Gdańsk: wtorek, 13 kwietnia 2021
TYGODNIK
Podstrony:

Tygodnik lechia.gda.pl nr 281 (3/2021)

27 lutego 2021

Ciekawostki o Mistrzostwach Europy w piłce nożnej

Piłka nożna to z pewnością najbardziej popularny sport na świecie. Jest on rozgrywany na każdym kontynencie, a niemal wszystkie państwa świata posiadają swoją reprezentację w tej dyscyplinie.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

W związku z tym organizowanych jest wiele mistrzostw i rozgrywek, zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. Największym takim turniejem są oczywiście Mistrzostwa Świata, organizowane przez FIFA, które obejmują rozgrywki zakwalifikowanych drużyn z całego świata. Natomiast na poziomie europejskim, największym turniejem są Mistrzostwa Europy, organizowane przez UEFA. Turniej rozgrywany jest regularnie co 4 lata, w latach parzystych.

Historia Mistrzostw Europy w pigułce

Historia ME w piłce nożnej, czyli Euro sięga roku 1960, kiedy to we Francji zorganizowano pierwszy turniej. Co ciekawe, turniej ten nosił wówczas nazwę "Puchar Narodów Europy", a obecna nazwa - Mistrzostwa Europy pojawiła się w roku 1968. Początkowo udział w nich brały 4 drużyny, na przestrzeni lat ta liczba znacznie się zwiększała, by od 2016 roku wynosić 24 drużyny.

Dotychczas zorganizowano 15 rozgrywek Mistrzostw Europy, w których w sumie wzięły udział 33 reprezentacje. Podstawą do zakwalifikowania się do turnieju są eliminacje, które rozpoczynają się jesienią, dwa lata wcześniej niż finał mistrzostw. Od szóstych finałów, czyli od roku 1980 zasadą jest, iż gospodarz ma automatycznie zapewniony awans do rozgrywek.

Państwo organizujące finał Euro wybierane jest w drodze losowania na kilka lat przed planowanym turniejem. Zanim zostanie ono dopuszczone do organizacji, musi spełnić kilka wymogów, np. wybudować odpowiednie stadiony, jeśli ich nie posiada czy też zadbać o właściwą infrastrukturę drogową czy lotniska. W 2012 roku organizatorem była Polska wraz z Ukrainą.

Najwięcej razy gospodarzem finałów Euro była Francja, bo aż trzykrotnie - w latach 1960, 1984 oraz 2016.

W roku 2020 turniej miał odbyć się w kilku krajach, bez jednego głównego gospodarza, jednakże ze względu na ogłoszoną epidemię koronawirusa, mistrzostwa przełożono na rok 2021. Więcej informacji na temat obstawiania ME 2021 w piłce nożnej możecie znaleźć na stronie najlepsibukmacherzy.pl.

Ciekawostki na temat Mistrzostw Europy

Co do zasady, zdobywca złotego medalu w Mistrzostwach Europy, zawsze jest uczestnikiem eliminacji do następnych mistrzostw. Trzy razy zwycięzcą został ówczesny gospodarz mistrzostw, a było to w latach: 1964, 1968 i 1984.

Według klasyfikacji wszechczasów, najwięcej osiągnięć na turnieju mają Niemcy, którzy dotychczas wystąpili 12 razy, wygrali 26 meczy i trzykrotnie zdobyli w sumie aż 9 medali: 3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe.

Fenomenem jest także Hiszpania, której w 2012 roku nie tylko udało się obronić tytuł Mistrza Europy, lecz także zdobyła tytuł mistrzowski trzy razy z rzędu, bowiem w tym samym czasie była także Mistrzem Świata.

Polska niestety nie może pochwalić się takimi osiągnięciami, albowiem wystąpiliśmy w Mistrzostwach jedynie trzykrotnie, a największym naszym sukcesem był występ w ćwierćfinałach w 2016 roku.

Jak widać, Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn nie mają jeszcze tak bogatej historii jak Mundial, czyli Mistrzostwa Świata, jednak także te rozgrywki wzbudzają wiele emocji nie tylko w kibicach, ale także u osób nie intersujących się na co dzień piłką nożną.

KOMENTARZE
Brak opinii - bądź pierwszy!
bez logowania: LIST do redakcji
Weź udział w nowej, ekscytującej rywalizacji i powalcz o miano najlepszego Betona. Typuj na okrągło i wygrywaj nagrody!

Liga BetONów
Główny punkt programu nowej lechia.gda.pl: inernetowy tygodnik. Co wtorek artykuły na temat Lechii, publicystyka, informacje, galerie zdjęć i inne. Zapraszamy.

Ostatni numer
Wyraź swoją opinię na dany temat, podziel się uwagami z innymi kibicami Lechii. Nawet bez logowania możesz czytać forum bez ograniczeń.

Forum dyskusyjne
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.020