Gdańsk: piątek, 19 kwietnia 2024

Plotka dnia czyli kolejny "farmazon?" o kupnie Lechii...

strona 13/42

19 grudnia 2011, 22:24 / poniedziałek
Dalej nie wiem o co dokładnie chodzi, bo z terminologią finansową mało ma to wspólnego.

Właśnie patrzę na sprawozdanie Drutexu za 2010 r. - 326 mln przychodu, 44 zysku netto. / z roku na rok rośnie i z tego co wiem są już gotowe dalsze plany rozwoju Spółki.

Abstrahując, ile czego mają na czysto - na pewno jakby chcieli to by i Lechię kupili, i utrzymali na przyzwoitym poziomie;)
19 grudnia 2011, 22:28 / poniedziałek
Luz_man
światły człek rozróżnia zysk od przychodu a w sprawozdania finansowe wierzy :)
Najpierw się ustala a później się pisze, podpisuje. To samo z audytem. Niezależny to samo, tylko że droższy :)
19 grudnia 2011, 22:29 / poniedziałek
No jeżeli o tym pisze to znacznie zakłamuje rzeczywistość.
Według wszelkich szacunków mówi się o max 50 mln zł czystego zysku!a to duża różnica.
Tylko,że od tej kwoty trzeba też odliczyć koszta na wszelkiego rodzaju marketing,akcje charytatywne czy sponsoring.
19 grudnia 2011, 22:36 / poniedziałek
Luz_man 326mln to jest obrutu od którego trza odliczyć wszystkie koszta.
19 grudnia 2011, 22:37 / poniedziałek
Ursus,
nie za bardzo wiem do czego pijesz?
Jakieś zarzuty do audytora Drutexu?;)) Uwierz mi, że był niezależny. A jeśli wiesz coś o czym ja jakimś cudem nie wiem to mogę Ci powiedzieć gdzie to najlepiej zgłosić.

Jasne, że pewne rzeczy można nadmuchać. Ale zakładając nawet, że Twoje teorie o kreatywnej księgowości są prawdziwe to zwróć uwagę, że każdy orze jak może a na tle innych Spółek naszego regionu wyniki Drutexu naprawdę robią wrażenie...
19 grudnia 2011, 22:40 / poniedziałek
incognito
a co ja napisałem? "326 mln przychodu". Czyli właśnie obrotu! Gdzieś pisałem, że to coś innego. Zwracam uwagę, że to na działalności operacyjnej tylko - z robienia okien!! Całkowity przychód jest wyższy ale ten operacyjny pokazuje skalę produkcji i działalności. Nie robią wyniku na jakichś instrumentach finansowych tylko na swojej podstawowej działalności. Zresztą tu macie sprawozdanie i sobie sami zobaczcie co tam chcecie:

odnośnik

pzdr
19 grudnia 2011, 22:42 / poniedziałek
oczywiście chodziło mi o dochód, ale procenty tez robia juz swoje;)
ja słyszałem o 100mln zł w radiu Gdańsk, jakis czas temu
19 grudnia 2011, 22:52 / poniedziałek
luz_man
nic do Drutexu nie mam, na pewno nikt mnie zmusi bym w wolnej chwili czytał jego sprawozdania :)
20 grudnia 2011, 09:11 / wtorek
Każda złotówka do naszego Klubu, to lepsza Lechia jutro.
Jak wiemy w regionie krucho z firmami, więc nie gardźmy Drutex`em. Prezes potrafi docenić piłkarzy i klub, autokar Barcelony, teraz zgrupowanie w Turcji (nie każdy klub nawet z E-klasy może na to sobie pozwolić, co dopiero 2 liga). Widać że Drutex zaczyna grać na czas (jeśli faktycznie coś jest na rzeczy z Lechią) mówiąc że kupuje dwóch zawodników Hiszpan Jose Luis Cabrera Cava i Portugalczyk Marco Paixao.
20 grudnia 2011, 10:57 / wtorek
Smutny znów błysnął:

„Akcje wszystkich notowanych deweloperów wzrosly z powodu nowej regulacji "rodzina na swoim" a w związku z tym spadku średnich cen za metr w głównych miastach Polski. Krótko mówiąc na rynku nieruchomosci jest hossa”

Dawno nie czytałem większej bzdury, nie zgadza się kompletnie nic, totalny bełkot.
20 grudnia 2011, 11:02 / wtorek
JW zarzuca sieci na Pawła Brożka, i Irka Jelenia. Chuj mnie strzela jak takie cos widze, kiedy takie transfery beda w Lechii?
20 grudnia 2011, 11:23 / wtorek
false prophet
Developerzy dostają po dupie i to ostro
20 grudnia 2011, 11:28 / wtorek
LGFT1973, oczywiście, że tak.

