Gdańsk: sobota, 8 sierpnia 2020
FORUM
Podstrony:


Wpisujcie potencjalnych sponsorów, duże firmy

strona 1/2

7 czerwca 2005, 12:49 / wtorek
DOWIEDZMY SIĘ ILE TAKICH FORM MAMY W GDAŃSKU ?
PROSZĘ WPISUJCIE WIELKIE FORMY , KTÓRE JESZCZE NIE WŁĄCZYŁY SIĘ W SPONSOROWANIE SPORTU ,, OCZYWIŚCIE OPRÓCZ LOTOSU , MOŻE SIĘ OKAZAĆ ŻE JEDNAK SĄ ....
7 czerwca 2005, 12:51 / wtorek
Z mojej strony i PSLG dodajemy Ge Money Bank , druga pod względem zatrudnienia firma w Gdańsku , część największej Korporacji na świecie General Electric
7 czerwca 2005, 12:55 / wtorek
Jest takich firm co najmniej kilka czy kilkanaście, ale może należałoby postawić inne pytanie: co nasz klub jest w stanie im zaproponować. Jasne - reklamę, ale nawiązując np. do wątku "Lechia przeciw rasizmowi" wątpię, czy potencjalny sponsor chciałby być kojarzony z zadymami (oba mecze z TKP Toruń) lub rasistowskimi zachowaniami (Unia Janikowo) niektórych kibiców. Może warto się zastanowić, czy przypadkiem więcej na tym nie tracimy niż zyskujemy.
7 czerwca 2005, 12:56 / wtorek
Wpisujcie firmy ale pamiętajcie że muszą mieć centralę na terenie Pomorza bo róznego rodzaju oddziały nie zawsze mają uprawnienia do wydawania pieniędzy na sponsoring a i tak wszystko zależy od głównej dyrekcji
7 czerwca 2005, 13:05 / wtorek
Proponuje producenta sprzętu komputerowego LG, wiem ze nie polska firma i chyba nawet bez oddzialu w Gdańsku ale było by wspaniale bo niedość że bogata to nazwa sponsora mogła by być bez problemu w nazwie klubu. Od zawsze mazyłem o takim sponsorze. LG Lechia Gdańsk !!! Mam odrazu pomysł na flagę LG = Lechia Gdańsk. Napewno sponsor by się ucieszył gdyby wisiała na meczu finałowym ligi mistrzów w którym zagrała by Lechia ja z resztą też bym się cieszył :). A teraz wracam już na ziemie.
7 czerwca 2005, 13:14 / wtorek
SZKODA ZE ZBANRUTOWAL BROWAR HEWELIUSZ .... A SWOJA DROGA MOZE STAWIAJAC MARKIETY ICH SZEFOWIE ZECHCA SPONSOROWAC KLUBY .... CARREFOUR... AUCHAN....ALE TO MALO REALNE NO ALE RZECZYWSISCE TEN MONEY BANK
7 czerwca 2005, 13:26 / wtorek
moze Leroy&Merlin bedzie nas sponsorowac na dluzszy okres czasu ? ....
7 czerwca 2005, 13:32 / wtorek
harvester i doctor puknijcie się w łeb ze swoimi pomysłami.

1. temat jest o sponsorach, a nie o zadymach i rasizmie

2. nazwa sponsora w nazwie klubu nie wchodzi w rachubę. juz nie raz pisałem, ze nie po to zaczeliśmy od A- klasy, żeby teraz się sprzedawać za drobne.

3. Selgros, Makro, Auchan, Geant, Leroy Marlin,Ikea, OBI, Praktiker, Real (hipermakety) Hossa, Margo, Allcon, Inpro, Doraco, Górski, Invest Komfort, Ekolan(developerzy), Fosfory (Grupa Ciech- sponsor Unii Janikowo), Port Północny, Lotnisko Rębiechowo, Hydrobudowa, SNG (wodociągi i kanalizacje), Skanska (drogi), DGT, Telkom- Telmor, Satel, Platan, Unimor radiocom, Emtal, Technoservice (wszystkie sprzęt elektroniczny i telekomunikacja), Polnord, Elektromontaż, PepsiCo, Dr Oetker, Gdańskie Młyny i Spichlerze, Swiss Med, Elektrociepłownia, Dziennik Bałtycki, Polskapress, GE Money Bank, Uni Be ton, Górażdzże Beton, B- Complex.

