Gdańsk: piątek, 29 maja 2020
FORUM
Podstrony:


OŚWIADCZENIE W SPRAWIE TRANSPARENTU NA MECZU LECHIA - WISŁA

strona 1/2

18 września 2009, 16:21 / piątek
Oświadczenie w sprawie transparentu na meczu Lechia-Wisła

Stowarzyszenie „Lwy Północy” reprezentujące kibiców Lechii z zażenowaniem i ubolewaniem przyjęło decyzję Ekstraklasy SA o ukaraniu klubu Lechia karą 5 tys. zł. Uzasadnieniem dla nałożenia tej kary było wywieszenie przez kibiców transparentu „17.09.1939 r. IV Rozbiór Polski” na meczu ekstraklasy pomiędzy Lechią i Wisłą Kraków rozegranego w Gdańsku w dniu 13 września 2009 r.

Rocznica zdradzieckiej napaści Sowieckiej Rosji na Polskę to niezwykle ważna data w historii Polski. Prawdę o tamtych chwilach i pamięć o bohaterach należy z wielką dbałością przekazywać młodym pokoleniom, nie tylko w Polsce. Trzeba o tym mówić głośno, w taki sposób, aby nieodwracalnie usunąć nieprawdziwe wyobrażenie o tamtych zdarzeniach pokutujące na skutek wielu lat komunistycznej propagandy.

Tegoroczna rocznica sowieckiej agresji na Polskę przebiegała pod znakiem licznych uroczystości państwowych i kościelnych, wiele środowisk oddało w różny sposób cześć bohaterom tamtych czasów. Media nadały właściwą oprawę transmisjom z uroczystości i sumiennie przypominały wydarzenia historyczne, posługując się także relacjami świadków tamtych chwil.

Kibice Lechii, którzy przygotowali okazjonalny transparent chcieli, we właściwy sobie i zgodny z powszechnie obowiązującym prawem sposób, przypomnieć obecnym na stadionie, w tym szczególnie licznej młodzieży, o prawdzie historycznej związanej z datą 17 września 1939 roku.

W związku z powyższym, decyzja o wymierzeniu dotkliwej kary musi zostać odczytana jako absurdalny przejaw stosowania wewnętrznych przepisów ustanowionych przez władze rozgrywek. Trudno uznać bowiem, że celem ustanowienia przepisu, który stanowi podstawę do ukarania naszego klubu, było ograniczanie informowania o rocznicach wydarzeń historycznych lub zakazywanie działalności obywatelskiej i patriotycznej.
18 września 2009, 16:29 / piątek
18 września 2009, 17:20 / piątek
Myślę, że oświadczenie LP jest wystarczające. Ekstraklasa S.A. po raz kolejny się ośmieszyła. W zasadzie to trudno nazwać ośmieszeniem to już skandal. Upamiętnienie dnia z dziejów historii Polski przez kibiców zamiast być powodem do dumy jest karalne. Panowie o czerwonych korzeniach w Ekstraklasie i PZPN - "Naród, który traci pamięć przestaje być narodem".
A tak na marginesie jaka jest wykładnia prawna w stosunku do wywieszania transparentów o nieuzgodnionej treści. Mam tu na myśli zagwarantowane przez Konstytucje prawo do wolności słowa. Wydaje mi się, że wewnętrzne przepisy w tym wypadku ustanowione przez Ekstraklasę nie mogą być sprzeczne z przepisami szerszymi, ogólnymi w tym wypadku z Konstytucją.
18 września 2009, 17:32 / piątek
Gdy ustalono ten przepis pisalem o tym do rzecznika praw obywatelskich, odpisal mi slowami ze konstytucja jak najbardziej gwarantuje wolnosc slowa ale ta wolnosc nie moze byc przyzwoleniem na gloszzenie hasel rasistowskich, pochlebnych wobec chuligaństwa etc. Na koncu pojawila sie informacja ze RPO byl powiadamiany o tym punkcie regulaminu i w pelni go popiera, nie dostrzegając znamion naruszenia praw i swobód obywatelskich.
Dzis lub jutro napisze ponownie odnsząc sie do tej konkretnej sprawy. Jesli mozecie to napiszcie rowniez wy odnośnik tutaj jest cos takiego jak formularz elektroniczny, powolajcie sie na art 54 Konstytucji RP
18 września 2009, 17:53 / piątek
Za coś takiego dawać karę to jak wbicie noża w plecy. bez komentarza.
18 września 2009, 18:09 / piątek
buziek w końcu mamy na jakiś temat jednakowe zdanie. Co do wykładni RPO to bym się do końca nie zgodził. Zabronić wywieszania haseł przed ich przeczytanie to absurd. Można karać i ewentualnie zabronić po fakcie (tj. wywieszeniu) a nie nakazać uzgadnianie wszystkich z kimkolwiek. To już bowiem jest cenzura, ograniczenie swobód obywatelskich.
18 września 2009, 18:35 / piątek
Zgłośmy tą flagę oficjalną drogą - zobaczymy jak kurwy zareagują.
18 września 2009, 18:54 / piątek
PZPN to jednak zgraja...debi... - to jest skandal, ze nakładają karę
Możemy być tylko dumni z tego, że taki transparent pojawił się na LECHII!
18 września 2009, 18:58 / piątek
w kwestii zasadniczej przepraszam...KOMISJA LIGI to debi...
ale to jeden pies, jedna banda, co i leśne dziadki
18 września 2009, 19:37 / piątek
Witam!
Moim zdaniem, to to jest sprawa kwalifikująca się do pozwu przeciw temu, kto tę karę nałożył. Jest to rzecz do rozsądzenia w europejskich organach prawnych!
Kwestią pozostaje jedynie kogo pozwać i o jakie zadośćuczynienie? Tu możliwości jest kilka: czy konkretne osoby, czy organizacje? Nie znam się na tym, ale są wśród NAS prawnicy...