Dlatego napisałem, że kompletną bzdura są teksty Smutnego, cytuję:

"Akcje wszystkich notowanych deweloperów wzrosly"
"Krótko mówiąc na rynku nieruchomosci jest hossa”

Oraz absurdalne związki przyczynowo-skutkowe, które Smutny wskazuje.
20 grudnia 2011, 12:12 / wtorek
Smutny, musi być bardzo smutny
20 grudnia 2011, 12:33 / wtorek
nie wiem czy Developerzy dostają po dupie jak dzisiaj dzwonili do mnie z ofertą pracy na agenta nieruchomości.
20 grudnia 2011, 12:55 / wtorek
hehe... dzwonili bo duża rotacja. Każdy idzie na takiego agenta bo ma wizje niebotycznych prowizji a jak w obecnych czasach na rynku posucha, to trzeba siedzieć wyłącznie na głodowych podstawach bo sprzedaż jedna na dwa miesiące.
I się tacy agenci rozglądają za pracą gdzie się zarabia a tu potrzeba nowych... ;)
20 grudnia 2011, 13:04 / wtorek
Konik007, jeśli tego nie wiesz to … odrzuć tę ofertę, nic z tego nie będzie bez znajomości rynku.

WIG DEWEL:
3 ostatnie miesiące – minus 48,15%
1 miesiąc – minus 13,72%
1 tydzień – minus 9,33%.

JW Construction traci mniej niż indeks, tak jak ktoś pisał w zeszłym tygodniu mieli spory wzrost, ale z innych przyczyn i nie zmieniający spadkowego trendu. O słabych zyskach grupy JWC w pierwszej połowie roku:
odnośnik

Ostatni miesiąc był okresem największych spadków cen transakcji na rynku mieszkań w ciągu ostatnich dwóch lat. Maleje tez ilość samych transakcji.
20 grudnia 2011, 13:22 / wtorek
Konik007
Oni teraz dzwonią do każdego kto złożył CV, wybierają tego co najmniej zarząda, 3 miesiące na Umowę Zlecenie i to taką że nie oprowadzą od tego ZUS np 1340,00 brutto, ale roztoczą Ci wizję ładnych zarobków i Umowy o Pracę. Po 3 miechach twojej pracy, kop w dupę i następny naiwny na 3 miesiące.....tak to się kręci
20 grudnia 2011, 13:47 / wtorek
Jan sponsorem lub inwestorem zostanie Drutex to Lechia bedzie grała spiewająco z niejakim Szpakiem w ataku.
20 grudnia 2011, 17:11 / wtorek
Tak naprawde istotna kwestia w oceny kondycji finansowej spolki nie jest obrot, czy paperowy zysk ale jaki cash ta spolka generuje z dzialalnosci operacyjnej a Drutex wygenerowal w roku 2010 57.5 mln PLN cashu z podstawowej dzialalnosci, co bardzo dobrze swiadczy o spolce.Widac ze spolka sporo inwestuje i jednoczesnie placi spore dywidendy:) Plynnosc na dobrym poziomie. Mysle ze wejscie Drutexu do Lechii to bylby dobry ruch na przyszlosc. A opinie za 2010 podpisywala moja kolezanka:)
20 grudnia 2011, 19:07 / wtorek
Smutny nie belkocze:) ceny nieruchomosci spadły w dużych miastach średnio 15%. W związku z czym wzrósł popyt. Deweloperzy maja jedyny problem z nowymi regulacjami dot. Nowej ustawy o kredycie konsumenckim, brak progu prowizji i opłat okolokredytowych może spowodować spadek w przyszłym roku zainteresowania kredytami mieszkaniowymi(tylko złotówki, waluta rzadko albo wcale), co najpewniej spowoduje dalszy spadek cen mieszkań. Wtedy dopiero deweloperów dostanie po dupie, ponieważ sami bedą musieli odsprzedawac szybko towar mając na karku własne kredyty.
Związki przyczynowo-skutkowe to mój konik ale wole poczytać portale i prasę finansowa:)
20 grudnia 2011, 19:21 / wtorek
Przy okazji sprawdziłem. Najtrafniejszy artykuł podsumowujacy 2010-2011rok i zapowiadajacy 2012 znajduje sie na biznes.Onet.pl - Poczytaj artykuł z 14.12.2011.
21 grudnia 2011, 19:24 / środa
Tszeba zmienić tytuł, bo on nie rozwarza, ale już kupił. Cena 12 mln pln.
Wybur janasa na trenera był prosty, bo juzek płaci mu pensje na mocy wyroku- jeszcze chyba 2 lata. Dlatego janas jest najtańszym trenerem, jaki był na rynku, i dlatego pracuje w Lechii.
21 grudnia 2011, 19:37 / środa
Jest dokładnie tak,jak pisze MiszczOrtograwi - to była transakcja wiązana.
Na dzień dobry takie "hocki-klocki" wykorzystując Naszą Lesię- źle to kur.. mać wróży.
21 grudnia 2011, 20:32 / środa
Jeśli to jest prawda to Miszczuortografi zapodaj link czy skan umowy gdzie JW kupuję Lechię..Bo wiara, że zatrudnili Jansa bo jest Jw to trochę śmieszne..
21 grudnia 2011, 21:34 / środa
Rany gdzie jest moderator ile tego typu bzdur co pisze Miszczu... bedzie na tym forum
21 grudnia 2011, 21:35 / środa
Najlepsze jest to, że to wcale nie musi być bzdura.
21 grudnia 2011, 22:04 / środa
i kolejna podrzucenie do ognia:)
LP nie wchodz z dynamitem do ognia hehe
21 grudnia 2011, 22:30 / środa
To nie jest żadna plotka! Puzzle układają się powoli w całość.

