Gdańsk: piątek, 5 marca 2021
FORUM
Podstrony:

PGE Arena - wszystko o nowym stadionie

strona 9/77

7 kwietnia 2009, 00:01 / wtorek
Jak dobrze czaje to jutro mija ten 10-dniowy termin, w ktorym pozostale firmy moga sie odwolywac. Czy ktos cos wie na ten temat?
7 kwietnia 2009, 00:07 / wtorek
jutro? a nie dzisiaj (06.04)?
7 kwietnia 2009, 00:20 / wtorek
Termin minął, protestów brak. Na skale Polski ewenement. Tym samym Gdańsk wysunął się na lidera wśród miast budujących stadiony od zera.
7 kwietnia 2009, 01:23 / wtorek
super wiadomość!!!
brawo dla BIEG2012 za profesjonalny przetarg!! zero protestów w każdym z etapów i do tego oferty poniżej kosztorysów!!
odnośnik
8 kwietnia 2009, 18:11 / środa
Zakończony został przetarg na budowę stadionu w gdańskiej Letnicy. Na stadionie tym już za niecałe dwa lata pierwszy mecz rozegra gdańska Lechia. W najbliższy piątek przedstawiciele władz Gdańska parafują umowę umożliwiając rozpoczęcie prac budowlanych.

Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum Hydrobudowy i Alpine Bau (w dossier tej ostatniej firmy znajduje się m.in. budowa monachijskiego stadionu Allianz Arena). Dziś już wiemy, że żadna z firm, których oferty były wyższe, nie odwołała się od wyniku przetargu. Przypomnijmy, że koszt nowego obiektu "biało-zielonych" wyniesie 522 mln zł.

Generalny wykonawca będzie miał 30 dni, od daty podpisania umowy, na wejście na plac budowy. Roboty ziemne, które prowadzi firma Wakoz nie będą miały wpływu na prace budowlane. Wszystkie działania zostały zaplanowane w taki sposób, aby firmy nie przeszkadzały sobie w procesie realizacji zadań.
16 kwietnia 2009, 08:33 / czwartek
Mam pytanie... to jak to wkońcu jest z tymi miastami wybranymi i rezerwowymi...? We wczorajszych mediach wszyscy trąbią że decyzje co do miast podejmie szef UEFA.
Coś mi nie pasuje bo jak dotąd sprawa była jasna... Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław. A teraz nagle się okaże że któreś z miast nie podpasuje i co wtedy...?

PS.Rezerwowe miasto to dla mnie tyle co miasto które ma zastąpić wybrane miasto wrazie nieprzewidzianych okoliczności.
16 kwietnia 2009, 09:04 / czwartek
głównie chodzi o Ukrainę czy wyróbi się z 4 stadionami. Jeśli nie to jeden z naszych rezerwowych zostanie włączony do aren Euro 2012, a prawdopodobnie będzie to Kraków.
16 kwietnia 2009, 09:07 / czwartek
A nie było przypadkiem tak, że liczba stadionów/miast miała być zależna od liczby uczestników 16 lu 24? Stąd rezerwa na wypadek 24.
16 kwietnia 2009, 10:46 / czwartek
Euro 2012 odbędzie się z udziałem 16 drużyn i to jest postanowione już dawno. Poszerzenie turnieju będzie w następnych latach. Ilość miast w Polsce zależy praktycznie od Ukrainy...
16 kwietnia 2009, 11:39 / czwartek
Zatem mozemy miec tylko nadzieje ze Ukraina dostanie te 4 miasta a informacja z wczoraj o zapoznieniu Poznania potwierdzi sie. Wtedy na Wisle beda mecze, a slowiki chuja dostana do buzi ;p
16 kwietnia 2009, 14:59 / czwartek
Nie Kraków, jeżeli już rezerwowy to najprawdopodobniej Chorzów.