To tylko kilka firm, z których każda mogłaby być sponsorem strategicznym. Wszystkie oprócz hipermarketów mają swoje centrale w Gdańsku. Jest więc w czym wybierać.
7 czerwca 2005, 13:39 / wtorek
Rozumiem, że jest już właściwie sezon ogórkowy i nie brak Wam dobrych chęci ale może zostawcie przyszłość klubu w dobrych rękach. Może nie mamy teraz sponsora ale mamy na szczęście mądrych ludzi we władzach klubu i to jest chyba cenniejsze. Patrząc w przeszłość czasami lepiej być biedniejszym ale u siebie. Z wyższego konia łatwiej się spier.olić po prostu. A takich wpisów jak Harvestera to nawet nie będę komentował. Czy ty jesteś kibicem Lechii w ogóle? A LG w nazwie? Na czole sobie przyklej lepiej LG!
7 czerwca 2005, 13:53 / wtorek
buahaha :) a tak powaznie ERA, PLUS, IDEA, byc moze wejdzie nowy operator i on bedzie sie chcial reklamowac poprzez sport OBILO SIE ZE BEDZIE TO COS Z TROJKI VODAFONE ORANGE T MOBILE :) chociaz to bajki
7 czerwca 2005, 14:13 / wtorek
No cóż, lepiej sobie pofantazjować na temat potencjalnych sponsorów (może Microsoft ? :-), niż zastanowić się co stoi na przeszkodzie w pozyskaniu dużego sponsora i co zrobić, żeby ewentualne przeszkody usunąć.
W mojej opinii - a forum służy właśnie do wymiany opinii - jedną z przeszkód jest nienajlepszy wizerunek klubu (nie tylko zresztą naszego) spowodowany m.in. zadymami i rasizmem na stadionach. Takie firmy jak np. PepsiCo lub GE Money Bank nie mogą sobie pozwolić na choćby wymienienie ich nazwy w niusach telewizyjnych w kontekście zadym na stadionie. Wyobraźmy sobie, że sponsor Lechii zaprasza na mecz swojego kontrahenta z którym robi interesy, żeby pochwalić się drużyną, którą sponsoruje, a w trakcie meczu dochodzi do zadymy - czy na prawdę sądzicie że to powód do dumy i wszyscy rzucą się, żeby nas sponsorować?
Tak więc temat dużych sponsorów (a raczej ich braku) jest ściśle związany z zadymami i rasizmem.
Do Brye: jestem kibicem Lechii i właśnie dlatego martwi mnie brak sponsora, który zapewni budżet na II (a w niedalekiej mam nadzieję przyszłości także na I) ligę. Bezproduktywne wymienianie nazwy firm z książki telefonicznej nic nam nie da - zastanówmy się raczej wspólnie co ich zniechęca.
7 czerwca 2005, 14:14 / wtorek
Operatorzy telefonii komórkowej, to ciekawy temat. Idea weszła w extraklase, Era w Wisłę. Obroty mają delikatnie mówiąć niemałe. Nie byłoby chyba żadnym faux pas, gdyby do każdego z nich swoją ofertę reklamową skierowała Lechia.
Ciekawą firmą jest Flextronics, producent infrastruktury telekomunikacyjnej. Gruba firma, i co ważne zainteresowana piłką nożną (sponsor Wisły Tczew). Tyle tylko, że jak na razie cały czas sie rozwija i inwestuje, większe dochody przyjdą z czasem.
7 czerwca 2005, 14:17 / wtorek
Nie musi być od razu starategiczny sponsor. Są duże plusy z strategicznego bogatego sponsora ale są i zagrożenia. Jak się po jakims czasie wycofa to co wtedy? Uważam że lepszym wyjściem jest sponsoring kilkunastu firm które dawałyby relatywnie mało jak na ich mozliwośći. Np 100ooo na sezon od kilkunastu firm dawałoby już spore zabezpieczenie finansowe. A gdy Lechia śie utrzyma, będzie wysoka frekwencja to z pewnością znajdzie się i sponsor strategiczny. Dużo jest też małych i średnich firm, mogłyby dawać po np 5ooo to też już coś.
Jednak to robota dla zarządu i napewno już działają, ba już dawno z pewnościa prowadzą rozmowy o ewentualnym sponsoringu.
7 czerwca 2005, 14:21 / wtorek
>Z mojej strony i PSLG dodajemy Ge Money Bank , druga pod względem >zatrudnienia firma w Gdańsku , część największej Korporacji na świecie General >Electric

