Gdańsk: wtorek, 20 października 2020
FORUM
Podstrony:

PGE Arena - wszystko o nowym stadionie

strona 1/77

9 maja 2005, 22:08 / poniedziałek
We wtorek zapadnie decyzja w sprawie lokalizacji nowego stadionu piłkarskiego w Gdańsku. Obiekt ma powstać na mistrzostwa Europy w 2012 roku. O ich organizację Polska ubiega się razem z Ukrainą.

Gdańsk jako pierwsze polskie miasto zgłosił chęć organizacji meczów w ramach mistrzostw Europy. Podobnie jak inni kandydaci musi 10 maja przesłać do Polskiego Związku Piłki Nożnej wniosek aplikacyjny z pełną dokumentacją dotyczącą lokalizacji stadionu, rozwiązań transportowych i bezpieczeństwa.

- Ostateczną decyzję podejmie prezydent Paweł Adamowicz. Bierzemy pod uwagę przede wszystkim dwa miejsca: w Letnicy i Nowym Mieście Północ [w obu przypadkach chodzi o rejon ul. Marynarki Polskiej - red.] - tłumaczy Maciej Turnowiecki, rzecznik prezydenta Gdańska.

Z powodu braku przestrzeni na odpowiednią liczbę miejsc parkingowych, miasto zrezygnowało na razie z budowy nowego stadionu piłkarskiego przy ulicy Traugutta, gdzie mecze rozgrywa Lechia Gdańsk. Gdyby Polsce nie przyznano organizacji mistrzostw, możliwy jest powrót do tej koncepcji.

zrodlo gazeta.pl autor: luki
to troche lipnie ale i tak pewnie nie dostaniemy tej organizacji
9 maja 2005, 22:17 / poniedziałek
tak jakoś ciężko mi wierzyć w realność tych wszystkich planów.Na razie nie mamy nawet jednego stadionu o średniej klasie europejskiej,a tu nagle mamy mieć 12 w Polsce?Fajnie by było,ale jakoś mam wątpliwości.
9 maja 2005, 22:18 / poniedziałek
Jedyna rada - bojkotujemy te Mistrzostwa:D !!Lepszy stadion dla Lechii!! A wogóle to co to ma być za żenada z tymi parkingami??? Pewnie że są miejsca. A teren tam gdzie hala jest i korty? A koło szpitala? Jak jeszcze by zrobiono podziemny parking to też by było rozwiązanie.

"Rozwiązanie, które proponujemy, jest stosowane na całym świecie. Tak zrobiono w Monachium, Amsterdamie czy Londynie. Bayern, Ajax czy Arsenal też przenoszą się na nowe obiekty. Taki jest wymóg czasów."

