Gdańsk: poniedziałek, 30 marca 2020
FORUM
Podstrony:


wawel

strona 3/4

16 kwietnia 2010, 19:10 / piątek
Dziwi mnie troche stawianie sprawy tak że Kaczyński był takim wspaniałym prezydentem,bo jako pierwszy nie był sługusem Rosji czy też innego kraju.Chciał bym tylko co nie którym pszypomnieć że teraz żyjemy w kraju nie okupowanym przez wrogie nam siły i każdy ma prawo do własnych poglądów oraz formy ich wyrażania bo nie grozi za to kula w łeb jak to w dawnych czasach się zdarzało,bądz też zsyłką w odległe części świata.A jakim wielkim obrońcą stoczniowców polskich był owy prezydent,cóż takieg dla nich zrobił gdy partia z której list sie dostał na stołek rządziła naszym krajem-NIC.
16 kwietnia 2010, 19:28 / piątek
nie chce was martwic ale zasluzyl na pochowanie na Wawelu bo jak wiadomo zostanie tam pochowany... przenosin pod presja niezadowolonej czesci spoleczenstwa raczej sie nie planuje
16 kwietnia 2010, 19:38 / piątek
Zamiast dalszej polemiki - proponuję lekturę krótkiego felietonu, najlepiej kończącego temat. odnośnik
16 kwietnia 2010, 19:41 / piątek
A ja polecam ten felieton, wyjaśnia dobrze kto inspiruje ten jazgot:

odnośnik
16 kwietnia 2010, 21:13 / piątek
No porównanie Pana Prezydenta Kaczyńskiego z Panem Marszałkiem Piłsudskim wydaje się jak porównanie roweru z motorem , wspomne tylko że gdyby nie wspaniały plan bitwy zwanej Cudem nad Wisła do dziś my i pół europy byśmy rozmawiali po rosyjsku. Plan powstał przy udziale Piłsudskiego, Kazimierza Sosnkowskiego, generała Tadeusza Rozwadowskiego,zdefiniowali on plan skoncentrowania i kontrofensywy polskiej armii znad rzeki Wieprz gdy 14 sierpnia 1920 bolszewicy przerwali polskie linie obronne pod Radzyminem i 5 Armia generała Władysława Sikorskiego podczas walk nad Wkrą musiała stawić opór liczniejszym siłom radzieckim. Nasze wojska liczyły wtedy tylko ok 200tys. a mimo to udało się uratować Polskę i europę przed zalewem bolszewików.

A w czym gorszy był Pan Prezydent Ryszard Kaczorowski??
Ryszard Kaczorowski był ostatnim Prezydentem RP na Uchodźstwie. W 1990r. złożył urząd na ręce nowo zaprzysiężonego Prezydenta RP Lecha Wałęsy.Pochodził z rodziny szlacheckiej pieczętującej się herbem Jelita,instruktor harcerski w Białymstoku.Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Aresztowany w 1940 przez NKWD, skazany na karę śmierci, zamienioną na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino.
Otrzymał np honorowe obywatelstwo Gdańska i Krakowa jak też wielu innych nie tylko polskich miast.
W 2004 został mianowany przez królową Elżbietę II honorowym kawalerem I klasy (Rycerzem Krzyża Wielkiego) brytyjskiego Orderu św. Michała i św. Jerzego. Wyróżnienie to otrzymał za wybitne zasługi dla Polonii brytyjskiej. Odznaczony Wielkim Krzyżem Orderu Piano, Krzyżem Monte Cassino, Więźniów Politycznych, Franciszkańskim oraz Armii Krajowej.
Mysę że Ci panowie bardziej znacząco zapisali dla Polski.
Ale decyzje już zapadły i uważam ,że nie czas teraz już na dyskusje choć Wawel wydaje się decyzją jednak trochę zbyt na wyrost.
16 kwietnia 2010, 21:25 / piątek
skoro tak zadecydowali,to juz niech go tam pochowaja.niech bedzie teraz nowa tradycja,ze KAZDEGO prezydenta chowaja na Wawelu jesli nie zazyczy sobie byc pochowanym gdzie indziej.AMEN
16 kwietnia 2010, 22:05 / piątek
Czy wiecie ,ze pochowani na Wawelu
Stanisław August Poniatowski,Józef Poniatowski,Tadeusz Kościuszko,Józef Pilsudzki,Władysław Sikorski ,byli masonami lub tez zwiazani z Polka masonerią!!
Dla znawców tematu chyba nie trzeba wiele tłumaczyć czym jest bycie masonem.
16 kwietnia 2010, 22:07 / piątek
Wiec cala ta wojna komu należny sie tam spoczynek chyba nie ma sensu!!
Niech odpoczywają w spokoju!!
16 kwietnia 2010, 22:16 / piątek
Jeśli jedynym powodem pochowania na Wawelu mają być okoliczności śmierci, to ja wyobrażam sobie, że jeśli jaruzel też kiedyś tam przypadkiem zginie w katastrofie, to też go pochowamy na Wawelu. W końcu też był prezydentem RP.
W całej tej sytuacji najważniejszym powodem jest śmierć w katastrofie, a nie ocena dokonań. Dla mnie Kaczyński ani nie dokonał niczego wielkiego, ani niczego złego. Był po prostu Prezydentem RP i tyle.
16 kwietnia 2010, 22:27 / piątek
h. cumberdale z nadania narodu o Kwachu był 2 razy wybrany, kryterium wyboru demokratycznego to głupota...
Larsen chciałbyś, miejsce pochówku Jaruzela czy Kwacha najodpowiedniejsze jest pod płotem.
TBG, Stanisław August Poniatowski nie jest pochowany na Wawelu, a Piłsudski akurat nie był masonem.
76mar Kaczyński nie był byłym prezydentem tylko tylko prezydentem jak zginął.

