Gdańsk: sobota, 31 października 2020
FORUM
Podstrony:

PGE Arena - wszystko o nowym stadionie

strona 11/77

13 lipca 2009, 19:50 / poniedziałek
Budowa stadionu w Gdańsku pochłonie 600 milionów złotych. Sam projekt budowlany Baltic Arena liczy 92 tomy. Wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano na 15 lipca.

Obiekt, na którym mają być rozegrane trzy mecze w grupie i ćwierćfinał Euro-2012, ma być gotowy na 20 stycznia 2011. Wiosną tego roku mają się odbyć pierwsze mecze na stadionie.W założeniu projektantów bryła obiektu nawiązywać będzie do bryły bursztynu.

Oto zbiór efektownych liczb, dotyczących stadionu w Gdańsku.

Milion metrów sześciennych ziemi

W połowie grudnia 2008 roku na placu budowy pojawiły się maszyny i załoga wykonawcy pierwszego etapu prac. Polegał on na przygotowaniu terenu pod właściwą budowę stadionu.

Przez pół roku wykonano wymianę gruntu z nienośnego (m.in. humusu i iłów) na grunt nośny (piasek). Wywieziono 800 tysięcy metrów sześciennych ziemi z placu budowy, natomiast przywieźć trzeba było około miliona metrów sześciennych.

11 żurawi budowlanych i 22 klatki schodowe

Obiekt ma powstać kosztem ponad 600 milionów złotych. Na placu budowy stanęły już 2 z planowanych 11 żurawi budowlanych.

Stadion będzie obiektem długości 227 m, 194 m szerokości i 45 m wysokości. Dach będą podtrzymywać 82 stalowe przęsła, każde o wadze 66 ton. Płyty zadaszenia będą wykonane z poliwęglanu w 6 odcieniach bursztynu. Na płytę boiska będzie można przedostać się 4 tunelami. Na stadionie będą też 22 klatki schodowe i 7 wind.

Objętość jak 3 hale lub 8 Bazylik Mariackich

Kubatura stadionu będzie równa ośmiu gdańskim Bazylikom Mariackim (największy gotycki, ceglany kościół w Europie) czy też trzem halom widowiskowo-sportowym, która powstaje na granicy Gdańska i Sopotu. Sam projekt budowlany stadionu liczył 92 tomyZ ogólnej liczby 44 tysięcy widzów, którzy będą mogli oglądać mecze, 1500 miejsc przewidziano dla VIP-ów.

1,6 kilometra żywopłotów

Deszczówka zbierana będzie do zbiornika o pojemności dwóch i pół tysiąca metrów sześciennych. Podlewana będzie nią murawa stadionu, woda ta ma też zasilać toalety.

Według projektu parkingi przy stadionie będą mogły pomieścić 1800 aut osobowych, 160 autokarów bądź ciężarówek. Długość żywopłotów na parkingu wynosić będzie 1,6 km - planuje się posadzenie 216 drzew takich jak klon, jawor, olsza czarna, brzoza omszona, grab pospolity, jesion wyniosły, czy ambrowiec amerykański.

Ewakuacja w 8 minut

Oświetlenie płyty boiska będzie mieć poziom 2000 luxów. Całkowity czas ewakuacji widzów z trybun ma wynosić 8 minut. Koncepcja funkcjonowania stadionu przewiduje nie tylko organizowanie spotkań piłkarskich, lecz również przeprowadzanie rozmaitego rodzaju konferencji czy sympozjów. Miałyby one odbywać się w salach VIP-owskich.
13 lipca 2009, 20:48 / poniedziałek
jaka dokładna ilość drzewek xD

Ładnie ładnie :D przynajmniej wiedzą co chcę robić w porównaniu do Ukrainy.
15 lipca 2009, 12:13 / środa
15 lipca 2009, 13:43 / środa
rewelacja!super pogoda to robota idzie że hej!
16 lipca 2009, 07:56 / czwartek
Można szybciej wybudować:-) odnośnik
22 lipca 2009, 20:26 / środa
22 lipca 2009, 23:40 / środa
Kilka ciekawostek dotyczących budowy stadionu Baltic Arena:
1.) Do tej pory wylano 20 000 m3 betonu na łączną ilość 100 000 m3.