Hehe, tak sie składa że juz kilkanaście miesięcy tam pracuję i szczerze mówiąc bardzo wątpię w to czy GE jest zainteresowane sponsorowaniem czegokolwiek poza imprezami integracyjnymi dla pracowników :-( A szkoda, bo obroty mają ogromne.
7 czerwca 2005, 14:22 / wtorek
Do Harvestera: skąd wiesz, co myślą w Pepsico czy innym GE. Skąd wiesz jaki jest wizerunek Lechii? Robiłeś jakieś ankiety? Sondę przeprowadzałeś? Porażające jest to, że sami kibice (bo piszesz. że jesteś kibicem) powtarzają debilne opinie różnych mediów o wizerunku Lechii. Popatrz na Polskę, popatrz na Lechię. Przecież tu od wielu lat jest święty spokój! Nie wierz we wszystko co piszą w gazetach...
7 czerwca 2005, 14:32 / wtorek
TWARDY , wiem tez tu pracuję , ale cóż warto pomarzyć
wierzmy w działaczy naszych , a my przynajmniej może se pogadać he he !!
7 czerwca 2005, 15:00 / wtorek
Do Brye: widziałeś pewnie reklamy Pepsi z czarnoskórymi piłkarzami, wielu klientów GE i PepsiCo to czarnoskórzy, więc siłą rzeczy wizerunek firmy wspierającej klub, którego niektórzy kibice dymią bądź rzucają bananami w czarnoskórych piłkarzy nie byłby dla nich pożądany. Nieależnie od tego, co faktycznie myślą szefowie tych firm - decyduje kasa. A jeśli nawet - jak sugerujesz - im to nie przeszkadza (przyznaję, sondy nie przeprowadzałem), to chętnie poznałbym Twoją opinię, dlaczego jeszcze ani GE ani PepsiCo, ani żadna inna duża firma nie sponsoruje Lechii. Co im w takim razie przeszkadza?
Zgadzam się z Tobą, że nie należy wierzyć we wszystko, co piszą gazety, prawdą jest także, że przez długi czas na Lechii był spokój (np. w porównaniu do tego, co działo się kiedyś), ale na meczu z TKP jesienią to nie dziennikarze pobiegli do sektoru Elany (pierniki same się chyba też ze sobą nie pobiły) i to nie dziennikarze obraźliwie pokrzykiwali na strzelca bramek dla Janikowa. To miało przyciągnąć sponsorów? Jeśli tak, to efekty póki co marne.
Pozdrawiam
7 czerwca 2005, 15:04 / wtorek
może GE albo dr Oetker, które mają siedzibe w Gdańsku, i wydają setki tysięcy albo i więcej na reklame w telewizji dadzą coś na Lechię.
Poza tym z Gdańska jest firma LPP która ma w całej Polsce sieć sklepów Reserved.
sieć sklepów JYSK też ma centrale w Gdańsku
7 czerwca 2005, 17:17 / wtorek
Flextronics nie bylby zly chociaz siedzibe maja w Tczewie.....ale sianko maja grube bo caly czas buduja nowe hale i zatrudniaja nowych pracownikow....
7 czerwca 2005, 18:18 / wtorek
A kompania energetyczna ENERGA S.A. ? Obecnie najwieksza grupa energetyczna w kraju. Spansorujš siatkarki Gedani, a także młodzików Lechii. Pan prezes Bartelik to zdeklarowany kibic. Przewodniczšcym Rady Nadzorczej, a takze czasowo w zarzadzie spółki jest pan Aleksander Żubrys (jeszcze rok temu w zarzšdzie Lechii). Proponowałbym tworzenie grupy sponsorskiej właœnie od ENERGI.
7 czerwca 2005, 19:07 / wtorek
harvester ty chyba z innej bajki jesteś ;-)))

masz przykłady:

słynny Misiek, rzut "motylkiem" w Dino Baggio z Parmy. Czy Telefonica wycofała się z Wisły ?? Nie. doszli kolejni sponsorzy, NIKE i ERA

Zagłębie Lubin- Polonia Warszawa, kibice Zagłębia obrzucili niejakiego Emanuela bananami. Czy KGHM wycofał się z Zagłebia ?? Z tego coe wiem dalej ich sponsorują.