Tutaj jeszcze komentarz P.Zarzecznego

odnośnik
21 grudnia 2011, 22:45 / środa
Ciekawe czy JW już przekazuje Janasowi instrukcje kto na ławkę, jaka taktyka, kogo kupić. Skoro już się zaangażował, to z pewnością będzie pilnował, żeby tu wszystko szło jak należy. JW już przejął Lechię, tylko to jeszcze jest niesfrormalizowane. Janas jest marionetką...
21 grudnia 2011, 22:53 / środa
rozumiem,że napisałes to w oparciu o posta LP?
21 grudnia 2011, 23:53 / środa
Janas w zarządzie Polonii ?.odnośnik
21 grudnia 2011, 23:55 / środa
Janas w zarządzie Polonii .odnośnik
21 grudnia 2011, 23:56 / środa
mirekgd, jesteś głąbem?
22 grudnia 2011, 00:41 / czwartek
„Jagiellonia Białystok Sportowa Spółka Akcyjna” podpisała pakiet umów z nowym inwestorem, z którym będzie wspólnie budowała „Galerię Jagiellońską”.
Inwestorem tym jest jedna ze spółek należących do znanego polskiego przedsiębiorcy Józefa Wojciechowskiego - głównego akcjonariusza największej firmy deweloperskiej w Polsce JW Construction oraz właściciela czołowego klubu piłkarskiej Ekstraklasy Polonii Warszawa. Firma Józefa Wojciechowskiego zastąpiła Irlandzką Grupę Deweloperską.
- Bardzo się cieszę ze współpracy z panem Wojciechowskim, ponieważ jest to jeden z najskuteczniejszych polskich przedsiębiorców. Dlatego jestem przekonany, że razem uda nam się zbudować w Białymstoku wspaniałą galerię, a Jagiellonii zapewnić dodatkowe źródło finansowania – powiedział przewodniczący rady nadzorczej Jagiellonii Wojciech Strzałkowski.
W najbliższych tygodniach strony umowy zweryfikują dotychczasowe założenia biznesowe oraz plany budowy „Galerii Jagiellońskiej” przy ulicy Jurowieckiej w Białymstoku.
~~~
....
22 grudnia 2011, 11:00 / czwartek
Jako już się wcześniej pisało. Jedni żyją w wirtualnej rzeczywistości, a jedni ostro pracują na swój sukces.
Wy kochani dalej możecie żyć marzeniami o potędze z pieniędzy JWC, a inni pożyją z jego prawdziwej inwestycji.
Póki co nowymi pomysłami i profesjonalizmem "zdobywamy świat":) I nic innego się nie dzieje poza rozpuszczaniem tanich plotek. Tak to walczą o przetrwanie ci co nic nie potrafią a nie o wielkie rzeczy. Ale maja u mnie plusa za inicjatywę, czekam na kolejne ruchy.
23 grudnia 2011, 07:09 / piątek
23 grudnia 2011, 09:26 / piątek
nastepny as.. 2 posty wyzej to masz !
poza tym to tylko jego spolka ma wybudowac budynek, nagle ktos probuje robic z tego jakies przejecie jagi hehe
23 grudnia 2011, 10:45 / piątek
23 grudnia 2011, 16:05 / piątek
Ale musisz przyznać, ze wiedza gdzie sie okrecic zeby interes w Białymstoku zrobić.
Działania tych ludzi charakteryzuje pełna jawność a dodatkowo prostota wyborów i szybkość działania.
Życzył bym sobie na Święta podobnego entuzjazmu i fachowości w wykonaniu naszych asów. Bez oglądania sie na innych i za siebie i ma swoje portfele. Tylko jazda do przodu!
23 grudnia 2011, 17:48 / piątek