2.) Firma WAKOZ wywiązuje się z powierzonych zadań i od 13.07 do 20.07 usunięto blisko 3 tysiące ton odpadu, z tego ok. 2,5 tysiąca ton przewieziono do spalarni Port Serwis w Gdańsku i 320 ton do spalarni Sarpi w Dąbrowie Górniczej. W ciągu zaledwie sześciu dni ok. 70 % zawartości mogilnika jest już usunięte. Z uwagi na wysokie temperatury prace przy likwidacji mogilnika są prowadzone od 15.00 do 24.00Odnosząc się do doniesień prasowych należy sprostować, że „mogilnik” nie zawiera kości ani skór: znajdujące się tam materiały uległy rozkładowi i ich konsystencja przypomina maź lub pastę wymieszaną z ziemią. Porządkowanie terenu na którym znajdują się odpady jest planowane na 31 sierpnia br.

3.) Od przyszłej środy (29.07.2009) od godziny 6:00 rano będzie wylewana główna płyta fundamentowa pod częścią VIPowską, będzie to 3000 m3 i planują to wykonać w ciągu 36 godzin bez żadnej przerwy, tj. od środy (29.07) do czwartku (30.07).
23 lipca 2009, 13:09 / czwartek
Na jaki hej uparli się na ten patologiczny judentus !!!
Moim zdaniem otwacie powinno być Polska-Niemcy
a drugi mecz Lechia-Wisła !!!!!!!!!
23 lipca 2009, 15:02 / czwartek
Lechia-Juve a drugi Lechia-Wisła i jest ok:)
23 lipca 2009, 20:03 / czwartek
zegar ---> a Lechia - Gryf Słupsk, albo Lechia - Śląsk Wrocław który ? dlaczego nie drugi ? ? ?
23 lipca 2009, 20:35 / czwartek
gorące lato tak se wymyślił sze na otwarciu mają być Biało-Czerwoni.
ale to tylko jego wymysł i nie jego Stadion Gdański- zgadzam się z Tobą.
wolałbym mecz Biało-Zielonych z Gryfem i tak byłby wtedy komplet 44000, ale Adamovitsch wtedy dzienguf nie dostanie od DGF RTL RAI CANAL-
25 lipca 2009, 20:48 / sobota
Zeby nie bylo tylko o Baltic Arena...

Na legii zaczęli kłaść stopnice:
odnośnik
odnośnik

Na Lechu jadą z 3 piętrem trybuny nr.2
odnośnik

Na Narodowym widać powoli, coś co zaczyna przypominać stadion
odnośnik
odnośnik

Podobnie w Gdańsku:
odnośnik

We Wrocławiu:
odnośnik

I jeszcze stadion Wisły:
odnośnik
odnośnik
odnośnik

Na koniec Cracovia:
odnośnik
26 lipca 2009, 12:49 / niedziela
Troche o Euro:

Michel Platini chwali Gdańsk za tempo przygotowań do Euro 2012.
Niedziela, 26 lipca 2009

Prezydent UEFA nie ma wątpliwości, że Polska zdąży ze wszystkimi pracami. Platini, który przebywa dzisiaj w Gdańsku, na krótkiej konferencji prasowej zaznaczył, że organizacja Mistrzostw Europy to dla miast ogromna szansa. Jak podkreślił, turniej piłkarski trwa trzy tygodnie, ale infrastruktura, jaka przy okazji powstanie, będzie służyła miastu czterdzieści, pięćdziesiąt lat. "Z doświadczenia wiem, że każdy taki projekt pozwala rozwinąć się miastu. To dla Gdańska doskonała okazja, by się zmodernizować" - dodał prezydent UEFA.

Projekt stadionu, który ma powstać w Gdańsku, Platini określił jako "wspaniały". Dodał, że w tej chwili to Polska i Ukraina są organizatorami Euro 2012, a ostateczna decyzja zostanie podjęta pod koniec tego roku. Podkreślił jednak, że jeśli chodzi o Polskę, to "nie ma żadnych wątpliwości".

Michel Platini przyjechał do Gdańska, aby skontrolować stan przygotowań tego miasta do Euro 2012. Odwiedzi jeszcze Poznań i Wrocław. Szef UEFA ma spotkać się z prezydentami tych trzech miast i wysłuchać informacji o postępach prac na stadionach, organizacji komunikacji i potrzebnej infrastruktury.