Fajneśmy czasów doczekali...
18 września 2009, 20:37 / piątek
O co ta cała afera??

Ludzie komuna upadła (fakt, na cztery łapy, ale upadła). Jeszcze 20 lat temu, za taki transparent cały stadion zostałby spacyfikowany przez zomo, a kilka przypadkowo wyłapanych osób siedziałaby na dołku.

A teraz mamy demokrację. Nikt transparentu nie zdjął przez cały mecz. zomo na mecze nie przychodzi. No normalnie czad!!!!

Dziękujemy ci kutasie mazowiecki, za grubą kreskę. To właśnie dzięki niej, wszystkie czerwone kurwy mają się dobrze.
18 września 2009, 22:39 / piątek
podziękuj Magdalence, to taka pani co okiem kusi a cycem zadusi...zaprosila na obiad poczytaj sobie kogo i poczytaj sobie o czym rozmawiali, co dzielili i co ustalali..i jak nas potem w babmbuko objechali..
18 września 2009, 23:10 / piątek
19 września 2009, 00:00 / sobota
Lwy Północy
do kogo ta mowa przecież w PZPN są same stare komuchy którzy w klapie od garnitura mieli kiedyś wizerunek Stalina !!!!!!!!!!!
jebać PZPN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
19 września 2009, 00:24 / sobota
brawo kosiarz
tak było dokladnie, wszyscy biją jednemu brawo, a on zrobił wszystkich w ... !!! mowie wszystkich bo myslę o wszystkich w całej Polsce !!!!
19 września 2009, 01:03 / sobota
19 września 2009, 10:16 / sobota
Powinno sie roz********* ten cały pzpn banda komuchów nierobów ,złodziei za prawde karać za race karać ciekawe kiedy wreszcie ktoś sie za nich weżmie
19 września 2009, 19:46 / sobota
Nie wydziwiajcie. Pochylcie się! Komuna nie była zła.
Karać, karać i jeszcze raz karać chuliganów z Lechii za obraźliwe transparenty!
I nie, że 5000, ale 500 000 euro!
Zadeptać, zgnoić i zabić (w majestacie prawa), każdego kto wiesza takie transparenty i jeszcze pierdoli coś o 80 roku.
Zajebać!
Słuchać Bolka i do łóżka spać.
Kurwa mać!

pozdrawiam
Feliks Dzierżyński
19 września 2009, 21:11 / sobota
No zobaczymy o co teraz chodzi !?