Ok, ale nie powiedzieli, że np. obiekt Arsenelu zmienili z tego w centrum miasta na inny z centrum. A oni u nas chcą zbudować w Letnicy czy jakiś Szadółkach co chyba w nich nigdy nie byłem. No panowie, lepiej pomyślcie co robicie. Ja 2 godziny autobusem na Lechie dojeżdżać nie będę. Pozdrawiam.
9 maja 2005, 22:29 / poniedziałek
jesli dla ciebie dwie godziny jazdzy na mecz ukochanej druzyny to duzo,to dla mnie nie jestes prawdziwym kibicem,ktory dla swej druzyny zrobilby wszystko
9 maja 2005, 22:36 / poniedziałek
A ja jestem za budowa nowego stadionu nie na Traugutta, bo mnie sie wydaje, ze tam naprawde jest za malo miejsca! Niech ten super stadion zbuduja gdzies indziej, gdzie bedzie ze strony ekonomicznej i logistycznej najbardziej rentowny, a na Traugutta stadion dla lekkoatletyki rozbudowac! To nie ma oznaczac ze Lechia ma grac gdzes indziej! Tylko ze Lechia i tak by nie mogla grac wszystkich meczow na nowym stadionie bo mecze z wronkami, groklinem itd nie przynosza zadnej frekwencji! Wiec mecze z wiochami i z druzynami bez kiboli grac na Traugutta a super mecze na nowej Arenie Lechii!!! Co za tym idzie?! I tak musza gdzies rozbudowac jakis stadion (na przyklad polonii), bo Lechia musi przez te 3 lata budowy gdzies grac! A wiec rozbudowac juz teraz stadion na traugutta gdzie i pilkarze jak i Lekkoatleci moga trenowac i robic zawody! Czy nie jest to najlepszym wyjsciem? Co wy na ten temat myslicie???
9 maja 2005, 22:39 / poniedziałek
Z całym szacunkiem, ale nie na tym polega oddanie klubowi by dojeżdzać na mecz dwie godziny i to na mecz, kiedy to my jesteśmy gospodarzami. Jestem przywiązany do traugutta i nic na to nie poradzę. I takie oświadczenie wcale nie znaczy że nie jestem prawdziwym kibicem. Być może nie jestem jedynie ślepym fanatykiem. OLE LECHIA!!
9 maja 2005, 22:44 / poniedziałek
moze masz racje,ale w centrum trudno znalezc takie miejsce.A co do Traugutta to idealny pomysł podał Werder.lepszgo rozwiązania nie można sobie wyobrazić.I wilk syty i owca cała
9 maja 2005, 23:02 / poniedziałek
Werder - twoje rozwiązanie dobre, aczkolwiek nie idealne. Nie chce się czepiać, ale stadion lekkoatletyczny jest 'trochę' zbędny. Takie zawody odbywają się na traugutta bardzo rzadko (awf jest pod tym względem oczywiście liderem), więc wydaje mi się że stadion typowo piłkarski byłby dla piłkarskiej Lechii rozwiązaniem optymalnym. Oczywiście pociąga to za sobą koszta związane zarówno z częściowo modyfikacją terenu jak i komunikacją. Po drugie nie jestem pewien czy skakanie z jednego stadionu na drugi jest dobrym pomysłem. Stadion Lechii powinien być jeden i powinien on być swojego rodzaju 'warownią' sportową. Nie wiem zabardzo co rozumiesz przez super mecze, ale oczywiście życzę Lechii jak najlepiej ale bądzmy realistami - na chwilę obecną 2 liga to szczyt możliwości gdańskiego zespołu. Mam nadzieję, że sytuacja finansowa się ustabilizuje i bilans bedzie coraz bardziej korzystny. Po cichu marze skrycie, ze znajdzie sie sponsor z prawdziego zdarzenia i przyjda pieniądze. Bo tak naprawdę wszystko kręci się wokół pieniędzy. Może jednak wystarczy ruszyć głową? Dużo nowinek nie wprowadziłem, ale tak wygląda sytuacja. Ale "oni" i tak zrobią co będą uważali za słuszne.
9 maja 2005, 23:18 / poniedziałek
Ja nic w ząb a w ząb nie rozumie o czym mówicie przecież nie ma żadnego problemu Lechijka bedzie miała stadion nóweczke od podstaw tak jak Korona kielce a jeszcze wybrzydzacie , tu będa grali na Traugutta a nowy bedą bidować od podstaw , juz nie panikujcie że bedzie jazda dwie godz jakie dwie godz chyba z palca to wyssales jeden z drugim , lokalizacje zrobią albo letnica albo marynarki polskiej bez obaw a jak lechia bedzie na nowym obiekcie to i ten stadion obecny na traugutta zostanie zmodernizowany który bedzie bazą treningową czytajcie uwaznie co pisza w dzienniku a potem płaczcie no nie jak dzieci spoczko bedzie ok , bez goraczki Lechia tu czy tam to bedzie zawsze nasza kochana Lechia a historia która była na Traugutta zostawmy ja w spokoju , teraz tworzymy nowa historie i nowe nowoczesne dzieło ale sie rozpisalem hihihi :))))) spoczko bedzie ok .
9 maja 2005, 23:45 / poniedziałek
Byle potem na Traugutta nie zrobili kortow tenisowych ;).
10 maja 2005, 14:09 / wtorek
Władze Gdańska podjęły decyzje, że nowy stadion będzie na Letnicy...(wiem z RMF FM) pozdro
10 maja 2005, 14:16 / wtorek
A wie ktoś gdzie jest ta cała Letnica?
10 maja 2005, 14:30 / wtorek
niech k..wa zrobią jeszcze stadion w Koninie , albo najlepiej w Bremie - w końcu partnerskie miasto..

debilizm
10 maja 2005, 14:30 / wtorek
Nie chcę nikogo obrażać ale to trochę wstyd żebym musiał Wam z Warszawy pisać gdzie jest Letnica. To aktualnie dosyć zaniedbana dzielnica Gdańska od wschodniej strony Marynarki Polskiej. Takie syfiaste domy na południe od Nowego Portu. Nie jest tam teraz najładniej ale jakby powstała taka inwestycja jak zajebisty stadion to może ta część miasta zaczęłaby też w końcu żyć. Jedno jest pewne. Na pewno nie trzeba będzie tam jechać dwie godziny, chyba, że Ty - Szary Kaptur właśnie mieszkasz gdzieś na jakichś Szadółkach. Po drugie jednak trochę żal - Traugutta to Traugutta. Dla mnie to najpiękniej położony stadion w Polsce. myślałem, że zostanie zmodernizowany, a tak (jak zbudują coś gdzie indziej) to pewnie się rozsypie bo już nikt na niego złotówki nie wyłoży.
10 maja 2005, 14:41 / wtorek
Wylozy, wylozy bo lekkoatletyka musi miec wlasny stadion i Lechia przez te nastepne 4 lata musi miec gdzie grac. A jak awansuje do 2 a potem do 1 ligi to i Traugutta rozbuduja bo beda musieli!! Przynajmniej beda siedzanka i oswietlenie!
10 maja 2005, 15:00 / wtorek
Chciałbym podzielać Twój optymizm Werder ale obawiam się, że jesteś w błędzie.
Po pierwsze: lekka i tak raczej leży jeśli chodzi o Traugutta, więc nikomu nie będzie śpieszno żeby to miejsce przywrócić dla tej dyscypliny sportu właśnie, zwłaszcza że jest stadion do tego w Sopocie i AWF.
Po drugie: budowa nowego obiektu (a przypominam też o wielkiej hali) pochłonie tyle kaski, że na bank na Traugutta nie starczy.
Po trzecie: jak Lechijka awansuje nawet do ekstraklasy to łatwo będzie uzyskać tymczasową licencję na grę pokazując zaawansowane prace przy nowym obiekcie.
Po czwarte: weź to po prostu na logikę Werder. W tej chwili nie ma komu (poza kibicami i gromadką zapaleńców) utrzymywać obiektu przy Traugutta, a żadna budowa innego stadionu się jeszcze nawet nie rozpoczęła. Czy myślisz, że jak zaczną stawiać stadion i halę to ktokolwiek będzie się Traugutta przejmował. Pchną to pewnie jakiemuś developerowi i pierdolnie tam jakieś osiedle w stylu "zwisające ogrody" albo cuś takiego.

