Gdańsk: wtorek, 23 kwietnia 2019
FORUM
Podstrony:

Sponsorzy? Dzialacze? Gdzie jestescie?

strona 12/20

18 czerwca 2009, 22:46 / czwartek
nick
18 czerwca 2009, 15:33 / czwartek
Jaki jest stopien pokrewienstwa Andrzeja Kuchara z Wacławem Kucharem?
================================================

Mogę się mylić, ale Wacław to chyba brat ojca Andrzeja.
19 czerwca 2009, 15:39 / piątek
Adamowicz jak Adamowicz. Tylko tu trzeba akceptacji Rady Miasta o ile się nie mylę. Tutaj już powinni forsować poza Prezydentem ludzie Kurskiego. Niedawno krzyczeli, ze chcą na Lechie dawać kasę ze skarbca miasta to niech teraz poprą projekt Kuchara.
19 czerwca 2009, 18:17 / piątek
MarekM - Adamowicz może tej propozycji nie przyjąć, ale może dać swoją! Inną, do przeliczenia, rozważenia, przeanalizowania, przyjęcia lub odrzucenia. Ale nadal ten stadion bez Lechii nie ma sensu, zrobienie bazaru na Uczniowskiej nie ma sensu :)

Ja bym zrobił tak: Udziałowcami spółki operatorskiej Baltic Areny są w 51% miasto Gdańsk a w 49% Lechia SA (miasto budowało, miasto musi mieć przewagę), głównym zadaniem spółki będzie walczenie o to, aby... nie przynosił strat, on musi na siebie zarabiać, nie sądzę, aby dał radę spłacić kredyt miasta (to nie jest inwestycja komercyjna, jak nasz odcinek A1...), ale chodzi o to, aby do niego nie dokładać. Mecze, czasem jakieś koncerty, imprezy, może rzeczywiście jakieś grand prix na żużlu, choć nie sądzę, aby można na tym było dużo zarobić. Wpływy z meczów, reklam na stadionie i transmisji otrzymuje oczywiście Lechia, ale płaci też za ich organizację i jakąś zryczałtowaną kwotę wpłaca do spółki za najem stadionu. Tak czy inaczej, czy na stadionie będzie 5 tys. ludzi, czy 35, Lechia musi na tym chociaż trochę zarabiać, a spóka operatorska musi mieć jakąś swoją małą część na koszty zarządcze i administracyjne, utrzymanie czystości, prąd, wodę itd.

Ważna rzecz w WIZJI Kuchara - zielone światło dla młodych zawodników. Była na tym forum mowa o tym, że postępowanie Michalskiegi i zarządu zniechęca młodych lechistów do trenowania i pozostania w klubie. Wizja Kuchara daje im szansę! Oczywiście przebiją się tylko nieliczni i najwybitniejsi, ale się przebiją! Mają motywację.

Konklucując: WIZJA fajna, ale spokojnie, zobaczymy jak będzie realizowana.
Przykład negatywny już mamy, ale myślę że go nie powtórzymy: Allianz wchodząc do Górnika Zabrze mówił o budowaniu drużyny przez 4-5 lat i właśnie w 2012 chcieli walczyć o mistrzostwo. Dlatego w składzie mieli sporo młodych zawodników. Jak się skończyło - widzieliśmy, ale trudno by było to dziś powtórzyć z budżetem 30 mln zł...

CO mnie trochę jeszcze intryguje - czy Kuchar wiąże się z Lechią na lata, czy na przykład jak w którymś sezonie spadniemy z Ekstrklasy to natychmiast się wycofa? Wiem, nie powinno się dopuszczać takiej myśli, ale to jest jednak jeszcze sport, coś może nie wypalić. A z inwestorami też różnie bywa (trochę nawiązuję do tego co pisał Zeto - już nieraz budowano Wielką Lechię)
19 czerwca 2009, 20:38 / piątek
Według mnie to zależy ile kasy wyłoży w Lechię, jeżeli mało to zapewne prędzej by się wycofał. Jeżeli dużo to zapewne będzie chciał się odbić - biznes.
19 czerwca 2009, 23:10 / piątek
to jest teraz taki chyba trend, że wypada mieć własny klub w ekstraklasie, bo jak nie to jesteś golas i nie masz z czym pokazać się na mieście i nikt z tobą nie chce robić poważnych interesów.