Co o tym sądzą monarchiści ?

Oświadczenie
Organizacji Monarchistów Polskich
w sprawie pochówku ŚP. Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Z niedowierzaniem i ogromnym zniesmaczeniem obserwujemy toczącą się od kilku dni dyskusję w sprawie miejsca pochówku tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Nasze oburzenie jest tym większe, że w ten pożałowania godny spór włączyły się osoby przyznające się do szeroko pojętych poglądów prawicowych. Nie byliśmy szczególnymi entuzjastami ŚP. Lecha Kaczyńskiego, jednak decyzja o Jego pochówku w miejscu dla naszego narodu wyjątkowym, jakim jest Wawel została podjęta po konsultacji z gospodarzem Katedry JE kard. Stanisławem Dziwiszem, zaś jej kontestacja, wyrażana zwłaszcza w sytuacji żałoby narodowej oznacza brak szacunku dla władz kościelnych. Uważamy ponadto, że pochowanie ŚP. Lecha Kaczyńskiego na Wawelu jako miejscu wiecznego spoczynku królów licuje z godnością tego miejsca, a nawet pomoże budować odpowiednie poważanie do władz państwowych i urzędu Głowy Państwa - Prezydenta jako surogatu monarchy. Jest to kwestia istotna, ponieważ ze względu na skomplikowaną i tragiczną historię naszego Narodu instynkt państwowy wielu naszych rodaków został mocno nadszarpnięty. Oprócz tego, żałoba narodowa powinna być okresem wyciszenia i zadumy nad naszym kruchym i grzesznym życiem, zwłaszcza w wymiarze religijnym. Niestety, poprzez nieodpowiedzialne głosy, ten szczególny nastrój został bezpowrotnie zburzony i zamiast refleksji powróciło "polskie piekiełko".

Łukasz Kluska - Prezes Zarządu OMP
Krzysztof Rek - wiceprezes
Daniel Słowik - wiceprezes
odnośnik
16 kwietnia 2010, 22:29 / piątek
Nie napisałem ,ze Pilsudzki byl masonem ,byl związany z masoneria jego obaj braci byli masonami!!
16 kwietnia 2010, 22:35 / piątek
co do Augusta to sie pomyliłem za co przepraszam.
16 kwietnia 2010, 22:57 / piątek
jarekSTG napisał: " . . . .Chciał bym tylko co nie którym pszypomnieć że teraz żyjemy w kraju nie okupowanym przez wrogie nam siły i każdy ma prawo do własnych poglądów oraz formy ich wyrażania bo nie grozi za to kula w łeb . . ."
================================================== ===