I naprawdę bardzo bym chciał żebyś to Ty miał rację Werder a ja żebym się mylił. Pozdro
10 maja 2005, 15:21 / wtorek
Brye miejmy nadzieje, bo szkoda by bylo aby Traugutta zostalo zniszczone. Jedno jest pewne ze to tu byla pisana historia, lecz inni twierdza ze historie pisze sie czasami od nowa. Poczekamy pozyjemy i zobaczymy co z tego bedzie. Wiec nie ma co sie napinac bo i tak nic tym nie zmienimy. Pozdro!
A my swoje Lechia Gdansk!!!
10 maja 2005, 16:56 / wtorek
Do Brye:
A dlaczego uważasz że to wstyd? Przecież sam piszesz że to jakaś zaniedbana dzielnia i wogóle, więc nie przypominam sobie żebym tam był, ani cokolwiek o niej słyszał.... Ale dzięki za dokładny opis i położenie :P
A co do budowy tego stadionu to jestem przeciw, ponieważ:
- wogóle nie chcę organizacji Euro w Polsce, a tymbardziej w Gdańsku
- Traugutta to historia, zobaczcie Wembley ( wiem że to może troche inna sprawa) ale nikt nie chciał nowego...
- teraz stadion mamy w środku miasta i być może że gdyby wybudował się gdzieś tam na Letnicy to tamta strona Gdańska by się ożywiła ale to nie to samo... Naszą stolicą jest Traugutta i nic tego nie zmieni ( nie jestem żadnym fanatykiem :P)
- lepiej zmodernizować NASZ stadion mniejszym wkładem finansowym i dostosować go do II ligi ( przyszłościowo I)
To tyle, taka jest moja opinia, ale może nie dużo wiem z powodu młodego wieku :P
10 maja 2005, 18:28 / wtorek
Super jednak Letnica to zut beretem od kolejki skm superowo :))))))
10 maja 2005, 19:37 / wtorek
Do Rotnok: Wydaje mi się, że to jest trochę wstyd bo ta Letnica to znowu nie jakiś wygwizdów typu Gorki Zachodnie i jakieś novum typu Kowale czy inne peryferia. Jak ktoś jest Gdańszczaninem (tak jak ja - tylko chwilowo na saksach w Wawie) to powinien chyba jednak wiedzieć gdzie to jest.
Często w naszych wypowiedziach o Lechii nawiązujemy do tradycji, wyjątkowości Gdańska, etc. To bardzo fajnie. Przy okazji warto chyba poświęcić nieco czasu na dowiedzenie się czegoś o historii Tego Miasta i poznać lepiej jego topografię. Wtedy jak rykniesz: A my swojeee...!!! Będziesz jeszcze bardziej dumny, bo będziesz miał świadomość jaka story za Tobą i tym okrzykiem stoi. Wielkie pozdro!
A my swojeee....
10 maja 2005, 20:13 / wtorek
Nie nie nie!!!!
Nie można dopuścić do tego, żeby wyrzucić do kosza taki kawał historii i taki potensjał jakim dysponuje LECHIA, jakim jest jej stadion przy ul. Traugutta. Do tego dojść nie może i nie dojdzie!

Po pierwsze: stadion w Letnicy powstanie tylko wtedy, jesli Polskę wybiorą jako wspolorganizatora ME 2012. Czyli nie powstanie.

Po drugie: Nawet jesli taki stadion powstałby w Letnicy, to co z tego? Czy to oznacza, że Lechia będzie musiała się tam przenieść? Czy o tym decyduje Miasto? Niech wiceprezydent Gdańska p. Bielawski nie odzywa się w kwestiach, ktore go nie dotyczą. Że Lechia zagra tam i tam. Jesli ani jeden ani drugi stadion nie bedzie nalezal do klubu, to chyba bedzie miał on wolny wybor gdzie gra? Czy jeśli obiekt przy Traugutta bedzie spelnial warunki wtedy już pierwszoligowe, to czy Miasto będzie mogło zabronic Lechii grać na nim?