"PZPN nie wyobraża sobie Euro bez Chorzowa :/"
22 kwietnia 2009, 10:57 / środa
Hydrobudowa ma półtora roku na zbudowanie stadionu

Najpóźniej za miesiąc rozpocznie się "właściwa" budowa gdańskiego stadionu, areny na Euro 2012. W piątek spółka BIEG podpisała umowę z Hydrobudową Polska SA, stojącej na czele konsorcjum, które wygrało przetarg na wykonanie prac budowlanych na stadionie.

Hydrobudowa, zgodnie z kontraktem, ma 30 dni na zainstalowanie się na placu na Letnicy. Potem mamy już tylko patrzeć, jak z ziemi wyrasta najpiękniejszy stadion w tej części świata, kształtem i kolorem przypominający bryłę bursztynu. Stadion ma być gotowy, zgodnie z kontraktem, w ciągu 20 miesięcy, czyli najpóźniej w pierwszych dniach stycznia 2011 r.

"Ochom" i "achom" w siedzibie gdańskiej Rady Miasta, gdzie w piątek podpisywano umowę, nie było końca. - Gdy wydawaliśmy pozwolenie na budowę, mówiliśmy, że przed nami jeszcze jeden wielki krok, czyli przetargi. - mówił Roman Zaborowski, wojewoda pomorski. - Stworzenie warunków umowy w wielkim przetargu budowlanym tak, by nie wpłynął ani jeden protest, to coś fantastycznego.

W jeszcze bardziej euforycznym nastroju był Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Wszyscy gdańszczanie mogą być dumni, choć stadion będzie spłacany jeszcze przez lata. Ale Polska potrzebuje takich obiektów. Rozumieją to także ci, co nie interesują się sportem, nie chodzą na mecze. Liczba przeciwników budowy stadionu topnieje z dnia na dzień - mówił Adamowicz.

A Ryszard Trykosko, prezes BIEG, podkreślał, że umowa z wykonawcą prac budowlanych została podpisana wcześniej niż zakładał pierwotny harmonogram (w nim była zapisana data 27 kwietnia) i dziękował świetnemu zespołowi, jaki skompletował w BIEG.

Pojawiło się jednak ziarno niepewności. Dzień przed podpisaniem umowy na budowę gdańskiego stadionu Narodowe Centrum Sportu poinfornowało bowiem, że to samo polsko-austriacko-niemieckie konsorcjum złożyło też najkorzystniejszą, bo najtańszą ofertę, na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie. Jeśli w stolicy także nie będzie protestów, to umowa z konsorcjum Hydrobudowy i Alpine Bau (w swoim "CV" ma budowę jednego z najsłynniejszych stadionów świata, monachijskiej Allianz Areny) zostanie podpisana w ciągu dwóch-trzech tygodni.

Do tego trzeba doliczyć fakt, że Hydrobudowa Polska rozbudowuje, od jesieni 2o08 r., stadion w Poznaniu, który także będzie gościć uczestników Euro 2012. Czy konsorcjum podoła trzem tak wielkim inwestycjom? - Podoła i dodam jeszcze, że będziemy startować w kolejnych wielkich przetargach, na autostrady - bez mrugnięcia okiem odpowiada Jerzy Ciechanowski, prezes Hydrobudowa Polska SA. - Firmy budowlane cierpiały na głód realizacji, czekały na wielkie projekty.

Ciechanowski dodaje, że jednorazowo na placu budowy pracować będzie maksymalnie 700-800. Czy będą to ludzie Hydrobudowy, czy pracownicy firm, które staną się jej podwykonawcami? - Życie pokaże. Na Pomorzu jest duży potencjał, trzeba go wykorzystać - tajemniczo odpowiada prezes, dodając, że konsorcjum będzie korzystać częściowo z własnego, a częściowo z wynajętego sprzętu. - Zwłaszcza wielkie dźwigi wieżowe są zazwyczaj wynajmowane - mówi Ciechanowski. Na swojej stronie internetowej Hydrobudowa Polska informuje, że jej największymi dotychczasowymi osiągnięciami była budowa oczyszczalni ścieków w Warszawie, Krakowie, Zabrzu i Włocławku. Firma ma też w dorobku inwestycje sportowe - modernizację skoczni narciarskiej w Wiśle Malince, budowę hali koszykarskiej we Włocławku i kilku pływalni.

