Gdańsk: środa, 17 kwietnia 2024

Kultura, Sztuka, Rozrywka, czyli Co?Jak?Gdzie?

strona 1/1

25 czerwca 2008, 12:53 / środa
Nie wiem czemu został skasowany poprzedni temat, jestem zmuszony go ponowić, więc ponawiam i zapraszam na cykl wystaw Ars Ante Portas w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance

Szczegóły:
Ars Ante Portas czyli "Sztuka u Bram" to cykl wystaw poświęconych artystom, którzy uczestniczyli w niezwykłym zbiorowym przedsięwzięciu artystycznym, jakim było powstanie trzech obrazów o tematyce gdańskiej.

Grupa 26-ciu trójmiejskich artystów namalowała wspólnie trzy - pod każdym względem różne, wielkoformatowe – obrazy, których tematem jest Miasto Gdańsk. Pomysłodawca i menedżerem całego projektu jest Maria Borkowska-Flisek, a kierownikiem artystycznym Grażyna Tomaszewska-Sobko. Wszystkie osoby zaangażowane w realizację tego projektu zrobiły to bezinteresownie. Potrzebne do wykonania obrazów materiały, transport i inne wydatki techniczne sfinansował Urząd Miasta Gdańska.

Pierwszy obraz Gdańsk w moich oczach został podarowany litewskiemu uzdrowisku Druskienniki i wisi w sali obrad tamtejszej Rady Miasta. Drugi obraz pod tym samym tytułem prezentowany jest w holu Nowego Ratusza Miasta Gdańska.

Trzeci obraz zatytułowany „Fantazje na temat bram i portali Gdańska” twórcy podarowali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Uroczystego odsłonięcia dokonali Danuta Wałęsa i poseł Jarosław Wałęsa (14.12.2007).

Tytuł cyklu wystaw nawiązuje bezpośrednio do obrazu z Wyspy Ołowianka i jest jego swoistą „oprawą autorską”. Na poszczególnych wystawach eksponowanych prezentowana będzie twórczość wszystkich artystów powiązanych procesem twórczym lub promocyjnym z obrazem.

Cykl rozpoczyna wystawa gobelinów dwóch autorek: Barbary Słowińskiej–Galon i Anny Niewiarowskiej–Zawilskiej.
Wernisaż: 6 marca, czwartek, godz. 18.00 – Filharmonia na Ołowiance
Kalendarium wernisaży i terminów wystaw na rok 2008:

06.03 – 24.03 Barbara Słowińska-Galon i Anna Niewiarowska-Zawilska
27.03 – 21.04 Mariusz Kułakowski
24.04 - 12.05 Zbigniew Wąsiel i Marcin Wojtkiewicz
19.05 – 06.06 Elżbieta Tęgowska
09.06 – 30.06 Anna Tomaszuk
04.09 – 22.09 Alicja Bach i Grażyna Rypel
24.09 – 13.10 Jan Misiek
15.10 – 03.11 Katarzyna Kubala-Lauer i Elżbieta Kowalska-Matuszewska
27.11 – 19.12 Gabriela Trynkler

A tutaj trochę dobrej muzyki :
odnośnik
25 czerwca 2008, 13:19 / środa
25 czerwca 2008, 18:47 / środa
Fontanna Neptuna
Stojąca od 1633 r. przed Dworem Artusa Fontanna Neptuna jest symbolem Gdańska. Inicjatorem jej powstania był burmistrz Gdańska Bartłomiej Schachmann. Postać Neptuna nawiązuje do związków Gdańska z morzem. Wymodelowali ją Peter Husen i Johann Rogge, a odlana została w 1615 roku w Augsburgu. Autorem projektu całej fontanny był Abraham van den Blocke. Otaczająca ją wspaniała krata pochodzi z 1634 r. W latach 1757-1761 Johann Karl Stender przekształcił w duchu rokoka misę i cokół fontanny, dodając całą plejadę stworów morskich. Według jednej z gdańskich legend to właśnie Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią swym blaskiem wspaniały ziołowy likier.

odnośnik
25 czerwca 2008, 22:44 / środa
28 czerwca 2008, 09:28 / sobota
Co zrobic z tak pieknie rozpoczynająca się sobotom? Czekam tylko na poważne wpisy i opinie. Uwagi pań (może Aska zaprosiłaby mnie na wieczorek poetycki który idealnie zgrałby sie z klimatem niedzielnego sniadania) najmilej widziane!!!
28 czerwca 2008, 09:50 / sobota
Wpis został usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
28 czerwca 2008, 12:28 / sobota
panie modzie, czy wyznanie miłości do Asiuni to gżech?? czemu pan usuwa moje wontki?
 
1
 
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.401