A poza tym z tego co słychać tu i tam, to decyzja o rezygnacji budowy stadionu na ME2012 przy Traugutta na koszt nowego w Letnicy otwiera drzwi Lechii do przejęcia wreszcie stadionu we Wrzeszczu na swoją własność! I to juz chyba rozwiewaloby watpliwosci gdzie Lechia będzie grać.

Swoją drogą: ciekawe ile ten nasz zastany Urząd Miasta przeznaczy pieniędzy na remont stadionu przy Traugutta po zakonczeniu tego sezonu.
10 maja 2005, 20:21 / wtorek
no i macie calego Adamowicza pamietajcie ze kazdy polityk to scier.... i na cholere ktos .... mu robil flage na tle naszego ukochanego klubu paranoja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
10 maja 2005, 20:23 / wtorek
a tak pozatym chyba nie chcecie byc bezdomnymi tak jak sledzie!!!!!!!!!!!! LECHIA tylko na TRAUGUTTA!!!!!!!!!!!!!!!!
10 maja 2005, 20:24 / wtorek
Gwoli ścisłości przypominam, że zagadkowa dla wielu Letnica, to dzielnica Gdańska znana powszechnie pod nazwą LETNIEWO.
10 maja 2005, 20:25 / wtorek
Właśnie o to mi chodzi Corney. Jak Adamowicz i spółka zaangażują się w plany budowy nowego Wembley w Letnicy to miasto nic nie da na Traugutta, przynajmniej dla mnie to oczywiste. Nasz prezydent uwielbia zabawy typu: projekty, wielkie plany, obietnice, a kilkuset krzesełek z prawdziwego zdarzenia do tej pory nie potrafił przy Traugutta zasponsorować. Jak zapali się do pomysłu stadionu w Letnicy to ch.. bombki trąci tradycję przy Traugutta. Dlatego warto o tym dystkutować i przeciwdziałać wszystkimi dostępnymi środkami, typu: pikiety, bzdety, no sam nie wiem, ale warto się temu przyglądać.
10 maja 2005, 21:43 / wtorek
I tutaj pole do popisu ma Stowarzyszenie BKS Lechia. Matad, jesteś dobrym organizatorem, masz łeb na karku, masz głowę pełną pomysłów - mam nadzieję, że tak zorganizujesz środowisko kibicowskie w tej sprawie, że Lechia na zawsze będzie grać przy Traugutta.

No i żeby wreszcie klub zaczął (bardziej otwarcie przynajmniej) ubiegać się o SWOJE. Bo pamiętam, że jak na razie, to nie poparł Stowarzyszenia w działaniach mających na celu wdrożenie w życie projektu budowy stadionu wg. propozycji kibicow. Odciął się od tej sprawy zupełnie, określając swoje stanowisku jakoś w stylu, że klub nie jest stroną w tej kwestii. Jak to nie jest stroną? A na stadionie to kto ma grać? skwarka dynia? Bez działań, a nawet nacisku klubu (jesli w ogole dzaiłaczom Lechii zależy by grać na Traugutta - od tego zacznijmy. Ale wierze, ze tak jest) nic się nie ruszy. Bo po co oddać Lechii stadion na własność, jeśli ta się o to nie ubiega?

Mam nadzieję, że to kwestia czasu, aż klub przedstawi swoje zdecydowane stanowisko w sprawie gdzie chce grać. Powinna to zrobić zwłaszcza po tym jak w prasie wypowiada się wiceprezydent miasta o tym, gdzie będzie grał klub, a gdzie nie będzie.

PS. Brye - jutro relacja SMS Live z meczu Kaszubia - Lechia :)
No i trzymam za słowo, że Twój pobyt we wszawie jest tylko tymczasowy. Bo za rzadko widać Cię przy Traugutta.
10 maja 2005, 22:08 / wtorek
Jak slucham tego klepania to zle mi sie robi a moze tak przywiazales sie do adapteru i płyty analogowej że moze dalej jej sluchasz zamiast odbioru cyfrowego to tylko porównanie ale smiech mnie ogarnia jak slysze tylko Traugutta a co to Traugutta historia no nie która była i sie skonczyła i trzeba pojsc dalej tak bardzo zarosles korzeniami ze sią z tamtad jeden z drugim nie mozesz przeniesc sie na letniewo a moze to zadaleko co hihihi to tylko kawalek po drugiej stronie Skm , gorzej niz dzieci i tak masz guzik do gadania i zrobia tak jak uwazaja moze macie lepsza koncepcje ale taka tu nie pasuje , chyba zostalo wyraznie powiedziane ze miejsce na Tragutta jest za male powierzchniowo i architektonicznie nie mozna tam takiego obiektu postawic ja jestem za przenosinami pora stare smieci opuscic bo cos na nich lechia nie ma szczescia a moze tak nie jest jak nie jest to udowodnij jeden z drugim tylko bez przytaczania czasów z Juve bo to zbyt odlegla przeszlosc , pora na zmiany i basta tyle w tym temacie z mojej strony , a jesli jestes za pozostaniem na traugutta to idz sobie manifestuj hihihi moze cie wysluchaja tyczy sie ten post do tych wszystkich przeciwnikow co sa za pozostaniem na starych smieciach pomysl i zastanow sie a potem piszskonczylem bo sie juz z lekka wnerwilem narazie.
10 maja 2005, 22:20 / wtorek
Do LECHIA PP: Czym jest stadion przy ul. Traugutta dla Lechii nie bede Ci tłumaczył, bo szkoda mojego czasu i palcow stukając nimi w klawiature, gdyż i tak tego nie zrozumiesz.

