Gdańsk: piątek, 20 września 2019
FORUM
Podstrony:

Liberalizm,socjalizm i inne ideologie

strona 1/1

1

19 czerwca 2011, 16:08 / niedziela
Spid w temacie o wyborach podsunął bardzo fajny pomysł na nowy temat - dobrze byłoby gdyby osoby, które wiedzą trochę więcej aniżeli przeciętny Polak przekazaliby młodszym, mniej orientującym się w temacie wiadomości na temat różnych ideologii i kierunków politycznych.

Niech każdy Lechista z pełną świadomością wybierze się na wybory, wiedząc jak np gospodarkę pojmują liberałowie a dlaczego według socjalistów kapitalizm nie jest rozwiązaniem. Być może wtedy wybór pomiędzy partami startującymi w wyborach nie będzie strategicznie oddanym głosem (odnośnik ) a decyzją z którą każdy z nas będzie całkowicie się utożsamiał.

Literatura, linki oraz materiały innego rodzaju mile widziane!
20 czerwca 2011, 18:47 / poniedziałek
Jako że zostałem wywołany do tablicy pozwolę sobie zacząć temat merytorycznie.

Zastanawiałem się jak rozpocząć, aby młodszym kibicom czy też czytelnikom forum, nie przynudzać długim tekstem.. i doszedłem do wniosku ze jednak film, to znaczy tekst jednak pisany (napisy), plus głos i przekaz interaktywny bardziej będą przemawiać niż sam tekst, a przynajmniej na początku, bo bez przytaczania książek się nie obędzie.

Może warto zacząć od tego co najprostsze czyli pokazac co to socjalizm dlaczego jest skazany na porażke, dlaczego tak ławo dać się nim zmanipulować.. Linka juz wklejałem w innym temacie.
Polecam obejrzeć wszystkie części, na prawde warto. Acha włączcie napisy.

Cz1. Socjalizm niemożliwością naukową.
odnośnik

Cz.2 Socjalizm jako błąd intelektualny
odnośnik

Cz.3 Niebezpieczeństwo Socjalizmu
odnośnik

Cz.4 Demony socjalistow
odnośnik

Cz.5 Jan Paweł 2 był kapitalistą
odnośnik

Cz.6 Kościół katolicki to anarcho-kapitalizm
odnośnik

Wykład prof.Huerta de Soto na temat socjalizmu. Jest on ekonomistą, austriackiej szkoły ekonomii.
Obecnie wyklada na Universytecie Juan Carlos w Madrycie.
Udanej zabawy :)
20 czerwca 2011, 19:48 / poniedziałek
szkoła austriacka ekonomii bardzo ok

tu świetnie pokazana walka Hayek contra Keynes (są napisy pl)
odnośnik
21 czerwca 2011, 23:50 / wtorek
Libertarianizm
Przez niektórych nazywany skrajnym liberalizmem. Główne założenia:
1) Każdy człowiek jest właścicielem własnego życia
2) Każde naruszenie czyjejś wolności, własności lub życia jest agresją
3)Wolny rynek, krytyka państwa (państwo minimalne)

Filmik ponizej: nie wiem czy można prościej :)
odnośnik

Krytyka (plus wyjasnienie) myśli libertariańskiej przez dr.Tomasza Teluka

cz.1 odnośnik
cz.2 odnośnik
cz.3 odnośnik
27 czerwca 2011, 12:16 / poniedziałek
Ostatnio zauważam coraz częstszy problem wśród forumowiczów z określeniem czym jest prawica... a zatem:

Prawica:

Wg słownika języka polskiego (www.sjp.pwn.pl) :
- Partia polityczna lub organizacja o zachowawczym programie, opierająca się na takich wartościach jak wspólnota narodowa, rodzina i własność prywatna

Wg Wikipedii:

Prawica - zwyczajowe określenie sił politycznych, które charakteryzuje szacunek dla tradycji, autorytetów, religii, istniejącej hierarchii społecznej oraz wstrzemięźliwość przy dokonywaniu zmian w systemie społeczno-gospodarczym i politycznym. Poglądy prawicowe są przeciwstawiane lewicowym.
Do prawicy zalicza się: środowiska o poglądach konserwatywnych, konserwatywno-liberalnych (reprezentujące najczęściej liberalizm gospodarczy – a nie społeczny - i to warte podkreślenia), chrześcijańsko-demokratycznych, monarchistycznych i narodowych (nacjonalistycznych).
Ideologia prawicowa odwołuje się niekiedy do przed politycznych zasad porządku "wyższego", których wspólnym mianownikiem jest przeciwstawianie się doktrynom i ruchom lewicowym, zwłaszcza rewolucyjnym, klasowym, egalitarystycznym i laicystycznym, jak jakobinizm, socjalizm czy komunizm.

Wg Rafała Ziemkiewicza
odnośnik

i przy okazji Stanisław Michalkiewicz ( także wypowiedź z kongresu) co to KOMUNIZM:
odnośnik
29 czerwca 2011, 00:07 / środa
spid napisał: " . . . . Libertarianizm
Przez niektórych nazywany skrajnym liberalizmem. Główne założenia:
1) ble, ble, ble
2) Każde naruszenie czyjejś wolności, własności lub życia jest agresją
3)Wolny rynek, krytyka państwa (państwo minimalne) . . . "

KAŻDE naruszenie ? być może i co z tego ?
to jasne, do takich naruszeń MUSI dochodzić, inaczej istnienie państwa jako instytucji straciłoby jakikolwiek sens
np naruszenie życia zwyrola psychopaty,
a może nie może ?