Cracovia- Legia Warszawa, zadyma na stadionie. Czy ComArch wycofał się ze sponsoringu ?? Nie. W przyszłym sezonie chce mieć drużynę na miarę Pucharów. Ba chcą atakować Mistrzostwo Polski.

Derby Warszawy. Polonia- Legia. Zadyma kibiców Legii. Czy ktoś z ITI powiedział cokolwiek na ten temat ? Czy ucierpiał na tym wizerunek firmy ??

ŚWIAT.

Mecz Roma- Dynamo Kijów. Sędzia dostaje jakimś gównem w łeb. Czy któryś ze sponsorów Romy się wycofał ?? Moze jesteś lepiej poinformowany.

Inter- Milan. Raca trafia w bramkarza Didę. I co ?? Pirelli dalej sponsoruje Inter.

Takich przykładów można mnożyć setki, zarówno z Polski jak i ze świata. Więc proszę przestać pieprzyć głodne kawałki, że Lechia ma zły wizerunek i że przez to nie ma sponsorów. Moim zdaniem jesteś jakims sezonowym małolatem, który nie pamięta (albo nie wie), jak w Lechii było źle. Dlaczego Biało- Zieloni zaczeli od A -klasy, czym zdobyli sobie uznanie, a u nie których zawiść.
Dawno Lechia nie miała tak dobrej prasy. dawno nie było takiego klimatu dla piłki przy Traugutta.
7 czerwca 2005, 19:23 / wtorek
Dokładnie Zeto co taki głab może wiedziec !!! On tylko krytykuje i nic poza tym nierobi moze kolego spotkamy sie przy piwku,) i wytłumacze ci na czym polega"fenomen Lechii"krytyke zachowaj dla siebie Bałwanie!!!
ps:tu nikt niewychwala zadym ani rasizmu aleczasami sa one potrzebne kto był ,w toruniu zrozumie!!!:)pozdro
7 czerwca 2005, 20:14 / wtorek
A może by tak uderzyć do Lecha Wałęsy przecież on też utożsamiał się z Lechią?Może by pomógł znalezć sponsora znajomości ma kase też ma zawsze miał poparcie kibiców to co szkodzi zapytać?
7 czerwca 2005, 20:18 / wtorek
Czego ty sie czlowieku (harvester) najadlaes ?!!!! Jakie zadymy????!! Jaki zly wizerunek klubu???!!! Czy ty byles kiedykolwiek na Lechii????!!! Stary nasza liga jest jedna ze spokojniejszych w Europie , a ty tu takie brednie wypisujesz!!! Widziales kiedykolwiek co sie dzieje we Wloszech, Hiszpani, Holandii, ( o Balkanach czy Rosji juz nie wspomne). Pilka nozna to nie jest siatkowka czy brydz !!! Kazdy powazny klub w Europie (majacy kibicow) liczy sie z roznymi zachowaniami swoich fanow, ale ich ilosc, wiernosc czy oddanie ma dla nich najwieksza wartosc i znaczenie !!! Lechia to jest tradycja , to sa kibice, to jest marka i wierz mi ze dla sponsora chcacego powaznie zwiazac sie z Lechia to jest najwiekszy argument !!!
7 czerwca 2005, 20:39 / wtorek
Sztefta ma rację. Może fundacja "Bez Barier"(chyba właściwa nazwa?) Jolanty Kwasniewskiej zasponsoruje Lechie, bo teraz małżeństwo Kwaśniawskich będzie na imieninach u TW Lecha Wałęsy "Bolka". No ewentualnie Wałęsa może się zwrócić do Borowskiego, potomka Bormana-mordercy Polaków.
Twój tok rozumowania jest w właściwy, ale nie sądze że Wałęsa interesuje się sprawami Lechii,choć nie zaszkodzi spróbować.
7 czerwca 2005, 21:41 / wtorek
Panowie prawda jest taka ze mozemy sobie tutaj wpisywac potencjalnych sponsorów a jak będzie w rzeczywistosci to czas pokaze jak juz pisałem wczesniej Błażej to odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu i dla dobra Lechii zrobi napewno wszytko co bedzie w jego mocy aby wszytko funkcjonowało w jak najlepszym porzadku a wracajac do tematu to wczesniej wymieniane firmy LPP (Reserved),Energa itd to ciekawe firmy z duzym kapitalem jednak czekajmy na dalszy rozwój sytuacji
osobiscie zycze Lechii,sobie jak i wszytskim jej Kibicom jak najmożniejszego sponsora i samych sukcesów w II lidze
pozdrawim
Zup NG 05
7 czerwca 2005, 22:29 / wtorek
Brawo mino, przynajmniej jeden konstruktywny wpis w tym wątku.

