Gdańsk: poniedziałek, 24 lutego 2020
FORUM
Podstrony:

Historia Lechii Gdańsk

strona 2/4

11 marca 2006, 00:15 / sobota
Żeby tak trochę ożywić wątek, zapraszam na fotoreportaż z pewnego meczu derbowego:

odnośnik

A tutaj mała ciekawostka :):

odnośnik
11 marca 2006, 01:21 / sobota
heh, "Gdańska Stocznia Remontowa pomóc Legii gotowa" :) odnośnik

ps. coś wiadomo o tej Lechii ze zdjęć z Atletico??

pozdr
11 marca 2006, 11:52 / sobota
Hehehe. Ta "Lechia - Atletica" ubawiła mnie do łez. Bardziej uśmiałem sie tylko, gdy HH-HH napisał dlaczego nie lubi hokeja na lodzie.
A co do pierwszego odnośnika, to wszystko OK, ale dlaczego oni wsiadają w Gdańsku-Stoczni, a nie Politechnice? Bo chyba nie przyjechało aż tylu z Bałtyku? Żeby zająć miejsce?
A co do "Atletiki", to w 1974 roku Lechia grała towarzyski mecz z brazylijskim klubem Rio Branco Atletico Club. Zdaje się, że obecnie Rio Branco jest w Brazylii dość dobrze notowany. Wtedy był remis lub zwycięstwo Lechii. Zdaje się 0-0 lub 1-0.
11 marca 2006, 12:08 / sobota
Wpis został usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
11 marca 2006, 12:12 / sobota
Przepraszam nie tu to chcialem wpisac
11 marca 2006, 12:25 / sobota
Waldek: to nie jest Gdańsk Stocznia - te bloki w tla wskazują prędzej na Gdynię Redłowo! Być może sie mylę co do tej Gdyni - ale Stocznia to nie jest na 99,9 % :)
Pozdrawiam
11 marca 2006, 12:35 / sobota
Ja też byłem pewien, że to Gdańsk Stocznia. Hmmmm. Ale klimaty, tyle wiary na peronie, czy to kiedys jeszcze wróci?
11 marca 2006, 13:15 / sobota
Mecz ten mial miejsce na Baltyku dokladnie 21.03.1980 roku
11 marca 2006, 14:41 / sobota
1980? a tam jest podpis z datą 1975.03.21...

w tej Kronice Studenckiej jest jeszcze kilka fajnych starych fotek Lechijki min. z Rakowem, Arką...
11 marca 2006, 20:39 / sobota
Hm, rzeczywiście - przyznaję rację. Brak toru do Nowego Portu i ten nasyp, którego w Gdańsku-Stoczni przecież nie ma, schodzi się schodami w dół we wszystkicvh kierunkach. Poza tym zupełnie inna zabudowa.
Skoro więc jest to marzec 1975, to chyba już sobie przypomniałem. Był mecz inaugurujący rundę wiosenną na Bałtyku. Wygraliśmy wtedy 2-1, do przerwy przegrywając 0-1. I to jak najbardziej mógł być rok 1975.
11 marca 2006, 22:23 / sobota
Długo się zastanawiałem czy opublikowac ten dokument. Raz że niełatwo go było znaleźć i lepszy chyba nieistnieje. Dwa ze może mnie spotkac przykrośc za jego opublikowanie.
Ale mniejsza z tym. Waże że JEST !

Oto on:
odnośnik

Kto zgadnie co to za dokument, co on oznacza, i jaka powinien mieć wartość dla każdego Lechisty ?

Jakby kto chciał zoabczyc oryginał piszcie na maila, jak ktos chce to go znajdzie :) (maila)
12 marca 2006, 00:21 / niedziela
Spid o co chodzi? Proszę napisz do mnie w tej sprawie: maatti@gazeta.pl Zaintrygował mnie ten dokument.
12 marca 2006, 09:37 / niedziela
Nieźle Spid. Jestem pod wrażeniem. Dobra robota.
To z pewnością jeden z najważniejszych dokumentów w historii klubu, a na pewno dotyczący jego powstania.
12 marca 2006, 09:48 / niedziela
Hello !!! Czy ktoś z Was może wie gdzie znaleść zbiór wszystkich meczów mistrzowskich(Liga, Puchary) Lechii od powstania naszego klubu.
12 marca 2006, 11:28 / niedziela
No właśnie z tym jest problem. Jest kilka miejsc, gdzie można popróbować uderzyć.
Popytaj Spida on ma przetarte szlaki :)
Biblioteka PANu to chyba przede wszystkim dobry kierunek.
Może w siedzibie naszego OZPNu, ale wątpię.

