Gdańsk: czwartek, 22 sierpnia 2019
FORUM
Podstrony:

Oświadczenie Lwów Północy

strona 1/3

19 lipca 2010, 14:40 / poniedziałek
W odpowiedzi na oświadczenie klubu Lechia S.A. z dnia 15 lipca 2010 roku informujemy, co następuje:

Komunikat sugerujący opinii publicznej, że Stowarzyszenie jest organizatorem wyjazdu jest nieprawdziwy, ponieważ wszelkie uzgodnienia ze stroną litewską na temat warunków przybycia kibiców Lechii prowadził klub, który następnie informował o tym Stowarzyszenie.

Nasza rola ograniczyła się wyłącznie do przekazywania informacji uzyskanych od klubu i zachęcaniu ogółu fanów do odwiedzenia Wilna, a także wsparcia kibiców Wisły Kraków na meczu pucharowym w Szawlach. Należy w tym miejscu dodać, że w Wilnie każdy chętny mógł wejść na obiekt bez najmniejszego problemu, a bilety na mecz były sprzedawane wyłącznie na miejscu.

Jedynym przedsięwzięciem organizowanym przez Stowarzyszenie na Litwie było uroczyste złożenie wieńca od kibiców Lechii na grobie Matki i Serca Marszałka Piłsudskiego, które odbyło się 15 lipca o godzinie 13 na cmentarzu na Rossie. Uroczystość ta została bardzo pozytywnie przyjęta przez wileńskich Polaków, o czym świadczy całostronicowy materiał w piątkowym wydaniu Kuriera Wileńskiego. Wydarzenie to zresztą wpasowuje się w dotychczasowe patriotyczne inicjatywy Lwów Północy.

Ubolewamy na tym, że zamiast wspólnie ze Stowarzyszeniem tworzyć pozytywne wzorce zachowań, klub próbuje skierować całą odpowiedzialność w stronę Stowarzyszenia, które wielokrotnie podejmowało różne działania na rzecz pozytywnego kibicowania oraz poprawy wizerunku kibiców.

Jeżeli współdziałanie z klubem ma się odbywać poprzez poszukiwanie winnego w postaci Stowarzyszenia oraz kreowaniu dialogu poprzez oświadczenia, to nasze drogi diametralnie się rozmijają. Taka postawa klubu niewątpliwie uniemożliwia współpracę Stowarzyszenia z klubem na wszelkich możliwych polach współpracy.

odnośnik
/193/Oswiadczenie-Lwow-Ponocy-dot-meczu-w-Wilnie.a spx
19 lipca 2010, 15:02 / poniedziałek
fragment kłamliwego oświadczenia KS:
,,Liczymy na to, iż organizator wyjazdu – stowarzyszenie „Lwy Północy”,,

,, mając na uwadze dobro Lechii, wyjaśni (Lwy Północy) szeroko pojętej opinii publicznej, sponsorom, partnerom i przyjaciołom klubu sytuację, do której doszło...,,

Klub powinien odszczekać to, że Lwy stoją za organizacją wyjazdu i dopingu na Litwie!!!
19 lipca 2010, 15:14 / poniedziałek
A w ogóle jest ktoś odpowiedzialny za to wszystko ? Może błędem jest robienie samowolki na wyjazdach bo może przyjść byle ćwok i narobić smrodu na rzecz klubu. Z drugiej strony rozumiem, że w przypadku tego typu meczu gdzieś poza krajem chyba nie ma możliwości ogarnięcia tego wszystkiego. Jak rozumiem żaden z krzykaczy do LP nie należał ?
19 lipca 2010, 15:16 / poniedziałek
W Wilnie było około 200 kibiców, tylu to Lwy nawet nie mają członków.
19 lipca 2010, 15:22 / poniedziałek
Nie znam kogokolwiek (żadnej organizacji), która była by w stanie wziąć odpowiedzialność za wszystkich kibiców na stadionie przy Traugutta ani na wyjeździe.
I zupełnie rozumiem, że stowarzyszenie nie chce odpowiadać za wszystko i wszystkich (bo niby dlaczego ludzie, którzy się poświęcają dla innych mają jeszcze świecić oczami, tym bardziej jeśli nie organizowali wyjazdu).
Ale oczywiście zdaniem klubu na kogoś trzeba winę zwalić... Nie ładnie...
19 lipca 2010, 15:30 / poniedziałek
kto zbierał dane chetnych na wyjazd? Wiec to raczej czyni odpowiedzialnym za wskazanie sprawcow. Lwy jako organ zajmujacy sie m.in wyjazdami jest tez po czesci odpowiedzialny za ludzi ktorych na te wyjazdy zabieraja- wiec nie ma sie co dziwic ze klub sie do Was odezwał o to. Ta afera i tak niedlugo wygasnie- kiedy tylko ktorys z czarnych podpisze u Nas to dopiero sie zacznie..
19 lipca 2010, 15:35 / poniedziałek
Tiesto stow. nie zbierało danych bo bilety były sprzedawane na miejscu w Wilnie i każdy mógł kupić bez okazywania jakiegokolwiek dokumentu !!. Gdzie tu stow. jest stroną w tym momencie ??
19 lipca 2010, 15:37 / poniedziałek
"kto zbierał dane chetnych na wyjazd? Wiec to raczej czyni odpowiedzialnym za wskazanie sprawcow."