Podejście do klubu zależy od charakteru właściciela. np taki choleryk wojciechowski kupuje se dyskobolię ubiera ją w czarną koszulę a teraz wypina się i chce opchnąć na targu w zabrzu.

Taki solorz ani grosza nie chce dać na Śląsk więc wymusił budowę gigamarketu do którego pożadny Kibic ma biegać co rano po bółki by wesprzeć swój ukochany Śląsk.

A taki A. Kuchar ....
19 czerwca 2009, 23:21 / piątek
zegar, masz kurwa lepsze pomysły to dawaj, może sam
wyłożysz 5 mln rocznie??? Czy tak się nudzisz na kompie w piątek i smęcisz, żeby smęcić?????
19 czerwca 2009, 23:32 / piątek
Wariat
Nie podchodź do tej sprawy tak sceptycznie, wszystko będzie dobrze i może źle odebrałeś to co chciałem przekazać. Aczkolwiek mam głęboką nadzieję, iż właściciel Lechii jest wspaniałym człowiekiem i dobrze pokieruje naszym klubem. I szacunek niewątpliwy za sponsoring. ok?
19 czerwca 2009, 23:37 / piątek
Na pewno ma jedną rzecz, która go "wywyższa" nad całą resztę, że on jest bardzo długo i mocno związany ze sportem, zna realia/ludzi. Cała reszta widzi czysty zysk a on jednak coś jeszcze. Pożyjemy zobaczymy.
19 czerwca 2009, 23:46 / piątek
@olo.gda - "Ale nadal ten stadion bez Lechii nie ma sensu... "

Adamowicz (Miasto) olewa propozycję Kuchara. Kuchar bez jednej nogi finansowania zabiera zabawki i się zmywa. Swoje udziały sprzedaje np. ... Miastu. Miasto ma pakiet większościowy i Lechię. Lechia gra na BA, a Miasto zbiera na spłatę kredytu. My emocjonujemy sie grą na pograniczu spadku.
19 czerwca 2009, 23:47 / piątek
hime właśnie na ten aspekt chciałem zwrócić uwagę. widocznie ktoś tam u góry kibicuje Lechii i nie przysłał nam NN tylko -człowieka sportu.
Sam Kuchar już opisał przecież swoje odejście od sponsoringu Lechii. kojarzysz ??? oczym mówię.
19 czerwca 2009, 23:52 / piątek
Jedno jest pewne, żeby stół był stabilny i równy wystarczą trzy nogi i Kuchar wygląda na takiego, który dobrze o tym wie. Solorz stawia nacisk na jedną a to może być niezbyt pewne. Niech ktoś postawi drugie centrum i już dochody idą w dół a jednak kibice to nie większa część miasta a jakiś tam odsetek. U mnie Kuchar ma ogromny kredyt zaufania i nikt i nic tego nie zmieni ;)
19 czerwca 2009, 23:55 / piątek
Podobnego "sponsora" miała Korona - takiego szukać ze świecą i wszystko zjebali...
20 czerwca 2009, 00:11 / sobota
I tak wszystko wyjdzie w praniu. Narazie sa to tylko suche zalozenia i nie ma sie w zasadzie czym podniecac. Zobaczymy jak plan Kuchara bedzie sie wdrazal w zycie i jak skonczy sie sprawa z miastem. Wtedy bedzie mozna postawic jakies nowe domysly. Narazie nie ma sie czym podniecac. Kuchar powiedzial co chce osiagnac, inna sprawa jest aby to urzeczywistnic.
20 czerwca 2009, 00:22 / sobota
,,Wyłożyłem już parę milionów złotych na Lechię, ale jak ktoś uzna, że chce przyjść Abramowicz, to czy będę robił kłopoty? Mogę sprzedać udziały po kosztach nabycia i pieniądzach, które włożyłem w Lechię.''
Tylko nie Adamowicz !!!!
20 czerwca 2009, 23:51 / sobota
"Wyłożyłem już parę milionów złotych na Lechię…"

Dla jasności:
Kuchar zapłacił za 200 akcji po 5 tyś każda, czyli w sumie milion.
Udzielił spółce pożyczki w wysokości 3 mln zł na pokrycie długów stowarzyszenia. Czyli te pieniądze do Kuchara wrócą z odsetkami.
Obiecane 5 milionów rocznie to według statutu Lechia S.A. nic innego jak wpływy z biletów i z tytułu sprzedaży praw reklamowych i marketingowych, czyli pieniądze, które i tak wpłynęłyby do kasy klubu, nawet bez Kuchara.