Na meczu Ruch - Cracovia wisi transparent " Wieczny odpoczynek racz im dać Panie ". Zobaczymy ile kary Ruch dostanie, za wywieszenie niezgłoszonego transparentu. Zobaczymy, czy chodzi o przepisy, czy o treść.
19 września 2009, 22:14 / sobota
poleciało w fucktach dzisiaj odnośnik
19 września 2009, 22:25 / sobota
wczoraj na meczu Legia-Lechia odnośnie 17.09.1939

odnośnik
21 września 2009, 00:19 / poniedziałek
gdansk.naszemiasto.pl
Zaprotestuj przeciw karze dla Lechii
odnośnik
21 września 2009, 08:15 / poniedziałek
Przecież tu nie o żadne pomaganie nam, ani o solidaryzowanie się, chodzi, a o zwykły biznes Dziennika Bandyckiego, patrzcie:

"W poniedziałkowej „Polsce Dzienniku Bałtyckim" wydrukowany będzie specjalny kupon, na którym kibice mogą wyrazić protest w związku z karą dla Lechii. Kupon proszę wyciąć i dostarczyć do naszej redakcji w Gdańsku, osobiście lub pocztą (ul. Targ Drzewny 9/11; 80-894 Gdańsk) w terminie do 25 września. Wszystkie kupony przekażemy szefom Ekstraklasy SA. "

Buhahahaha.
21 września 2009, 09:19 / poniedziałek
7 listpopada powinnismy wywiesić transaprent wychwalający rewolucje pażdziernikową - dostaniemy 5 tys nagrody od pzpn(R) :)
bilans sie wyrówna hehe.

TYLKO LECHIA!
21 września 2009, 10:00 / poniedziałek
kibice innych klubów (Legia Warszawa) solidaryzują się z "Bastionem Prawicy", czas rozpocząć walkę o Wolna Polskę. Kurski ma rację. Wraz za omawianym transparentem kolejny powinien mieć brzmienie "cel prawdziwego Polaka-zdekomunizować pzpn", jeszcze przed euro..
21 września 2009, 10:12 / poniedziałek
tak swoją szosą to w ostatniej kolejce pokazało się kilka transów odnośnie śmierci górników. będąc konsekwentnym, ekstraklasa strzeliła by sobie niezłego samobója.
21 września 2009, 16:00 / poniedziałek
heh czerwona banda pojebanych obserwatorów pzpn ma się dobrze
z netu:
odnośnik
"..Nagrodę za największy debilizm powinien otrzymać delegat PZPN wyznaczony na mecz ŁKS-u z Flotą. Przed meczem groził spikerowi, że jeśli w wyjaśnieniu przyczyn minuty ciszy padną słowa "napaść", "agresja", czy "Rosja", łódzki klub zostanie surowo ukarany.
Zdaniem wspomnianego delegata 17 września 1939 roku nie miała miejsca żadna napaść. Kibice ŁKS-u po minucie ciszy i odśpiewaniu hymnu wywiesili na płocie transparent "17.IX.1939 - Chwała Obrońcom Polskości" z przekreślonym sierpem i młotem. Delegat po chwili chwycił za telefon i żądał zdjęcia transparentu. Jak widać, niektórzy działacze mentalnie zatrzymali się przed rokiem 1989. Tymczasem transparent z płotu nie zniknął, a fani skandowali "Precz z komuną". .."

czy za negowanie prawdy historycznej nie grożą żadne sankcje??~~
21 września 2009, 16:21 / poniedziałek
Skoro "klamstwo oświęcimskie" jest przestępstwem to "kłamstwo o 17 wrzesnia" powinno być karane tak samo
21 września 2009, 16:24 / poniedziałek
a to muzyczna ilustracja do sprawy...PZPNowskie czerwone gnidy
odnośnik
22 września 2009, 08:07 / wtorek
Gliwice z Wami. Piast POPIERA Lechię i cały Gdańsk w którym zaczęła się wolność i dzięki Wam można w ogóle wspominać 17 IX. Coś mi się wydaje że we władzach piłkarskich są ruscy agenci, albo wytresowani aparatczycy. Przecież PZPN i spółka to przechowalnia PZPR'owskiej padliny wspominającej zapewne "stare dobre czasy".
22 września 2009, 11:23 / wtorek
odnośnik