Wskazywanie sprawców? Palcem może? Ty wiesz o czym ty w ogóle mówisz?????

" Lwy jako organ zajmujacy sie m.in wyjazdami jest tez po czesci odpowiedzialny za ludzi ktorych na te wyjazdy zabieraja- wiec nie ma sie co dziwic ze klub sie do Was odezwał o to."

Po jakiej części odpowiedzialny? Przecież napisane jest, że nie organizowali... To kogo mieli zabierać? Do bagażnika?
19 lipca 2010, 15:41 / poniedziałek
Oczywiscie ze zarząd przegiąl szukając, kozła ofiarnego.
Ja jednak czekam na stanowisko LWÓW w sprawie owego zdarzenia, bo to jest ważniejsze.
I nie chodzi mi o to czy LWY są za czarnym w drużynie czy nie, ale o to czy Stowarzyszenie daje milczące przyzwolenie na tego typu zachowania, które zaprocentują w lidze zamknieciem stadionu, punktami ujemnymi itd.

Niepotrzebnie Stowarzyszenie odbija piłkę na tym samym poziomie na którym zagrał zarząd. Nie ważne kto jest organizatorem, ważne zeby z Lechią nie wiązały sie tego typu zdarzenia.
LECHIA jest naszym wspólnym dobrem i ONA jest najważniejsza!!!

Ps. Bardzo szanuje dotychczasowe działania Stowarzyszenia . ( tak zeby było jasne)
TYLKO LECHIA!
19 lipca 2010, 15:43 / poniedziałek
Co ma organizacja zapisów na prośbę klubu do organizacji wyjazdu ?
Po drugie lista nie była egzekwowana na wejściu ,każdy kto przybył pod stadion mógł kupić kupował bilet na mecz bez żadnej identyfikacji .
19 lipca 2010, 15:44 / poniedziałek
Tiesto25 vel. Boldi, znasz marysa? bo ciągotki macie identyczne...
19 lipca 2010, 15:54 / poniedziałek
To całkiem ciekawe jak można obwiniać kilkadziesiąt osób, które poświęca swój wolny czas, swoje pieniądze w celu integrowania środowiska kibicowskiego ,ogarnięciu wyjazdów ,ogólnie wyręczaniem klubu w jakimkolwiek organizowaniu szeroko pojętego życia kibicowskiego- obwiniać za czyjekolwiek zachowanie...,może i stanowisko klubu grubo nieprzemyślane, ale posty niektórych z was to już czysta kpina...
Ps.dla chcących się przypierdolić- nie należę do LP, ale w Wilnie byłem i chciałbym, zobaczyć jak którykolwiek z Was ogarnia sytuację...oj to by było znacznie ciekawsze niż ten irytujący żenującym poziomem mecz...
19 lipca 2010, 15:55 / poniedziałek
damskie sie nie liczy
19 lipca 2010, 16:21 / poniedziałek
Simek co Ty zes teraz wymyslil? Boldi?
19 lipca 2010, 16:31 / poniedziałek
Ponownie Ci sie, Boldi pomylilo, to nie Simek wymyslil. Juz jako WBG tak samo zes sie pomylil.
19 lipca 2010, 16:35 / poniedziałek
nie do końca kumam o co Wam biega,ale mozecie mnie nazywac nawet matka Teresa i zyc w przekonaniu ze Nia jestem:) ciekawi mnie skad wogole bierzecie takie rewelacje:)
19 lipca 2010, 16:40 / poniedziałek
A czego się spodziewać po zarządzie???