W Gdańsku Michael zjadł lunch z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

Zrodlo: Polskie Radio
No i nie wiem jak wrzucac odnosniki ;p
27 lipca 2009, 14:20 / poniedziałek
Zdjęcia wykonane z żurawia :)
odnośnik
odnośnik
30 lipca 2009, 14:28 / czwartek
fotka porównanwcza - postęp prac
20.06.2009 - 30.07.2009
odnośnik
2 sierpnia 2009, 12:04 / niedziela
2 sierpnia 2009, 12:38 / niedziela
dzieje sie dzieje, az milo popatrzec :)
2 sierpnia 2009, 12:52 / niedziela
4 sierpnia 2009, 19:15 / wtorek
9 sierpnia 2009, 12:49 / niedziela
odnośnik

Nowy filmik o naszym nowym stadionie warty zobaczenia.
AVE Lechia
9 sierpnia 2009, 13:18 / niedziela
Cos pieknego! Juz nie moge sie doczekac nowego stadionu:)
9 sierpnia 2009, 13:45 / niedziela
Ja jestem ciekawy czy na runde wiosenna przyszłego sezonu będą sprzedawać już karnety na Baltic Arene, co by oznaczało, że przeprowadzka na nowy stadion odbędzie się w połowie przyszłego sezonu, czy poczekają do końca sezonu, ale wtedy pare ładnych miesięcy stadion by stał pusty (znaczy piłkarze by wtedy nie grali).
11 sierpnia 2009, 23:43 / wtorek
15 sierpnia 2009, 00:27 / sobota
przechodziłem wczoraj obok : )
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
prawie to samo, ale co tam : )
15 sierpnia 2009, 01:39 / sobota
Jeśli tylko przechodziłeś to musisz mieć zoom jak satelity szpiegowskie ;)
A tak w ogóle to urosło tam... bardzo nawet.
21 sierpnia 2009, 15:30 / piątek
25 sierpnia 2009, 22:47 / wtorek
Nie wiem czy Stowarzyszenie orientowało się w sprawie ale...
Można nieoficjalnie dowiedzieć się że krzesełka na stadionie Baltic Arena na którym napewno będziemy rozgrywali część naszych spotkań ligowych nie będą koloru BIAŁO - ZIELONEGO...
Niestety krzesełka będą....

ŻÓŁTE !

Czy to aby nie popierdolony pomysł?
25 sierpnia 2009, 22:59 / wtorek
popierdoliło ich?
niech odpowiednie osoby zaczną działać póki nie jest za późno.
25 sierpnia 2009, 23:05 / wtorek
Po****ło ich ?! Rozumiem bursztynek itp kolorystyka żółta, no ale bez jaj ten stadion będzie używany przez Lechię, a nie przez rybie łby.
25 sierpnia 2009, 23:13 / wtorek
No to... będzie trzeba przeorać trybuny ;)
a tak serio to mega głupi pomysł.
Mam nadzieje, że krzesełka nie będą zbyt wygodne co by wszyscy od 1 do 90 minuty nie siedzieli na dupach ;D

Aejaejao!!!
25 sierpnia 2009, 23:16 / wtorek
może właśnie jest w tym jakiś sens ukryty. Może przyjemniej gościom będzie się siedziało na Derbach? Niebieskie krzesełka, żółte zadaszenie, przecież śledziuchy nas wyśmieją, że im stadion robimy!!! Może po erło będzie trzeba wymienić te krzesełka lub sami je zdemontujemy w czynie społecznym? Dziękować prezydentusiowi bo to on jest chyba inwestorem tego obiektu a barw nie zna amen.

Działać szybko!!! jakąś listę zrobimy i sie wpisywać szybko.
Ktoś kumaty w gadce niech napisze taki wontek to wpisywać się wszyscy będą a jak się kilka tysięcy głosów nazbiera to się wydrukuje i aferę rozkręcić trzeba bo tak być KURWA nie może hej
26 sierpnia 2009, 00:01 / środa
Ludzie nie piszcie tu żadnych farmazonów o kolorze krzesełek bo to totalna bujda! Jak narazie żadne decyzje nie zapadły i wszystko będzie konsultowane z Lechią więc proponuje troche zluzować poślady. Pare dni temu śledzie też się oburzyły jak próbne przesełka zamontowane na ich nowym stadionie rugby były koloru zielonego...Co do samego stadionu to ROŚNIE W OCZACH! Polecam samemu podjechać sobie i zobaczyć! Co do przeprowadzki to raczej napewno nastąpi ona dopiero w nowym sezonie a nie w przerwie między rundami a szkoda...
26 sierpnia 2009, 00:17 / środa
Dobra dobra, wy mi powiedzcie jak na tą Letnice dojechac xD. Autobusem, pociągiem tramwajem ? i najlepiej jaki numer heh, bo ja spoza Gdańska :)
26 sierpnia 2009, 00:47 / środa
Vid11 masz rację daliśmy się podpuścić jakimś wizualizacjiom i wpadliśmy w zbiorową histerię jak dziecko któremu zabrano lizaka.