o pracy naukowej historyków przed dwu i pół laty, dokładnie 7 LISTOPAD 2007
odnośnik
Donald Tusk w ostrych słowach odniósł się do naszej publikacji na temat historyków IPN pracujących nad książką o przeszłości Lecha Wałęsy.
„Komuś przychodzą do głowy głupie pomysły toczenia ciągłej wojny politycznej i na pewno zrobię z tym porządek” – ogłosił przyszły premier. „Ludzie, którzy usiłują niszczyć autorytet Polski i życia publicznego w Polsce wewnątrz i za granicą, zostaną z tego BEZLITOŚNIE rozliczeni. Takich rzeczy nie wolno robić” – dodał.

gdzie indziej ........ Sławomir Cenckiewicz W LUTYM 2007 r. objął stanowisko Naczelnika w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, które pełnił do WRSZEŚNIA 2008 r. ! ! ! ! !
Został zmuszony do dymisji ze stanowiska pod wpływem presji i nacisków ze strony polityków na kierownictwo IPN.
17 kwietnia 2010, 08:57 / sobota
cisza
17 kwietnia 2010, 09:06 / sobota
Mimo ze jestem przeciwnikiem tego pochówku, to apeluje - przestancie juz pisac, klocic sie o to itp. Dzis juz sie zaczynaja uroczystosci pogrzebowe - czas zakonczyc te wszystkie klotnie i skupic sie na oddaniu ostatniego hołdu.
17 kwietnia 2010, 10:08 / sobota
Ja nie rozumiem jak można kłócić się nad otwartą trumną, zwyczajnie tego nie pojmuję. Już abstrahując od tego że zginął urzędujący prezydent wybrany wolą kilku milionów polaków, że o miejscu pochówku zdecydowały w porozumieniu władze państwa, kościoła i rodzina zmarłych. Przeszkadza wam człowiek, który zginął wykonując obowiązki głowy państwa, a nie przeszkadza wam złożony w krypcie konfident carski, kilku masonów(chociaż ja nic do wolnomularstwa nie mam) czy też złożony w katolickiej kaplicy pomimo oporu władz kościelnych protestant(z pełnym szacunkiem dla życia marszałka Piłsudskiego). Zwyczajnie apeluję byście się troszkę opanowali
17 kwietnia 2010, 10:54 / sobota
Tusk tego pytania nie zadał. Bo zadowolony i zbyt strachliwy
odnośnik
17 kwietnia 2010, 10:56 / sobota
wlasnie Buziek... zginal wykonujac swoje obowiazki. Czy to wszystko??
Czy to wystarczy zeby byc pochowanym na Wawelu??? Nie sadze i nie kloce sie nad otwarta trumna,przyjmuje to do wiadomosci ale nie zgadzam sie z tym!!! Takie moje prawo. Co chcialbym zauwazyc,np. na n-k polowa ludzi zamiast zdjecia wstawila sobie czarna wstazke... a jeszcze 2 tygodnie temu mowili Kaczynski to,Kaczynski tamto... Hipokryzja!! Dla mnie SP. Lech Kaczynski nigdy nie byl dobrym prezydentem i nie zmienia tego jego tragiczna smierc...
17 kwietnia 2010, 11:02 / sobota
króciutko bo czas mnie goni ; )

pomijając już symbolike miejsca, daty-rocznicy, celu podrózy, ilości, wartości i rangi ofiar,

trzeba być wyjątkowo mało bystrym by uwazać że gdyby nawet w identycznej katastrofie zginął jaruzel, alek albo bolek to Wawel by im nie groził raczej : )

więc . . . śmierć w katastrofie i ranga pełnionej funkcji to całkiem na pewno nie wszystko, zastanów się nad tym chociaż trochę
może sam do czegoś dojdziesz, może
17 kwietnia 2010, 11:06 / sobota
oczywiście miało być: trzeba być wyjątkowo mało bystrym by uwazać że Wawel w tych okolicznościach groził by komukolwiek