Kiedy była afera po meczu Warta- Lechia w Poznaniu(2-1 dla Lechii), to Lwy zorganizowały mecz z ciapatami. Przy okazji zrobiono święto dla dzieci z domów dziecka i takie tam. Klub nie zrobił wtedy nic.

Ale kiedy na miejsce przyjechał "nieco spóźniony" pan prezes, razem ze swoim rzecznikiem, zaczął od pytania:
-dlaczego nikt do mnie nie zadzwonił, że telewizja będzie wcześniej? Przecież mieli być po 15-stej.

Tak więc drogi cyganusie, już chyba wtedy LP się opowiedziało. No chyba że na potrzebę chwili potrzebujesz kolejnego oświadczenia w tej sprawie?
19 lipca 2010, 16:51 / poniedziałek
ciekawe co teraz wymyślą, wyraźnie z trochę się zagotowali oświadczeniem i ciekawe jaki udział miał w tym wszystkim znany pryszcz P.Ż.

pewnie przeczytamy kolejne oświadczenie ze strony klubu w stylu :

Oficjalnie oświadczamy że to stowarzyszenie zmusiło nas siła i torturami do złożenia zamówienia biletów na mecz .Porwali nasz rodziny i przetrzymywali do momentu kiedy nie weszli na stadion. W stowarzyszeniu są sami rasiści ,faszyści ,chuligani ,pijacy i awanturnicy.
Stanowczo odcinamy się od nich i oświadczamy ze pomimo współpracujemy z nimi od początku powstania stowarzyszenia ,nie znaliśmy drugiego "JA" tej watahy.
Towarzysze bojkotujcie ten dziwny twór w imię wielkiej Lechii Andrzeja Kuchara!

!?Pomożecie?!
19 lipca 2010, 17:01 / poniedziałek
i wprowadzą nakaz chodzenia na mecze w krawatach

"bo kibic w krawacie, jest mniej awanturujący się"
19 lipca 2010, 17:18 / poniedziałek
Nie wiem jakoś mam wrażenie, że spłycacie temat. Przecież jest wina to musi być winny. Skoro najłatwiejszym jelonkiem bambi jest stowarzyszenie to dlaczego nie skorzystać z tego.
Ciekawe jaki będzie sposób na rozwiązanie problemu, gdy nie będzie Lwów.
W tym temacie nie wystarczy ubrać piłkarzom koszulek z poprawnym politycznie hasłem.

Jeżeli chcę robić rozpiździel u siebie w domu bo muszę wywiercić otwór wielkości krowy wywrotowej to idę do sąsiada i grzecznie informuję, że za 2 dni będę napierdalał udarem do 4 nad ranem. Wtedy sąsiad ma szansę powiedzenia czy mu to odpowiada czy nie i co trzeba zrobić żeby wszystkie strony były zadowolone. Nie udaję, że sąsiada nie ma choć wiem, że jebany strasznie nie lubi hałasu i pewnikiem o 22:01 zadzwoni pod 112 z informacją, że przeszkadzam mu w oglądaniu ulubionego serialu na kanale, który sobie opłacił w miesięcznym abonamencie.
19 lipca 2010, 17:23 / poniedziałek
jasne jest, ze odpowiedzialny jest Deleu

tak wiec domagam sie wydania przez niego oswiadczenia, w ktorym wyjasni :

1. swoje konkretne pochodzenie
2. ile procentowo kolor jego skory jest spowodowany opalaniem, a ile genami
3. czy podpisanie przez niego kontraktu nie jest swego rodzaju prowokacja
4. co sadzi o cenie gietej na stadionie
19 lipca 2010, 17:52 / poniedziałek
Właśnie przeczytałem oświadczenie Lwów jak również zarządu a następnie przeczytałem ogłoszenie Lwów w sprawie Wyjazdu do Wilna:
cytat:
....
"Trzeba przygotować listę imienną kibiców. Listę musimy wysłać do wileńskiego klubu najpóźniej we wtorek popołudniu.

