Gdańsk: niedziela, 15 grudnia 2019
FORUM
Podstrony:

Traugutta 1945

strona 1/1

30 marca upływa 65 rocznica „wyzwolenia” Gdańska przez Armię Czerwoną i Wojsko Polskie. Kilka miesięcy później powstał Klub Sportowy przy Biurze Odbudowy Portów, który następnie przyjął nazwę Lechia. Od początku swojego istnienia związany był on z obiektem położonym przy ulicy Traugutta. Dziś słów kilka o początkach mariażu Lechii z T29…

1

31 marca 2010, 08:36 / środa
Może ktoś coś więcej powiedzieć na temat tego tunelu łączącego Traugutta ze stadionem? W którym miejscu się znajdował, gdzie było jego wyjście od strony ulicy itd. dzięki pozdrawiam
1 kwietnia 2010, 12:22 / czwartek
Bardzo ciekawy artykuł! Szokda, że tak mało jest u nas odpowiedniej bibliografii na ten temat.
3 kwietnia 2010, 12:18 / sobota
Też chciałbym poczytać troche więcej na temat tego tunelu pod Trybuną Leśną. Ma ktos jakieś informacje na ten temat?
3 kwietnia 2010, 14:28 / sobota
z tego co ja się kiedyś dowiadywałem to ten tunel nie był jedynym jaki prowadził na T29 i okolice. Podobno gdzieś w pobliżu był (jest) także jakiś bunkier. Słyszałem również że nie wszystkie tunele zostały zasypane. Przynajmniej jeden "oszczędzono", tzn zasypano wejście ale nic poza tym... Gdzie ten tunel prowadził i czy jest w całości drożny tego nie wiem bo go nigdy nie szukałem. Po pierwsze znalezienie wejścia jest praktycznie niemożliwe podczas powiedzmy spaceru- przez 65 lat natura zrobiła swoje i miejsce to napewno "zrosło się" z otoczeniem. Po drugie, nawet jeśli ktoś znajdzie wejście to ostrzegam że trzeba być kompletnym idiotą aby pchać się w tunel nieużywany od 7-miu dekad, nie wiedząć dokąd prowadzi i ile ma długości... ;-)
3 kwietnia 2010, 14:32 / sobota
Swoją drogą wcale bym się nie zdziwił jakby ktoś kiedyś znalazł pod T29 np Bursztynową Komnatę ;-)
19 listopada 2011, 07:15 / sobota
Ja wiem gdzie jest jeden bunkier, przynajmniej był tam jakieś 15 lat temu. Bunkier był wybudowany u podstawy takiej małej góry blisko stadionu ale nie od ulicy Traugatta. W bunkrze brakowało jednej ściany żelbetonowej i był tunel wydrążony w głąb góry, mam nawet fotke gdzieś w środku tego tunelu. Niestety tunel miał długość ok 5-8 m a dalej był zasypany.
12 sierpnia 2013, 21:45 / poniedziałek
miałem tu zwrócić uwagę jakieś 100 lat temu a jeszcze tego nie zrobiłem, ajwaj...

@Animag - w pierwszym akapicie jest dość kardynalny błąd, otóż: "Następnie teren ten zdemilitaryzowano przekształcając go w boisko do gry w piłkę nożną. Nadano mu imię Jahna Kampfbahn’a - niemieckiego odpowiednika znanego u nas propagatora kultury fizycznej Henryka Jordana" - za tem ten propagator powinien się nazywać Ogródek Jordanowski :) Jahn Kampfbahn to właśnie nic innego jak wspomniany przybytek, a "kampfbahn" to - jak powinni się domyślać niektórzy miłośnicy literatury niemieckiej międzywojnia :))) - dosłownie "pole walki", czyli "BOISKO" :) sam Jahn na imię miał Ernst Ludwig, i po nim m.in. jest nazwany klub piłkarski z Regensburga
i jeszcze uwaga ortograficzna - nawet żeby to był Jahn Kampfbahn, to fleksja zdaje się dopuszcza tu tylko formę "Jahna Kampfbahna" - bez apostrofu, jako że ostatnia głoska jest czytana (chyba) zgodnie i jednakowo w języku polskim :)

szalom

1

Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.011