mnie to sie wydaje ze kuchar faktycznie nie sprzedaje tych Naszych akcji, bo zobaczcie o wiekszosci klubow sie pisze w zwiazku z jakimis poszukiwaniami na rynku transferowym nawet takie zglebie lubin ponoc staje do walki o micanskiegona o Nas znowu cisza !!! czyli wszystko po staremu kuchar kasy na transfery nie dal i nie ma za co kupowac bo wszystko poszlo latem i dupa , moze jak cos zaczniemy szumiec w necie to znowu jakis Tadic2 a la last minute. chyba mnie zaraz ku...ca jakas strzeli

pozdro z manchester dla Wszystkich Kibicow Lechii
24 grudnia 2011, 13:06 / sobota
Witam, jak juz kiedys napisalem ,ze nie bede sie wiecej wypowiadal az do czasu oficjalnego roztrzygniecia sprawy ale niestety w dniu dzisiejszym okazalo sie ze na ten moment przejecie klubu przez JW jest nieaktualne. Z tego wzgledu chcialbym przeprosic wszystkich kibicow za podanie przeze mnie tej informacji jako pewnej mimo ,ze brakowalo tylko podpisu, ale jak to w znanym klasyku prawie robi wielka roznice niestey nie przemyslalem tego do konca i nie poczekalem na ostateczne rozstrzygniecia czym wywolalem u niektorych plonna nadzieje i burze na tym forum. Nie zdalem sobie do konca sprawy jaka nieprzewidywalna osoba jest JW a jaka gnida Kuchar i mam teraz zasluzona nauczke na przyszlosc. Jeszcze raz chcialbym wszystkich przeprosic i mimo wszystko zyczyc lepszych czasow choc wiem ,ze moze byc o to ciezko ale o tym napisze juz ktos inny, ktory ma ode mnie rzetelniejsze informacje. Tylko jako ciekawostke moge dodac iz w dniu meczu z Polonia Kuchar spotkaj sie z JW w Hotelu Szydlowski ale teraz to juz niewazne.
PRZEPRASZAM!!!
24 grudnia 2011, 13:11 / sobota
Wpis został usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
24 grudnia 2011, 13:38 / sobota
Spoko Fuji, na forach zawsze byly i beda osoby podlaczajace sie pod plotke w stylu "wiem z pewnego zrodla". Szkoda tylko, ze dalej w to brniesz i powolujesz sie na insiderskie informacje...
24 grudnia 2011, 13:57 / sobota
spokojnie święta są nie ma sobie co wrzucać tym bardziej, ze Fuji napisał normalnie jak wygląda sytuacja.

co do transferów to wszystk okaże się po świętach gdy Janas zacznie pracować z naszą drużyną ale szczerze mówiąc znając Kuchara to sząłu nie będziemy robić na rynku transferowym
24 grudnia 2011, 15:59 / sobota
Niezależnie od przyczyny ważny jest skutek.

Trzeba mieć "cojones", żeby - zamiast się anonimowo prężyć - przeprosić na forum.
25 grudnia 2011, 14:21 / niedziela
Klan Druteksu i Lechia Gdańsk

Drutex może wkroczyć na polskie i europejskie stadiony i rynki przez Lechię, i PGE Arenę. Właściciel firmy Leszek Gierszewski mówi, że chce kupić klub z Gdańska, ale nie musi. - To łakomy kąsek i wcale nie taki drogi - mówi.

Wszystko zaczęło się od wrześniowej wizyty w Druteksie Andrzeja Kuchara, właściciela Lechii Gdańsk.

- Umówił się przez sekretarkę - twierdzi Rafał Gierszewski, bratanek prezesa i właściciela Druteksu, a jednocześnie jeden z dyrektorów w firmie.

Bratanek odpowiada w klanie Gierszewskich za piłkę. Firma sponsoruje II-ligową Bytovię. Rodzina w firmie to norma i zasada. Córka prezesa jest wiceprezesem, kolejny bratanek odpowiada za rozwój firmy. W sumie członków rodziny pracuje w Druteksie 11.