Zwrócię Ci tylko jedną skromną uwagę: "Lechia" pisze się z wielkiej litery.
10 maja 2005, 22:49 / wtorek
Po co wy sie napinacie???? Lepiej wasza sile wykozystajcie na kaszubie!
A co do stadionu, to od tego sa inni ludzie i to oni beda decydowac. A my jestesmy od dopingu i oprawy meczy i nic wiecej!
Koniec Tematu!
A my swoje Lechia Gdansk!!!
11 maja 2005, 11:36 / środa
Letnica to nic innego jak popularne Letniewo, czyli dzielnica obok stacji pkp Gdańsk Zaspa Towarowa a dla tych co jeszcze nie kojarzą gdzie to mógł by pojawić się nowy stadion to powiem iż to mniej więcej jeden przystanek dalej niż obiekt MRKS-u czyli żadne to zadupie.Ja mieszkam we Wrzeszczu na ul. Hallera i szybciej na piechotę mam na tą całą Letnice niż na nasz obiekt przy Traugutta.Dojazd tramwajami 10 i 4 jest bez rewelacji ale jest, więc 2 godzin to się raczej nie straci na dotarcie do tego przyszłego obiektu naszych marzeń.Należy mieć jedynie nadzieję że nasz obecny stadion zgodnie z prasowymi zapowiedziami zostanie jednak zmodernizowany (oświetlenie,murawa,krzesełka itp) i dalej będzie mógł nam służyć bo to przecierz jeden z piękniejszych obiektów w kraju.
Pozdrowienia dla wszystkich biało - zielonych.
11 maja 2005, 12:28 / środa
Corney, skoro mnie wywołałeś, to napisze jak to wygląda z mojego punktu widzenia. Przede wszystkim stadionu w Letniewie nie ma jeszcze nawet na papierze. Miejsce to zostało jedynie zgłoszone do UEFA jako potencjalna lokalizacja stadionu na Euro. Nie dziwie się szybkiej decyzji władz miasta co do tej zmiany. Szkoda by było, żeby kandydatura Gdańska została odrzucona przez to, że zgłoszone miejsce na stadion nie posiada odpowiedniego zaplecza. Tutaj chodzi o pozyskanie środków z zewnątrz. Inną kwestią jest to, że na Letniewie można wybudować nawet 50-tysięcznik, a na Traugutta nie. Przy tak dużej inwestycji lepiej już iść na całość, stadion narodowy w Trójmieście? Dlaczego nie. Po rezygnacji Szkocji i wyklarowaniu sytuacji na Ukrainie wydaje mi się, że Polska ma bardzo duże szanse na współorganizację Euro 2012. To są decyzje polityczne i gospodarcze. Firmy które wykańczają obecnie stadiony w Niemczech chciałyby mieć zapewniony front robót na najbliższe lata. Euro 2012 np. we Włoszech nie byłoby w ich interesie. Kto wie jaki wpływ mają one na władze UEFA. Ale wracając do rzeczy nie ma powodów do paniki, jak na razie wyprowadzka z Traugutta Lechii nie grozi, co więcej właśnie teraz Lechia ma otwartą drogę do przejęcia swoich byłych terenów. Tyle tylko, że obecne władze klubu nie wyrażają oficjalnie takiego zainteresowania. Mam nadzieję, że kwestią czasu jest zmiana stanowiska zarządu w tej sprawie, bo o ile budowa trzydziestotysięcznika wykraczała poza możliwości klubu, o tyle spokojna etapowa przebudowa przy pomocy sponsorów, miasta i dotacji z różnych źródeł jest już w jego zasięgu. Jak zauważyłeś, pomysłów na zagospodarowanie byłych terenów Lechii nie brakuje. Już o tym wielokrotnie pisałem. Należy kierować się ekonomią i wykorzystać potencjał drzemiący w lokalizacji i tradycji tego miejsca. Klub w ten sposób może zagwarantować sobie stabilną przyszłość na bardzo przyzwoitym poziomie. Nie każdy o tym wie, ale Gdańsk od lat cierpi na brak porządnego centrum kongresowo-konferencyjnego, to są ogromne pieniądze do wyjęcia. Lokalizacja jest znakomita - geometryczny środek miasta. Trójmiasto to siedlisko firm budowlanych, które mają wystarczający potencjał, żeby takie coś szybciutko wybudować. Zwrot kosztów gwarantowany w ciągu kilku lat. Co ważne, taki ośrodek nie zająłby dużej powierzchni, nie byłoby potrzeby zabierania muraw piłkarskich. Te poza bazą treningową dla młodzieży i seniorów Lechii mogłyby stanowić część ośrodka przygotowań jakiego w Polsce nie ma. Przy zachowaniu małego stadionu łączna powierzchnia muraw piłkarskich na Traugutta może liczyć ponad 2,5 hektara. Zakładam połączenie sahary i boiska lekkoatletycznego w jedna dużą płytę treningową. Dodatkowo po przebudowie w przyszłości trybun głównego stadionu za bramkami pojawiłoby się dodatkowe miejsce (obecne łuki) np. na basen, kręgielnie, ogólnie coś dla kibiców. Taki ośrodek zachęcałby młodzież do uprawiania piłki nożnej, bo jest z tym coraz gorzej. Przydałyby się jeszcze boiska wraz ze szkółkami przy szkołach podstawowych na dzielnicach, żeby każde dziecko miało warunki do trenowania piłki bez dojeżdżania wieczorami do klubu, bo to dla rodziców 6-8 latka niemały kłopot. Prezydent obiecał budowę takiego boisk na Zielonogórskiej już w przyszłym roku. Coś więc powinno ruszyć. Również stowarzyszenie "BKS Lechia" rozpocęło działania żeby takie boisko powstało przy jednym z gdańskich gimnazjów. Stowarzyszenie powstało między innymi po to, żeby pilnować interesów klubu. Możesz się więc spodziewać, że w kwestii stadionu również będziemy aktywni. Tylko, że ja sam nie jestem przekonany czy Lechia musi zawsze grać na Traugutta. Siedziba klubu i szkolenie owszem tutaj, ale gdyby powstał nowy stadion w Letniewie, to na pewno co najmniej lepsze mecze (z większą widownią) tam.
Tak sobie myślę, że mamy przed sobą piękną perspektywę. Pierwsza opcja: Polska otrzymuje organizację Euro i w Gdańsku powstaje nowy piękny stadion, odżywa przy tym jedna zaniedbana dzielnica i jej okolice. Druga opcja: Polska nie organizuje mistrzostw, a wpisane do WPI środki idą na Traugutta. Źle? :)
Do zobaczenia pod Maxem.
Pozdrawiam
11 maja 2005, 12:39 / środa
Każde rozwiązenie ma jakieś plusy i minusy,jednak całkowicie zgadzam się z ostatnim stwierdzeniem Matada:BĘDZIE LEPSZY PIĘKNY STADION!!!A poglądów na ten temat jest tyle ilu nas i nigdy wszystkich nie da się w pełni zadowolić.
11 maja 2005, 13:44 / środa
A ja sie obawiam jednego. Zbuduja stadion na mistrzostwa, ale co potem. Kto tam bedzie grał, kto ma płacić za działąanie, kto brać kase za wynajem - miasto czy klub? Czyj to będzie stadion ? Bo z tego co rozumiem to miasto buduje, a my tylko mamy grać. Tą kwestje trzeba by rozwiązać przed budowa moim zdaniem.