Sam właśnie jestem na etapie kompletowania tego typu dokumentacji i poooowliooollllllli to czynię w oparciu o dokumentacje udostępnione przez naszych kibiców-historyków.
W tym miejscu ukłony dla nich!!!
13 marca 2006, 12:45 / poniedziałek
pamiętam, że na poprzedniej wersji strony były dokładne zestawienia tabel Lechii od poczatku istnienia. Mam pytanie czy można by ten dział historia klubu przywrócić?
14 marca 2006, 09:12 / wtorek
Tabele ligowe I, II i III ligi były dostępne na stronie odnośnik . Tylko, że dość dawno tam nie zaglądałem, a dziś nie udaje mi sie wejść. Mam nadzieję, że to przejsciowa awaria, bo szkoda by było tak cennej studni informacji.
14 marca 2006, 09:37 / wtorek
Tabele ligowe z lig I, II i III można zdobyć bez problemu, mecze mistrzowskie na tych poziomach już nie bez problemów, ale można, najgorzej ma się sytuacja z pierwszych lat działalności Lechijki, gdzie trochę inna była organizacja i nie było II ligi tylko okręgówki. Pytałem o zestawienie wszystkich meczów, gdyż myślałem, że ktoś posiada takie źródło informacji, ale chyba będę musiał zbierać sezon po sezonie.
14 marca 2006, 13:03 / wtorek
Ciekawią mnie i oczywiscie interesują wyniki naszej Lechii z poprzedniczkami Arki. Tymi wszystkimi MIRami, Kolejarzami itp. Musielismy z nimi grać...
14 marca 2006, 16:00 / wtorek
Nie musieliśmy z nimi grać.
Po prostu Lechia była w pierwszej lidze gdy wątpliwego pochodzenia "poprzedniczki", Arki grały w tym czasie kilka lig niżej.
Nie chcę tu podawać tego za pewnik, ale pierwsze derby z Arką lub "poprzedniczkami" to zapewne lata 60-te.
15 marca 2006, 04:44 / środa
mi tez się nie wydaje bysmy z nimi grali przed 60 ym rokiem

to wszystkie Miry jak piszesz, Błyskawice, Kotwice, Kolejarze, Dokery, Harpagany, KS Miejscowi, KS Ognisko czy jakie tam inne to . . . pic na wodę i fotomontaż

po ligach ze świeczką szukać wyników, z lat przed 60 ub.w.
15 marca 2006, 11:49 / środa
Wydaje mi się żę musielismy grać.
1. nie zawsze graliśmy w pierwszej lidze
2. puchary, turnieje
Z czystej ciekawości zainteresował mnie ten fakt. Jak były druzyny to musielismy z nimi grac.
15 marca 2006, 13:02 / środa
Do lat 60 Lechia grała praktycznie tylko w 1 lidze.
Jakby "poprzedniczki" zespołu z Gdynii grały w pucharach lub turniejach to byłoby o tym głośno - wirz mi.
To tak jakby napisac że (bez obrazy) zespół z Człuchowa zagrał w pucharze z Legią Warszawa.
Nie ta liga po prostu :))))
15 marca 2006, 13:39 / środa
Kiedy zaczynałem interesować się piłką nożną w roku 1967 Lechia spadała z II ligi do III, w III grała Polonia, w okręgówce Portowiec, Motława, Gedania, Stocznia Północna i Lechia II (nie jestem pewien czy także Polonia II). To wszystko kluby z samego miasta Gdańska. Niżej grały jeszcze różnego rodzaju Starty, Meduzy, Neptuny i inne. A w latach 50-tych klub piłkarski istniał niemal na każdym podwórku. Gdynia to już jakby nie było inne miasto. Nie sądzę, by klubiki te mogły marzyć o meczu z Lechią w okresie jej świetności. A jeśli, to na pewno nie grał najsilniejszy skład. Może gdzieś tam raz kiedyś trafiło sie spotkanie w Pucharze Polski, choć myślę, że wydzrzenie to byłoby odnotowane w annałach jako nie byle jakie wydarzenie. Proponowałbym zwrócić się z tym pytaniem do pana Romana Korynta lub Romana Rogocza. Pozdrawiam.