Ja zawsze na Stadion jadę tak : wsiadam w 13 i jadę około 23 minuty od dworca PKP w stronę Nowego Portu i wysiadam na przystanku Gdańska i trzeba podejść jakieś 1000 metrów Uczniowską do wiaduktu
26 sierpnia 2009, 01:04 / środa
vid11 napisał; "...Co do samego stadionu to ROŚNIE W OCZACH! Polecam samemu podjechać sobie i zobaczyć!..."

podjechałem i zobaczyłem
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik
odnośnik

ps. podjeżdżać, dobie zobaczać i . . . dawać swoje zobaczania : ))))))))))
26 sierpnia 2009, 01:08 / środa
zapomniałem dodać, stan na chwilę obecną : ) świeżutki
nigdzie świeższych nie znajdziecie : )
znajdziecie może lepsze ale nie . . .. świeższe
przechodziłem przed chwilunią ; )
26 sierpnia 2009, 05:24 / środa
mozna rowerkiem/samochodem na prom wisłoujscie od strony wawy po zjechaniu z promu do morskiej w lewo na morska i pierwsza w prawo ;] a bimbaj to chyba 13
26 sierpnia 2009, 06:35 / środa
verde, tu masz świeższe.
odnośnik
26 sierpnia 2009, 08:54 / środa
eee tam, bedę się upierał, moje były najswieższe na godzinę mojego wpisu,
przynajmniej jeśli chodzi o postęp prac,
chyba że od tej godziny (mego wpisu) do godziny Twojego wpisu, ciecie pilnując budowy w nocy się skrzyknęli i w tajemnicy coś dołożyli : )

a żeby nie było o niczym,
to co widać na fotkach zamieszczonych przeze mnie, to wszystko od zewnątrz będzie obsypane ziemią, czyli na stadion bedzie wchodziło się z poziomu który teraz jest najwyższym na tych zdjęciach (prawie 7 metrow nad murawą)
26 sierpnia 2009, 09:53 / środa
Szczuras: tramwaj nr 10 z Gdańska Głównego 4 z kierunku Przymorza ale nie jeździ w weekendy wówczas z kierunku Przymorza 8 -> 10
26 sierpnia 2009, 09:57 / środa
jakby ktoś nie znał to jest jeszcze taki link do kamerki

odnośnik
26 sierpnia 2009, 10:08 / środa
vid11 sam jestes jeden wielki farmazon.

Informacja o krzesełkach koloru ŻÓŁTEGO uzyskałem bezpośrednio od rzecznika BIEG2012 który twierdzi także że na Biało-Zielone nie zgadza sie autor projektu który twierdzi że kolory nie będą pasowały do elewacji.

Pozdro bez odbioru :)
26 sierpnia 2009, 10:33 / środa
Znalezione w necie fotki z prezentacji stadionu przedstawiające kolorystykę trybun; mają to być odcienie nawiązujące do elewacji (bursztynowe od jasnego do ciemnego);
odnośnik
odnośnik

A tu można ściągnąć fotki z prezentacj inwestycji
odnośnik

Pzdr z W-wy
26 sierpnia 2009, 10:42 / środa
Jest dokładnie, tak jak Newska mówi. Z tego co twierdzi rzecznik BIEGU, projektant stadionu nie chce słyszeć o biało-zielonych krzesełkach. Więc jak sie teraz tego tematu nie rozkręci na poważnie w najbliższych miesiącach Hydrobudowa zamówi żólte krzesełka, a my będziemy się za dwa lata zastanawiać na czyim stadionie gra Lechia. Projektant skłania się ku wyborze żółto-pomarańczowo-czerwonych krzesełek. Więc Jaga i Korupter będą czuli się u nas gospodarzami.
Moim zdaniem prezesi Lechii powinni się tutaj władzom Gdańska i BIEGowi przedstawić jasno oczekiwania kibiców i mieszkańców Gdańska. Jeżeli nie będzie można wymusić zielonych krzesełek, to już lepiej niech zostaną przy szarych.
26 sierpnia 2009, 10:45 / środa
białe też chyba by nie przeszkadzały