Prezes Ciechanowski na razie nie był w stanie powiedzieć, jaki harmonogram pracy zostanie przyjęty. - Jeśli będzie trzeba, będziemy pracować tak jak Wakoz - mówi.

Wakoz, firma z Luzina pod Wejherowem, wykonująca na Letnicy, od połowy grudnia, prace ziemne i melioracyjne, pracuje siedem dni w tygodniu przez całą dobę, z wyjątkiem 12-godzinnej przerwy w niedzielę. Przez kilka tygodni Wakoz będzie się na placu budowy dublował z Hydrobudową. Swoją część robót musi wykonać do połowy czerwca. Być może uwinie się szybciej, bo wyprzedza harmonogram o około dwa tygodnie.
22 kwietnia 2009, 11:38 / środa
Wszystko to są tylko spekulacje...może się okazać np że Chorzów i Poznań będą miały euro a my i np Wrocław nie...Trzeba czekać do maja (bodajże 13-tego mają podjąć ostateczną decyzje o wyborze miast). Co do samej budowy to Wakoz (odpowidzialny za pierwszy etap pracuje bardzo szybko i prężnie (w nocy 3/4 aut śmigających obok dworca to wanny Wakozu). Co do drugiego etapu (czyli już samej budowy) to Hydrobudowa już powoli instaluje się na placu budowy, pod koniec miesiące kwietnia będzie już widać, że to Hydrobudowa rządzi na placu budowy! Co do samego terminu oddania do użytku (grudzień 2010) to nie wiem co będą musieli zrobić aby dotrzymać tego terminu ale może im się uda ale 1,5 roku na 44k stadion to naprawde nie wiele...Ale stadion będziemy mieli naprawde jeden z najleszych w Europie, poważnie!
22 kwietnia 2009, 12:10 / środa
No cóż, trochę się zmieniło w piramidzie miast. Krakow ze swoim brzydkim stadionem przeskoczył nawet Wrocław.

Teraz to wygląda wg. mediów tak:
Warszawa - Gdańsk (raczej pewniak) - Kraków - Wrocław/Poznań - Chorzów.

Baltic Arena raczej nie będzie najnowocześniejszym stadionem w EU, ale jednym z ładniejszych. Najnowocześniejszy będzie ten w Doniecku, również powstający na Euro.
22 kwietnia 2009, 13:14 / środa
A w czym niby będzie nowocześniejszy? Nowocześniejszy to może byc stadion we Wrocławiu od stadionu w Chorzowie. Wszystkie nowobudowane obiekty są na maxa nowoczesne, więc wyliczanie, który jest "bardziej" nie ma sensu.
22 kwietnia 2009, 13:29 / środa
Sa nowoczesne i najnowoczesniejsze:))
Ten w Letnicy powstanie za smieszna kwote w poronaniu do tych najnowoczesniejszych jak np. w Doniecku z wszystkimi siedzeniam podgrzewanymi.