tg
15 marca 2006, 14:01 / środa
A tak dla odświerzenia pamięci pierwsze statystyki ligowe Lechii:
1948
Grupa III Pomorska: o wejście do finału (play off)

1.Lechia Gdańsk 6 5 0 1 22- 9 10 3 0 0 10- 2 2 0 1 12- 7
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
2.HCP Poznań 6 3 2 1 10-11 8 1 2 0 7- 4 2 0 1 3- 7
3.MKS Szczecin 6 1 2 3 9-15 4 0 1 2 3- 9 1 1 1 6- 6
4.Polonia Bydgoszcz 6 0 2 4 7-13 2 0 0 3 4- 9 0 2 1 3- 4

Lechia Gdańsk...............xxx 6-0 3-2 1-0
HCP Poznań...................5-2 xxx 1-1 1-1
MKS Szczecin.................1-6 0-1 xxx 2-2
Polonia Bydgoszcz..........1-4 1-2 2-3 xxx

Final 1948 o wejście do 1 ligii

1.Ruch Chorzów...................8 6 0 2 31-11 12 3 0 1 16- 5 3 0 1 15- 6
2.Legia Warszawa................8 5 1 2 29-15 11 4 0 0 19- 4 1 1 2 10-11
3.Tarnovia...........................8 4 0 4 19-20 8 3 0 1 13- 5 1 0 3 6-15
-------------------------------------------------- --------------------------------
4.Widzew Łódź.....................8 2 2 4 12-31 6 2 1 1 9-16 0 1 3 3-15
5.Lechia Gdańsk...................8 1 1 6 8-22 3 1 1 2 5- 7 0 0 4 3-15

Ruch Chorzów.................xxx 3-2 0-1 9-1 4-1
Legia Warszawa...............3-0 xxx 8-1 3-1 5-2
Tarnovia.........................2-3 5-2 xxx 2-0 4-0
Widzew Łódź..................1-11 2-2 4-3 xxx 2-0
Lechia Gdańsk.................0-1 1-4 3-1 1-1 xxx

No i niestety za pierwszym razem Lechii nieudało sie wejśc do pierwszej ligii.
Ale już za rok...
15 marca 2006, 23:30 / środa
Dago poruszył ciekawy temat !
Pierwszy oficjalny mecz ligowy pomiędzy Lechią a Arką, odbył się w środę 2 września 1964 roku .
Lechia wygrała na Traugutta 2:1( 0:0 ) po bramkach Charczuka w 60 min. i Adamczyka w 62 min. Mecz ogłądało 15 tys. widzów !
Waldek ! w lidze okręgowej sezonu 1967/68 występowały
- Włókniarz Starogard
- Wisła Tczew
- Portowiec Gdańsk
- Stocznia Północna Gdańsk
- Gedania Gdańsk
- Lechia II Gdańsk
- Motława Gdańsk
- MZKS II Gdynia
- Unia Tczew
- Jurand Malbork
- Bałtyk II Gdynia
- Gryf Wejherowo
Odnośnie Pucharu Polski w sezonie 1982/83 o którym w jednym z swoich postów wspominasz - przegraliśmy w eliminacjach wojewódzkich w Gdyni z Baltykiem II 2:1 !!!
Pozdrówki !
16 marca 2006, 10:13 / czwartek
Małe sprostowanko: linia prrzerywana w tabeli "Grupy Pięciu" eliminacji do ligi 1948 jest niewłaściwie zlokalizowana. Do ligi zkwalifikowały się cztery, a nie trzy drużyny, więc Widzew też, co nietrudno sprawdzić. Odpadła niestety tylko Lechia. Ale po roku awansowała i z dwoma rocznymi przerwami grała w I lidze do roku 1963, podczas gdy o Widzewie słuch zaginął do roku 1975, a Tarnovia nigdy juz potem nie pokazała się w I lidze.
Andrzej, ten skład okręgówki potrafiłbym odtworzyć z pamięci. Pytanie o Polonię II było z czystego lenistwa. Przy okazji nasunęło mi sie kilka pytań, przechodzę więc z nimi do Hydrozagadki.
3 sierpnia 2006, 22:12 / czwartek
Odświeżam trochę wątek.
Poszukuję aktualnie daty meczu towarzyskiego Lechia-Volan Budapeszt z 1985 roku.
Poszukuję też terminarza meczów Lechii z rundy wiosennej sezonu 92/93.