odnośnik - (przewincie na sam koniec) --- a tutaj odpowiedz dla tych ktorzy uwazaja, ze przy traugutta jest za mało miejsca. Oprócz tego przypominam sobie projekt, sprzed paru lat, który ukazał sie min w magazynie "30 dni" czy jakos tak. Jezeli ktoś go jeszcze ma, to fajnie jakby zamiescił tutaj. Konkluzja - moze zamiast myslec o stadionie w Letnicy, wystarczyłoby odświeżyć projekty które już powstały i są gotowe do realizaji !!
11 maja 2005, 13:52 / środa
A i jeszcze jedno.
"Na początku listopada (roku 2004) Rada Miasta Gdańska przyjeła Wieloletni Plan inwestycyjny Gdańsk na lata 2005-2009" dalej czytamy o konkursie na budowe nowego stadionu Lechi, i budowa ta "zostałą przewidziana w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2005-2009. Przebudowa ma zacząc się na przełomie lat 2007-2008. Stadion ma być gotowy dwa lata poźniej. Obiekt, który pomieści 30 tydięcy widzów, będzie spełniał wszystkie normy europojskie i światowe". Są to informacje z miesięcznika Harold, oficjalnego miesięcznika naszego miasta. Skoro wiec zbudują nam piękny nowoczesny stadion, to co my sie przejmujemy budową w Letnicy ?? ale kto wierzy politykom......................................... .
11 maja 2005, 15:08 / środa
Nowy stadion piłkarski w Gdańsku ma powstać w rejonie ulic Marynarki Polskiej i Hallera. Zostanie zbudowany z myślą o mistrzostwach Europy 2012, o których organizację Polska ubiega się wspólnie z Ukrainą.