skoro nie, skoro nie kazdy na to zasługiwał, bo nie każdy,

to spróbuj się zreflektować czy to tylko to o czym pisałes
wnioski wydają się oczywiste,
chociaz jak ktoś był głuchy na to co działo się w Polsce przez ostatnie nascie lat to . . i niekoniecznie nawet taka prosta konstatacja do niego dotrze
17 kwietnia 2010, 11:29 / sobota
no to ci pomoge trochę : )
otóż . . . wobec degrengolady i bałaganu moralnego ostatnich dwudziestu lat,
pojawiła się szansa aby wykuć symbol jakże inny od okragłego stołu czy grubej kreski i wszystkich patalogi które z tego grzechu pierworodnego III RP wynikały

symbol który będzie niósł jakże inne przesłanie, przepraszam za te zgrywane ostatnio słowa: więzi narodowej, patriotyzmu, pamięci o tradycji i historii, mało pamięci, szaucnku do niej

otóż w tej samej sytuacji jaruzel, olek czy bolek . . . . byli by najoglęniej niewiarygodni, najoględniej !!!!
wiem że jaruzel u niektórych robi za męża stanu ale . . . ja tu nie pisze o patologicznych dewiacjach, zresztą to samo z alkiem, bolkiem czy słońcem peru

otóż tym wartościom które ten symbol na przyszłość ma nieść Kaczyński BYŁ WERNY całe swoje życie, znakomicie się w nie wpisał całą swoją życiową postawą
tylko skąd wy ślepi i głusi macie o tym wiedzieć ? ?

over
17 kwietnia 2010, 11:36 / sobota
apropolis ślepi i głusi,
zaiste, gadka jak ze ślepymi o kolorach

over vol2 : )
17 kwietnia 2010, 11:50 / sobota
Naszym bohaterem narodowym jest Józef PiłsudSki a nie Piłsudzki ! do szkoły matoły
17 kwietnia 2010, 12:39 / sobota
@ verde
wypunktuj proszę 10 przełomowych zasług zmarłego Prezydenta,
tylko proszę bez ogólników i marzeń :)
17 kwietnia 2010, 12:41 / sobota
Po co ??? nawet jak on je wypunktuje to ty i do ciebie podobni beda dalej pisac CO ON ZROBIL DLA POLSKI.Przejrzyj ten temat od poczatku,verde juz wszystko napisał
17 kwietnia 2010, 12:42 / sobota
od ciula do króla
17 kwietnia 2010, 12:46 / sobota
zabłysnałes idioto
17 kwietnia 2010, 12:50 / sobota
jak twoja stara na targach branży XXX
17 kwietnia 2010, 13:11 / sobota
Wyjebane mam na ciebie,w twarz bys mi tego nie powiedział.
17 kwietnia 2010, 13:14 / sobota
Ze tez macie sily i checi na klotnie i tracenie w ten sposob czasu, ja pierdole.
17 kwietnia 2010, 13:16 / sobota
w twarz bym ci nacharał heh
17 kwietnia 2010, 14:40 / sobota
jarekSTG - naprawdę, jeśli tak oceniasz jego działalność to albo bardzo nie chcesz czegoś dostrzec, albo jesteś zupełnym ignorantem.

szczesciasz1972 - nikt nie porównuje dokonań Piłsudskiego i Kaczyńskiego. Co nie znaczy że nie mieli wspólnych cech, o których wspomniał TBG.

Pinochet - nadinterpretujesz moje słowa. To, że Jaruzelski nie był wybrany z woli narodu nie ma nic wspólnego z tym, że skoro Kwaśniewski teoretycznie był, to należy mu się Wawel. A o demokracji to pewnie byśmy cały dział mogli założyć by dyskutować.

karel - o to właśnie chodzi że każdy może mieć swoje zdanie, ale są pewne poglądy których nie powinno się w tak szczególnym czasie manifestować. Ten wątek został rozpoczęty przez kogoś, kto niestety nie potrafił tego uszanować.