Jak na razie nowy właściciel wydał na Lechię 1 milion złotych.
21 czerwca 2009, 04:08 / niedziela
Nawet ten 1 milion zlotych,to nie wydal na Lechie,a zaplacil za to,zeby trzymac lape na tym wszyskim-to jest roznica.
Takie pierdolenie,ze :
ja wydalem tyle,a tyle kasy
ja wykonalem plan w 100 %,bo Lechia sie utrzymala,to moga sobie ci panowie u siebie w domach taki kit zenic !
Jeden frajer sam w to nie wierzy,co mowi,czyli,ze to ON utrzymal Lechie,bo przeciez transfery sie udaly.
Drugi frajer dostal to ''ciacho'' na tacy w najwyzszej klasie rozgrywkowej,wiec co to za sztuka inwestowac w cos,co juz osiagnelo sukces ?
Smiem stwierdzic,ze w tym momencie,nawet bez Kuchara,to Lechia i tak sie utrzyma,wiec zaden z niego wybawiciel,tak,jak niektorzy tu go wychwalaja.
Juz zaczyna byc gluchy na slowa kibicow,a co bedzie pozniej ?
Pozniej bedzie drugie iti.
21 czerwca 2009, 08:43 / niedziela
Taaaa i wzorem Legii w ramach protestu przestaniemy dopingować ! Szczególnie na wyjazdach :) Ludzie przestańcie smęcić od rana !
21 czerwca 2009, 11:29 / niedziela
ludożercy przestańcie ćmić pesymizm w pierwszy dzien lata:) będziemy go rozliczać..spokojnie ..co to on jakiś nadczłowiek?:)a pierwsze skowronki jego krasomówczej mowy będziemy mieli pod koniec lipca, kiedy Lechia dopnie transfery, jeszcze troche..
21 czerwca 2009, 12:06 / niedziela
Czarny - z tym że JUŻ zaczyna być głuchy na słowa kibiców,
to . . . trochę na wyrost i chyba jednak trochę niesprawiedliwie,
cierpliwości ; )
jak na moje: dajmy mu trochę czasu przed stawianiem ocen o drugim iti,
nie ma jeszcze podstaw do czarnowidzenia,
fakt: różne scenariusze należy przewidywać . . . ale spokojnie, cierpliwości ; )
21 czerwca 2009, 14:14 / niedziela
Co jest z Wami panowie ?
To sa tylko moje przemyslenia,wiec mam prawo sie wypowiadac.
Oczywiscie,ze okaze sie za trzy lata,czy Wy mnie wysmiejecie,czy ja napisze :na pohybel sku.....
21 czerwca 2009, 16:11 / niedziela
rwysynom lacie i michalskiemu
21 czerwca 2009, 20:02 / niedziela
Wariat - naprawdę zrozumiałeś, że Kuchar będzie WYKŁADAŁ 5 mln rocznie? Spójrzmy na 3 filary budżetu - widzisz tam wykładaną kasę Kuchara?

hime - Korona miała sponsora zaangażowanego emocjonalnie w klub - kibica tego klubu. No i Koronę sponsorowała firma (Kolporter), której właścicielem był ten facet.

i dla jasności - NIE KRYTYKUJĘ KUCHARA, i pisałem, że należy mu się na pewno kredyt zaufania. Ale nie postrzegajmy rzeczywistości inaczej niż ona wygląda :)
22 czerwca 2009, 18:33 / poniedziałek
To może sobie pospekulujemy o budżecie 2009/2010?