Nie zebym marudzil bo bedzie nowoczesnym obiektem, jedynie co mi sie nie podoba to to, ze nie bedzie gornej galerii i bedzie mozna od samej gory do samego dolu zejsc schodkami.
Widzialem to w Hannoverze z Costaryka i jakos nie przypadlo mi do gustu,wole obiekty z galeria.
Wie ktos czy material zewnetrzy bedzie taki jak w Alianz Arena ze przepuszcza promienie UV i trawa nie bedzie do wymiany co pare miesiacy?
22 kwietnia 2009, 13:59 / środa
Mnie się NIE PODOBAJĄ planowane kolory BA
22 kwietnia 2009, 14:07 / środa
lgrumiafc01 a jakie mają być kolory(mam nadzieję że zielono-biało zielone lub biało-zielone innej opcji chyba nie ma)
22 kwietnia 2009, 15:53 / środa
nie może być innej opcji
22 kwietnia 2009, 16:32 / środa
Gdzieś tam kiedyś obił się o uszy jakiś bursztyn, bez sensu

cyt. Kształt i kolor pokrycia zadaszenia i boków stadionu nawiązywać ma do bryły i koloru bursztynu.

odnośnik
22 kwietnia 2009, 18:14 / środa
Ta... napewno piękny był by stadion zielony czy biało-zielony. Lol.

Nie zapominjacie, że BA jest nie tylko na cele Lechii.

Mi się ten stadion bardzo podoba, byleby krzesełka były w naszych kolorkach
22 kwietnia 2009, 20:44 / środa
Właśnie mi też z reguły chodzi o krzesełka bo jak patrze na stadion Korony to jest szary i ponury bo krzesełka są szare
22 kwietnia 2009, 21:15 / środa
Stadion wyglada przyjemnie, dla mnie pomysl rewelacja.

Nie ma co przesadzac, ja bym nie chcial bialo zielonego stadionu. Architektura musi jakos wygladac i nawiazywac, a nie straszyc kiczowatoscia. A krzeselka bialo zielone jak najbardziej. To zawsze mozna wymienic wiec nie sprawia klopotu.

Co do nowoczesnosci stadionu, to jest bardzo nowoczesny. Na cholere nam podgrzewane siedziska ? Stadion to nie teatr ani kino to SWIATYNIA
22 kwietnia 2009, 21:32 / środa
Z wygladem zewnetrznym powinni zrobic jak w Monachium.
Moze miec kolor bursztynu...pstryk i zapalaja bielo zielone,pstyryk i bialo czerwone bo akurat gra reprezentacja..
Jakisz to problem zamontowac te pare swiatelek przy takiej inwestycji?
22 kwietnia 2009, 21:34 / środa
Ale sama elewacja będzie bursztynowa. Nie wiem, czy to wystarczy tak zapalic żarówkę, by zmieniła kolor.
22 kwietnia 2009, 21:35 / środa
Ale właśnie bursztyn jest świetnym pomysłem, pasuje do Gdanska.
22 kwietnia 2009, 21:38 / środa
"Stadion to nie kino, nie teatr..." A jednak stadion musi na siebie zarabiać. Myślisz, że przy słabej grze bądź nie daj Boże grze w 1 lidze, karnety kupi 30k ludzi? I więcej tego typu rzeczy na stadionie które przynoszą dochody tym lepiej mim zdaniem...Na Alianz Arenie tyle się dzieje oprócz meczów że to głowa mała...Stadion musi żyć 24h. Musi być stworzona przyjazna atmofera/PR. Jak to jest rozwiązane świtnie w Niemczech, na meczach tłumy. Ale do tego potrzebna jest reklama, dobra gra piłkarzy i wiele, wiele innych rzeczy. Narazie czekamy na pierwszy beton! Dziwie się czemu jeszcze nie ma jakiegoś konkretnego sponsora. Liga polska za kilka lat będzie jedną z lepszych lig (dużo nnowych stadionów). I w takim dużym mieście jak nawet to aż się prosi o dużego sponsora i budowanie potęgi na miare LM. Wszystko jest/będzie...stadion, pełno kibiców...
22 kwietnia 2009, 21:42 / środa
Wariat-jaka elewacja skoro elewacja bedzie swego rodzaju plotno?
Zadnego tynku ani cegiel w elewacji nie bedzie,co najwyzej beton w dolnych rejonach:)
22 kwietnia 2009, 21:47 / środa
Ps.
Wystarczy ze jest biale i za pomoca swiatel uzyskasz kazdy kolor....bursztyn,kawa z mlekiem,zielone, czerwone, srakie i owakie.....jak w Monachium.
22 kwietnia 2009, 21:50 / środa
Elewacją będą półprzeźroczyste płytki z poliuczegośtam w róźnych odcieniach bursztynu. Zdjęcie jednej takiej płytki widziałem gdzieś, kiedyś w necie.
22 kwietnia 2009, 21:55 / środa
No właśnie, białe półprzeźroczyste, to wystarczy zapalic żarówkę jakiegoś koloru i już go nabiera. Na "pomarańczowej" BA już jakiś problem i trzeba by pewnie wymyslac jakieś kombinacje alpejskie.
22 kwietnia 2009, 22:04 / środa
Nie bedzie plytek....no bez jaj:)
No chyba ze ten stadion bedzie pierwszym na swiecie zapytkowanym czyms przezroczystym hehe
Popatrz na stadiony wybudowane przez te firmy/biura architeckie.
Co... nowa technologia?
Bez jaj.
Zadajesz sobie sprawe jakie ryzyko niosa za soba jakies innowacyjne laczone elementy na takiej powieszchni,gwarancje,konserwcje itp?
22 kwietnia 2009, 22:12 / środa
A przepraszam wariat, faktycznie kombinuja rozne rodzaje odcieni.
Tyle ze jak oswietlenie wewnatrz bedzie zgaszone to i tak gowno bedzie widac.
Bez sesu.
22 kwietnia 2009, 22:21 / środa
Soccer City, Johanessburg 100k:

odnośnik - wizka z bliska.

odnośnik - A tak wygląda obecnie. Jeszcze na ukończeniu.

Co do BA, to będą płytki na 200%.

odnośnik - Tak to wygląda na wizce.

odnośnik - tu model, jak będą przechodzic + opis: "Projekt poszycia Baltic Arena Gdańsk złożonego z sześciu wariantów modułów jest atrakcyjny i urozmaicony, lecz mimo to wywiera identyczny efekt: ku gurze moduły stają się coraz bardziej przeźroczyste. Powstaje wrażenie przechodzenia obiektu w niebo. Efekt ten zapewnia też wystarczające nasłonecznienie murawy boiska."

odnośnik - A tu już fotka samych płytek. :)
22 kwietnia 2009, 22:24 / środa
To ja tu temat wyczerpuję, a Ty piszesz, że już obadałeś. :)
22 kwietnia 2009, 23:54 / środa
wariat,nie wariuj :)
28 kwietnia 2009, 21:52 / wtorek
"Najnowszy numer tygodnika "Piłka Nożna" donosi, że przyznanie Gdańskowi organizacji meczów Euro 2012 stoi pod znakiem zapytania.
Na drugiej stronie pisma czytamy: - Podczas wcześniejszej wizyty prezydenta Michela Platiniego pojawił się wielki znak zapytania nad... Gdańskiem ! Nadbałtycka metropolia może obejść się ze smakiem, tak przynajmniej wynika z informacji, do których dotarła "PN". I to wcale nie tylko wówczas, gdyby zwyciężyła koncepcja "3+3", do której podobno UEFA coraz bardziej się skłania. Wedle naszego źródła finalna inspekcja wykazała, że dziś Kraków - uwielbiany przez Anglików - jest o wiele lepiej przygotowany do przeprowadzenia mistrzostw niż Gdańsk"