Czy ktoś może zbanować wpisy oliwkaWgarażu? To naprawdę żenujące że w czasie uroczystości pogrzebowych na forum Lechii pojawiają się takie rzeczy.
17 kwietnia 2010, 17:28 / sobota
Ludzie - bez wulgaryzmow i idiotyzmow! To nalezy sie tym, ktorzy zgineli w ubieglotygodniowej katastrofie i tysiacom Polakow pomordowanych 70 lat temu. I wszystkim innym, ktorzy walczyli bysmy mogli zyc w wolnym kraju... Na naszych flagach na T29 odwolujemy sie do tradycji i patriotyzmu. Moze warto byloby czasami zadumac sie nad tym co mozna tam przeczytac. Dzis wszyscy jestesmy Rodzinami Katynskimi!
17 kwietnia 2010, 18:23 / sobota
No.W końcu.Dziękujemy-zamykamy temat.Amen
17 kwietnia 2010, 18:23 / sobota
1947 - co do artykułu to tuż po katastrofie miałem podobne odczucia jak jego autor, bo tak naprawdę nie ma żadnego problemu aby zakłócić działanie urządzeń pokładowych. Tylko z drugiej strony nikt nie zmuszał ich aby w takim składzie wsiedli na pokład samolotu. Odpowiedzialny za skład osobowy na pokładzie jest dysponet lotu. A kto nim był wszyscy wiemy.
17 kwietnia 2010, 18:33 / sobota
Ok. będzie pochowany na Wawelu i nikt z nas już tego nie zmieni,bez względu na to jakie by miał argumenty,ale wyobrazcie sobie taką sytuacje...Rok 2050,nasze wnóki jadą na wycieczkie odwiedzić Królewskie Miasto Kraków,w planie wycieczki jest zwiedzanie Zamku Królewskiego i min.groby Królewskie na Wawelu,grupa dzieciaków oprowadzana przez przewodnika zatrzymuje sie obok krypty J.Piłsudskiego,przewodnik tłumaczy że tu spoczywa marszałek,najbardziej zasłużony dowódzca wojsk Polskich podczas wojny z Bolszewikami,posiadacz ponad 30 odznaczen Polskich jak i zagranicznych za zasługi.Idą dalej tu leży L.Kaczyński,jakieś dziecko pyta czym ta osobistość za życia zasłużyła sobie na spoczynek w gronie tak wielkich naszego kraju,przewodnik po chwili namysłu mówi "no to przejdzmy dalej".Koniec
17 kwietnia 2010, 18:54 / sobota
jarek, nie bój się o przewodnika,

ja chciałbym zobaczyć twoją minę, jak wnUk, zapyta się ciebie "dziadku, dlaczego nie potrafisz poprawnie napisać słowa wnUk?"
17 kwietnia 2010, 19:13 / sobota
dobra mój błąd,może nie jestem polonistą,ale nie ulegam emocjom które piętrzy teraz TV,w jednej chwili nie zmieniam też zdania i poglądów na temat jakiejś osoby,jak to teraz większość z was teraz robi jeszcze troche to będziecie owacjami na stojąco witać na T29 Kurskiego tylko dla tego bo należy do parti z której wywodził sie wasz TERAZ UKOCHANY PREZYDENT,a czepianie sie błedów mojej pisowni świadczy tylko o braku argumentóm z twojej strony
17 kwietnia 2010, 19:40 / sobota
Ja swoich poglądów nie zmieniam. Lech Kaczyński jest moim Prezydentem. Oddałem na niego swój głos i jakby wybory były dziś, zrobiłbym to ponownie.

A co do argumentów, to szanowny kolego, skoro chcesz uczyć swoich wnuków historii, wypadałoby gdybyś sam był jej świadom. Za 50 lat, nasze wnuki będą miały zupełnie inny pogląd na dzisiejsze wydarzenia. Będą mieli swoje, zupełnie inne problemy.