Moim zdaniem w zeszłym sezonie mogło być mniej więcej tak:
Canal + ok. 7 mln, SNG ok. 2,5 mln, Energa ok. 1,5 mln, mniejsi sponsorzy 1,5 mln, bilety ok. 2 mln.
Niech mnie ktoś poprawki jeśli się mylę.
22 czerwca 2009, 18:55 / poniedziałek
kuchar 5 mln?
22 czerwca 2009, 19:04 / poniedziałek
Nie sądzę :) Nie było mowy o 4 nogach. To dla mnie gość, który raczej będzie szukał kasy od innych firm, wykorzystywał kontakty, ściągnie nam tu jakiś Atlas albo inną markę tego typu.
22 czerwca 2009, 20:13 / poniedziałek
bylo mowione, ze piataka bedzie wykladac. jesli nie to szczerze mowiac nie wiem po co nam on... chyba, ze chce przejac stadion ;)
22 czerwca 2009, 20:27 / poniedziałek
to o co chodzi w takim razie z tym ze zoobowiazal sie do placenia przez 10 lat 5 mln zł na sezon?
22 czerwca 2009, 20:51 / poniedziałek
niby ma placic, tzn. tak wszedzie bylo mowione. tutaj prosze wywiadzik z turnosiem

Umowa pomiędzy spółką, a inwestorem przewiduje, że "środki na bieżącą działalność Klubu będą przekazywane przez inwestora lub podmioty z nim współpracujące przez 10 najbliższych lat, począwszy od obecnego sezonu". Kibiców z pewnością interesuje jakiej wysokości są to środki?

- Lechia Gdańsk ma aktualnie gdzieś dwunasty budżet w ekstraklasie. Gwarantowane środki przesuwają nas w tej finansowej klasyfikacji o kilka pozycji do przodu, powodują stabilizację i bez wątpienia ułatwią realizację zakładanych wcześniej projektów sportowych Klubu. Sama kwota jest objęta klauzulą poufności.

Kiedy zostanie przelana pierwsza rata? Na co zostaną przeznaczone?

- Umowa obowiązuje od nowego sezonu, także pewnie w pierwszych tygodniach rundy jesiennej 2009, która oficjalnie rozpoczyna się już 1 lipca. Nie ustalaliśmy jeszcze dokładnych terminów. Środki przeznaczone zostaną zgodnie z zapisanymi w porozumieniu ustaleniami, czyli na bieżącą działalność Klubu. A na to przecież składa się wiele elementów np. organizacja przygotowań do kolejnego sezonu, czy możliwość wyjazdu na obóz treningowy.

tylko, ze to koniec marca. z tego co pamietam suma miala wyniesc 5 mln o ktorych wspomnialem wyzej. tak wiec to moze nie jest trzecia noga tylko siusiak? ;)
22 czerwca 2009, 20:53 / poniedziałek
*czwarta noga of coz ;)
22 czerwca 2009, 21:38 / poniedziałek
Tu jest pewnie ze 100 osób nieźle w tej kwestii zorientowanych (w tym: posiadaczy akcji) więc chętnie poczekam na ich wypowiedzi :)

Jak widać występują różnice w interpretacji roli Andrzeja Kuchara - moim zdaniem z ostatniej konferencji prasowej wynika, że to bardziej INWESTOR a nie SPONSOR. Inwestor, który chce wykorzystać potencjał sportowy i biznesowy Lechii Gdańsk, a więc przyniósł pieniądze, za które kupił akcje (jak rozumiem, było podniesienie kapitału więc kasa jest do dyspozycji spółki), ma know - how (wie jak zarządza się klubem sportowym, zna realia) a jeśi chodzi o środki finansowe zapewniające rozwój spółki, w którą się zainwestowało, to sam być może poprzez firmy, w których działa będzie jakieś pieniądze w Lechię wkładał, ale przede wszystkim zajmie się angażowaniem potencjalnych sponsorów i reklamodawców, którzy będą chcieli się poprzez Lechię promować. Tak moim zdaniem wynika z mowy o trzech filarach budżetu. Może jest w stanie, do wydawania tych 5 milionów, nakłonić firmy, w których jest członkiem rady nadzorczej czy zarządu lub po prostu właścicielem lub też swoich partnerów biznesowych.
22 czerwca 2009, 22:11 / poniedziałek
@olo.gda - "... moim zdaniem z ostatniej konferencji prasowej wynika, że to bardziej INWESTOR a nie SPONSOR."

A mnie się wydaje, że oni jeden , ani drugi, tylko MENAGER.