W związku z powyższym, każdy kto chce obejrzeć mecz w Wilnie musi wysłać maila ze swoimi danymi (imię, nazwisko, data urodzenia, numer i seria dokumentu – paszport lub dowód osobisty), na adres info@lwypolnocy.pl najpóźniej do godziny 15 w wtorek!! W tytule maila prosimy wpisać "Wilno".

Planujemy w poniedziałek zrobić kilkugodzinne zapisy dla tych, którzy nie mają dostępu do maila. Szczegóły wkrótce na naszej stronie.
..."
Z tego wynika że Lwy organizowały zapisy na listę imienną bez organizacji wspólnego wyjazdu.
Więc mam dwa pytania:
1. Czy to nie jest cześć należąca do organizacji wyjazdu?

2. Poza tym w oświadczeniu Lwy nie odcięły się od zachowaniu kibiców. Czy to znaczy, że popierają?

Popieram wszelkie pozytywne działania prowadzone przez Lwy jak również wspieram je o ile mam możliwość. Jednakże w kwestii rasizmu nie można być obojętnym.
19 lipca 2010, 17:54 / poniedziałek
Czy Zarząd Lechii to ignoranci?

Wiedząc jakie jest nastawienie do czarnoskórych części kibiców - zwłaszcza tych trzymających na T29 batutę w ręku - decyduje się na krok zaiste irracjonalny sprowadzając kolorowych do Gdańska. Co gorsza, po części są to ludzie wywodzący się z tego kręgu kibicowskiego. Wsadzając kij w mrowisko będą teraz zbierać owoce tego czynu. Chyba, że... uruchomią szare komórki.

Płakać czy śmiać się?

Dodatkowo deprecjonują Lwy Północy próbując - w nieudolny sposób - obarczyć stowarzyszenie odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację.
Każdy rozgarnięty kibic z informacji dostarczanych przez fora związane z Lechią wiedział kto jest decydentem wyjazdu do Wilna.
Lwy Północy były tylko pośrednikiem mającym za zadanie wykonanie czarnej roboty - listy wyjazdowej (w rzeczywistości psu na budę potrzebnej), zachęceniu kibiców do wyjazdu, przekazywaniu bieżących informacji jego dotyczących.

Żądanie wyjaśnień i "oświecenia" w tej mierze m.in. sponsorów było w świetle niezaprzeczalnych faktów aktem nadużycia ze strony Zarządu.

ZARZĄDZIE LECHII NIE CHOWAJ GŁOWY W PIASEK !!!
ZARZĄDZIE LECHII NIE PRÓBUJ Z KIBICÓW ROBIĆ IDIOTÓW !!!
19 lipca 2010, 18:29 / poniedziałek
Zeto -"No chyba że na potrzebę chwili potrzebujesz kolejnego oświadczenia w tej sprawie?"
Naprawdę źle interpretujesz moje słowa. Tak jak pisałem nie interesuje mnie nastawienie Lwów do czarnych, ale co zrobić żeby uniknąć kłopotów Lechii związanych z takimi "wyskokami".
Szanuję zdanie tych, którzy są za i tych którzy są przeciw, ale mnie intereresuje LECHIA i nie chce aby klub obrywał po d.....
Łatwo być bohaterem i machać szabelką (np.robic -UUUU), wiedząc ze konsekwencje poniesie kto inny, w tym przypadku LECHIA.