Prezes Gierszewski, dobrze trzymający się 61-latek, swoją kondycję zawdzięcza zamiłowaniu do sportu. W młodości dystans 100 metrów pokonywał 11,4 s. Skończył też Wyższą Szkołę Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, a tam był jednym z najlepszych strzelców. Zanim został biznesmenem, do 33. roku życia prowadził zajęcia na studium wojskowym przy Wyższej Szkole Pedagogicznej W Słupsku. Pierwszym jego biznesem była produkcja doniczek. Trwało to dwa lata. W 1985 roku założył Drutex.

Od początku firma to rodzinno-biznesowy klan.

- Tak się składa, że wszyscy to prymusi. Zajmują wszystkie najwyższe stanowiska, oddałem im władzę, bo sam jestem już trochę leniwy - śmieje się właściciel Druteksu.

Skąd Kuchar zna właściciela Lechii? Prezes Gierszewski mówi tajemniczo: - Interesy. Bratanek Rafał zaprzecza, żeby łączyły ich jakiekolwiek.

Kuchar podczas spotkania w sprawie Lechii zaproponował Gierszewskiemu odkupienie udziałów w gdańskim klubie. Panowie umówili się na następne spotkanie, by omówić szczegóły. Trzy tygodnie później informacja o tym, że Drutex chce kupić Lechię, ukazała się w mediach. Kolejnego spotkania nie było.

- Poczułem się trochę wyślizgany, w rozmowie brały udział trzy osoby. Wyślizgany, ale nie obrażony. Prezes Gierszewski deklaruje, że ciągle czeka na doprecyzowanie oferty przez Kuchara.

- Jeżeli wejdziemy w Lechię, to po tych wszystkich zagrywkach będzie ona dla nas tańsza. Lechia to łakomy kąsek i wcale nie taki drogi - uważa prezes Gierszewski.

Bratanek Rafał: - To interes, na którym nie zarobimy, ale wyjdziemy na zero.

Wprost pieniędzy nie będzie, ale korzyści już są. Na razie wizerunkowe. Firma z dziwnie brzmiącą nazwą z głębokiej prowincji, przez chwilę kojarzona była z klubem piłkarskiej ektraklasy i stadionem na Euro 2012.

To nie wszystko. Posiadanie takiej drużyny może ułatwić Druteksowi realizację planów rozwoju. A te związane są w największej mierze z eksportem. Obecnie firma eksportuje mniej niż połowę swojej produkcji, w ciągu najbliższych lat chce przekroczyć poziom 80 proc.

- Większość naszego eksportu lokowana jest w Niemczech. Chcemy zdobywać inne rynki, gdzie nas udział w całości tamtejszego importu jest za mały - mówi Rafał Gierszewski. - Duże możliwości widzimy w rynku skandynawskim, gdzie właśnie dostaliśmy stosowne certyfikaty.

Zwieszenie eksportu procentowo wydaje się niewielkie, ale mając na uwadze, że w ciągu trzech, czterech lat firma chce zwiększyć dwukrotnie produkcje okien, wyzwanie staje się poważne. Stadion czy drużyna piłkarska w ekstraklasie, może nawet awansująca do europejskich pucharów, byłaby dobrym narzędziem promocyjnym tych planów.

Czy Drutex stać na taką drużynę? Już teraz wydaje na Bytovię 2 mln zł rocznie. Piłkarze latają na zimowe obozy treningowe do najlepszych ośrodków w Turcji. Firma osiąga kilkudziesięciomilionowe zyski roczne. Inwestycja w fabrykę, która zarząd nazywa Europejskim Centrum Stolarki, pochłonie 200 mln zł. Pracę znajdzie w niej dodatkowych 1000 osób. Firma w ograniczonym zakresie potrzebować będzie do tego zewnętrznych środków. Wyklucza wejście na giełdę.