Człowiek, który zainwestował 1mln zł w akcje, aby trzymać rękę na pulsie. Do jego zadań będzie należało - nie wywalanie swojej kaski - tylko ściąganie zewnętrznego kapitału do Lechii.
Na początek zobaczymy jak zachowa się Energa i Saur. To będą pierwsze wyznaczniki dla jego pracy. Później popatrzymy, czy inni sponsorzy walą drzwiami i oknami na T29.

Co do budżetu - na początek - opierałbym się na zeszłorocznym, czyli ok. 12 mln (można sprawdzić sprawozdanie za 2008 rok), zakładając, że Energa i Saur dorzucą w roku 2009 tyle ile w ubiegłym.

Podsumowując - nie liczę na znaczne podniesienie budżetu, a co za tym idzie spektakularne transfery.

Tak to widzę...
22 czerwca 2009, 22:15 / poniedziałek
Kuchar jedno co powiedział wyraźnie to zerwanie z fikcją i 'sponsoringiem' ze strony Energi, Saura czy innych spółek komunalnych. takie 'finansowanie' to przecież czysty socjalizm i w ten sposób daleko nie zajedziemy z tym się zgadzam. bo przyjdzie nowa polityczna miotła i się pieniądze skończą z dnia na dzień. Paweł Adamowicz Lechia Ci dziękuję za załatwienie komunalnych pieniędzy, bez nich nie byłoby extraklasy ale czas na inne rozwiązania.
22 czerwca 2009, 22:49 / poniedziałek
taa, zbaczymy jakie beda te nowe rozwiazania. niecale 6 tyg. zostalo ;] wszsytko sie szybko wyjasni hyhy
22 czerwca 2009, 23:16 / poniedziałek
maćko, wszyscy z tego korzystają to dlaczego ma Lechia nie skorzystać ?
22 czerwca 2009, 23:22 / poniedziałek
"A mnie się wydaje, że oni jeden , ani drugi, tylko MENAGER"

Zgodziłbym się z Tobą, ale dla mnie raczej: również manager. Zresztą parę dni temu napisałem w tym wątku, że bardziej mi on pasuje na prezesa zarządu, który przekuje wizję w strategię a potem będzie ją realizował. Ale jednak startuje z pozycji inwestora, bo prawdopodobnie prowadzi inne swoje interesy jednocześnie i na piastowanie funkcji prezesa praktycznie zabrakłoby mu czasu. A skoro nie bierze bezpośredniego udziału w zarządzaniu klubem (od tego zgodnie z KSH jest zarząd), to jednak bardziej inwestor niż manager. Należałoby się spodziewać, że potknięcia dzisiejszych członków zarządu doprowadziłyby do tego, że ściągnąłby do zarządzania managerów ze swojego otoczenia. Na razie dał im szansę tym, którzy są, bo znają dobrze Lechię i jej otoczenie. Mądrze.

A ENERGA i SAUR? Pierwszą załatwiał (niestety) Kurski (potem po zmianie władzy niezręcznie się było pewnie wycofać), drugą Adamowicz. To była realna kasa dla Lechii, więc nie należy jej lekceważyć, ani umniejszać zasług. Ale oczywiste jest, że nie można za bardzo uzależniać się od tych firm i poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania, bo wiadomo, że w każym momencie ta kasa może się skończyć. Tyle że.... dziś prywatna firma może się wycofać ze sponsoringu również szybko co Energa i Saur. Spadek dochodów, gorsze wyniki, zakręcamy kurek - sorry, realia gospodarcze, nie mieliśmy innego wyjścia.

