klubu podczas osiągania wieku pełnoletności. Jest to zazwyczaj związane z przeprowadzką do innego miasta czy zmianą szkoły. Bywały jednak takie przypadki w Lechii na przestrzeni. Przeanalizowaliśmy, jak potoczyły się kariery takich piłkarzy i czy decyzja była słuszna.

KG
adres: http://lechia.gda.pl/artykul/12582/
kontakt: lechia@lechia.gda.pl

1. Marek Wasicki (1984) - transfer do Energie Cottbus (2003)

Wasicki przeszedł do juniorskich zespołów Energie Cottbus. Po roku wrócił do Lechii. W gdańskim klubie grał jedynie 1,5 roku i przeszedł do Czarnych Pruszcz Gdański. Przed końcem kariery reprezentował również barwy Kaszubii Kościerzyna. Pomimo dużego potencjału nie udało się w pełni wykorzystać umiejętności piłkarskich. Wasicki nigdy nie zagrał w meczu ekstraklasy.

2. Waldemar Stachowiak (1977) - transfer do Standardu Liege (1994)

Stachowiak w belgijskim klubie spędził 3,5 roku. Nie zagrał jednak w żadnym meczu ligowym. Po nieudanej przygodzie w Belgii powrócił do Polski. Dołączył do Polonii Warszawa, jednak nie zadebiutował w ekstraklasie. Po kilku latach tułaczki w niższych ligach polskich wyemigrował do Danii, gdzie reprezentował barwy Aabenraa BC.

3. Grzegorz Szamotulski (1976) - transfer do Hutnika Warszawa (1994)

Szamotulski to jeden z nielicznych piłkarzy w naszym zestawieniu, który osiągnął wiele podczas swojej kariery. W Hutniku spędził rok, a później reprezentował Polonię i Legię. Z wojskowym klubem wygrał Puchar i Superpuchar Polski. Po 3,5 sezonach golkiper przeniósł się do Grecji, gdzie grał dla PAOKu. Następnie na kilka sezonów wrócił do Polski, ale przed trzydziestką zagrał jeszcze w austriackich Admirze Wacker Modling i Sturmie Graz. Później grał w Izraelu, Szkocji, Anglii i na Słowacji. Do kraju wrócił pod koniec kariery. Ostatnie mecze w ekstraklasie rozegrał w barwach Korony Kielce. Szamotulski zagrał w 13 meczach reprezentacji Polski.

4. Marcin Mięciel (1975) - transfer do Hutnika Warszawa (1994)

Kolejny piłkarz, który po zakończeniu kariery może czuć się spełniony. Mięciel po rundzie w Hutniku przeszedł do Legii, dla której grał przez 6 sezonów (z krótką przerwą na wypożyczenie do ŁKS Łódź). Zdobył z Legią wszystkie polskie trofea. Zapracował na transfer do Borussii Moenchengladbach. Następnie grał w Iraklisie, PAOKu i VfL Bochum. Powrócił do kraju w 2009 roku. Po sezonie w Legii zagrał jeszcze w ŁKSie Łódź i zakończył profesjonalną karierę. W reprezentacji Mięciel wystąpił pięciokrotnie i raz wpisał się na listę strzelców.

5. Łukasz Nawotczyński (1982) - transfer do Wisły Kraków (2000)

Pierwszy z Łukaszów, którzy z kadrą Michała Globisza zdobyli wicemistrzostwo Europy do lat 16. Po sukcesie międzynarodowym Nawotczyński przeszedł do Wisły Kraków. W Krakowie zagrał jedynie w 9 meczach przez 4 sezony. Następnie występował m.in. w Jagiellonii, Cracovii czy Zawiszy Bydgoszcz. Łącznie wystąpił w 89 meczach w polskiej ekstraklasie, ale z pewnością zapowiadał się na większy talent.

6. Łukasz Mierzejewski (1982) - transfer do Legii Warszawa (2000)

Mierzejewski osiągnął nieco więcej niż jego imiennik z kadry Globisza. W Legii co prawda zagrał zaledwie 13 razy przez 2 sezony, ale w kolejnych klubach bywał podstawowym wyborem szkoleniowca. Zagrał m.in. w 16 meczach mistrzowskiego Zagłębia Lubin w sezonie 2006/07. Łącznie zagrał ponad 200 spotkań w polskiej ekstraklasie. Przez 1,5 sezonu występował też za granicą - w greckiej Kavali oraz chorwackiej HNK Rijeka. Karierę zakończył w Górniku Łęczna, a obecnie jest trenerem czwartoligowego Lewartu Lubartów.

7. Łukasz Uszalewski (1988) - transfer do Cracovii (2005)

Pierwszy z piłkarzy, których kariera piłkarska trwa do dzisiaj. Co prawda, nie jest już profesjonalnym piłkarzem, ale od czasu do czasu można zobaczyć Uszalewskiego na pomorskich boiskach. W młodym wieku przeszedł do Cracovii, gdzie zdołał zagrać w sześciu meczach ekstraklasy. Następnie grał w niższych polskich ligach m.in. we Flocie Świnoujście, MKSie Kluczbork czy Elanie Toruń. Dwa lata temu zasilił AP Sopot i pomaga drużynie z Sopotu w awansach na wyższe poziomy piłki regionalnej.

8. Oktawian Skrzecz (1997) - transfer do Schalke 04 (2013)

Skrzecz uchodził za jeden z największych talentów Gdańska. Po kilku latach w biało-zielonych drużynach juniorskich zdecydował się na przenosiny do niemieckiego Schalke. W seniorskiej drużynie zadebiutował dopiero w czwartym sezonie pobytu w Niemczech, jednak były to rezerwy bundesligowego klubu. W drugim zespole Schalke zagrał 15 razy i wrócił do Polski. Był w Śląsku Wrocław, GKSie Katowice, Koronie Kielce oraz Stomilu Olsztyn. W barwach klubu z Kielc zagrał 2 mecze w ekstraklasie. Obecnie występuje w Stali Rzeszów w drugiej lidze.

9. Przemysław Macierzyński (1999) - transfer do SL e Benfica (2017)

Macierzyński przed wyjazdem do Portugalii zdążył zadebiutować w ekstraklasie. W Benfice walczył o grę w portugalskiej ekstraklasie, ale nigdy nie przebił się do składu. Po roku wrócił do Lechii, ale w Gdańsku również nie miał szans na grę. Okazją do wznowienia kariery było wypożyczenie do Gryfu Wejherowo, ale młody pomocnik nie potrafił się w wejherowskim klubie odnaleźć. Po sezonie przeszedł do Miedzi Legnica, gdzie zagrał w rezerwach, a od 1,5 roku występuje w czwartoligowej Warcie Gorzów Wielkopolski.

10. Adam Chrzanowski (1999) - transfer do Fiorentiny (2016)

Chrzanowski został wypożyczony do Fiorentiny w wieku 17 lat. Po sezonie w zespole Primavery (odpowiednik CLJ) wrócił do Gdańska. Przez 1,5 sezonu uzbierał zaledwie 13 występów w ekstraklasie. Został wypożyczony do Wigier Suwałki, następnie do Miedzi Legnica. W tym sezonie przeniósł się do Włoch, gdzie gra w Pordenone Calcio. W Serie B zagrał w 4 meczach, a w Pucharze Włoch zagrał dwukrotnie.




Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
POWRÓT