Najbardziej frustrujące w całej sytuacji jest fakt, że PZPN nic sobie nie robi z krytyki i nadal wszystkim kibicom śmieje się w twarz. Jak mówił jeden z działaczy PZPN: "Możecie sobie mówić, możecie sobie krytykować... My jesteśmy beton, my jesteśmy żelbeton, będziemy się trzymać i nikt nas nie ruszy"
22 września 2009, 11:53 / wtorek
ZSRR tez mial trwac wiecznie......
Walka,walka i jeszcze raz walka ! ! !
22 września 2009, 12:01 / wtorek
......a Lenin .ciągle żywy.
22 września 2009, 13:11 / wtorek
zobaczymy co w czwartek zrobi ekstraklasa.sa bo z tego co mi wiadomo to Wisła i Legia wywiesiły transparent o takim samym brzmieniu jak ten nas. Ruch klepsydra za górników... Oby komisja ligi ukarała wszystkie te kluby to moze zrobi sie na tyle glosny raban ze ktoś zacznie kruszyc beton
22 września 2009, 14:54 / wtorek
a beton łatwo sie kruszy
22 września 2009, 18:19 / wtorek
24 września 2009, 08:06 / czwartek
24 września 2009, 11:58 / czwartek
co prawda zbijają kapital polityczny ale co tam odnośnik
24 września 2009, 13:08 / czwartek
widziałem własnie jak to sie nazywa? "briefing"? Kurskiego w TVN24.
Stał w szaliku Lechii i nawijał to co wszyscy na koniec wrzucił kasę do jakiegos wazonu rozpoczynając zbiórkę, mówił ze Rada Miasta tez tam cos uchwaliła.
Intencje słuszne tylko po co to całe show??
Może by tak wspólnie pocisnęli przydupasów adamowicza ze zBiegu 2012 a by nie wykolegowali Lechii w sprawie stadionu. To byłoby z większym pożytkiem dla Lechii.

TYLKO LECHIA!
24 września 2009, 13:30 / czwartek
24 września 2009, 13:41 / czwartek
i Kurski też i Kurski też przyjacielem Lechijki jest :D
24 września 2009, 13:42 / czwartek
Wpis został usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
24 września 2009, 17:12 / czwartek
W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami jakoby Komisja Ligi nałożyła na klub Lechia Gdańsk karę pięciu tysięcy złotych za wywieszenie podczas meczu 6. kolejki Ekstraklasy Lechia Gdańsk - Wisła Kraków transparentu o treści "17.09.1939 - czwarty rozbiór Polski" przedstawiamy poniżej wyciąg z orzeczenia Komisji Ligi, które w sposób jednoznaczny wskazuje, iż kara została nałożona na klub za szereg innych naruszeń dyscyplinarnych podczas ww. meczu, a w żadnym wypadku nie za treść transparentu "17.09.1939 - czwarty rozbiór Polski".

Wyciąg z orzeczenia Komisji Ligi z dnia 17 września 2009 roku:

"W czasie spotkania ligowego z Wisłą kibice Lechii rzucili z trybun w stronę boiska serpentyny, zmuszając sędziego meczu do zarządzenia ich uprzątnięcia z płyty boiska. W 28 minucie doszło do odpalenia racy a w czasie trwania meczu kibice trzykrotnie wznosili hasła obraźliwe dla Prezesa PZPN. Nie spotkało się to z odnotowaną w relacji delegata reakcją spikera meczu. Na stadionie Lechii do tego rodzaju zdarzeń dochodzi często. W tym sezonie doszło do poważnych zdarzeń w czasie meczu ligowego z Arką, a w poprzednim sezonie kilka razy karano klub za ekscesy kibiców. Powtarzalność tego zjawiska i swoista recydywa uzasadniają wymierzenie wyższej niż zwykle przy tego rodzaju zdarzeniach, kary finansowej.

Podczas meczu kibice gości wnieśli na stadion i wywiesili transparenty o treści "Better Dead Than Red" z symbolem sierpa i młota i podpisem: "17. 09. 1939 - czwarty rozbiór Polski", "Ultras Lechia - precz z komuną" oraz "Polski Bastion Prawicy". Żaden z tych banerow nie uzyskał wcześniejszej akceptacji ani Wydziału Bezpieczeństwa ani delegata PZPN na mecz z Wisłą.