Tak więc w dobie kryzysu chwalmy i szanujmy każdy tysiąc zł.
22 czerwca 2009, 23:47 / poniedziałek
grucha604, ja bym powiedzial ze nawet krocej niz 6 tygodni :) byly zapewnienia ze do 8 lipca kadra zespolu ostatecznie bedzie juz zamknieta :)
23 czerwca 2009, 03:32 / wtorek
czas jakby w miejscu sie zatrzymal ;) a raczej nasze transfery. w zeslym tygodniu juz mieli cos przybic... czyzby znowu nie bylo piniedzy ;] liczylem, ze ze 2-3 banki do wydania beda, to by byly godne pieniadze jak na nasza lige... licze, ze wyjdzie w miare dobrze tak jak na jesieni. jak bog da, a partia pozwoli
23 czerwca 2009, 08:52 / wtorek
Zdecydowanie muszą się jak najszybciej pojawić 2-3 bańki na transfery, bo grucha nie może już spać w nocy:) Jeszcze jak Michalski będzie je wydawał, to wszyscy mogą mieć kłopot z zaśnięciem... ;)
23 czerwca 2009, 09:33 / wtorek
Ja też się wkurzam ale:
Tak se myślę że może za szybko się denerwujemy.W zeszłym sezonie walczyliśmy do końca o utrzymanie.Gdyby nie Zieliński pewnie bylibyśmy na m-cu Sląska .Teraz Kafar ich poukładał i dlatego nie ma ciśnienia na jakies wielkie transfery.
Uważam jednak iz wzmocnienia są potrzebne i jakaś kasa napewno będzie tylko trzeba pamietac że ta kasa to jest na rok a nie na tą rundę.Tylko zachodzi jeszcze pytanie czy rok to kalendarzowy czy cały sezon od sierpnia-do czerwca.
Kasa napewno jest bo Kuchar powiedzial że jest ale nie powiedzial ile .To bardzo dobrze bo sępy managerowie by się zlecieli od razu ,a tak spokój.
Może coś po cichu robią.O Mysone też walczyli prawie 2-m-ce,a Surma , Kowalczyk,Kaczmarek ,Bąk przyszli w ostatniej chwili i sa Ok.
Jedynie Cviric był że tak powiem w normalnym trybie przetesowany.
Nie jesteśmy Realem,Manchesterem czy Brsą żeby brać kiedy się chce.
Może kierunek młodych zdolnych jest dobry.Z 5-10 jeden będzie Takim Błaszczykowskim ,ale takie szukanie napewno przyniesie z czasem jakies skutki.
Teraz natomiast potrzeba nam dobrego rozgrywającego ,wysokiego napastnika lewego i prawego obrońce oraz prawego pomocnika(ale nie na siłę).
Co rundę trzeba ściągać do składu 2-3 zawodników do pierwszej 11.I tak w zasadzie jest robione.Najważniejsze by utrzymać trzon drużyny.

Natomiast w innych drużynach:
Arka : się rozpada
Piast : odchodzą i ściągają młodych(to b mądre)
Ruch : osłabia się
Polonia: Musi się wzmocnić ale na razie cisza
odra:cisza
widzew:nie wiadomo czy zagra w ekstraklasie
zagłębie: cisza
cracowia:Na razie tylko Grzegorzewski a tak cisza
korona:cisza
łks-odchodzą(nie wiadomo czy ekstrakalsa czy I-liga)
jagielonia:robią zawsze dużo szumu (ale są b aktywni na rynku transferowym) ale oni muszą bo sa pierwszym kandydatem do spadku(-10 pkt).
Śląsk;cisza,reszty klubów nie wymieniam bo jeszcze nam do nich daleko.
Tak więc spokojnie Panie i Panowie.Jeszcze jest dużo czasu.
23 czerwca 2009, 09:51 / wtorek
Generalnie racja.

Jedno, z czym się nie zgadzam, to teza, że bylibyśmy w tabeli obok Śląska (rozumiem, że chodzi o to, że mielibyśmy podobną ilość punktów?). To co prawda poziom gdybania, ale moim zdaniem nie było to realne w poprzednim sezonie. Zresztą za Zielińskiego w pierwszej rundzie graliśmy kilka meczów całkiem nieźle (szczególnie u siebie + wyjazd z Arką), wcale nie ma pewności, czy np. z Kafarem drużyna miałaby równy sezon.
23 czerwca 2009, 10:31 / wtorek
smiej sie, smiej, olo ale takie targi jak brzyskim typu 'ma klauzule na 500 tys. a my damy 300 bo michalski ma rachunek z cypru do zaplacenia jeszcze' nie wplywaja chyba zbyt fantastycznie na nasza renome na rynku...
23 czerwca 2009, 12:35 / wtorek
Odnalazłem budżet na 2008 rok - odnośnik

Tak jak w każdej firmie budżet zawiera się w przedziale czasowym 01.01.2008 - 31.12.2008.