to oczywiste, państwo samo w sobie jest represją wobec łamiących prawo,
z tym że akurat w demokracji na ogół mutuje w zaprzeczenie swojego sensu czego przykładów każdy kolejny dzień przynosi aż nadto

jeśliby nie mogło naruszać czyjejś wolności, własności albo mienia to nie jest to żaden libertarianizm tylko anarchia
rozumiem że tym minimum miałby się różnić libertarianin od anarchisty

czy obowiązek posiadania prawa jazdy to państwo minimum czy nie ?
a przechodzenie na czerwonym świetle ? czy państwo ma regulowac czerwone światła, a jeśli reguluje to czy zasługuje na krytykę jako nie-minimalne ?
29 czerwca 2011, 10:03 / środa
Cześć Verde :)
W końcu jakas krytyka ! Ale wydahe mi sie że mógłbys lepiej:)

Libertarianizm to nie anarachia.
Zwyrol, poniewż jest zwyrolem i powiedzmy zabił kogoś zasługuje na interwencję PRAWA i musi odpowiedzieć za zwyrolstwo, wydawało mi sie to oczywiste.. ale spoko ;)
Nie czepiajmy sie słówek (tu "każde")

Prawo jest tym samym co sprawiedliwość (ciekawe co na ten temat sądzi PIS) także PRAWO jako zbiorowa siła wszystkich wolnych ludzi broniących swojej wolności ma bronić przed zwyrolami własnie karą. W tym wypadku najlepszy jest sznur (kulka w łeb za dużo kosztuje).

Czerwone światła bardziej podchodza mi pod umowę "społeczną" ( nie cierpie tego słowa) chroniące przed niebezpieczeństwem choc logicznie rzecz ujmując faktycznie jest ograniczeniem.

I dlatego własnie Libertarianizm jest określany przez niektórych jako taki skrajny, choc gdy weźmie sie to na logikę "chłopską" to jest to jedyne rozsądne wyjście :)
16 sierpnia 2011, 14:43 / wtorek
Hmm narobiłem się przy zgrywaniu filmików dla znajomych, ale tu tez się przyda - dla młodzieży. Chyba do tego tematu najbardziej będzie pasować.
Niestety programów edukacyjnych w Polsce tyle co kot napłakał, a już o ekonomii wolnorynkowej nie wielu słyszało...

Telewizyjny program Miltona Friedmana z lat 70 w USA z serii "Free to Choose".
Milton Friedman to ekonomiczne guru dla wielu. Laureat pokojowej nagrody Nobla z zakresu ekonomii.

Odcinek 1 - "Potęga Wolnego Rynku"
cz.1/5 odnośnik
cz. 2/5 odnośnik
cz.3/5 odnośnik
cz.4/5 odnośnik
cz. 5/5 odnośnik

Odcinek 2 - "Tyrania Kontroli"
cz. 1/5 odnośnik
cz. 2/5 odnośnik
cz. 3/5 odnośnik
cz. 4/5 odnośnik
cz. 5/5 odnośnik
16 sierpnia 2011, 16:03 / wtorek
Odcinek "Wolność a Bogactwo"

(Dużo w nim o Polsce - przełom 89/90. Milton opowiada o USA i socjaliźmie jaki go zjada, a ja jakbym czuje jakby opowiadał o dzisiejszej Polsce)

cz. 1/5 odnośnik
cz. 2/5 odnośnik
cz. 3/5 odnośnik
cz. 4/5 odnośnik
cz. 5/5 odnośnik
17 sierpnia 2011, 11:06 / środa
Odcinek "Porażka Socjalizmu"

cz. 1/5 odnośnik
cz. 2/5 odnośnik
cz. 3/5 odnośnik
cz. 4/5 odnośnik
cz. 5/5 odnośnik
18 sierpnia 2011, 11:19 / czwartek
No i ostatni odcinek Free to Choose:

"Stworzeni Równymi": odnośnik
udało sie całe 47 minut wcisnąc na raz :-)
21 sierpnia 2011, 11:42 / niedziela
Bardzo dużo dobrego materiału zebranego do kupy. Warto odwiedzić wszystkie linki. Schwartzenegger rules! Ja osobiście najczęściej zatrzymuję się, jeśli o ideologię chodzi, na znaczeniu słowa liberalizm

Zastanawia mnie czy banda podnosząca podatki i utrudniająca rozwój przedsiębiorczości zasługuje na takie miano?

Przy okazji proponuję trochę... ciekawego kina odnośnik
21 sierpnia 2011, 23:58 / niedziela
Trzczy:
Może to Ci pomoże ;-)

odnośnik
2 września 2011, 15:51 / piątek
Usunąłem wszystkie poprzednie części filmu.

Teraz są dostępne w całości i w playliście poniżej:
odnośnik
6 września 2011, 12:56 / wtorek
Prawdziwa twarz socjalizmu w USA.

Oto jak bogate Detroid z pomocą cetralnego sterowania i wielkich związków zawodowych zamieniło się w slumsy: odnośnik
11 września 2011, 11:34 / niedziela
Niewidzialna wojna

odnośnik
17 listopada 2011, 22:49 / czwartek
Bardzo ciekawy wykład:
Historia i początki ruchów narodowych w Europie - nacjonalizm, faszyzm , NS ; masoneria i komunizm
odnośnik
4 lutego 2012, 18:23 / sobota
Panowie co do socjalistów taki odział został otwarty na ul. Jana z Kolna 8 (na przeciwko Placu Trzech Krzyży)

"Centrum Społeczne Młodych Socjalistów"

główna strona ich - odnośnik

i strona regionalna - odnośnik

przecież to jest kurwa kpina że w takim miejscu banda czerwonych lewaków się promuje
12 czerwca 2013, 16:54 / środa
Mieli rozmach skurwysyny...

odnośnik

1

Copyrights lechia.gda.pl 2001-2019. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.241