Może jest wśród forumowiczów osoba, która ma zebrane wyniki itp. dotyczące występów Lechi przed rokiem 1970??
9 sierpnia 2006, 21:53 / środa
Nie wiem czy wielu z was zdaje sobie sprawę że mamy wicelidera (oczywiście, jeżeli poniższa tabela nie zawiera błędów)::

odnośnik
9 sierpnia 2006, 21:59 / środa
a nie 1 ? w Janikowie spiker mowil ze mamy 1 miejsce
9 sierpnia 2006, 22:07 / środa
LECHIA LIDEREM W TABELI WSZECH CZASÓW II LIGI!
Zamieszanie z Zawiszą odnośnik
10 sierpnia 2006, 06:47 / czwartek
Chyba zrobienie dobrej tabeli nie jest już możliwe. Z samą Lechią jest przecież niemałe zamieszanie. Mniejsza już o BKS, FC, KS i OSP, ale jak traktować Lechię/Olimpię i Lechię /Polonię? W obu prezypadkach przecież miejsce w lidze brała od pzreciwników. Jesli traktowac te kluby jako Lechię to jak liczyć punkty Olimpii i Polonii? W tabeli wszechczasów I ligi Lechia/Olimpia figuruje jako odrębny twór, w tabeli II ligi juz nie. Z tego co pisze w odnośniku wynika, że punkty zarówno Lechii/Olimpii jak i Lechii/Polonii policzono Lechii. Dlaczego więc punkty Zawiszy SA policzono Kujawiakowi? Wydaje mi się, że z Zawiszą zamieszanie wcale nie jest większe, choć oczywiście tu dla odmiany trzy różne kluby posługiwały się nazwą Zawisza Bydgoszcz (Zawisza, Aluminium, Kujawiak), a jeszcze w III lidze był Chemik-Zawisza. Dla odmiany Jagiellonka Nieszawa też przez pewien czas posługiwała się nazwą WNKP Wisła/Kujawiak/Włocłavia Włocławek. KP Wałbrzych to Górnik, czy Zagłębie? Również miejsce w II lidze od Zagłębia, ale potem przyjął nazwę Górnik. I takich przypadków jest bardzo wiele np. Polonia/Szombierki Bytom.
W każdym razie zdanie jest następujące: jeśli Zawisza SA to Kujawiak, to wówczas Lechia/Olimpia to Olimpia, a Lechia/Polonia to Polonia. Bardzo wyraźny jest brak konsekwencji.
12 października 2007, 09:37 / piątek
Nie dawno ukazala sie ksiazka PIłKARSKIE DZIEJE WYBRZEZA TOM I dotyczy tylko wybrzezowej pilki lata 1945-1975 jest tam doslownie wszystko o LECHII ,statystyki zdjecia artykuły i materialy uzyskane od bylych pilkarzy Jezeli macie gdzies mozliwosc kupienia to polecam
12 października 2007, 10:53 / piątek
adwokat: jeśli to nie problem daj znac gdzie można dostac to cudo. z góry dzięki.
12 października 2007, 14:46 / piątek
Maćko oto odpowiedz na Twoje pytanie:

odnośnik

ale warto przejść się po ksiegarniach tam tez już powinny być
12 października 2007, 20:03 / piątek
dzięki Deco
pozdrawiam
20 października 2007, 11:30 / sobota
To jest jeden temat z fajnym tytulem i zamiast sie tu udzielac to wolicie pierdolic o polityce i czy szalik byl z fredzelkami POZDRAWIAM
20 października 2007, 11:56 / sobota
Zgadzam się z adwokatem, że jest to lepszy temat niż moim zdaniem beznadziejnie denna dysputa na temat czemu nasz bramkarz nie wiesza szalika (szkoda że nikt nie wpadł na pomysł by grał w klubowej czapce zimowej)
A wracajac do tematu wątku to drugi tom historii piłki wybrzeżowej jeszcze się nie ukazał, przynajmniej osobiście się na niego nie ndziałem w żadnej ksiegarni. Tom pierwszy widziałem w ksiegarni na rogu ulic Łagiewniki i Aksamitna, właściciel twierdzi, że jak się tom drugi ukaże, to raczej będzie go posiadał bo ma bardzo dużo literatury dotyczacej historii Gdańska i regionu.
4 października 2008, 14:30 / sobota
03.10.08 pierwsze derby w ekstraklasie bez kibiców Arka 0 Lechia 1 najnowsza piękna historia TYLKO LECHIA!!!
4 października 2008, 15:54 / sobota
A moglibyscie napisac o co dokładnie chodziło z tym słynnym zdobyciem "górki" przez kibicow biało-zielonych?
4 października 2008, 16:08 / sobota
Madian - nie żebym się czepiał, ale to trochę wstyd nie wiedzieć...
4 października 2008, 16:12 / sobota
no to odpowiedz koledze wszystko wiedzący :)
4 października 2008, 16:46 / sobota
z tego co wiem to były derby w 84, w gdyni. Górka - tak kibice nazywali sektor, zajmowany przez najbardziej zagorzałych kibiców arki. Chyba jeszcze przed meczem kibice Lechii (w dużej liczbie) przypuścili drugi szturm na górkę - śledzie uciekały we wszystkie strony... więc Madian wyobraź sobie biało zielony sektor arki + 4:1 na boisku ^^ pisałem to wszystko jak najzwięźlej szczegóły pominąłem
Pozdrawiam
4 października 2008, 16:53 / sobota
A macie jakies fotki z tamtego zdarzenia?
4 października 2008, 16:57 / sobota
to masz jedną
odnośnik
4 października 2008, 16:58 / sobota
po zdobyciu górki kibice arki wręcz płakali i to nie tylko z powodu lania, poprostu z żalu, możesz sobie tylko wyobrazić co górka dla nich znaczyła, z resztą pewnie do tej pory płaczą jak wracają myślami do tamtych derby...
4 października 2008, 16:58 / sobota
w skrócie: młyn arki zajmował kiedyś takie zbocze przy Ejsmonta. Fajnie to wyglądało: stadion był niewysoki, miał kilka rzędów siedzisk i tu taka góra w prawym narożniku z drzewami. Przy okazji meczu Lechia wpadła na stadion, pogoniła młyn arki, usiadła na górce i dopingowała. To w skrócie.
4 października 2008, 17:00 / sobota
Jasne Median że mamy bo w tamtych czasach każdy biegal na mecz z cyfrowym Canonem ja osobiście byłem z kamera Sony z twardzielem 30 GB.

No stress skąd nasz info że kibice szparki uciekali na wszystkie strony?
Z tego co widzialem byla tylko jedna droga ucieczki skok tygryskiem przez plot zakończony drutem kolczastym kilkunastu szprotkom to sie nie udało i ich dalsze przeżycia pominę milczeniem:))
4 października 2008, 17:11 / sobota
ojej no taka przenośna żeby sobie chłopak wyobraził jaki ich ogarnął popłoch! :P a poza tym jest jedna fota odnośnik Pozdrawiam

PS Madian o takie rzeczy nie pytaj na forum zwłaszcza tutaj dobrze, że Cię nikt nie zbeształ :D możesz usprawiedliwiać się wiekiem - mnie też tam wtedy nie było a wiem Pozdro :)
4 października 2008, 17:14 / sobota
Ale chyba ktos na pewno zrobił jakies zdjecia. Fotoreporterzy czy cos takiego napewno byli
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.278