Wpływy - ok. 12,2 mln zł, w tym:
4mln - sponsoring i reklamy
4 mln - TV
3,5 mln - kibice - wejściówki i gadżety
0,2 mln - transfery + przychody operacyjne

Ogólnie - po równo w każdym z filarów finansowania. Czyli "nowe otwarcie" SA nie jest niczym innym tylko powieleniem schematu zeszłorocznego.

Koszty - ok. 12,6 mln zł, w tym:
0,45 mln - transfery.

Zeszły rok zakończyliśmy z 400.000 zł deficytem.

W tym roku sprzedaliśmy Trałkę i Kosznika, a kupiliśmy paru grajków - wynik finansowy się bilansuje (coś koło tego).

Zakładając, że budżet na ten rok będzie porównywalny i koszty porównywalne, nie widzę rezerwy na kupowanie nowych zawodników, zwłaszcza z górnej półki. Chyba, że dojdą dodatkowe wpływy w którymś z filarów. Najprościej jest zdrenować kieszenie kibiców, bo my i tak przyjdziemy na T29 i zakupimy gadżety.

Co do BA...
Wpływy ze sprzedaży biletów (pierwszy filar) mają docelowo wynieść 20 mln zł rocznie, co daje średnią cenę biletu 44,44zł (15 meczy po 30000 ludzi). Przy średniej 20000 ludzi cena wzrasta do 66,66zł.
Dla porównania w 2008 roku średnia cena wynosiła 21,10zł (licząc 16 meczy po 8000 ludzi).
Gdzie tu miejsce na planowane średnie 25,00zł za bilet ? Nawet przy 40000 głów cena średnia wynosi 33,33zł. Chyba, że matematyka nie jest moją mocną stroną... Wiem, że będą drogie loże Vipowskie i takie tam bajery, ale czy spowodują one spadek średniej ceny do 25,00zł szczerze wątpię.

I czy na przestrzeni 4 lat 5-krotnie wzrosną wpływy w drugim (TV) i trzecim (sponsoring, reklamy) filarze? Śmiem wątpić - zwłaszcza jeżeli chodzi o drugi filar. Bo trzeci pozostaje w jurysdykcji Zarządu SA, a tu mogą być niespodzianki in plus.

Więc gadki o równomiernym rozłożeniu finansowania na trzy filary - zwłaszcza przy budżecie 60 mln zł - przyjmuję jako pobożne życzenia.

Ktoś mi mydli oczy...

Powiecie,że jestem pesymistą. Odpowiadam - raczej realistą. Trzymam się tego co mamy teraz. W miarę zbilansowany budżet i miejsce koło środka tabeli. A do tego nie jest nam potrzebny Kuchar.

Kuchar (lub ktoś inny z wizją i możliwościami) potrzebny jest nam do rozwoju, ale czy to wypali? Czas pokaże...
23 czerwca 2009, 13:16 / wtorek
Pamietaj że na BA ludzie zaczna chodzic rodzinami dojdą nowi kibice więc o frekwencje bym sie nie martwił.Jeśli chodzi o ceny biletow to napewno będą droższe niż obecnie (średnio 21 teraz myśle że może być ok 35-40 pln).Mysle że do tego czasu powiększą ekstraklase do 18 drużyn więc będziesz miał 2 mecze więcej.Do tego dochodzą puchar polski ,Mesa i byc może inne mecze na które przyjdzie tez kilka tys ludzi pośmiac się (np mecz księża -policjanci).Jeśli chodzi o sponsoring to napewno obecne 4-mln można pomnożyc razy 4-5(za samo wykupienie nazwy stadionu rocznie wpłyna ok 3-5 mln).Jeśli ekstraklasa będzie grała na tak nowoczesnych stadionach jak w Gdańsku(a tak będzie) to telewizja zapłaci też kilka razy więcej za produkt (ekstraklasa)niż do tej pory,a i również więcej kasy wpłynie z reklam ,gadzetów.Byż może trafi się potężny sponsor (np jakiś Abramowicz lub jakis szejk amal skąd wiesz.Będą lepsi zawodnicy więc i więcej gadzetów kupimy.Barsa np ma swoją telewizję.Tak więc trzeba być optymistą bo skoro najbogatsi inwestuja w kluby (Wrocław Poznań Warszawa Gdańsk) to nie jest to przypadkowe.
24 czerwca 2009, 23:05 / środa
odnośnik