- Nie musimy wchodzić na giełdę, to jak wpuszczenie do domu sublokatora - mówi prezes Gierszewski.
25 grudnia 2011, 15:09 / niedziela
Najpierw apropo's Drutexu,
prosty zabieg z ich strony, to moge Was zapewnić. Chcieli zabłysnać marketingowo i zasiali plotke o kupnie Lechii która i to podkreślę z całą stanowczością - JEST NIEPRAWDZIWA.
To samo tyczy się PGE. Mają dosyć swoich problemów i żadnego inwestowania w Lechie nie będzie.
Jedyna rzecz jaka miała szanse przejść to opcja JW i tutaj kieruje swe słowa do wszystkich potwierdzając niejako słowa Fuji. Rozmowy były, spotkanie było, a że JW się wycofał w ostatniej chwili to już wiecie. Ewidentnie jest to wina naszego wspaniałego inwestora który za plan wziął sobie spuszczenie Lechii do pierwszej ligi.
Tak źle jak w Naszym Klubie Ukochanym jeszcze nie było. 12 miejsce w ekstraklasie, zero przymiarek transferowych bo nie ma kasy, zawodnicy nie utożsamiający się z Barwami oraz niestety banda amatorów w zarządzie. Panowie Jenek i Turnowiecki doskonale opanowali techniki manipulacji i robienia wała z Kibiców. Kiedyś byli po tej samej stronie, dzisiaj zaciekle bronią swych stołków i posad. A fakty są takie jak poniżej:
Lechia Operator jest winna Enerdze ponad pół miliiona złotych za media i przesył. Nie pytajcie skąd to wiem. Wiem i koniec. Podaje to jako informacje żebyście wiedzieli co się dzieje. Dodatkowe półtora miliona zadłużenia to koszty utrzymania stadionu itp. Łącznie 2 miliony długu.
Teraz uwaga!!
Jak te pieniądze mają być odzyskane? Ano w prosty sposób. Z budżetu rocznego klubu. Nie zdziwcie sie jak dojdzie do skandalu w postaci nie odbycia się meczu z Wisłą bo najzwyklej w świecie nie będzie pradu. To nie są żarty
Tutaj musi przyjść miliarder z kasą który wypier...i ten cały szrot z zarządu oraz pozmienia struktury i wprowadzi ludzi znających się na robocie. Dyrektora sportowego, scoutów, trenera z jajami, ambitnego i chcacego pokazac ze mozna. Niestety narazie i tu wspomnicie moje słowa, nie bedzie zadnych transferow za kase bo jej nie ma (- 2 miliony trzeba oddac), widownia maleje, bedzie srednia w rundzie 8 tysiecy pewnie wiec to kasy nie wzbogaci.
Jedyne co zostaje to zebrac sie w kupe, pojechac do Jozka W i poprosic go o chwilke zeby ponownie wrocil mu pomysl na kupno Lechii.
I tym faktem koncze. Wesolych
25 grudnia 2011, 15:41 / niedziela
Nie rozumiem zachowania Kuchara! Niech oficjalnie ustosunkuje się na stronie klubu co do sprzedaży klubu. I tak już straci w oczach chyba wszystkich kibiców więc jak oficjalne potwierdzi chce sprzedaży to raczej zainteresowanie i cena będzie większa co jest dla niego najważniejsze.
25 grudnia 2011, 16:40 / niedziela
Może Kuchar nie chce sprzedać Lechii, bo na rękę jest mu dokładać do tego interesu. Podatki? Możliwe, że opłaca mu się aby klub upadł? Tego nie wiemy, trzeba żyć nadzieją, że tak nie jest.
1 ..... 11 12 13 14 15 ..... 42
Copyrights lechia.gda.pl 2001-2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
kontakt | 0.480