Od siebie, nieco z przymrużeniem oka, dodałbym firmę ubezpieczeniową STU Ergo Hestia z Sopotu. W reklamach mogliby wystapić kibice Lechii ... obok burzy, gradobicia i powodzi ;)
7 czerwca 2005, 23:12 / wtorek
brawo beast! dobra wizja, mam wyobraźnię i zadziałało:)
trzeba by speca od reklamy, ale można by to zrobić tak:
najpierw kilka fotek wspomnianych przez Ciebie klęsk żywiołowych, koniecznie duże zbliżenia, dynamika, dobry dźwięk.
potem tekst: "płacisz za ubezpieczenie od powodzi, gradobicia i pożaru. ubezpieczenie od kibiców dorzucamy gratis!" - i kilka twarzy paru naszych kolegów w barwach:)))))
nie podejrzewam jednak form ubezpieczeniowych aż o takie poczucie humoru;)
8 czerwca 2005, 23:03 / środa
mysle ze siarkopol i energa gdansk to by byli dobrzy sponsorzy.Ilu jest ludzi ,ktorzy zajmuja sie sptrawami marketingowymi w lechi?moze przydal by sie rozglos w poszukiwaniu leprzych sponsorów.wzmocnienia w skladzi w 2 lidze byly by wskazane!!
9 czerwca 2005, 09:24 / czwartek
Tak się składa, że wszystkie przykłady wskazane przez Zeto dotyczą sytuacji, kiedy duży sponsor już jest - my rozpatrujemy sytuację pt. co zrobić żeby się pojawił. Zarówno sponsorom jak i udziałowcom trudniej się wycofać w takich przypadkach (wiążą ich umowy, problem ze sprzedażą akcji/udziałów), ale zdecydowanie łatwiej po prostu nie angażować się finansowo. Jeśli jednak uważacie, że to jest wyimaginowany problem, to proponuję zaprosić potencjalnych sponsorów na inaugurację II ligi i zrobić pokazową zadymę na dowód zaangażowania kibiców w promocję dobrego imienia klubu.
Co do spokoju na Lechii to prawda jest taka, że przez ostatnie kilka lat prawie nikt z kibiców drużyn przeciwnych do nas nie przyjeżdżał i głównie stąd spokój. W II lidze będzie inaczej i wtedy zobaczymy czy stwierdzenie "na Lechii jest spokój" pozostanie aktualne (oby tak było).
Do kiko7: a widziałeś kolego co się dzieje w Niemczech czy w Anglii? Tam zadymy (w najwyższych klasach rozgrywek) należą do rzadkości dlatego pieniądzy i kibiców na stadionie jest nieporównanie więcej. Czy naprawdę nie wolelibyście oglądać meczu siedząć 2 metry od murawy, a nie przez 2-metrowy płot? Czy koniecnzym warunkiem okazania wierności i oddania klubowi są zadymy i rasistowskie zachowania?
9 czerwca 2005, 09:58 / czwartek
harvester, a byłeś ty kiedyś na meczu w anglii albo w niemczech ?? mam wrażenie, że mecze ogladasz w telewizji i stąd czerpiesz wiedzę na temat zadym w obu krajach. Jak kiedyś dorosniesz, nabierzesz duuuuuuuuużo sił (pijąc mleko) i zarobisz duuuuuuuuuuużo pieniążków, to moze mamusia pusci ciebie gdzieś za granicę. Wtedy zobaczysz.