Wskazane wyżej transparenty trzeba podzielić na 3 grupy. W ocenie Komisji Ligi wszystkie transparenty są sprzeczne z obowiązującymi przepisami w tym sensie, że nie uzyskały akceptacji Wydziału Bezpieczeństwa oraz prezentują hasła nie związane bezpośrednio z meczem piłkarskim.

Niezależnie od oceny słuszności tych haseł, liga piłkarska powinna być wolna od manifestacji ideologicznych czy narodowościowych. Chcemy bowiem, aby na meczu piłkarskim dochodziło do pokojowych zawodów sportowych, a nie walki dwóch kultur czy różnych sposobów widzenia świata. Niezależnie od sympatii czy antypatii Komisji, zasady obowiązujące przy wywieszaniu transparentów muszą być równe dla wszystkich, a za zasady te przy obecnej konstrukcji przepisów, odpowiada Wydział Bezpieczeństwa PZPN.

Pomimo tego wszystkiego na co wskazano powyżej, Komisja Ligi nie widzi możliwości ani potrzeby ukarania Lechii za wywieszenie transparentu (fragmentu transparentu) dotyczącego napaści na Polskę przez ZSRR. Choć niewątpliwie niezaakceptowany w obowiązującej procedurze, nie niesie jednak ze sobą takich treści, które mogą być kontrowersyjne dla kogokolwiek przebywającego na stadionie.

W piśmie przesłanym do Komisji Ligi w dniu 16.09.2009 r. klub Lechia Gdańsk tłumaczy fakt wywieszenia transparentów o wyżej przytoczonej treści chęcią upamiętnienia historycznych wydarzeń (napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku) i wyjaśnienia te należy uznać za usprawiedliwione. Podobnie było we wcześniejszych wypadkach upamiętniania przez kibiców ważnych dla polskich rocznic np niedawnej rocznicy rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

W odniesieniu do ostatniego z transparentów o treści "Polski Bastion Prawicy", będącego wcześniej przedmiotem orzekania przez Komisję Ligi, zwracamy uwagę, że w wyniku zmian w regulaminach PZPN decydujący glos w przypadku transparentów i ich treści należy od początku tego sezonu do innego, wskazanego wyżej organu i Komisja Ligi będzie respektować w tym zakresie wydawane przez Wydział Bezpieczeństwa PZPN decyzje.

W tej sytuacji, na podstawie wymienionych wyżej przepisów, za rzucenie serpentyn, odpalenie racy i skandowanie przez kibiców obraźliwych haseł, co było wynikiem braku odpowiedniego zabezpieczenia porządku na stadionie orzeczono wobec klubu Lechia Gdańsk karę łączną w wysokości 5000 złotych, w tym 2000 zł za wywieszenie niedozwolonych transparentów."

ekstraklasa.org

a na drzewach zamiast liści, będą wisieć komuniści!
24 września 2009, 17:42 / czwartek
UB PZPR
WB PZPN
Ktos by pomyslal,ze to cos innego,ale metody te same ! ! !
24 września 2009, 18:33 / czwartek
24 września 2009, 18:36 / czwartek
Było jasne, że tak się z tego wykręcą. Nikt nie napisał podczas nakładania kary ile kasy jest za racę a ile za który transparent. Więc mieli pole do wybrnięcia i wybrnęli.
24 września 2009, 19:03 / czwartek
W Faktach na TVNie był gostek z tej spółki i twardy stał przy swoim, że transparent nie zgłoszony i kara się należała, więc sami z siebie robą pośmiewisko.
24 września 2009, 19:15 / czwartek
5tys za zurzucenie serpentyn... O kurwa hahaha.
24 września 2009, 21:33 / czwartek
Bo pewnie na serpentynach były wydruki z jakiejś kasy fiskalnej, któtych szacowny delegat wcześniej nie obejrzał. Przepis jest przepis.
24 września 2009, 21:59 / czwartek
Pierwotne:
Komisja Ligi uzasadniła grzywnę w wysokości 5 tysięcy zł w następujący sposób: "wywieszenie transparentów bez zatwierdzenia i nie związanych z meczem oraz wniesienie i odpalenie racy świetlnej".

teraz jak się zrobił medialny dym to pierdolą coś o serpentynach oraz bluzgach na buraczanego grzesia ..
żałosne czerowone pojeby; zawsze znajdą wytłumaczenie swojej błazenady
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.325