tak to sie robi na slasku...
24 czerwca 2009, 23:15 / środa
Bo tam jest żywa gotówka, a nie tylko wizje...
24 czerwca 2009, 23:30 / środa
Ale pewne schematy są podobne...
"że większa część budżetu Śląska Wrocław pochodzić będzie z (...) oraz stadionu na Maślicach" - u nas z B.A.
"w dniu meczu ma również przynosić spory zysk" - sformułowanie "dochód w dniu meczu" też się powtarza
"Śląsk będzie budowany spokojnie, systematycznie i konsekwentnie. I do 2011, a nawet 2012 roku nie przewidują rewolucyjnych zmian i zwiększenia nakładów" - motyw 2012 też się powtarza.

tylko w Śląsku wszystko na większą skalę niż u nas.

Czy w otoczeniu Baltic Areny ma wyrosnąć jakieś centrum handlowe, biznesowe albo jakiś aquapark/korty czy coś w tym stylu? Może Kuchar mówiąc o dochodach ze stadionu chce również zarządzać dodatkowymi przychodami...?

Wygląda na to, że w 2012 o puchary będą walczyć Śląsk, Lechia i Górnik, ale Wisła, Legia i Lech jeszcze nie przedstawiły swoich planów :)
25 czerwca 2009, 00:00 / czwartek
taaa, puchary ;] kuchary chyba hehe no zobaczymy, solorz znalazl czwarta noge, i to dosc konkretna jesli bedzie dawac 30 mln dochodu. ciekawe, ze maja miec taki budzet jak Lechia tylko, ze bedzie galeria. cos sie tu nie sumuje... pozyjemy, zobaczymy
25 czerwca 2009, 00:14 / czwartek
Jeśli chodzi o BA to napewno trzeba doliczyć do przychodów w dniu meczu wszystkie restauracje, bary, muzea, kaplice i inne bajery :)
25 czerwca 2009, 00:33 / czwartek
Olo nie wyrywaj krótkiego zwrotu - "w dniu meczu ma również przynosić spory zysk" - z całości zdania - "Obiekt pomieści 43 tys. widzów i dzięki swojej wszechstronnej funkcjonalności w dniu meczu ma również przynosić spory zysk, który oczywiście trafi do kasy Śląska."

W sformuowaniu - "dochód w dniu meczu" - w przypadku Lechii mówiono o wpływach z wejściówek. W przypadku Śląska mówi się o wpływach z funkcjonowania obiektu w dniu meczu. A to zasadnicza różnica.

Na razie nie słyszałem o opcji "wpływów z funkcjonowania obiektu..." w przypadku Lechii. Bo i jakim cudem można zmusić właścicieli "boxów" na BA do płacenia haraczu na Lechię. Chyba, że w umowie dzierżawy "boxu" będzie taka klauzula.

Z artykułu o Śląsku wynika, że właścicielem galerii handlowej będzie Solorz, więc część jej zysków przekazywana będzie na Śląsk. Takiej opcji w Gdańsku obecnie nie ma.

Kolejna i zarazem najważniejsza różnica:
We Wrocławiu jest wszystko dogadane i zapisane w umowach, u nas na razie są pobożne życzenia Kuchara względem Miasta.
25 czerwca 2009, 07:58 / czwartek
Pomysl Solorza z galeria handlowa jest bardzo ryzykowny, tym bardziej w czasach, w ktorych zyjemy. Zwroccie uwage co sie dzieje u nas: z Mahnattanu sklepy znikaja jeden po drugim i galeria powoli pada. Niedlugo pewnie jakies biura tam otworza. Pozornych szczesliwcow, ktorym udalo sie przeniesc z Manhattanu do Galerii Baltyckiej czekala na poczatku roku niespodzianka w postaci podniesienia czynszu o 30% (to wiadomosc w sumie zaslyszana) co spowodowalo ze i sklepy w GB zaczely ledwo wiazac koniec z koncem. Podobno rynek we Wrocku jest wiekszy ale kryzys jest wszedzie, co nie? Tak wiec moze okazac sie, ze Solorz zamiast zarabiac 30 mln na galerii bedzie je dokladal.
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.265