W moim przypadku, kiedy wybiorę się z dziećmi do Krakowa, będę wiedział co powiem im przy grobie Państwa Kaczyńskich. Mam nadzieję, że za kilkanaście lat, to samo powtórzą moim wnukom.
17 kwietnia 2010, 19:53 / sobota
skoro uważasz,że za 50 lat nasze wnuki będą miały swoje problemy to po co ta cała sitwa z Katyniem skoro od tamtych wydarzeń mineło 70lat,powinniśmy o tym zbrodniczym mordzie na Polskim narodzie zapomnieć(?) i mieć inne sprawy na głowie?Z innej strony jak sie na to patrzy to masz racje za 50 lat nikt nie będzie wiedział kim był prezydent Kaczyński,może tylko nie liczni z nas którzy tego czasu dożyją.A tak na marginesie to zastanawia mnie co byś przyszłym pokoleniom powiedział na temat wielkości,wspaniałości i zasług prezydenta Kaczyńskiego
17 kwietnia 2010, 20:15 / sobota
jarekSTG: rozumiem że masz w głowie peany na cześć każdego zmarłego spoczywającego na Wawelu i nie wiesz tylko co powiedzieć wnukom przy grobie Państwa Kaczyńskich. A wystarczy żebyś poczytał sobie linki do artykułów tylko w tym wątku lub poszperał w blogosferze u Toyaha, Kataryny czy Rybitzkiego. Jak wolisz opinię kogoś zza granicy, proszę: odnośnik

Pakuję się za chwilę na pociąg i jadę oddać ostatni hołd prezydenckiej parze. Mam nadzieję że z szacunku dla ofiar, symboliki, urzędu prezydenta, czy wreszcie dla Polski temat pochowania na Wawelu będzie zamknięty.
17 kwietnia 2010, 20:19 / sobota
jeszcze jedno wszyscy tak wychwalają Kaczyńskiego za walke o prawde o ofiarach Katynia,a czy też tak samo walczył o rozliczenie i przeprosiny ze strony Ukrainy,której oddziały(UPA)pomordowały w bestialski sposób ludność polską(CYWILNĄ)-NIE,wręcz przeciwnie razem z weteranami tych bandyckich ugrupowań robił sobie zdjęcia szczerze się uśmiechając,walczyć trzeba ze wszystkimi nie tylko z tymi z którymi nam wygodniej
17 kwietnia 2010, 20:32 / sobota
Gdzie są te zdjęcia uśmiechniętego prezydenta z weteranami UPA? Głupot nie opowiadaj człowieku. Sam wymyślasz te kłamstwa, czy też gdzieś to wyczytałeś?
17 kwietnia 2010, 20:35 / sobota
odnośnik a to dla tych co na stadionie skandują"Naszym wzorem jest-Rudolf Hess"
17 kwietnia 2010, 20:40 / sobota
castorp zdjęć akurat nie znalazłem(narazie)ale przeczytaj to odnośnik
17 kwietnia 2010, 20:48 / sobota
[IMG]odnośnik może być?
17 kwietnia 2010, 21:02 / sobota
jarek, czy ty naprawdę jesteś debilem? Co ty sobie kurwa myślisz? jaki kurwa rudolf hess? co on kurwa ma do tematu tego wątku?

Jeśli sobie ubzdurałeś, że ktokolwiek uważający siebie za patriotę, mógłby krzyczeć takie debilne hasła, to niezły z ciebie debil!!!
17 kwietnia 2010, 21:14 / sobota
uważaj troszke,ja na meczach BKS jestem od 15 lat i na każdym z nich slysze jak z młyna,właściwie w ostatnich latach młynka idzie taka nuta a większość kibiców podchwytuje i jedzie to samo.więc nie nazywaj mnie debilem bo jeśli tak uważasz to nie wiem może na następny mecz ubierz coś anty nazistowskiego w ramach protestu przeciw takim hasłom na stadionach i takim ludziom jak jeden z tych co kręci tym młynkiem
17 kwietnia 2010, 21:19 / sobota
Teraz się zacznijmy licytować, kto dłużej jeździ na Lechię. Dla twojej wiadomości, ja jeżdżę prawie 30 lat- i jakie to ma znaczenie?
Dwa, jakbyś jeździł, albo jakbyś był trzeźwy na meczach, wiedziałbyś że od dobrych 3 lat, o hessie się już na całe szczęście nie śpiewa.

Trzy, jeśli myślisz że ci co śpiewali te durne piosenki, to elektorat PiS-u, to jesteś jeszcze większym debilem, niż za jakiego ciebie brałem.
17 kwietnia 2010, 21:20 / sobota
Jezu chłopie nie pisz już więcej bo niedługo wejdziesz na temat czy sikorka wysra więcej jak zeżre!Im więcej wpisów tym bardziej się pogrążasz!
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 1.096