Gdańsk jako pierwsze polskie miasto oficjalnie zgłosił chęć goszczenia finalistów mistrzostw Europy. We wtorek 10 maja, podobnie jak 12 innych kandydujących miast, przesłał do Polskiego Związku Piłki Nożnej liczący ponad sto stron wniosek aplikacyjny z pełną dokumentacją dotyczącą lokalizacji stadionu, rozwiązaniem kwestii transportu, komunikacji i bezpieczeństwa.

- Najpierw wytypowaliśmy sześć lokalizacji. Ze względu na sieć komunikacyjną zostały dwie: Letnica i Nowe Miasto Północ [oba tereny znajdują się w rejonie ul. Marynarki Polskiej - red.]. Letnicę wybraliśmy z kilku powodów. Już w 2007 roku prowadząca do tego rejonu ul. Marynarki Polskiej będzie zmodernizowana. Większość terenów, na których ma stanąć stadion, należy do Gdańska, a reszta to ogródki działkowe. Na pewno będzie je można taniej wykupić niż tereny przemysłowe - tłumaczy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Teren pod budowę stadionu ma 33 hektary, więc bez problemu zmieszczą się na nim parkingi i infrastruktura.

Z powodów transportowych zrezygnowano z lokalizacji stadionu w Klukowie (niedaleko lotniska w Rębiechowie). Jedynym docierającym tam publicznym środkiem transportu są autobusy. - Specjaliści obliczyli, że nawet jeśli jeździłyby co dwie minuty, to w ciągu godziny dowiozą trzy tysiące osób. Stadion ma pomieścić ponad 30 tysięcy kibiców, jeśli wszyscy chcieliby dojechać autobusami, to cała operacja trwałaby aż 10 godzin - tłumaczy koordynator akcji Maciej Turnowiecki.

Budowa nowego stadionu kosztować będzie 40-60 milionów euro, wszystkie miasta będą mogły jednak liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa, Unii Europejskiej i UEFA. Oprócz Polski i Ukrainy chęć organizacji mistrzostw Europy w 2012 r. zgłosiły Włochy, Grecja, Turcja, Rosja i wspólnie Chorwacja z Węgrami.

gazeta.pl
11 maja 2005, 15:17 / środa
Calkowicie zgadzam się z Opinia matada :)))
12 maja 2005, 12:54 / czwartek
Jeśli ktoś mieszka w Gdańsku i nie wie, gdzie jest Letnica, Przeróbka, czy Błędnik to niech się przynajmniej nie ośmiesza przed całym światem.
Tak jak napisali przedmówcy Letnica jest dzielnicą zapuszczoną. Już w latach 70-tych była przeznaczona do wyburzenia, zaraz po Wisłoujściu. Ocalała dzięki różnym sprzężeniom wydarzeń. Ale właśnie dzięki temu są tam nieużyteczne tereny i jest możliwe wybudowanie dużego stadionu, co jest niemożliwe na Starym Mieście, czy Przymorzu. A leży przy głównej drodze do portu, dociera tu tramwaj, a nawet kolejka elektryczna. Kilka minut jazdy tramwajem od węzła Kliniczna, czyli przystanku SKM Gdańsk-Politechnika, nie żadne 2 godziny.
Czy lokalizacja jest słuszna to już kwestia poglądu. Wszystkie strony mają swoje argumenty, ale żaden nie przekona wszystkich. Za lokalizacją przy Traugutta przemawia centralne i estetyczne położenie oraz tradycje. Ale sentyment nie może być przecież argumentem najważniejszym.
Z tekstów z podanych odnośników wynika, że nowy stadion miałby być zlokalizowany w kwartale: Uczniowska - Marynarki Polskiej - Mostostal - stacja Gdańsk-Zaspa Towarowa. Nie zgadzam się, że jest tu dogodne połączenie komunikacyjne. Bezpośrednie połaczenia tramwajowe są tylko ze Śródmieściem, Siedlcami, Dolnym Wrzeszczem, Zaspą i Nowym Portem. Przy czym w dni wolne od pracy (a przecież głównie wtedy organizuje się imprezy sportowe) czwórka nie kursuje, a dziesiątka co 20 minut. Oczywiście w dniu imprez na pewno komunikacja byłaby wzmocniona, ale to wiązałoby się z uruchoimieniem wielu składach specjalnych a nawet dodatkowych linii. Jest jeszcze kolejka, a ta kursuje zaledwie kilka razy na dobę i też tylko w dni powszednie. Z tego co wiem perony są dostosowane do obsługi jedynie składów trzywagonowych.
Jeśli rzeczywiście są tam ogródki działkowe, to trzeba się liczyć z protestami działkowców. Ktoś posadził drzewko i pielęgnuje je od lat, więc ciężko będzie pogodzić się ze stratą, nawet jeśli miasto suto zapłaci, czemu w końcu trudno się dziwić.
Jaką rolę spełniać ten obiekt oprócz Euro? Czy Lechia nadal grać będzie na Traugutta, Polonia na Marnarki Polskiej 177, Gedania na Kościuszki, żużlowcy na Elbląskiej, a stadion MRKS zostanie niewykorzystywany? Raz na kilka lat jakiś mecz międzypaństwowy, a poza tym co? Bazar?
Plany budwoy stadionu w tej okolicy nie są niczym nowym. Ok. 35 lat temu, gdy pozbawiony został obiektów III-ligowy wówczas MRKS planowano budowę wielkiego stadionu w rejonie ul. Gwiazdy Morza.
Ale rezygnować z budowy tylko dlatego, że nie podoba się nam lokalizacja, to chyba lekka przesada?
20 maja 2005, 08:56 / piątek
Już wiemy, że ewentualne EURO nie będzie w Gdańsku, ale stadion miał być zbudowany niezależnie od przyznania miastu organizacji, tzn. miały być tam mecze ME, ale skoro ich nie będzie, to stadion i tak ma być zbudowany, ponieważ miasto poniesie dużo mniej niż połowę kosztów budowy, albo i wcale nie poniesie... Zastanawiam się tylko na ile kolejne obietnice Adamowicza podpalone słomianym zapałem będą prawdziwe...
20 maja 2005, 09:01 / piątek
Jest jeszcze szansa, bo o szóste miejsce walczą Gdańsk, Szczecin i Bydgoszcz.
20 maja 2005, 09:05 / piątek
Ano walczmy, chociaż z drugiej strony jak nie zobaczę pierwszych łopat wbitych w Letnicką ziemię, to nie uwierzę w powstanie stadionu...
20 maja 2005, 18:19 / piątek
Sześć polskich miast zostało wytypowanych przez komisję składającą się z ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej do organizacji spotkań turnieju finałowego ME 2012 w Polsce i na Ukrainie. Najlepsze zespoły Starego Kontynentu będą miały szansę gościć za siedem lat: Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa i Wrocław.