LP czyżby Twoje modły co do BA zostały wysłuchane? :)
29 kwietnia 2009, 12:47 / środa
Błagam, nie wklejajcie takich głupot tutaj! Głupie gazety robią zamieszanie a tak naprawde nic nie wiedzą i tylko wymyślają kolejne "sensacje" żeby tylko ludzie to czytali. A z rzeczywistością nie ma to NIC, powtarzam NIC wspólnego. Póki co Hydrobudowa zaczyna się "aklimatyzować" na Letnicy i zaczyna się budowa BA. Wybór miast nastąpi w maju i wtedy będzie wszystko wiadome.
12 maja 2009, 15:44 / wtorek
12 maja 2009, 16:30 / wtorek
marekgd100: po HUJ to tu wklejasz? Nie czytałeś mojego poprzedniego postu? Jutro decyzja o 13:00 i wszystko będzie jasne, to raz. Dwa, to wątek dotyczy stadionu a nie miast więc trzymajcie się ludzie tematu a nie wklejajcie kretyńskich "artykułów" z wp czy onetu. Błagam!

A tutaj możemy zobaczyć co aktualnie dzieje się na Letnicy:

odnośnik
odnośnik
12 maja 2009, 20:02 / wtorek
a ja bym się jednak zgodził z mirkiem - ciężko momentami spokojnie czytać wszystkie informacje o tym, czy będzie, czy nie będzie euro w naszym mieście, kompletny chaos informacyjny, rano piszą, że bez gdańska i chorzowa i po równo, teraz, że z gdańskiem ale bez poznania a na ukrainie tylko dwa miasta

kwestia jutrzejszej decyzji jest bardzo ważna i dla baltic areny i dla gdańska: prestiżu, inwestycji drogowych itp.

sensownie wygląda pomysł 4 miasta polskie i 2 ukraińskie z opcją rozszerzenia do 4 jeśli będą gotowi
12 maja 2009, 20:05 / wtorek
od osoby z otoczenia Platiniego wiem, jakie miasto nie dostanie Euro:
Gdynia :(
12 maja 2009, 20:12 / wtorek
Gdańsk jest raczej pewniakiem na Euro.

Warszawa i Gdańsk nie muszą się o nic martwić moim zdaniem.
12 maja 2009, 20:50 / wtorek
Poraz kolejny prosze was, ten wątek dotyczy stadionu a nie e2012...Załóżcie nowy wątek a tutaj piszmy tylko na temat! Ja to jestem ciekawy jak za 2 lata będzie się prezentować Lechia (piłkarsko) bo nie oszukujmy się 10-15k spokojnie przyjdzie tak czy siak, ale żeby przychodziło po 30k czy nawet komplet Lechia musi grać dobrze. Dochodzi jeszcze kwestia cen za bilety. Myślę, że ceny się nie zmienią 10e ~ 40zł to dobra cena jak za bilet. Oczywiście lepsze miejsca będą droższe, to oczywiste.
12 maja 2009, 20:56 / wtorek
Ja sobie nie woybrażam, żeby na Baltic Arenie, na meczach Lechii było 40 tyś. ludzi... Na początku, owszem przyjdzie więcej ludzi, ze względu na chęć zobaczenia "nowego stadionu", ale prędzej czy później Ci ciekawscy wymiękną i na mecze będzie przychodzić maksymalnie 20 tyś. Ale tak naprawdę czy to źle? Mamy przykład jaki doping był przy 1,5 tysięcznej publiczności z gołymi trybunami, jakie echo było, także nie martwi mnie to z drugiej strony :)
12 maja 2009, 21:00 / wtorek
Żeby przychodziło te 30 000 to trzeba walczyć o mistrza, innej opcji nie ma
13 maja 2009, 16:16 / środa
Jaki kolor będą miały krzesełka na Baltic Arenie?
13 maja 2009, 16:29 / środa
Wstepnie chyba szare.
13 maja 2009, 16:33 / środa
coś tam kiedyś było że biało-zielone. Zobaczymy
13 maja 2009, 16:52 / środa
Na projektach widziałem zielone.

Co do ilości osob: wystarczy, że Lechia będzie walczyła o mistrza bądz grała w europejskich pucharach a myślę, że te 30k przyjdzie...
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.409