Tak się składa, że zadyma była tylko na meczu z elaną. W międzyczasie byli w Gdańsku kibice Bałtyku na PP (tylko dzięki kibicom Lechii zostali wpuszczeni na stadion) i meczu ligowym. Byli tez kibice Uni Tczew, Gryfa Słupsk, Kaszubi Koscierzyna, Cartusi Kartuzy czy choćby ostatnio Kotwicy Kołobrzeg. Czy na tych meczach tez widziałeś zadymy ??????

Po drugie, co nazywasz rasistowskimi zachowaniami ?? Czy to, że kibice Lechii chcieli nawiżać kontak z małpą w jej ojczystym języku ??
Znasz jakikolwiek obcy język ? Wisz co znaczyło to "uuuu" ??
A może w języku staroafrykańskim znaczy to "pozdrawiamy ciebie czarny bracie" !!!!

Tak samo podczas zmiany, to wyraźne "óóóó" mogło znaczyć: "dziekujeemy, ze strzeliłeś dwie brameczki !!!!

To, że sam urwałeś sie z choinki, nie upoważnia ciebie, żebys każdego kibica Lechii traktował jak bąbkę ;-)))
9 czerwca 2005, 14:34 / czwartek
A czy rafineria gdańska czyli lotos jest w ogóle zainteresowana sponsorowaniem lechii?
9 czerwca 2005, 14:46 / czwartek
O to powinni ją zapytać członkowie zarządu Lechii czy osoby odpowiedzialne za szukanie sponsorów dla klubu, myślę, że powinni się pospieszyć, chociaż sam wątpię by LOTOS zanagażował się tak jak w żużel, ale warto próbować, bo potrzebna jest przecież każda kasa, śmieszą mnie trochę opinie: nie tankuje na LOTOSIE bo jest be bo sponsoruje Arkę czy gdyńskie koszykarki, firma /teoretycznie/ kieruje się w swoich poczynaniach rachunkiem ekonomicznym i właśnie do włodarzy należy przekonanie jej, że warto inwestować w Lechię, z jakim skutkiem to wkrótce zobaczymy
9 czerwca 2005, 16:58 / czwartek
a może by tak szanowny pan dobrodziej A. Ptak rzucił groszem? Co wy na to:
Lechia "Ptak" Gdańsk :-))
9 czerwca 2005, 17:06 / czwartek
Ty cyklista, uważaj na swojego ptaka bo jak za długo na siodełku to się mogą bolesne rzeczy wydarzyć ;-)
9 czerwca 2005, 17:22 / czwartek
Zawsze to lepsze niż "Hoop" Lechia Gdańsk. Ale masz rację zostawmy te zaszczytne nazwy dla chłopaków z największych polskich miast. Czego by to oni nie zrobili żeby się dowartościować :-)
10 czerwca 2005, 15:56 / piątek
Jan Kulczyk :)
10 lipca 2005, 22:06 / niedziela
co to za sciema z tym Heinekenem ? Cos ktos wie na ten temat bo wszyscy o tym trabia . Moze ktos oficjalnie zdementowac ta informacje bo sieje sie zament .
26 czerwca 2008, 22:53 / czwartek
dyzio20 - oficjalnie dementuję te informacje - info pewne - telefoniczne!!! Podobno Baltona chce zanotowac wielki come back!!! Oby sie potwierdziło.
27 czerwca 2008, 00:49 / piątek
Durex!
27 czerwca 2008, 00:51 / piątek
Luksusowa
27 czerwca 2008, 00:54 / piątek
twoja stara!
27 czerwca 2008, 00:56 / piątek
to czinjama
27 czerwca 2008, 00:59 / piątek
ej młynarz to nie było do mnie chyba
27 czerwca 2008, 01:04 / piątek
nie było, tylko do autora tematu Kamiluś, daj kissa ;*
27 czerwca 2008, 01:07 / piątek
chciałbyś, ja nie jestem z tej miejscowości za Sopotem ;-) ale kielona możemy wypić, zdrówko!
27 czerwca 2008, 01:11 / piątek
Zdrówko! Rybka lubi pływać!
27 czerwca 2008, 01:28 / piątek
Najlepszym sponsorem będzie chickita a na wejście piłkarzy zamiast serpentyn polecą banany:)
27 czerwca 2008, 11:32 / piątek
Apap albo Sony
27 czerwca 2008, 23:16 / piątek
Big milk , Big Johny ,Big Brother...
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.049