TYLKO LECHIA!
19 lipca 2010, 19:52 / poniedziałek
100% poparcia dla poprzedniego wpisu !
Wolę ogladać mecze z korony stadionu niż z "Leśnej"[nie daj Boże ewentualny walkower lub ujemne pkt.] - a giętej już dawno nie wpierdalam bo jest chujowa !
TYLKO DOBRO LECHII !!!
19 lipca 2010, 20:07 / poniedziałek
Simek ty juz tak masz ze w kazdym temacie musisz wpierdolic swoje trzy grosze? ktoś ci daje jakieś pochwałki za to ?podrapie cie za uchem?
19 lipca 2010, 20:11 / poniedziałek
MarekM, wszystko niby ok- ale zapomniales chyba ze pare lat temu podczas pamietnego meczu z Pogonia Szczecin-po tej aferze Lechia obiecała kupic w przerwie murzyna, żeby pokazac ze odcina sie od rasizmu. Nie kupili, ale predzej czy pozniej przeciez to i tak by sie stalo- skoro mamy byc naprawde europejskim klubem, a nie zasciankiem
19 lipca 2010, 20:13 / poniedziałek
Myślę, iż obie strony, klub i stowarzyszenie powinny wspólnie ustalić i wskazać winnych oraz nałożyć na nich zakaz stadionowy. Przecież było tam tylko 150-200 kibiców, w tym garstka jołopów. Tylko taką współpracą można ich wyeliminować. Lwy Północy, macie pole do popisu. Pomyślcie, jak tu się wykażecie, to na nowym stadionie wasza ranga wzroście. Życzę odwagi i determinacji.
19 lipca 2010, 20:17 / poniedziałek
Tiesto vel Boldi, skoro mamy być europejskim klubem kupujmy Europejczyków.
Ale jeszcze nie jesteśmy europejskim klubem, nie gramy w pucharach, więc zostańmy w naszym dobrym polskim zaścianku.
rr_gg inteligencją to raczej nie grzeszysz prawda ?
19 lipca 2010, 20:32 / poniedziałek
Picnick
19 lipca 2010, 15:14 / poniedziałek
"A w ogóle jest ktoś odpowiedzialny za to wszystko ? Może błędem jest robienie samowolki na wyjazdach bo może przyjść byle ćwok i narobić smrodu na rzecz klubu. "
Do kina też każdy może wejśc i narobić smrodu. Rozumiem że chcesz wszystkich i wszystko kontrolować ? wszczepiać czipy lub tatuaże na rękach faszysto.

maxiwoj
19 lipca 2010, 17:52 / poniedziałek
2. Poza tym w oświadczeniu Lwy nie odcięły się od zachowaniu kibiców. Czy to znaczy, że popierają?

Człowieku a Ty potępiłeś ? nie widziałem potępienia więc czy to oznacza ze popierasz? Kiedys była autokrytyka teraz potępianie : )
19 lipca 2010, 20:37 / poniedziałek
ja nie grzesze:)?proponuje przeczytac moj nick-raczej nie zgadza sie z tym jak mnie okreslasz:) ale widze ze to jakas epidemia:)

wracajac do czarnych, to ja mam nadzieje ze sa oni wartosciowi i zostana w Gdansku -tak dla uteperowania coponiektorych charakterow:) bo teraz to rzadzi w klubie kazdy kto nawet placi ledwie 2dychy na mecz,albo i z lesnej oglada-a na forum sami wzorowi dzialacze:)
19 lipca 2010, 20:52 / poniedziałek
Tiesto25
19 lipca 2010, 20:37 / poniedziałek
to ja mam nadzieje ze sa oni wartosciowi i zostana w Gdansku -tak dla uteperowania coponiektorych charakterow:)

ja mam nadzieje ze bedziesz miał za sąsiadów 2 pedałów a właściwie to tzw gejów, nie takich zwykłych, tylko takich z parady, obnoszących się z tym i podrywających Cie; tak aby utemperować Ci charakter ; ))
19 lipca 2010, 20:55 / poniedziałek
Tiesto - łykasz wszystko co mówią jak ryba powietrze?
Przypomnij sobie dokładnie kiedy to było i pomyśl chwilkę.
... chwilka minęła...
Już kumasz?
Nadal uważasz, że wtedy mówiono poważnie?

rr_qq - nie będę taki delikatny jak Pinochet ze swoim pytaniem. Ja stwierdzę - pod wpływem Twojej wypowiedzi - że "inteligencją to raczej nie grzeszysz".
19 lipca 2010, 20:56 / poniedziałek
Do Pinochet.
Stawiasz pytanie, że nie grzeszę inteligencją. Być może. Jednak ty na takie zgrzeszenie nie masz żadnych szans. To pewnik wypływający po przeczytaniu z twoich wpisów.
19 lipca 2010, 20:57 / poniedziałek
bardzo dobry wpis Pana Marka. Przykro, że zarząd, który wywodzi się z tego środowiska dokonuje takiej zdrady. Co więcej, stosuje przy tym tak SKURWYSYŃSKIE (rodem z prl, obecnie po) METODY.