a z innej beczki na zewnątrz bursztyn w środku biało - zielony stadion mnie to nie przeszkadza
26 sierpnia 2009, 10:49 / środa
jeszcze się będziemy prosic o szare : ) (mi tam one od razu się podobały)
żółto-pomarańczowo-czerwone : ))))))))jakiś koszmar, może w kolorze tęczy od razu ? ? ?
zdaje się że inwestor ma tu coś do powiedzenia . . . byle w czas
26 sierpnia 2009, 11:40 / środa
pies jebał tego projektanta i cała tą baltic arene.
T29 to nasz dom!
26 sierpnia 2009, 11:44 / środa
Niech mi ktoś wytłumaczy co projektant ma do koloru krzesełek? Biało-Zielone burzą jego wizję i nagle zabrania budowania tego co sam zaprojektował z powodu koloru krzesełek? Toć kurwa ten stadion po euro musi być dla Lechii,bo inaczej go złomiarze rozbiorą , jak Lechia nie bedzie na nim grać to nawet na pensje dla 3 cieci nie zarobi. A,żeby był dla Lechii to musi być w nim coś co bedzie z Lechią miało jakiś związek (zwłaszcza,że wiele osób nie wyobraża sobie zostawienia Traugutta) kiedyś wczytałem gdzieś,że ma być sklep Lechii na stadionie i muzeum... to trochę jakby mało. Nie wiem,czy dobrze zrozumiałem post Verde i ze to sprawa dla inwestora.... tzn. chodzi Ci o Kuchara tak? uważam identycznie , powinno mu zależeć na tym,bo chyba już poznał mentalność na Lechii (albo pozna),że tu nikt nie poleci na ochłap jak te kurwiska z gdyni gdzie nawet stadion Zawiszy by mianowali swoim... a jak nie swoim to Miejskim... Bydogsko - Gdyńskim, tylko ich tam wpuścić na dwa, trzy mecze i obiecać puchary. Do tego miasto... miasto nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia? przecież to miasto wypierdala kase. Im też powinno zależeć na tym,żeby nie było wiekszych oporów z przenosinami.
I jeszcze tak poza tematem... ostatnio wybrałem się zobaczyć jak budują i bardziej popatrzyłem sobie na to co jest do okoła.... czy te domki wzdłuż ulicy, która prowadzi na stadion i dalej taki mostek,a za mostem jakieś budynki, wierza ciśnień (czy co to jest) ... bedzie coś z tym robione? rozbierane , odnawiane? Chyba,że w planach jest pokazanie "kontrastu" to idealnie,ale mostek pierdolnie po 3 dniach. Jeszcze wracając do tych nieszczęsnych krzesełek na BA ... to jak się nie mylę to chyba Legia miała możliwość (kibice) wyboru, cracovia chyba też... Oczywiście zdaje sobie sprawe,że tam to klubowe, a tu pod euro,ale kurwości.... wystarczy,że na północy Bałtykowi zrobią trybuny w jakieś pedalskie mozajki. Jak nie jestem zwolennikiem pisania listów, petycji itd to w tym wypadku sam się pod czymś takim podpiszę ,a jak bedzie trzeba to w ramach protestu namówie Khatosa,żeby przywiązał się do słupa (tylko ktoś z Wrzeszcza czasmi by mu musiał zupe podrzucić).
26 sierpnia 2009, 11:52 / środa
Inwestorem jest Miasto Gdańsk i działająca z jej ramienia spółka BIEG.
Krzesełka będą na pewno z miastem konsultowane, ale jak o sprawie będzie cicho to przepchną wariant projektanta, a tak wygląda koncepcja prezentowana tydzień temu uczestnikom wycieczki forum skyscrapercity:
odnośnik
26 sierpnia 2009, 12:08 / środa
zwyczajnie zaczac zbierac podpisy pod protestem i tyle, przy 10k i wiecej miasto bedzie musialo sie ugiac, nie po to Adamowic wspiera od wielu lat Lechie by teraz wchodzic w konflikt z kibicami, tym bardziej ze za dwa lata jesli sie nie myle sa wybory
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.013