Teraz czekamy na decyzję UEFA.
20 maja 2005, 18:37 / piątek
i tak ma byc!! dobrze ze chociaz czasem mysla w pzpnie.
20 maja 2005, 20:22 / piątek
Jeśli Polska otrzyma organizację finałów ME to dopiero zacznie sie rywalizacja między polskimi miastami o to aby właśnie u siebie gościć reprezentację Polski. Może więc być tak że w Gdańsku podczas ME w ogóle nie zobaczymy Polaków. Sześć miast polskich + pięć ukraińskich na organizację 31 meczów finałów ME to średnio 2 mecze w większości miast w niektórych po 3 mecze a najważniejsze i tak będą rozgrywane w Kijowie i Warszawie.
22 lipca 2005, 16:00 / piątek
Do organizacji Euro 2012 ostatecznie zgłosiło się pięciu organizatorów. Chyba jest szansa żeby Polska z Ukrainą dostała się do finałowej trójki. To będzie duża szansa przede wszystkim na uzyskanie funduszy m.in. przez Gdańsk na budowę nowego stadionu. Natomiast kwestia przyznania organizacji Euro Polsce i Ukrainie jest w tej chwili wielką niewiadomą. Grunt żeby po 7 listopada nadal być w gronie kandydatów odnośnik
8 września 2005, 00:25 / czwartek
No i proszę z listy miast potencjalnie goszczących Euro skreślono Kraków i Poznań a Gdańsk przynajmniej teoretycznie ciągle ma jeszcze szanse odnośnik
Jednak jak ostatnio byłem w Letniewie to ze zgrozą stwierdziłem że tam kompletnie nic się nie dzieje. Jak przedstawiciele UEFA przyjadą oceniać przygotowania to od razu odrzucą naszą kandydaturę i nici z Areny Bałtyckiej.
8 września 2005, 23:04 / czwartek
LG Zaspa
1. Stadion ma być Letnicy
2. Budowa ma zacząc się za parę lat. Więc teraz wiele nie zobaczysz.
9 września 2005, 09:33 / piątek
wiecie czemu Gdańsk został ??? Za dwa miesiace wybory kandydat do fotela Prezydenta z Gdańska listkiewicz nie bedzie robił sobie pod góre Tusk kocha piłke nożną moze byc w kwesti stadionu kolorowo pozdrawiam co wy nato
9 września 2005, 10:05 / piątek
Wynika to także ze względów geograficznych.
9 września 2005, 13:33 / piątek
9 września 2005, 14:48 / piątek
"Także tu będą rozgrywane mecze Ligi Mistrzów, w przypadku awansu do tych rozgrywek Lechii Gdańsk lub Arki Gdynia" – czytamy we wniosku do UEFA.

Dobre A.G. w lidze mistrzów he he he

Bo to że Lechia będzie w LM to wiadomo nie od dziś
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.023