Zawsze, jako Lechista chodziłem z podniesioną głową, pewny, że korupcja, dziwne fuzje, nagonki typu iti to gdzie indziej, tylko nie u Nas bo mamy zajebisty zarząd aż tu k..wa..........NÓŻ W PLECY.
19 lipca 2010, 20:59 / poniedziałek
"bardzo dobry wpis Pana Marka"

chodziło o ten z 17:54
19 lipca 2010, 20:59 / poniedziałek
15 miesiecy temu,zalozylem watek-jest na str 3
Pamietasz zzz ? :-)
19 lipca 2010, 21:03 / poniedziałek
Zdaje mi się, że ta obietnica zakupu murzyna była po Warcie. Ja osobiście odebrałem to jako ostrzeżenie "jeśli nie przestaniecie buczeć, to kupimy murzyna". Ludzie przestali i wydawało się, że osiągnięto konsensus... wydawało się.
19 lipca 2010, 21:11 / poniedziałek
no fakt Czarnyodnośnik byłem zbyt naiwny, może za mało wiedziałem, zbyt uśpiony...
19 lipca 2010, 21:26 / poniedziałek
Wiem Czarny, że ze względu na wrodzoną skromność nie wkleiłeś odnośnik , niniejszym czynię to za Ciebie, ku przestrodze, dla wszystkich "niedoinformowanych".

Pozdrawiam
19 lipca 2010, 21:36 / poniedziałek
Normalni, macie wybór miedzy "niedoinformowanymi", a " z przekonania poinformowanymi". Jestem pewny, że padacie ze śmiech i pozostaniecie w gronie NORMALNYCH.
19 lipca 2010, 21:55 / poniedziałek
Niektórzy to by kurwa własnego brata na psiarnie sprzedali żeby tylko im było wygodnie i mieli spokój, normalnie nie wierze, że takich pajacy jest tutaj tak dużo...
Zrozumcie, nikt tutaj nikogo danych nie sprzeda bo to nie jest frajerska grupa ludzi tylko grupa ludzi, którzy znają podstawowe zasady życia w normalnym społeczeństwie a nie w zepsutym gronie komunistycznych sprzedawczyków.
Normalnie brak słów...
19 lipca 2010, 22:01 / poniedziałek
niestety do tego zprowadza się postępowani zarządu względem Lwów. Dla mnie to powrót do prlu.
19 lipca 2010, 22:24 / poniedziałek
zarzad to chuje nie od dzisiaj to wiadomo. Turnowiecki wypierdalaj .
19 lipca 2010, 22:28 / poniedziałek
Do zzz.
Jeśli wybierasz się do PRL, to dobrze. Daj namiar wyślę ci parę kartek na wódę. Wszystko jasne, czy nie?
19 lipca 2010, 22:37 / poniedziałek
Na koniec mój wpis.
Dla mnie LP to jesteście mięczaki. Jeśli nie poskromnieliście tych debili w Wilnie , to nawet pamięć o Marszałku niewiele pomoże, to przecież takie łatwe, a zarazem nośne. Odwagą jest zwalczać na gorąco patologie na meczach. Tego od was oczekiwałem.
19 lipca 2010, 22:38 / poniedziałek
rr_qq ktoś Ci kiedyś powiedział, że jesteś totalnym gamoniem?
19 lipca 2010, 22:41 / poniedziałek
Już nie wiem czy gorsze to buczenie czy fakt ,że wynalazki typu rr_gg("sprzedajcie dane to wasza ranga wzrośnie") i paru jemu podobnych debili mienią sie kibicami naszego klubu...Nie podobało mi się parę rzeczy z Wilna(z meczu Lechii bo miasto przepiękne,tym bardziej,że pan D. na tle tej padaki wcale nie odstawał), ale czytanie wpisów takich jebanych pedałów to już naprawdę masakra...
19 lipca 2010, 22:43 / poniedziałek
rr gg ty pało Lwy cały czas robią świetną robotę dla wszystkich ty gamoniu potrafisz tylko drażnić innych nie robiąc nic jedyne co potrafisz to krytykować bez odbioru półinteligencie
19 lipca 2010, 22:49 / poniedziałek
Do poprzedniego wpisu.
Podaj przekłady świetnej roboty LP wtedy przeproszę.
Po reakcjach na moje wpisy wiem, kto jest członkiem LP.
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.011